Şimdi Ara

Poşetlerin paralı olmasının doğaya faydası nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
2.066
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
6 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, biliyorsunuz 2019'dan itibaren market kasalarındaki poşetler parayla satılacak. Herkes bu uygulamanın doğaya katkısı olacağından bahsediyor ama kimse bu katkının tam olarak ne olduğunu açıklamıyor. İnsanların çoğu market torbalarını çöp torbası yapmak için alıyor ve çöplerini çöp kamyonlarının toplayacağı yerlere bırakıyorlar, oradan da çöplüklere gidiyor. Burada zaten doğayla bir temas durumu göremiyorum. Okuduğum bir yazıda çöplükteki çöplerin yakıldığını ve bu esnada plastik poşetin de yanıp atmosferi kirlettiğini öğrendim ama market poşeti yerine siyah çöp poşeti de yansa aynı şey olmayacak mı, ikisi de plastik değil mi? Bu durumda geri dönüşüme atamayacağımız organik atıklarımızı neye koyup atmamız gerekiyor?

Doğada gördüğünüz poşetlerin sebebi piknik ya da tekne tayfadır ama poşetin paralı olması bunların tutumunu değiştireceğini düşünmüyorum.

Poşetin paralı olup olmamasıyla ilgilenmiyorum ve zaten doğaya çöp atmıyorum ama işletmelerin doğa sevgisi maskesi altında fırsatçılık yaptığını düşünüyorum. Bu konuda net bilgi sahibi olan varsa ve benim gibi bilmeyenleri aydınlatırsa memnun olurum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mitolojiden Biri -- 11 Aralık 2018; 4:3:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Gereksiz poşet kullanımını engeller.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bir ara kese kağıdına dönelim muhabbeti vardı.
    çevreyi korumak için bilinç aşımalı poşetle bir yere varılmaz.

bim a101 migros en çok poşet kullanıcısı .

vergiden düşeceklerine vergi ödeyecekler poşet için.halk ta ödeyecek.

poşet bence çevre bahanesi.başka bişi için kullanılıyor.
  • Buldukları her ormanlık araziye saray yapan; saray yapmak istemedikleri arazileri ise yandaş müteahhitlere ya da Araplara satan, Karadeniz'in doğal dengesini sırf yandaş müteahhitler yol yapsın diye katleden adamların çevreyi düşündüklerini ima eden biri mi var aramızda?
  • quote:

Orijinalden alıntı: webbie

Buldukları her ormanlık araziye saray yapan; saray yapmak istemedikleri arazileri ise yandaş müteahhitlere ya da Araplara satan, Karadeniz'in doğal dengesini sırf yandaş müteahhitler yol yapsın diye katleden adamların çevreyi düşündüklerini ima eden biri mi var aramızda?
    https://eksisozluk.com/kadikoyde-plastik-poset-yasagi--2344921

selami öztürk te yaptı ve hatta şu imalatçıdan alıcaksın baskısı bile yaptı.

muhalif veya iktidar gözüyle değilde çevre gözüyle bakmak lazım.

çok katlı binaları akp li de chp lide istemiyor.

ortak yerlerde birleşelim.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2BDFFB04D

https://eksisozluk.com/kadikoyde-plastik-poset-yasagi--2344921

selami öztürk te yaptı ve hatta şu imalatçıdan alıcaksın baskısı bile yaptı.

muhalif veya iktidar gözüyle değilde çevre gözüyle bakmak lazım.

çok katlı binaları akp li de chp lide istemiyor.

ortak yerlerde birleşelim.

Alıntıları Göster
    Önce başka birşeyi netleştirsek nasıl olur?

AKP'ye söz söyleyen herkes CHP'li değildir. Mesela ben, CHP'li değilim ve senin partine ne kadar karşıysam, CHP'ye de o kadar karşıyım. Sen burada AKP'yi savunurken nasıl AKP'li kodamanları malı götürüyorsa, aynı durum CHP için de geçerlidir.

Bu nedenle, AKP'nin yediği nanelere CHP'nin yediği nanelerle karşılık vermen doğru değil. CHP'lilerin yaptığı nasıl İslam dinine göre günah ve onları destekleyenler de bu günahlara ortaksa, aynı durum AKP ve AKP'ye oy verenler için de geçerlidir. Yani birinin boku diğerinin bokunu temizlemiyor.

• quote:

AKP'ye söz söyleyen herkes CHP'li değildir. Mesela ben, CHP'li değilim ve senin partine ne kadar karşıysam, CHP'ye de o kadar karşıyım. Sen burada AKP'yi savunurken nasıl AKP'li kodamanları malı götürüyorsa, aynı durum CHP için de geçerlidir.

Bu nedenle, AKP'nin yediği nanelere CHP'nin yediği nanelerle karşılık vermen doğru değil. CHP'lilerin yaptığı nasıl İslam dinine göre günah ve onları destekleyenler de bu günahlara ortaksa, aynı durum AKP ve AKP'ye oy verenler için de geçerlidir. Yani birinin boku diğerinin bokunu temizlemiyor.

