Şimdi Ara

# Portre&Manzara Çekimleri İçin Kullanılan Mekanlar # (İlk Mesaj Güncel)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir - 9 Masaüstü
5 sn
143
Cevap
26
Favori
35.522
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Konu sizinde yardımınla iyi yerlere gidiyor. Güzel bir rehber çıkaracağız sanırım

Tavsiyelerinizi ilk mesaja sizin adınızı yazarak ekliyorum. Eğer kaçırdıklarım varsa PM atsın, sürekli konuyu güncelleyeceğim.

Rehberimizde şuan için sadece İSTANBUL, BURSA, KOCAELİ, ANTALYA, ANKARA ve ESKİŞEHİR bulunmakta. Hızlıca büyüyoruz

Tanıtıma geçmeden önce dost konumuzu verelim. Burada da çektiğiniz portreleri paylaşabilirsiniz. Marka ayrımı yok
    http://forum.donanimhaber.com/m_53010188/tm.htm

İSTANBUL

- Florya Eski Kibrithane:
    Buranın çok farklı bir havası var. Osmanlı zamanından kalma bir kibrit fabrikası bildiğim kadarıyla. Girişinde şarapçılar bol var özellikle girerken bunlara 5-10 sakal atmanızda fayda var yoksa sizi rahat bırakmıyorlar. Makinenizi de çekim yapan kadar pek çıkarmayın. Özellikle bayan bir arkadaşı çekecekseniz o kişinin açık kıyafet giymemesini öneriyorum.
    Buranın havası gerçekten çok hoş, ekstra ışık kullanmanıza gerek yok. Bunu çektiğiniz fotoğrafları görünce anlayacaksınız zaten.

Detaylı fotoğraflarınıhttp://www.kibrithane.com/ adresinden inceleyebilirsiniz.

- Yedikule Zindanları:
    Zindan kısımlarının havası çok gizemli geliyor. Özellikle zemine üfleyerek çok iyi sis bulutları çıkarabilirsiniz. Bu sayede küçük ışıkların girdiği kapalı bir alanda sisle birlikte (çok kaçırmadan) çok mistik fotoğraflar çekebilirsiniz.

- Tren İstasyonları:
    İstanbul'un en sevdiğim kısmı. Her durakta ayrı bir heyecan var. Gerek burdaki sokak çocukları, gerek ise balıkçıların ilginç pozları. Buralarda bulunan sokak çocukları gerçekten dostluğun en somut örnekleri İstasyon içerisinde fotoğraf çekmek yasak bu arada. Annem türk olmadığı için pek türk tipi yok bende. O yüzden ingilizce birkaç kelime söyleyerek kurtuluyorum ben ve rahat rahat fotoğraf çekiyorum Sizde böyle taktikler bulabilirsiniz.
    Özellikle geceleri arkadan tren gelirken, birini raylar üzerinde çekmenizi öneririm.

Bura için fotoğrafa gerek yok sanırım

- Boğaz:
    Ne denilebilir ki?
    Ortaköy Camii gibi klasik mekanları geçin. Galata köprüsünün hemen altında pek kimsenin girmediği telli bir yer var. Telin sağ üst kısmı dikdörtgen şekilde atılmış. Belli bir açıdan modelinizi çekerseniz; galata kulesi tam o dikdörtgenin içine giriyor

- İstanbul Sapphire 55.kat:
    Burası fotoğrafçılar için özel olan bir kat. Gündüzleri İstanbul manzarası çöplük gibi görünse de, geceleri ışıklar oldukça hoş. Yüksek bir tripod ve balıkgözü lens (!) ile hiç beklemediğiniz bir görüntüye hazır olun (Modelinizden hafif yukarda olacak makineniz)

- Nişantaşı:
    Özellikle belirli alışveriş bölgelerinde "moda" fotoğrafları çekmek için çok ideal. Bir dükkanın veya bir cafenin göründüğü çok merdiven var. Modeliniz uzun oturarak ve bol rujla soğuk bir bakış atarak ilginç çekimler yapabilirsiniz. Solgun fotoğrafları öneriyorum. Helios lens kullanmanızda fayda var bu lens rus üretimi olduğundan gerek; çektiği fotoğrafların doğal hali soğuk oluyor.

Buraya Ulaşmak İçin: Google Maps Koordinat: 41.051678,28.991429, Harita:http://i53.tinypic.com/2n1rfcx.jpg
    İlgili Fotoğraflar:

- Rumeli Hisarı:
    Burası da iyi bir mekan. Manzarası var yine.

