Şimdi Ara

Plaka Değiştirme(2.el alırken) (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
63
Cevap
5
Favori
136.574
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ben kendim halledeyim dedim. Keşke demez olaydım. Oldukça uzun sürdü.
    Son aşamaya geldim. Son durum bu sabah verdim eski plaka ve ruhsatları bana 5 gün sonra cuma gününe öğleden sonra gelip al dediler.
    Yeni mühürsüz plakalarla birlikte elimde tek bir evrak olmadan ortada kaldım.

Özetle muameleci olmadan yapmanın bedeli ağırlaştırılmış iş olarak geri dönüyor.

Bilen arkadaşlara bir sorum olacak...

Elimde yalnızca Trafik Tescil Büro amirliğine ait plaka yazan dibinde de "Araca ait belgeler Tescil İşlemleri için Büro Amirliğimizde bulunmaktadır" yazan bir kağıt. Polis memuru imzası v.s. var. Bir de ikinci mührü yapılmamış plakalar... Tabii noter satışının fotokopileri, eski ruhsat fotokopileri v.s. de mevcut da fotokopi olunca önemsiz olsa gerek.

Sizce bu durumda trafiğe çıksam, çevirme v.s. olursa ne derler?
    Yoksa böyle bir durumda muameleci ile işlemleri takip etmediğim için işi gücü bırakıp 1 hafta aracı yatırmak gerekiyor mu gerçekten!!!

• quote:

Orjinalden alıntı: RqJnr

Ben de bir şey soracağım, bir yerde duymuştum ama emin olamadım.Trafik şubeyi değiştirerek plaka değiştirme imkanı gibi bir durum söz konusu mu ?

Bildiğim kadarıyla aynı il içinde izin vermiyorlar...
    Şehir dışına satış v.b. ara çözümlere kadar gidiyor konu...

Satışın yapıldığı noterde zaten alta yazıyorlar adresin bulunduğu şubeden plaka alınır diye...

Ama muameleci olunca herşey farklı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Sobriquet -- 28 Nisan 2008; 23:53:19 >
  • yarin bende plaka degisikligi islemini takipci yardimiyla cozmeye calisacam umarim cok uzun surmez, tecrubeleride buraya yazarim.
    aciklayici bilgi veren arkadaslara da tesekkur ediyorum.
  • bilgiler içn sagolun.
    bnde plakamı 34 ONR şklnde yapmak istiyorm. Bu tarz plakalar nsl bulunur bilginz var mı
  • Arkadaşlar son değişiklik kanun iptal edilmiş yeni bir düzenlemeye gidilecek.Plakalar değiştirilebilecek.
  • Özel plaka dedikleri plakadan alındığında bir kereye mahsusmu bir ücret ödeniyor yoksa her yılmı ödeniyor.
    ve alırken ne kadar para veriliyor.özele
  • konu açılmışken bende sorayim;

2,el alıcam fakat yeni özel plaka almak istiyorum, noter den sonra satiş kağidi ile mi muameleciye gideyim

tabi almak istediğim plaka nereye bağliysa o taraftra bir müşavire değil mi ?
  • farklı şehirlerden alınan araçların plakaları değiştirilebiliyor mu? bir ara "yasaklandı" diye bir şey okudum. doğru mudur?

serbestse, bu değiştirme süreci sıkıntılı mıdır. konu biraz eskidiği için tekrar sormna ihtiyacı hissettim. çünkü tartışmanın üzerinden üç sene geçmiş.
  • up
  • Geçen hafta takipçiye vermeden plaka değişikliği işlemini yaptım. İşlemleri ve ücretleri sırayla bahsedeyim.
    Noter satış işlemi sırasında plaka değişikliğini talep ediyorsunuz. (140 TL civarı)
    Aracın plakasını sökerek emniyete gidiyorsunuz. Şoförler cemiyetinden dosya ve evrak alıyorsunuz. (2 TL)
    Dosyada olması gerekenler
    - Eski ruhsatın Araç muayene yaprağı
    - Zorunlu Trafik Sigortası (fotokopi verilecek ama aslını görmek istiyorlar)
    - Noterde alınan araç satış sözleşmesi ve Geçici Tescil Belgesi
    - Araç sahibinin ya da vekilin Kimlik fotokopisi (aslını yine görmek istiyorlar, vekalet içinde asıl ve fotokopi ekleyin)
    - birde eski plaka
    Yine şoförler cemiyetinin yerinde evrak dolum işlemlerini yaptırabiliyorsunuz. (10 TL) İsterseniz daktiloda olmak kaydıyla sizde yazabilirsiniz. [Yazdırma işlemi sürerken içeriden plaka değişikliği için sıra alın, zaman kazandırır.]
    Eğer çıkma plaka istiyorsanız onu da önceden seçip memurdan plaka yazısı alıyorsunuz. Tüm evrakları teslim ettikten sonra size plaka basım yazısı veriyorlar. Eğer öğlenden önce teslim ettiyseniz akşama ruhsatı alabilirsiniz. Öğlenden sonra olursa bir sonraki güne kalıyor.
    Plaka basım yazısı ile birlikte plaka basımevine gidiyorsunuz. (Ankara’da İstanbul yolunda Ulus istikametinde ilerlerken Yenimahalle köprüsünden hemen sonra) Plaka basım yazısını ve 19 TL ücreti yatırıyorsunuz. Yaklaşık 45 dakika ile 1 saat arasında teslim ediyorlar.
    Ruhsatı almaya gittiğinizde plakayı da götürüp mühürletmeniz gerekiyor. Ruhsat işleminden sonra sigorta ve kaskoya(varsa) zeyil yaptırmalısınız. Eğer şansınız yaver giderse 1 günde emniyet işlerini tamamlayabilirsiniz.
    Ortalama olarak plaka değiştirmenin 110-120 TL maliyeti var.