Alıntıları Göster
    bu dil bizi birleştirmez .

chp li veya akp linin hepsini düşman ilan etmekle bir yerede varılmaz.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-2BDFFB04D

bu dil bizi birleştirmez .

chp li veya akp linin hepsini düşman ilan etmekle bir yerede varılmaz.

Alıntıları Göster
    Bence varılır. Daha doğrusu, her kesimle bir yerlere varılır ama ortada "İyi niyet" varsa...
    Özal ve önceki dönemleri bir kenara bırakıp sadece AKP dönemine bakarak yargılamada bulunduğumda; sana şu soruları sorup, ondan sonra orta yol konusunu konuşmak isterim;

- Hırsızlığa ses çıkarıyor musun?
    - Kul hakkının yenmesini umrunda mı?
    - Teröristlerin tüm ülkeyi iktidarla ortak bir şekilde ele geçirmesine ses çıkardın mı?
    - Devletin sırtından milyarlarca dolar kazanan müteahhitlerin bunu senin oyun sayesinde yapmaları seni rahatsız etmiyor mu?
    - Karaman'da 45 çocuğa tecavüz edildiğinde, araştırma önergesinin senin partin tarafından reddedilmesi vicdanını sızlatmıyor mu?
    - Oy verdiğin adamın çocuklarının, akrabalarının, lise arkadaşlarının, iş arkadaşlarının teker teker milyar dolarlık adamlara dönüşmesi seni rahatsız etmiyor mu?
    - Ülkede adalet sisteminin çökertilmesi ve bir kişinin iki dudağının arasından çıkacak kelimelere bakması seni korkutmuyor mu?
    - Ülkedeki 20 milyon insan yoksulluk sınırının altında yaşarken, o insanların parasıyla milyar dolarlara tek bir adam için saray yapılmasını miden kaldırıyor mu?
    - Devletin tüm kurumlarına sadece torpille adam alınması ve diğer insanların haklarının çiğnenmesine ses çıkarmayı düşünüyor musun?
    - Ülkenin tüm değerli kurum ve arazilerinin yabancılara satılması sende suçluluk duygusu yaratmıyor mu?

Ve hepsinden önemlisi;
    - Yıllarca oy verdiğin ve bu olaylarını bildiğin adamlara destek olmak, işlenen suçlara ortak olmak seni rahatsız etmiyor mu?

Bu sorulara vereceğin cevaplar, aslında birlikte hareket etmek isteyen ama bunun için karşısındakinin dürüst ve ahlaklı olmasını bekleyen birini ikna etmeye yetecektir.

• Alış veriş esnasında 1-2-5 yerine göre 10 kuruş para üstünün peşinde koşmayıp hakkını aramayan tipte ki insanların "market poşetlerinden para kazanacaklar" düşüncesi bana samimi gelmiyor.
  • Bitkilerin liflerinden yapılan poşetler lazım. Mesela samandan örülmüş poşetler olabilir. Hasır gibi birşey ama daha ince olan, yandığı zaman sadece karbondioksit çıkaracak birşey lazım.
  • Doğa için olsaydı poşetleri kaldırıp kağıt yada bez poşet torba kullanımına yönlendirebilirlerdi!
  • Kağıt kesekağıdı verecek marketler ona koyacaksın.nat geo da bahsediodu akdenizde ciddi plastik artışı var ve çoğu bizim ülkeniz kaynaklı.o yüzden teniz tuzundan uzak durum diyenler de var.
    Çok yerinde karar umarım uygulanır ama 25 kuruş da çok olmuş bari 10 kuruş filan yapsaydınız.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • quote:

Alıntıları Göster
    olmaz, eger muhalifsen CHP'li olmak zorundasin cunku muhalif sorulara verecek baska bir yanit bulamiyorlar... yani simdi "AKP'den su adam, devleti su kadar dolandirdi, rusvet yedi" desen, biri cikip "ama CHP'den de, su adam bu kadar rusvet yedi" tarzi sacma bir argumanla geliyor... saniyorlarki herkes kendileri gibi, bir partinin savunmasini yapmak uzere buraya yaziyor... saniyorlarki AKP'yi elestiren herkes, diger partilerin icindekilerin yaptigi ahlaksizliklari onayliyor...

• quote:

Orijinalden alıntı: Fashionality

olmaz, eger muhalifsen CHP'li olmak zorundasin cunku muhalif sorulara verecek baska bir yanit bulamiyorlar... yani simdi "AKP'den su adam, devleti su kadar dolandirdi, rusvet yedi" desen, biri cikip "ama CHP'den de, su adam bu kadar rusvet yedi" tarzi sacma bir argumanla geliyor... saniyorlarki herkes kendileri gibi, bir partinin savunmasini yapmak uzere buraya yaziyor... saniyorlarki AKP'yi elestiren herkes, diger partilerin icindekilerin yaptigi ahlaksizliklari onayliyor...