Buraya Ulaşmak İçin; Google Maps Koordinat: 41.084778,29.056917, Harita:http://i51.tinypic.com/2yl5uv8.jpg
    İlgili Fotoğraflar:

- Florya Sosyal Tesisleri:
    Kayalıklarını çok beğeniyorum. Nasıl fotoğraflar çekeceğiniz size kalmış. Özellikle çocuk parkına giderken olan ağaçlar oldukça hoş. Ne yazıkki halkımız buralarda piknik yapıyor haftasonları, kadrajı ayarlamak güç.

- İstiklal Caddesi:
    Beyoğluna inerken oldukça ilginç kareler elde edebilirsiniz. Özellikle insan şelalesini soyutlyarak modelinizi ön plana çıkarabilirsiniz.
    Aşağı indikten sonra Tünel ile Karaköy'e inmenizi ve Sirkeci'ye yürümenizi öneririm. Yol boyunca ilginç manzaralar yakalayabilirsiniz.
    Ha beyoğlunda Ara Cafe'ye gitmeyi unutmayın. Üst katında üstad Ara Güler'i titanic gibi dev bir şekilde görebilirsiniz. Hatta muhabbet edebilirsiniz.

Buraya ulaşmak için; Google Maps: Koordinat:41.03526,28.981676, Harita:http://i54.tinypic.com/2jd2iih.jpg ,

- Taksim 360
    Mısır apartmanı üzerinde bulunan bir bar. İstiklalden giriyorsunuz. Balkon kısmının sabahları çok güzel manzarası var. İsmi gereği İstanbulu 360 derece izleyebilirsiniz. Enfes bir Cihangir ve Boğaz manzarası. Kliplerin ve Istanbul'u anlatan kısa filmlerin vazgeçilmez mekanı. Özel bir işletme ama bir şekilde izin alınıyor. Ayrıca çiçek pasajı ve nevizade de güzel yerlerdir. Pasajda kadrajı ayarlayamayabiliyorsunuz.

- Nevizade
    Bunu ayrı olarak yazdım çünkü burada yakaladığınız bokehlerı başka hiçbir yerde yakalayamayabilirsiniz.

Sonradan birkaç tane daha mekan ekliyorum arkadaşlar, en yakın zamanda resimle ve google maps etiketli olarak düzenleyeceğim. Sizde bildiğiniz ilginç mekanları yazarsanız ilk mesaja ekleyebilirim. Böylece konu İstanbul'dan çıkmış olur ve Türkiye genelinde çok güzel bir rehber oluşturabiliriz

Sonradan eklenenler:

- Tren İstasyonları v2:
    En başta da dediğim gibi demiryolları benim için ayrı güzellikteler. Bu yüzden buralarla ilgili birkaç detay daha paylaşmak istiyorum.
    Özellikle Kazlıçeşme’den sonra Sirkeci yönüne ilerledikçe çocukların iyi giyimleri kötü giyime doğru kaymış bulunmakta. Buralardaki güvenlikler Florya, Bakırköy gibi istasyonlara oranla sizi rahat bırakmıyorlar.
    Demir yolları dışında bu demiryollarının sağında veya solunda (genellikle sol) kalan ara sokaklar görülmeye değer. Hem portre hem de sokak fotoğrafçılığı için oldukça ideal.
    Özellikle Samatya ve Yedikule en iyileri arasında. Ne yazık ki Marmaray projesi nedeni ile Yediule kazılıyor. Bu sebeple Samatya daha ağır basıyor. Özellikle Samatya ile Kumkapı arasındaki ara sokakları gezmenizi tavsiye ederim.

- Dolapdere:
    Benim için bulunmaz hin “kumaş”ı. Kumaş kelimesini neden tırnak içerisine aldığımı yazının devamında anlayacaksınız :)
    Buraya ulaşım Taksim Meydan’ından yapabilirsiniz en kısa şekilde. Otoyol (İstiklalin Beyoğlu’na inerken sağ tarafında kalan kısmı, dolmuş duraklarının olduğu yer) üzerinde bulunan Cervantes Dil Kursu’nun karşısındaki ara sokağa girerek yol boyunca çok farklı görüntüler elde edebilirsiniz.
    Özellikle Pazartesi veya Perşembe buralarda çamaşır asma günleri olduğu için renkli arka planlarla karşılaşabilirsiniz. Ben buna “doğal fon” diyorum :) Abartısız şekilde arabaların bu çamaşırlar yüzünden zar zor geçtiği rengarenk bir sokak düşünün, işte ondan.... :)

- Sarıyer
    Burası biraz daha zamanı yakalamakla alakalı. İstanbul üzerindeki en güzel güneş doğuşu ve batışını burada gördüm. Pek önerilmez ama güneşi objektife karşı alıp modelinizi şekebilirsiniz. +1 pozlama yapmanızı öneririm. Diyafram konusunda da 5.6’nın üzerine çıkmayın. Çektiğiniz görüntülerdeki güneşin uyumu ve denizdeki kayıkçıların denizi jilet gibi kesmesi biraz modeli soyutlayacağı için diyaframı açmada yarar var. Kayıkçıların arkaplanda olması oldukça hoş.

