Şimdi Ara

PLAYSTATION 4 [ANA KONU] (459. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
5 Misafir - 5 Masaüstü
5 sn
121.007
Cevap
561
Favori
3.399.204
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
57 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 457458459460461
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ya merak ettigim baska bir konu cihazdan livestream yapabilicekmisiz simdi bu livestream olayini 1080pde yapmaya kalksak islemci ucar gider buna nasil bir optimizasyon yapicaklar merak ediyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fe4rless_tr

Ya merak ettigim baska bir konu cihazdan livestream yapabilicekmisiz simdi bu livestream olayini 1080pde yapmaya kalksak islemci ucar gider buna nasil bir optimizasyon yapicaklar merak ediyorum

2 tane işlemci olacağını okumuştum bi haberde belki böyle işleri yapması için koymuşlardır..

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Wiedźmin

quote:

Ya merak ettigim baska bir konu cihazdan livestream yapabilicekmisiz simdi bu livestream olayini 1080pde yapmaya kalksak islemci ucar gider buna nasil bir optimizasyon yapicaklar merak ediyorum

2 tane işlemci olacağını okumuştum bi haberde belki böyle işleri yapması için koymuşlardır..

PS3'de aynı bir işlemci yok ama ekstra bu tip arka uygulamalar için çip varmış. Bu arada 1080p canlı yayın yapma olayı olmaz, çok fazla yük bindirir. En fazla 720p olacaktır bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi GoldPunch -- 1 Nisan 2013; 0:36:52 >
  • Oyunlar konsol tabanlı yapıldıktan sonra teknoloji gelişse nolacak gelişmese nolacak
    Ayrıca gelişti de ne oldu fark yaratan oyunların sayısı bi elin parmaklarını geçmez..

• Sene sonu gelene kadar catlariz arkadas biz burda Insallah E3'te bol bol yeni duyurular olur
  • @Estheim
    Sana pm atmıştım bir ara.Biliyorsun dimi onu.Bir daha bak istersen ona.
  • Hep soyledim tekrar soyluyorum"7 senelik konsolumda gta5,beyond,last of us oynayacaksam ben,degil titanlar zeus gelse bu pc cileri kurtaramaz" sakamasiniz siz kardesim bos konusup konuyu dolduruyosunuz mesajmi kasiyosunuz??? Yok titan yok zeus yok aa yok af yok bb bu ne yahu???saygida bir yere kadar!!! Baska isiniz yok gelmis daha gun yuzune cikmamis konsola atip tutuyosunuz!!! Yahu elinde titanli zeuslu gtx680 li olan pc ci arkadaslar bu donanimla ne oynuyosunuz???? Forza mi,geow mu,gow mu,gt mi,last of us mu,heavy rain mi,beyond mu ???? Ne oynuyosunuz???? Biz konsolcuyuz arkadas biz hala acar ps1 lerimizi silent hill,resident evil oynariz...

• quote:

Orijinalden alıntı: myze

Nonthiest rumuzlu arkadaşın başlığa musallat olması tarifsiz üzücü. PC her zaman iyidir, konsolda iş yok desek veya Senin PC'in sana, bizim konsolumuz bize desek, kendisinden kurtulur muyuz? Yine de söylüyorum, PC fanları daha iyidir, Xbox fanlarına tercih ederim

Hocam git pc oyunlarının rpg bölümüne gir pc oyuncularına saygı duyarsın.Ne kadar güzel ,hoş muhabbetler çeviriyor adamlar inanamazsın..Bu bahsi geçen arkadaş ve diğer konuyu sabote edenler oyuncu falan değil ,grafik hastası paso gözü oyundan çok fps'de olan ,ben şu kadar fps görüyorum bu oyunda diye millete hava atma sevdalısı adamlar.Oyuncu falan değil yani bunlar.Birde herkese ,çoluk ,çocuk ,liseli ,troll diyip duruyor yaşı kaç acaba onu da merak ettim...
  • quote:

Kafa kalmadığı için hangisi neydi unuttm, ama Xbox'ın gpu'sunda Move Engine denen yapılar var. Bunlar verileri bi yerden bi yere CPU'dan bağımsız olarak taşımaya yarıyor. DMA diye bildğimiz şeylerin biraz daha fazla iş yapan hali bunlar. PS4'de de buna benzer yapılar olacak.