Alıntıları Göster
    Ben aynı hafta içerisinde CHP'li, AKP'li, PKK'lı ve hatta Fenerbahçeli ilan edilebilme özelliği kazandığımdan, bana ithamda bulunanlar bile ne yapacaklarını bazen şaşırıyorlar.

Her iki taraf da, eğer ki kendilerine bir eleştiri gelirse, eleştiriyi yapanı diğer tarafa üye yapıyor; yine her iki taraf eğer birini ya da bir grubu savunduğun anda seni o grubun teşkilatına üye yapıyor. Kafalar çok fena karışık durumda.

• quote:

Ben aynı hafta içerisinde CHP'li, AKP'li, PKK'lı ve hatta Fenerbahçeli ilan edilebilme özelliği kazandığımdan, bana ithamda bulunanlar bile ne yapacaklarını bazen şaşırıyorlar.

Her iki taraf da, eğer ki kendilerine bir eleştiri gelirse, eleştiriyi yapanı diğer tarafa üye yapıyor; yine her iki taraf eğer birini ya da bir grubu savunduğun anda seni o grubun teşkilatına üye yapıyor. Kafalar çok fena karışık durumda.

Alıntıları Göster
    gerci dogru, asiri muhalifler de, hukumetin yaptigi bir seye en ufak olumlu yorum yazinca yandas ilan edebiliyor gerci yillardir ayni, AKP'den once de millet ayniydi, sagci solcu kavgasi vardi, takim tutar gibi parti tutuyorlardi, AKP gitse de ayni mantikla devam edecek herkes... bos yere konusuyoruz cogu zaman, ulkeyi bu duruma getiren hukumet degil, milletin egitimsizligi

• quote:

Orijinalden alıntı: Fashionality

gerci dogru, asiri muhalifler de, hukumetin yaptigi bir seye en ufak olumlu yorum yazinca yandas ilan edebiliyor gerci yillardir ayni, AKP'den once de millet ayniydi, sagci solcu kavgasi vardi, takim tutar gibi parti tutuyorlardi, AKP gitse de ayni mantikla devam edecek herkes... bos yere konusuyoruz cogu zaman, ulkeyi bu duruma getiren hukumet degil, milletin egitimsizligi

Alıntıları Göster
    Ben şöyle düşünüyorum;
    Her bireyin, yaşadığı topluma karşı ve gelecek nesillere karşı görevleri vardır ve yaşadığı ülkeyi daha iyi bir şekilde gelecek nesle teslim etmek de bunlardan biridir. Benim de 5 yaşındaki oğlum ve onun nesline olan görevimi yerine getirmem gerekiyor.
    Burada, başka ortamlarda ve gerçek hayatta kendi doğrularımı paylaşıyorum. Eğer birgün bu ülke yaşanmaz bir hale gelirse, bunun nedenleri arasında ben ya da benim davranışlarım yer almayacak ve o gün oğluma "Çifte vatandaşsın. İster burada, ister orada yaşa. Ben ve benim gibiler ellerinden geleni yaptı ama yetmedi." diyeceğim.

Onun dışındakiler yani şu anki kayıp nesiller beni ilgilendirmiyorlar.

• webbie kullanıcısına yanıt
    Bu saydiklarinin yarisini basa baska kisi, kisiler, parti, vs. Gelincede yapiyor. Akpye has birşey degil. Onceden oldugu gibi başa kim gelirse yiyip yiyip gidiyor. Ta ki batana kadar. Krizle gelen krizle gidiyordu. Tek fark onlar akp kadar yemiyordu. Akp bir baska yiyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • dogaya faydasi yok. ayakkabi kutularina var.

dogaya fayda icin yapsalar tamamen yasaklanir, insaatlar icin doga katledilmez, daha uygun yerler varken tarim arazilerinin, yesilliklerin icine termik santraller kurulsun diye vatandas dovulmezdi.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: eagleoneye

Bu saydiklarinin yarisini basa baska kisi, kisiler, parti, vs. Gelincede yapiyor. Akpye has birşey degil. Onceden oldugu gibi başa kim gelirse yiyip yiyip gidiyor. Ta ki batana kadar. Krizle gelen krizle gidiyordu. Tek fark onlar akp kadar yemiyordu. Akp bir baska yiyor.
    Bu konuyu seninle daha önce de konuştuğumuzu hatırlıyorum. Eğer yanlış hatırlıyorsam kusura bakma lütfen.
    Daha önce de söylediğim gibi konu "A partisi" ya da "B partisi" değil, seçmendir. Ben partilerin yaptıklarına değil, seçmenlerin davranışlarına odaklanıyorum çünkü seçmen düzelmezse, gelen her zaman gideni aratır.
    Avrupa'da ya da gelişmiş ülkelerde bu tür olayların yaşanmamasının nedeni siyasetçilerin değil, seçmenlerin ahlaklı olmasıdır. Seçmen "Çalıyor ama çalışıyor" dediği anda, o ülke bitmiştir.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.