- Gülhane by_MuKa Aracılığıyla:
    Üst yolda ağaçların arasında güzel kareler çıkarabilirsiniz.

Buraya Ulaşmak İçin: Gülhane Tramvay İstasyonu'nun orayı baz aldım. Sarayburnu'ndan girişi var mı bilmiyorum.
    Google Maps Koordinat: 41.011997,28.978543
    Harita:http://i51.tinypic.com/2qkjpz4.jpg

- Galata Kulesi c.james Aracılığıyla:
    Galata Kulesi genelde kalabalık oluyor ama yine de harika manzara eşliğinde çok güzel portre fotoğrafları çekilebilir.

Buraya Ulaşmak İçin: Google Maps Koordinat:41.025831,28.974166
    Harita:http://i53.tinypic.com/4q25hv.jpg

- Balat c.james Aracılığıyla:
    Özellikle eski yapıların olduğu sokakları porte çekimleriniz için kullanabilirsiniz.

- Anadolu Hisarı c.james Aracılığıyla
    Görülmeye değer bir mekan, manzara.

Buraya Ulaşmak İçin: Google Maps Koordinat:41.08223,29.067088
    Harita:http://i52.tinypic.com/2n8rhih.jpg

- Yeşilköy Sahil synchro Aracılığıyla:
    Gece ve Gündüzleri güzel görüntüler elde edebilirsiniz. Özellikle yeşil ile mavinin güzel uyumu gündüzleri, sıralı lambaların bokehleri geceleri güzel oluyor.

- Soğukçeşme Sokağı c.jamesAracılığıyla:
    Tarihi yarımada içerisinde bulunuyor. Portre çekimleri için ideal.

Ayvansaray Iskelesi NovariX Aracılığıyla: Genelde dizi ve film çekimlerinde kullanılan mekanlardan. Sessiz, sakin oluyor. Rahatça çalışabilirsiniz.

Molla Aşkı Park NovariX Aracılığıylaı: Fatih'te, Edirnekapı sırtlarında. Enfes bir manzara, buram buram tarih kokan eski bir kahvehane. Çekim için ufak bir rica yeter. Çay içmeyi unutmayın tabii..

Zeyrekhane NovariX Aracılığıyla: Yine Fatihte, IMC bloklarının tam karşısında. Şuan yoğun bir restore çalışması var sokaklarında. Küçük, çok küçük bir mahalle. Ayrıca burada Koç'ların bir restaurantı var. Rezervasyonla özel müşterileri kabul ediyorlar genelde. Eğer girilebilirse yemekleri ve şaraplarının tadına bakılmalı çekimden sonra.

Emirgan Korusu NovariX Aracılığıyla: Istanbul'un akciğerlerinden. Haftaiçi oldukça sessiz sakin. Genelde buraya takılan zümrede kültürel birikim açısından ortalamanın üstünde. Dolayısıyla oldukça rahat çekim imkanı sunuyor. Siz portre çekeceğinizi düşünürken kimbilir, kadrajınıza ansızın bir kuğu yada sincap girebilir burada.

- Samatya Meydanı NovariX Aracılığıyla: Yine filmlerin vazgeçilmezlerinden. İkinci Bahar ve Ezel dizilerinin bazı bölümlerinin çekildiği mekan. Ali Haydar sofrası orada hala mevcut. Sıcacık insanlarıyla tam bir eski istanbul semti.

Tarlabaşı NovariX Aracılığıyla: Arkadaşlarımız 'dolapdere' olarak yazsalarda aslında orada tarif ettikleri yer Tarlabaşıdır. Biraz zor bir studyodur, ama bu zorluğa değer. Mümkünse yalnız (yani bir fotoğrafçı bir model) olarak gitmeyin. En azından 3-4 kişi gidinki, tatsız sürprizlerle karşılaşılmasın. Yada 'büyük ve önemli bir çekim' yapacaksanız; yani hobiden ziyade gelir amaçlı olacaksa çekiminiz, 2-3 ay önceden haftada 1-2 giderek esnafla ve mahalleli ile sohbet kurmaya, bir şekilde yakınlaşmaya çalışın. Çocuklara çikolata - şeker falan alın. Yaşlı teyzeler güllü basma elbiseler götürün falan. Sizi kabul ettiklerinde belkide istanbulun en sıradışı atmosferlerinden birinde çekiminizi yapabilirsiniz.