• plaka değiştirmeye gerçekten gerek var mı? onca eziyet ve masrafa bu değer mi sizce? ha o il, ha bu il? neden plaka değiştirilir merak ediyorum..
  • Batı illlerinde yaşarken plakan doğu illerine ait ise problem yaşıyorsun.
  • Benzer bir soru da benden arkadaşlar ;

İkinci el araç alırken istediğimiz plakayı alabilmek için ne gibi işlemler yapmalıyız. Bu işlemide Muameleciler halledebiliyorlar mı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: KaranlıkSokak

Benzer bir soru da benden arkadaşlar ;

İkinci el araç alırken istediğimiz plakayı alabilmek için ne gibi işlemler yapmalıyız. Bu işlemide Muameleciler halledebiliyorlar mı ?

Aracın kendi uzerindeki plakayı değiştirip değiştirmeyeceğinizi noter soruyor ya araç uzerindeki plakayı alırsınız yada ikametinize göre farklı il kodlu plaka alırsınız (Daha farklı il tercihi oluyormu onu bilmiyorum) Plaka tercihi ruhsatı duzenleyecek olan polis memurlarının elinde, eğer tanıdığınız memursa sizin seçmenize izin verebilir, ama tanımıyorsanız ellerinde bulunan listeden sırasına göre veriyorlar ne gelirse şansınıza oluyor. Muameleci eliyle bu işleri yuruturseniz onlar daha içli dışlı oldukları için plaka seçimi yapabiliyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oiven

quote:

Orijinalden alıntı: KaranlıkSokak

Benzer bir soru da benden arkadaşlar ;

Aracın kendi uzerindeki plakayı değiştirip değiştirmeyeceğinizi noter soruyor ya araç uzerindeki plakayı alırsınız yada ikametinize göre farklı il kodlu plaka alırsınız (Daha farklı il tercihi oluyormu onu bilmiyorum) Plaka tercihi ruhsatı duzenleyecek olan polis memurlarının elinde, eğer tanıdığınız memursa sizin seçmenize izin verebilir, ama tanımıyorsanız ellerinde bulunan listeden sırasına göre veriyorlar ne gelirse şansınıza oluyor. Muameleci eliyle bu işleri yuruturseniz onlar daha içli dışlı oldukları için plaka seçimi yapabiliyorlar.

Yani muameleciler bu işleri halledebiliyor. En azından bir şekilde istediğimiz plakayı alabilme ihtimalımız var .

Tabi muameleci artık ne kadar fiyat çeker onu bilemiyorum :)

• selamlar, ben mersınde oturuyorum.almayı dusundugum arac hatayda,aracın plakası ıse adana.. sımdı ben nasıl bır yol ızleyecegım?hataya gıttıgımde mersın plaka ıcın mı basvuracagım?
    sımdıden tesekkuler
  • bi soruda ben sorayım. :)
    ben kaledeyim ve ankara plakalı burdan birirsinden araç alacam ve plakayı değiştirmeden..
    olurmu o plkası çok ii ve ..001
    noterde plaka kalsın dediğimizde o plaka araçta kalıp ankara emniyetine gidip sadece isimler değiserek o plakayı ve aracı alabiliyormuyuz..
    tşkler
  • Evet yeni düzenlemede plaka değişmesi zorunlu değil,ikamet değişiyor işte.Konunun açıldığı tarihten sonra baya değişiklik oldu bu alım-satım işlerinde.
  • Merhaba Arkadaşlar,

arac benim adıma kayıtlı, yaklaşık 1 yıl once aldım, alırken plakasını değiştirdim 07'den 20 oldu. şimdi plakayı değiştirmek istiyorum yine 20. Alım satım yapmadan plaka değişikliği yapılabiliyor mu? Teşekkürler.
  • bi arkadaş yardımcı olursa ben de çok sevinicem
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.