Video decode / encode işini herkesin elindeki telefonlar da yapabiliyor. Bunların çiplerinde Accelerator denen yapılar var, video encode vs. için. Yoksa uyduruk Cortex A9'un 1080p görüntüyü realtime sıkıştırabilecek gücü var mı ? Encode için kullanılan accelerator yapıları bütün bunları yapıyor.

Yeni konsollarda da bu tür encode / decode yapıları var. Move Engine denilen gelişmiş DMA yapıları ile de mesela ram'dan diske işlemciyi yormadan videoyu yazabilir olacaktır. Yada ram'dan direk işlemciyi yormadan networke yollayabilir olacaktır.

Ram yapısı zaten belli bi alandan diğer alana, kopyalama yapmadan okuma yazma imkanı verdiği için, oyunu dediğin gibi stream etmek beklenecek en kolay işlerden birisi olması lazım.

Network yada disk izin verdiği sürece, ki o da encoder'da ayarlanabiliyor (yani bitrate faln), realtime kayıt veya stream çok kolay olacaktır.

Oyunda 5dk boyunca bişeyler yaptın, bunu kayedet yada paylaş gönder dedin, anında yollanmasını amaçlanıyor. Tek bilmediğimiz kısmı bunun ne kadarlık bi zamanı kapsayacağı. Mesela ram'da aynı anda kayıt olarak saknacak olsun. 1080p için 10mbit video bitrate kabul edilebilir kalite. Saniye başına ses vs. ile 1.5 MB veri yapsın bu. Dk'da 90MB yer kaplar, 10dk da 900MB civarı eder. Artan süreler için de diske de kayıt edebilir belki, fragmante olmayacak bi şekilde(mesela 1 saate kadar uzayan süre). Limitleri nasıl olacak bilmiyoruz ama güzel olacak gibi duruyor (süre sınırı olacak mı, bitrate oranı nasıl olacak vs. gibi).

Zaten ben iddia ediyorum, millet birer ikişer bu tarz anında oyna yükle paylaş olayına girsin, acayip ama acayip sükse yapacaktır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: trident02

Bunu nasil aciklayabiliriz? Nasil oluyorda 6 kusur yillik bir cihaz ayni goruntu ayarlarinda ya da benzer ayarlarda benim 2 yillik PC`mden daha iyi calistiriyor oyunu? Ben bunu anlayamiyorum bir turlu.

Böyle bir şey yok. 326 senelik 8800 GT, hala konsollardan çok daha iyi oynatıyor.
  • @Rai-gy
    @Marslı Adam
    @Wiedźmin

Sizlere pm attım.
  • Konsola özel ex oyunlar haricinde kalan nerdeyse bütün oyunlari orta halli bir pc oynayın olay bitsin.:)

Tartismaya gerekyok.

Ps4 f/p aleti olacak. Sadece ps4 fiyatinda olan gpu lari karşılaştırma yapmayalim.

• @ Nontheist,
    quote:

musakka pc sohbeti açınca problem olmuyor ben battlefield 3 killzonedan daha realistik diyince arkadaşlardan tepki alıyorum

Böyle birşey yok çünkü ben de tepki gördüm, hatta yukarıda oyuncu kimliğimi sorgulama içerikli mesajları görünce kimileri tarafından tepki görmeye devam ettiğimi farkettim.

quote:

Bakın beyler sizler çok safsınız hani bu bana tepki gösteren arkadaşlara söylüyorum siz neden benim mesajlarım silinmediğini sizlerin ki silindiğini farkedemiyorsunuz Mesut çevik objektif yorumlarına tepki gösterip daha forum moderatörlerinin anti petisini kazandınız

Böyle birşey de yok. Burada moderatörlük yapanlar da konsol kullanıcısı ve bu insanlara yukarıdan "şöyle yap, böyle yap" gibi emirler verilmez. Düzeni sağlarlar sadece.