- Heybeliada synchro Aracılığıyla:
    synchro'nun açıklaması bekleniyor

Nişantaşı, İstiklal Caddesi, Rumeli Hisarı, Galata Kulesi, Gülhane, Anadolu Hisarı'nın koordinatlarını verdiği için Niyet 0070'e teşekkür ederim

BURSA

Konumuz sizin yardımlarınız aracılığıyla sadece İstanbul ile sınırlı kalmıyor KutuKutuCekic aracılığıyla Bursa'da da fotoğraf çekeceğiniz mekanları ekliyorum. Yardımları için KutuKutuCekic'e teşekkür ederim

İnegöl/Oylat
    Bursa'ya uzak olmasına rağman bir fotoğrafçı için cennettir.Kaplıcalarıyla ünlüdür ormanla iç içe piknik alanları yeşil vadi ve oylat şelalesi macro,manzara,portre vb.her türlü fotoğraf çeşidi çekmenize yardım eder.Mutlaka uğranılması gereken biryer..
    İlk makinemi aldığımda çekmiştim.
    İnternetten

Tophane
    Bursa'yı ayaklarınızın altında hissedebileceğiniz biryer genel olarak portre ve manzara çekimi gece ise harika bir uzun pozlama yeridir.Bursa merkezinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.Bu arada tarihi saat kulesi de bulunur bilginize...

Cumalıkızık
    Geniş açı lensinizi alıp o sokaklara atınılması gereken bir yerdir filmlere mekan olmuştur (bknz:kınalıklar)Sokaklar Osmanlı kokar gerçekten görünülmesi gerekir .Ankara yolunun Ankara tarfında Gürsu kavşağından biraz önce sola kalıyor...

Botanik Park
    Bilgiğiniz hayvanat bahçesi kuş vb.Çekmek isteyenler için ideal.

Uludağ
    Yazın Bursa,kışın kar manzarsı için gidilebilir.Ayrıca biryerinde krater gölü varmış tam olarak nerede olduğunu bilmiyorum ama internetten kısa bir araştırma ile bulunabilir.

İznik Gölü

Bursaya uzaktır ancak hem piknik hem de portre ve manzara çekimi için iyi bir alternatif olabilir.

Mudanya

Mudanyaya fazla gitmediğim için bilmiyorum ancak tarihi bi konak varmış.Bir de belirli gün ve saatlerde marmara denizi turu yapılır bu turlara katılmak faydalı olacaktır.

Tofaş Anadolu Arabaları Müzesi

Henüz ben de gitmedim forumda rastgeldiğim bir konu aracılığı ile haberim oldu burası da fotoğraf çekenler için bir malzeme yeri.

Bursa'daki mekanları sıraladığı için KutuKutuCekic'e tekrardan çok teşekkürler

KOCAELİ

Kocaeli ile alakalı bilgiler verdiği için ozeba'ya çok teşekkür ederim

Seka park: İzmit merkezde sahil boyu uzanan yeşil alanlar deniz ve denizin diğer yakası, gece özellikle gölcük’ün ışıkları eşliğinde güzel fotograflar cekilebilir

Saat kulesi: Güzel bi mekan, yeni cevre düzenlemesinden sonraki halini görme fırsatım olmadı ama geceleri saat kulesinin ışıklandırması cok hos

Kartepe: Kar eşliğinde hoş kareler yakalanabilir.

Sapanca gölü: Göl manzarası güzel, istanbuldan ankaraya gidenler için hem otoyol hem cevre yolundan rahat ulaşılabilinir bir yer

Pembe kayalıklar: Kandıra kefkende cok güzel biyer, acemiler bile sasırtıcı fotograflar çekebilir.

Maşukiye: Küçük şelaleleriyle güzel doğasıyla yeşilin bol olduğu bir yer,nd filtre ve uzun polamayla güzel fotograflar çıkabilir.

Yürüyüş yolu: İzmit merkezde cınar agaçlarının arasında kalabalık bir yol

Çınarlıdere: Yeşillik ve şelalesiyle hatta faytonlarıyla hoş bir mekan, yalnız şelaleye ulaşmak hiç kolay değil bi yerden sonra aracınızla ilerlemenizle izin verilmiyor.
    Belediyenin faytonlarıyla ücretsiz ulaşım imkanı var ama cok kısıtlı mesafelerde ring yapıyolar, bu yüzden yürüyerek gitmek gerek, trekking meraklıları için

Yuvacık barajı: Baraj ve barajı besleyen derelerin kenarlarında bol yeşilli fotograflar cekilebilir.

Köprüler: Gece aydınlatmaları çok hoş.

ANTALYA

Yardımları için tekno_trend'e teşekkürler

Kaleiçi ve Alanya: Gece ve gündüz çekimlerinde kullanılabilecek yerlerin başında gelir. Rahatsız edilmeden kolayca çekim yapabilirsiniz.

Olympos: Tarihi bir yer ve sit alanı. Bu yüzden el değmemiş sayılıyor, çivi çakmak bile yasak. Uygun bir modeliniz ve elbiseleriniz var ise asla boş dönmeyeceğiniz bir yer.

