Şimdi Ara

potansiyometre-ayarlanabilir led nasıl yaparım ?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
127
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • arkadaşlar amacım potansiyometreden çıkış alarak 6 tane ledi aynı anda aynı derece ile yakmak, ama şimdi gerilim kaynağım kaç volt olması lazım elimde 3 v pil var ,potansiyometrem kaç ohmluk olmalı şu an kullandığımda B501 yazyıor, 500k 100k da var elimde bir de bunların farkı tam olarak ne ,ayrıca potansiyometreden lede bağlantı yapınca araya direnç koymam gerekiyor mu ? saygılar

• Sadece pot yetmez bu iş için, pot çok küçük akımları kontrol edebilir, direkt baglarsaniz hemen yanar, en kolayı lm317 ve 5k pot ile olur.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustyyyyy

Sadece pot yetmez bu iş için, pot çok küçük akımları kontrol edebilir, direkt baglarsaniz hemen yanar, en kolayı lm317 ve 5k pot ile olur.
    hocam 12 voltluk adaptör + sanırım 500 ohmluk pot ,ve her lede bağlı 460 ohmluk direnç ile denedim yanıyor ama ilerde sıkıntı çıkarır mı ?
  • cebeshasoniki C kullanıcısına yanıt
    Ledleriniz sanırım mantar tip 30ma değerinde, bir süre belki idare eder fakat yakın zamanda potun bazı segmentlerinde ışık kesilmeleri baş gösterecektir. Ben power led yakacaksınız zannetmiştim öyle olsaydı ilk denemede pottan dumanlar çıkardı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mustyyyyy

Ledleriniz sanırım mantar tip 30ma değerinde, bir süre belki idare eder fakat yakın zamanda potun bazı segmentlerinde ışık kesilmeleri baş gösterecektir. Ben power led yakacaksınız zannetmiştim öyle olsaydı ilk denemede pottan dumanlar çıkardı.
    hocam evet haklısınız tam olarak bazı ledlerde tam yanmıyor,normal bildiğimiz breadboard üzerinde kullandığımız ufak 5 mm'lik ledlerden bahsediyordum ben ,şimdi elimde 100k 500k ve 500 ohmluk potansiyometreler var sizce yapamazmıyım olmazmı ,bu ledler kullanarak ki zaten potu en sona doğru çevirince eskisi gibi tam yanmıyor hepsi,ve az birşey kısınca da istediğim gibi yanmıyor,kimi az yanıyor kimi tam,orantılı değiller ,ne yapmamı önerirsiniz ?
  • İlk mesajımdaki önerimi tekrarlıyorum. Bulunduğun ilde bir elektronikçi mutlaka vardır sanırım. Alman gereken lm317 entegresi ve 5k pot. Bundan daha basit ve sağlıklı bir çözümü yok.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.