Onay olayı önceden de söylediğim gibi muhtemelen şikayet edilen mesajların sahipleri sitede GSM kaydı yapmadıkları için onaya düşmelerinden ibaret. Şu anki son durum nedir bilmiyorum ama mesajın onaya düşmesi ile yöneticilerin hiçbir alakası olmaz.

Konuda şikayet edilmesi gereken mesaj olmuyor mu? Elbette oluyor ancak bu konuda biraz fazla tepki gösteriyorsun. 10 tane şikayetin varsa belki 2 tanesi cidden şikayeti hakediyordur ancak hepsi için aynı şeyi söylemek zor.

Diğer arkadaşlar da biraz daha açık fikirli olmalı bence. Burada "konsol rezalet, PC mükemmel" diye yırtınan bir adamın asla işi olmaz. Ancak yeni bir cihaz piyasaya sürülecek ve tüm harika özelliklerinin yanında görünen eksikliklerini de dile getirenleri bu kadar taşlamayın. Ya da birşeye tepki gösterecekseniz biraz samimi olun.

A kişisi: XXX oyununun PS4'teki grafikleri harika. Über - süper grafikler, PC'deki Crysis 3 bunun tırnağı olamaz.
    B kişisi: XXX'in grafikleri cidden güzel ancak kusursuz değil. Şu şu şu yönlerden bazı eksiklikleri var, hatta Crysis 3'ün şu özelliği daha iyi kullanılmış.
    C kişisi: Adama bak, PS4'teki XXX'e laf ediyor. B kişisi sen şöylesin, sen böylesin... Grafikten başka şey düşünmeyen bir adamsın.

Dönen muhabbet böyle. Eeee, sen "C kişisi" olarak B'ye tepki gösterip A'ya destek veriyorsun. Ama grafikler için o kadar şey yazmış A kişisine "arkadaşım, grafik herşey mi?" diye hesap sormuyorsun. İşte bu durumda samimiyet kalmıyor, arkadaş dayanışması adı altında körü körüne savunma ortaya çıkıyor.

Burası bir forum ve herkes fikirlerini karşısındakini kırmadan, tahrik etmeden söyleme hakkına sahip. Eğer konu amacı sürekli PS4'ü övmek ise başlığı "PS4'ü övme konusu" olarak değiştirilsin. Ya da grafik alanındaki teknik konular rahatsız ediyor olabilir, o zaman da "PS4 için teknik ayrıntılar" diye bir konu açılır ve orada tartışılır. Fakat kendi arkadaşlarınız teknik konulardan bahsedip sayfa sayfa yazılar yazdığında "oooo, mükemmel açıklamışsın, harikasın" dedikten sonra bir başkası teknik açıklama yaptığında sırf sevdiğiniz cihazın kötü yönünü belirtti diye "buradan git, istenmiyorsun" demek hoş olmuyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musAKka -- 1 Nisan 2013; 11:20:03 >
  • Tartışmanızı bölmek istemezdim ama bir iki sorum olacak. :)
    Malum PS4 çıkınca PS3 ler elden çıkarılacak. Bende PS4 çıkar çıkmaz almayı düşünüyorum ve PS3'ümü satıcam. Şimdi şöyle bir durum var;
    PS Network'den aldığım ve hatırı sayılır miktarda sağlam oyunlarım var. PS3'ü satarken doğal olarak kendi hesabımı silip satıcam. Bu durumda satın alan arkadaş yüklü olan bu oyunları aynı makinede yeni bir hesapla oynayabilir mi? Benim ve oğlumun olmak üzere şu anda aktif olarak iki hesap var ve kendi hesabımdan aldığım oyunları oğlum da oynayabiliyor.
    Bu neden önemli? Çünkü aleti satarken oyunları oynayabilecekse satın alan kişi ona göre fiyat çekicem. :)