Aspendos: Tiyatro görülmeye değerdir. Farklı açılar veya ters ışık kullanılarak çok güzel kareler elde edebilirsiniz.

Kekova: Her tarafı şehir kalıntılarıyla dolu tarihi bir yerdir. Burada Bizans devrine ait bir kilisenin apsisi bulunur ve her tarafı kalıntılarla doludur. Ayrıca burada Batık Şehir bulunmaktadır. Teknelerle su üzerinden geçerken aşağıda eski şehre ait merdivenler ve kalıntılara rastlanabilir.

Simena: Tarihi bir yerdir, ulaşımı teknelerle yapılır. Yer üstü ve sualtında birçok kalıntıya rastlanabilir. Oldukça tenha bölgeleri olduğu gibi kalabalık kısımları da mevcuttur. Olağanüstü güzellikteki tarihi ve doğal peyzaj, pırıl pırıl mavi bir deniz gezenlere mutlu saatler yaşatmaktadır.

Myra: Kaya mezarlarıyla ünlüdür. Kekova ve Simena gibi tarihi eserler bakımından zengin yerlerden biridir. Kaya mezarlarıyla ünlü Myra'da mezarlar hemen tiyatronun üzerinde ve doğu taraftaki nehir nekropolü denilen yerde olmak üzere iki yerde toplanmıştır.

Phaselis: Tarihi bir kent, ayrıca muhteşem bir deniz sahili mevcut. Elinizin boş dönmeyeceğiniz yerlerden biridir.

Adrasan: Buranın muhteşem gün batımları vardır. Özellikle ters ışık için çok uygundur.

ANKARA

Ankara hakkında paylaştığı bilgiler ve hazırladığı taslak dosyası ile Frostyrage ve sokak_papagani'na teşekkürler Tamamen kendisine aittir.

50. Yıl parkı

Günün her vakti kullanabileceğiniz bir mekan. (Gece geç saatlerde içeri almayabilirler, zaten tavsiye etmemde) Ankara'nın en yüksek yerlerindendir.Ankara manzarası ve rengarenk ışıklandırması ile gece çekilecek portrelerde güzel bokehler ile harika arka plan olabilir.
    ->Ulaşım

Ankara Botanik Park.
     # Portre&Manzara Çekimleri İçin Kullanılan Mekanlar # (İlk Mesaj Güncel)  # Portre&Manzara Çekimleri İçin Kullanılan Mekanlar # (İlk Mesaj Güncel)

Burası da farklı yapısıyla ilginizi çekebilecek yerlerdendir. Sonbahar ve ilkbaharda tercihiniz olabilir.
    ->Ulaşım

Kurtluş Parkı
     # Portre&Manzara Çekimleri İçin Kullanılan Mekanlar # (İlk Mesaj Güncel) # Portre&Manzara Çekimleri İçin Kullanılan Mekanlar # (İlk Mesaj Güncel)
    Yılın her mevsimi güzel bir parkımızdır. İçinde ufak bir göl ve yaklaşık 500 600m boyunca uzanan ağaçlardan oluşmuş koridor şeklinde yolu bulunmaktadır :)Değişik bir atmosferi var, seveceksiniz. (Gece elinizde kaliteli bir makine ile dolaşmak istemeyeceğiniz yerlerden. Güvenlik mevcut ama benim önerim gece uğramayın buraya.)
    ->Ulaşım

Karanfil Sokak ve Güven park
     # Portre&Manzara Çekimleri İçin Kullanılan Mekanlar # (İlk Mesaj Güncel) # Portre&Manzara Çekimleri İçin Kullanılan Mekanlar # (İlk Mesaj Güncel)
    Günün her saati envai çeşit insan geçer. Güzel kareler yakalayabilirsiniz.
    ->Ulaşım

Göksü parkı, Keçiören Şelalesi
     # Portre&Manzara Çekimleri İçin Kullanılan Mekanlar # (İlk Mesaj Güncel)  # Portre&Manzara Çekimleri İçin Kullanılan Mekanlar # (İlk Mesaj Güncel)
    ->Göksu Parkı ->Şelale

Hacı Bayram Camii
    Hacı Bayram Camii ve çevresinde özellikle cuma namazı ve sonrasında 7 den 70 e envai çeşit insanla karşılaşırsınız. Herkes bir telaş, bir işin peşindedir, değişik anlar yakalayabilirsiniz.
    ->Ulaşım

Eski Tuğla Fabrikası, Mühye Köyü
    Değişik bir mekan. Paintball oynadığımız bir yerdi. Modelinizi alıp gidebileceğiniz bir yer. Aklıma burası gelince internetden araştırdığımda moda çekimleri yapılan bir mekan olduğunu gördüm.Haliyle ücretlidir. (Hiç bir alakam yoktur burayla )
    ->Ulaşım

