Şimdi Ara

POMEM Eğitimi Nasıl Olur?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
8.756
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • POMEM, PMYO’dan sonra girilmesi biraz daha kolay olan bir polislik okuludur. PMYO bildiğiniz üzere lise mezunu öğrencileri alırken POMEM için ön lisans ve lisans mezunlarını bünyesine katmaktadır. Son zamanlarda çıkan haberler doğrultusunda da artık PMYO alımlarının azaltılacağı, bunun yerine POMEM’e ağırlık verilerek daha donanımlı polisler yetiştirileceği konuşuluyor. Sizlere bu yazımızda POMEM hakkında detaylı bilgiler verecek ve okul bünyesinde eğitimin nasıl işlediğini anlatacağız. POMEM Eğitimi nasıl olur sorusuna yanıt bulmak isteyenler yazımızın devamını okuyabilirler.
    POMEM Nedir?
    POMEM açılım olarak “Polis Meslek Eğitim Merkezleri” şeklinde karşımıza çıkıyor. Öğrenim gördüğünüz süre boyunca başarılı bir şekilde mezun olursanız da ön lisans diplomasına sahip oluyorsunuz. Ön lisans diploması diğer YÖK’e ait ön lisans diplomaları ile eşit düzeyde oluyor. Mezun olduktan sonra polis olarak devam etmek istemeyenler ön lisans diplomalarını istedikleri yerlerde kullanabilirler. Bunun için mezun olma şartınızın olduğunu bir kez daha hatırlatalım.
    POMEM Eğitim Süresi Ne Kadar?

POMEM eğitimi nasıl olur sorusundan önce eğitim süresini merak edenler olabilir. Ön lisans diploması işin içine girdiğinde görecek olduğunuz eğitimi de 2 yıllık sanabilirsiniz. Fakat POMEM eğitim süresi sandığınızdan çok daha kısadır. Bu konu üzerine İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 4 ayda POMEM bünyesinde EGM için polis personeli yetiştirilebildiğini söyledi. Ardından bu 4 ayın 6 aya, en son olarak 8 aya çıkarılacağını da duyurdu. Yani ilerleyen dönemlerde POMEM eğitim süresini 8 ay olarak göreceğiz. Eğitim süresi boyunca da iki dönem olacak. Her dönem için farklı dersler veya derslerin devamı olarak eğitim alacaksınız.
    POMEM Ders İçerikleri Nelerdir?
    Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi POMEM içerisinde teorik ve uygulamalı dersler göreceksiniz. Alacağınız eğitim iki dönemden oluştuğu için birinci dönem dersleri ikinci dönemde “II” adıyla karşımıza çıkacak.

Birinci Dönem POMEM Dersleri
    • Temel Hukuk
    • Demokratik Polislik ve İnsan Hakları
    • Devletin İdari Yapısı
    • Mesleki Yazışma-1
    • Silah ve Atış Bilgisi-1
    • Polis Müdahale Yöntem ve Teknikleri
    • Beden Eğitimi-1
    • Trafik Güvenliği
    İkinci Dönem POMEM Dersleri
    • Polis Mevzuatı
    • Polislikte Vaka Çalışmaları
    • Sosyal Psikoloji ve Toplumsal Olaylar Kitle Yönetimi
    • Silah ve Atış Bilgisi-2
    • Polis-Halk İlişkileri ve İletişim
    • Beden Eğitimi-2
    • Mesleki Yazışma-2
    POMEM Eğitimi Hakkında

POMEM eğitimi nasıl olur sorusuna yanıt olarak birçok etkeni saymamız mümkün olabilir. Öncelikle POMEM eğitim süresi boyunca akıllı telefon kullanımınız yasak olacaktır. Eğitim süresi boyunca sizlere başta ve ortada olmak üzere iki defa kılık kıyafet yardımı yapılmaktadır. Bu yardım içeriğinde mont, ayakkabı, eşofman, spor ayakkabısı, bot, valiz, tişört ve temel ihtiyaçlarınıza yönelik eşyalar bulunmaktadır. İçerisinde kalacağınız öğrenci koğuşları da 10 ila 20 kişi arasında olmaktadır. Bu sayı eğitimi göreceğiniz ilden ile değişiklik gösterebilir.
    Eğitimi çevik kuvvet forması eşliğinde alıyorsunuz. Sigara içme konusunda merakı olanlar ise korkmasın. Ders aralarında dışarıda sigara içebilirsiniz. Fakat okul içerisindeki kantinlerde sigara satışı yasak. Dışardan alıp getirmeniz mümkündür. Sosyal ortam olarak ise sinema, masa tenisi, spor salonları gibi ortamlarda vakit geçirebiliyorsunuz.

Kaynak : Pomem

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bycahit -- 29 Ağustos 2019; 4:29:32 >

• "bycahit" teşekkür ederiz emeğin ve vaktin için
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.