Sevgiler saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: JamesCole

Tartışmanızı bölmek istemezdim ama bir iki sorum olacak. :)
    Malum PS4 çıkınca PS3 ler elden çıkarılacak. Bende PS4 çıkar çıkmaz almayı düşünüyorum ve PS3'ümü satıcam. Şimdi şöyle bir durum var;
    PS Network'den aldığım ve hatırı sayılır miktarda sağlam oyunlarım var. PS3'ü satarken doğal olarak kendi hesabımı silip satıcam. Bu durumda satın alan arkadaş yüklü olan bu oyunları aynı makinede yeni bir hesapla oynayabilir mi? Benim ve oğlumun olmak üzere şu anda aktif olarak iki hesap var ve kendi hesabımdan aldığım oyunları oğlum da oynayabiliyor.
    Bu neden önemli? Çünkü aleti satarken oyunları oynayabilecekse satın alan kişi ona göre fiyat çekicem. :)

Sevgiler saygılar

hocam muhtemelen aldığınız dijital oyunlar hdd ye yükleniyor,çok çok hdd yi sökersiniz..icloud bulut gibi sistem olursa oraya aktarılabilir diye düşünüyorum
  • Burada sorun, kişilerin sevdiği/bağlı olduğu firmaya yapılan haklı/haksız eleştirileri; sanki kendilerine, ailelerine yapılıyormuş gibi düşünmeleri. Adam, sevdiği firmanın hiçbir şekilde eleştirebilir olduğunu kabul etmiyor, edemiyor.

Tabi eleştiriyi yapan kişinin uslubu ve bilgi birikimi de çok önemli.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi wNchstR -- 1 Nisan 2013; 11:43:10 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alican88

quote:

Orijinalden alıntı: JamesCole

Tartışmanızı bölmek istemezdim ama bir iki sorum olacak. :)

Sevgiler saygılar

hocam muhtemelen aldığınız dijital oyunlar hdd ye yükleniyor,çok çok hdd yi sökersiniz..icloud bulut gibi sistem olursa oraya aktarılabilir diye düşünüyorum

Evet HDD'ye yükleniyor.Ama ben oyunları almak derdinde değilim. Bir çoğunu bitirdim zaten.Kaldı ki Plus üyeliğim var istediğim zaman tekrar indirebilirim.
    Dediğim gibi satacağım kişinin bunları oynayabileceğini bilmem lazım.
  • Daha iyi grafik isteyen basar parayi alir uçak pc yi oynar.

2 bin tl lil pc de Uncharted vb.. Ex leri oynayamiyorsam üzülürum.

Ama ayni oynunu ps4 te 1080p 4x aa ile oynayip ta neden pc de 8xaa ile oynayamiyorum diye üzülmem.

8 yıllık konsollar suan bile gayet iyi savaşıyor.

• E3 2005'te Sony'nin sunumunda gösterilen Unreal Engine videosunu izleyip bunun sınır olduğunu düşününler 2011'de bunu oynadılar

Daha PS4'ün sistem özellikleri açıklanmadan cihazın neler yapabileceğini şimdiden kestirmek pek doğru değil. Konsolun 3. yılından itibaren ortaya çok güzel görseller sunan mükemmel oyunlar muhakkak gelecektir. Kaldı ki, konsol oyuncuları grafikten ziyade oyunun yapım olarak kalitesine, konsolun ucuzluğuna ve sağlamlığına bakıyorlar. Bir önceki nesilde XBox ve Gamecube'ten daha zayıf olan PS2 efsane konsol olmuştu, bu nesilde de Nintendo Wii ile satış başarısı, oyun kalitesi anlamında ortaya neler çıktığını görüyoruz.