Bu kısımdan sonra Ankara içi verilen tavsiyeler sokak_papagani'na aittir

Kale içi ve kalenin biraz aşağı kısımlarındaki hamam önü:
    Tüm buralarda bir çok eski bina var, kimisi elden geçirilmiş kimisi eski yıkık dökük, ve genelde çok ilginç renklerde yerler bulmak mümkün, birde modeliniz yoksa bile oradaki çocuklarla bol bol antreman yapabilirsiniz :D örnek bir iki fotoğraf;

Botanik parkı ve kullanılmayan sera:

Mogan gölü çevresi:

Kurtuluş Parkı

Panora'nın karşısındaki park alanı:

Dikmen vadisi:

Meclis Parkı:
    Özellikle bmx ve kaykaycı çekmek isteyenlere :D Belki tanımadıklarına biraz soğuk davranabilirler ama bende halen kaykay kaydığım için orada arada sırada çekiyorum kaykaycıları :D

Elimdeki fotoğraflarla destekleyebileceklerim yerler genel olarak bunlar ama buralara ek olarak;
    Tunalının arka sokaklarını ara caddeleri gezin derim, çok acaip yerler çıkıyor, ben bir binanın yanında bir otopark bulmuştum, mavi dokulu bir duvar ve tüm kapıları açılabilen eski bir araba vardı, ertesi gün hemen bi model bulup gitmiştim :D oranında fotolarını göstereyim.

Kuğulu Parkı:
    Sadece kuğu olarak düşünmeyin ağaçlık kısımları ve yıldıza çıkan tarafındaki çim yamacın orada bile güzel şeyler çekilebilir;
    bkz;

Tabiki kampüslerde de oldukça ilginç yerler var, gerek odtü, gerek hacettepe, gerek başkent.. Diğer okulları bilmiyorum çok detaylı gezmedim :D

ESKİŞEHİR
    Bura hakkında bilgiler verdiğ ve taslağı paylaştığı için; iqra adlı arkadaşımıza çok teşekkür ederim :)
    Ayrıca imzalı fotoğraflar kendisine ait olup, diğerleri google görseller yolu ile alınmıştır.

Adalar:
    Atatürk Caddesi Köprüsü ile Köprübaşı Köprüsü arasında kalan, Porsuk Çayı kenarındaki bölgeye verilen isimdir.
    Sağ taraf sol taraf olmak üzere cafelerle kaplanmış bölgedir. Her saat, her dakika değişik insanların yer aldığı bölgede; günün her vakti sımsıcak fotoğraflar çekilebilir.

Bilim Sanat ve Kültür Parkı:

Kent Park:
    Kent park plajı olarak geçer kayıtlarda...
    Akşamları rengarenk ışıklandırmaları ile uzun pozlamada en çok tercih edilen yerlerden biridir. Ayrıca kolay ulaşımından ötürü, portre çekimleri için fotoğrafçıların en çok kullandıkları mekanlardan biridir.

Doktorlar Caddesi:
    Günün her saati çeşitli insanlar geçer. Güzel kareler yakalanabilinir...
    Akşamları Caddenin sağını ve solunu kaplayan dükkanların rengarenk ışıkları eşliğinde güzel portreler çekilinebilinir.
    İstiklal Caddesi'ni anımsatmaktadır.

Şehr-i Aşk Adası:
    Bırakalımda fotoğraflar anlatsın :)

Odunpazarı:
    http://galeri.netfotograf.com/images/medium/023ED0090237D457.JPG

Şelale Park:
    Günün her saati çekim yapılabilecek yerlerdendir.

Reşadiye Camii ve Çevresi:
    Günün her saati 7'den 70'e envai çeşit insanla karşılaşırsınız.
    Herkes bir telaş, bir işin peşindedir. Değişik anlar yakalayabilirsiniz.

Haller Gençlik Merkezi:
    Akşamları ortam ışıkları ile çok güzel siyah-beyaz anlar çekilebilecek nadir yerlerden biridir.

İyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5980C441C -- 20 Kasım 2011; 19:07:07 >

• Çok güzel bir paylaşım olmuş, Her il için böyle detaylı bir anlatımla çalışma yapılsa çok iyi olur diye düşünüyorum.
  • Dostlar çok güzel bir paylaşım. Lakin bazı adresler için google maps haritasından konum paylaşımı da yapılabilirse İstanbul'u iyi bilmeyip dışarıdan gelip fotoğraf gezisi yapacak arkadaşlara da yardımcı olunmuş olmaz mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: a_gls

Çok güzel bir paylaşım olmuş, Her il için böyle detaylı bir anlatımla çalışma yapılsa çok iyi olur diye düşünüyorum.

