Şimdi Ara

Planör yapmam için bazı bilgilerinize ihtiyacım var (Ciddi konu)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
4
Cevap
0
Favori
606
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba arkadaşlar, kafaya taktım kendi planörümü yapmak istiyorum. Elin Amerikalısı Avrupalısı kendi planörünü yapıyor, biz ise cahil cahil geçiniyoruz. Örneğin şu videodaki adam 6061 alaşımlı alüminyum borular ile kendi planörünü yapmış, biz neden yapamayalım?

https://www.youtube.com/watch?v=hp7JcmwKQcU

Ancak adam planörün ölçülerini paylaşmamış, tahmini olarak kanat açıklığı 6 metre gibi bir şey gözüküyor. Ama ben 2 kişilik yapmayı planladığım için kanat açıklığını 8 metre falan düşünüyorum.

Aslında elimde halihazırda planör planı var, hatta bu planörü Türkiye'den yapan bir ekip bile var ancak kanat açıklığı 10 metre çok uzun olduğu için bana uymuyor, hiç bir yere sığdıramam ben onu.

Elimde planör planı şu şekilde bilen bilir Mike Sandlin tarafından geliştirilen açık kaynak planör planı;

Ama bu planörün kanat açıklığı bana göre çok fazla, o yüzden kanatları mümkün olduğunca en aza indirmek istiyorum.

Şimdi sorularım şunlar;

1- Planörün ağırlığı hariç 200 KG(düz hesap 2 kişi) için minimum kanat açıklığı kaç metre olmalı ve kanat eni kaç metre olmalı?

2- 200 KG taşıması için ölçüler belirlendiğinde bu ölçülere göre planörün gövdesi kaç metre uzunluğunda olmalı ve dikey yatay stabilizatörlerin ölçüleri ne olmalıdır?

Planörü elektrik motoru ile kaldıracağım, ama elektrik motorunu durdurduğum zaman planör hafifçe süzülmeli.

Konuya ciddi olanlar yazarsa sevinirim, dalgaya alınacak konu değil bu. :)

• İlk başta sana hazır kitlere yönelmenin öneririm. Tabi konuyla alakalı bir mühendislik falan okumadıysan. Okumuş olmanda yetmiyor ne yazık ki bu konuda çok fazla bilgi ve tecrübe edinmelisin. Yaptığın şey çok küçük bir değişiklik gibi gelsede çok büyük "bilgi" ister. Planör yapmam için bazı bilgilerinize ihtiyacım var (Ciddi konu) THK planörleri 2 kişilik ve kanat uzunluğu 16 metre idi galiba sanada o kadarı yeter. Tabi bu hava aracını yaptıktan sonra lisanslandırması falanda vardır ila ki. Hevesini kırmak istemiyorum ama en az 50000 dolar bir kenarda dursun bu praje için lazım olur diye düşünüyorum. Planör yapmam için bazı bilgilerinize ihtiyacım var (Ciddi konu) Dediğim gibi diğer yaygın deneysel hava araçlarına yönelme daha iyi olabilir belki rv veya sling serisi gibi hem daha çok bilgi bulursun satıştada kolay olur tabi maddi olarak çok daha fazla zorlar orası ayrı ikinci el bir tane getirme daha ucuza ve daha kolay olabilir.

• Öncelikle bakıyorumda konuyu çok fazla acemice açmışım ve çok acemi şeyler sormuşum.

Neyse. Planör yerine herhangi bir Pilot Lisansı gerektirmeyen Yelken Kanat yapmaya karar verdim. İnternette "Yelken Kanat İnşa Projesi" diye aratırsanız açtığım siteye ulaşabilirsiniz.

Yelken Kanat'ı internette buduğum deneysel planlardan yapıyorum, ve 3D modeli neredeyse hazır.

Bunu internetten aldığım deneysel planları kullanarak ben modelledim;

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BilgisayarMeraklısı -- 24 Haziran 2022; 1:46:52 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.