Önümüzdeki nesilde de oyunların online özellikleri, sundukları içerik, prodüksiyon kalitesi emin olun onun çözünürlüğünden çok daha fazla anlam ifade edecektir. Ki ben şahsen grafiksel manada ortaya çok kalite işlerin çıkacağına eminim. Bu ve önceki nesilde nasıl PC oyunlarının görüntü kalitesini yoğun olarak konsollara çıkan oyunların grafik kalitesi belirlediyse, önümüzdeki nesilde de grafik kaliteyi konsollara çıkacak oyunlar belirleyecektir. PC kullanıcıları bu anlamda konsollardan çok daha görünen oyunlar beklemesin. Mevcut nesilde çözünürlük ve AA açısından PC'ler daha seçenek sunabiliyorken, kaplama açısından konsollardan çokta farklı işler koyamadılar ortaya. Bir kaç yapım dışında kaliteyi hep konsol sürümleri belirledi, önümüzdeki nesilde de böyle olacaktır. Hatta yeni konsollar bu nesilde eksik olan 1080p görüntüleri bol AA eşliğinde sunacağı için arada olmayan farkı iyice ortadan kaldıracaklardır.

Artık neslin sonuna geldiğimiz bu günlerde her ne kadar görüntü kalitesi açısından PC'ler daha başarılı olsa da, 1000 liranın üzerinde para verdiğimiz GT680'ler çözünürlük, AA, temiz görüntü ve yüksek fps dışında bir şey de veremiyorlar. Çünkü kaliteyi konsollar temel alınarak yapılmış oyunlar belirliyor. Konsol oyuncularının saniyede kaç kare gördüklerine 30 fps'nin altına pek düşmedikleri sürece kafaya takacakları bir durum değil.

Velhasılı konsollar önümüzdeki nesilde de oyunculuğun merkezinde olacaktır. PC'lere muhakkak PC'ye özel çok kalite yapımlar gelir, gelecektir. Ama bunların sayısı bir elin parmaklarını geçemeyeceğinden, oyunlar yine konsollarda oynanmaya devam edecektir.

Boş tartışmalarla birbirinizi kırmak yerine, saf eğlenceye, yani grafikten daha fazla anlam ifade eden kalite yapımlara bakın derim.Gerek satış rakamları, gerekse oyun çevrelerinin ilgi duyduğu asıl meselelere odaklanın. Bu arada 2013'ün en çok beklenen cihazı da Playstation 4 olmuş, açıkçası kimse Youtube videolarına bakıp kaç fps verdiğini anlamaya çalışmasın, bunun yerine hangi yapımlarla geleceği, neler sunacağı daha önemli.
  • Gamestop: PS4 Çok Yüksek Satış Rakamına Ulaşacak

Perakende oyun satış firmalarının arasında önemli bir yere sahip olan Gamestop'tan yapılan açıklamaya göre Playstation 4'ün çıkışına oldukça büyük bir ilgi bekleniyor.

Yapılan anketler sonucunda, ankete katılan oyuncuların %34'ünün bu yıl içerisinde konsolu alacaklarını söyleyen yetkililer, bunun oldukça büyük bir rakam olacağını belirtiyor. Ayrıca konsola gösterilen ilgilinin de epey yüksek olduğu ve Gamestop sitesinde 900.000 kişinin konsol ile ilgili haberleri takip ettiği dile getiriliyor. Eğer bu anketler gerçeği yansıtıyorsa konsolun çıkış gününde epey büyük bir kalabalığın Gamespot mağazalarının önünde toplanacağı kesin.

http://www.bolumsonucanavari.com/Haberler-Gamestop_PS4_Cok_Yuksek_Satis_Rakamina_Ulasacak-36918.htm

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 457458459460461
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.