Ben istanbul için zaman buldukça yazmaya devam edeceğim. Farklı illerde yaşayan arkadaşlar da kullandıkları mekanları yazarlarsa iyi bir taslak ile ilk mesaja ekleyip il il ayrım yapacağım.
    Bakalım konu ilgi görecek mi, yoksa sadece İstanbul ile sınırlı mı kalacak

quote:

Orijinalden alıntı: arandur

Dostlar çok güzel bir paylaşım. Lakin bazı adresler için google maps haritasından konum paylaşımı da yapılabilirse İstanbul'u iyi bilmeyip dışarıdan gelip fotoğraf gezisi yapacak arkadaşlara da yardımcı olunmuş olmaz mı?

Mekanlara ait fotoğraflar ve google maps etiketlerini eklemeyi düşünüyorum. Elimdeki fotoğraflar model içerdiğinden şuan yerleri fotoğraflarla gösteremiyorum; fakat bu gece google görseller ile birkaç fotoğraf ekleyim harita üzerinden de linklerini koyacağım.

Sizde kullandığınız mekanları yazarsanız konu güncel ve ayrıntılı olacaktır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-5980C441C -- 23 Eylül 2011; 10:26:19 >

• harika bir paylasım.
  • güzel paylaşım mesajım bulunsun
  • Arkadaşlar işinize yaradıysa ne mutlu bana
    Sizden tek ricam, sizinde bildiğiniz ve karşılaştığınız ilginç mekanları bu konu üzerinden paylaşmanız. Bu sayede konuyu büyütebilir ve güzel bir rehber oluşturabiliriz
  • Evet arkadaşlar zaman bulduğum için birkaç tane daha mekan ekliyorum.

- Tren İstasyonları v2:
    En başta da dediğim gibi demiryolları benim için ayrı güzellikteler. Bu yüzden buralarla ilgili birkaç detay daha paylaşmak istiyorum.
    Özellikle Kazlıçeşme’den sonra Sirkeci yönüne ilerledikçe çocukların iyi giyimleri kötü giyime doğru kaymış bulunmakta. Buralardaki güvenlikler Florya, Bakırköy gibi istasyonlara oranla sizi rahat bırakmıyorlar.
    Demir yolları dışında bu demiryollarının sağında veya solunda (genellikle sol) kalan ara sokaklar görülmeye değer. Hem portre hem de sokak fotoğrafçılığı için oldukça ideal.
    Özellikle Samatya ve Yedikule en iyileri arasında. Ne yazık ki Marmaray projesi nedeni ile Yediule kazılıyor. Bu sebeple Samatya daha ağır basıyor. Özellikle Samatya ile Kumkapı arasındaki ara sokakları gezmenizi tavsiye ederim.

- Dolapdere:
    Benim için bulunmaz hin “kumaş”ı. Kumaş kelimesini neden tırnak içerisine aldığımı yazının devamında anlayacaksınız :)
    Buraya ulaşım Taksim Meydan’ından yapabilirsiniz en kısa şekilde. Otoyol (İstiklalin Beyoğlu’na inerken sağ tarafında kalan kısmı, dolmuş duraklarının olduğu yer) üzerinde bulunan Cervantes Dil Kursu’nun karşısındaki ara sokağa girerek yol boyunca çok farklı görüntüler elde edebilirsiniz.
    Özellikle Pazartesi veya Perşembe buralarda çamaşır asma günleri olduğu için renkli arka planlarla karşılaşabilirsiniz. Ben buna “doğal fon” diyorum :) Abartısız şekilde arabaların bu çamaşırlar yüzünden zar zor geçtiği rengarenk bir sokak düşünün, işte ondan.... :)

- Sarıyer
    Burası biraz daha zamanı yakalamakla alakalı. İstanbul üzerindeki en güzel güneş doğuşu ve batışını burada gördüm. Pek önerilmez ama güneşi objektife karşı alıp modelinizi şekebilirsiniz. +1 pozlama yapmanızı öneririm. Diyafram konusunda da 5.6’nın üzerine çıkmayın. Çektiğiniz görüntülerdeki güneşin uyumu ve denizdeki kayıkçıların denizi jilet gibi kesmesi biraz modeli soyutlayacağı için diyaframı açmada yarar var. Kayıkçıların arkaplanda olması oldukça hoş.

Akşam devam edeceğim zaman bulursam. Şimdilik bu kadar ekliyorum, iyi günler.

Not: Mekanlar ilk mesaja eklenmiştir.

• Güzel konu elinize sağlık
  • quote:

Orijinalden alıntı: Sh@rKs-PoWeR

Güzel konu elinize sağlık

güzel paylaşım, ellerinize saglik
  • quote:

Orijinalden alıntı: kullaniciadibulamiyorum

quote:

Orijinalden alıntı: Sh@rKs-PoWeR

Güzel konu elinize sağlık

güzel paylaşım, ellerinize saglik

Rica ederim arkadaşlar

Dediğim gibi sizden de bekliyorum kullandığınız veya bildiğiniz mekanları. Böylelikle güzel bir rehber oluşturabiliriz

• Gerçekten faydalı bir paylaşım olmuş elinize kolunuza sağlık

ayrıca Gülhaneyi unutmamak lazım üst yolda ağaçların altında güzel kareler cıkar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi by_MuKa -- 23 Eylül 2011; 15:52:51 >
  • @diffriend

İlk mesaja ekleyebilirsen sevinirim.
    Diğer yerleri nokta atışı olarak emin olamadım.

Nişantaşı
    Koordinat: 41.051678,28.991429
    Harita:
    http://i53.tinypic.com/2n1rfcx.jpg

Rumeli Hisarı
    Koordinat: 41.084778,29.056917
    Harita:
    http://i51.tinypic.com/2yl5uv8.jpg

İstiklal Caddesi
    Koordinat:41.03526,28.981676
    Harita:
    http://i54.tinypic.com/2jd2iih.jpg

edit:simage'lar kaldırıldı.Link verildi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Niyet 0070 -- 23 Eylül 2011; 17:04:18 >

• Merhaba,
    Güzel bir konu açmışsınız.Mekan listenize Galata Kulesi ve Anadolu Hisarı'nı da ekleyebilirsiniz.Gerçi Galata Kulesi genelde kalabalık oluyor ama yine de çok güzel portre fotoğrafları çekilebilir.
    Ayrıca Balat semtini de tavsiye ederim.Eski yapılar ve sokaklar eşliğinde çok güzel çekimler yapabilirsiniz.
    İyi günler hoşçakalın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.james -- 23 Eylül 2011; 16:42:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: by_MuKa

Gerçekten faydalı bir paylaşım olmuş elinize kolunuza sağlık

ayrıca Gülhaneyi unutmamak lazım üst yolda ağaçların altında güzel kareler cıkar

Tavsiyenizi ilk mesaja ekledim, teşekkür ederim
  • quote:

Orijinalden alıntı: Niyet 0070

@diffriend

İlk mesaja ekleyebilirsen sevinirim.
    Diğer yerleri nokta atışı olarak emin olamadım.

Nişantaşı
    Koordinat: 41.051678,28.991429
    Harita:
    http://i53.tinypic.com/2n1rfcx.jpg

Rumeli Hisarı
    Koordinat: 41.084778,29.056917
    Harita:
    http://i51.tinypic.com/2yl5uv8.jpg

İstiklal Caddesi
    Koordinat:41.03526,28.981676
    Harita:
    http://i54.tinypic.com/2jd2iih.jpg

Yardımınız için teşekkür ederim, ilk mesaja ekledim

• quote:

Orijinalden alıntı: c.james

Merhaba,
    Güzel bir konu açmışsınız.Mekan listenize Galata Kulesi ve Anadolu Hisarı'nı da ekleyebilirsiniz.Gerçi Galata Kulesi genelde kalabalık oluyor ama yine de çok güzel portre fotoğrafları çekilebilir.
    Ayrıca Balat semtini de tavsiye ederim.Eski yapılar ve sokaklar eşliğinde çok güzel çekimler yapabilirsiniz.
    İyi günler hoşçakalın..

Tavsielerinizi ilk mesaja ekledim, teşekkür ederim yardımınız için
  • quote:

Orijinalden alıntı: diffriend

quote:

Merhaba,
    İyi günler hoşçakalın..

Rica ederim.Bu arada Anadolu Hisarı'nı da tavsiye etmiştim ama sanırım listeye eklemeyi unuttunuz.
    İyi günler hoşçakalın..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi c.james -- 23 Eylül 2011; 16:50:16 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: diffriend

quote:

Merhaba,
    İyi günler hoşçakalın..

Rica ederim.Bu arada Anadolu Hisarı'nı da tavsiye etmiştim ama sanırım listeye eklemeyi unuttunuz.
    İyi günler hoşçakalın..

Hemen ekliyorum hocam. Worde yazmıştım, dalgınlığıma gelmiş eklememişim kusura bakmayın

• konu çok güzel

listeye ek olarak Gülhane Parkı, Yeşilköy (sahil tarafları), Heybeliada ekleyebilirsin hocam

ayrıca kuzenim bi deli hastanesinin bodrum katı mıydı öyle bi yerde portre çekimleri ve kısa film çekmişti ismini öğrenirsem yazarım buraya

ben şimdi bursadayım malesef eğer burda portre çekimi için güzel yer varsa tavsiyeleri bekliyorum

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.