Şimdi Ara

Plak Dinleyenler (2. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
310
Cevap
12
Favori
15.005
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Yakında ben de başlayacağım bu meraka gibi. Acaba plak nereden bulabilirim, ve hangi fiyata?

Düzenleme: Baktım da, 300TL ortalama bir plak fiyatı. Ebay gibi yerlerden 30 TL gibi bir fiyata ve daha uygun fiyatlara albümleri edinmek kolay ama Türkçe albümler 100TL gibi fiyatlarda.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Free Man. -- 25 Mart 2012; 18:00:48 >
  • İstanbul'daymışsın, Rainbow 45, Piccatura, Zihni Müzik gibi yerler var. Kadıköy'de, Beyoğlu'nda falan bulabilirsin. Detaylı bilmiyorum ama Angaralıyım ben. İnternetten alacaksan Amazon.com, eBay, Discogs, Eil.com, Soundstage Direct gibi siteler bakacaksın ama kargo yüzünden astarı biraz etli olur. En uygunu yine Amazon.com'dur. Türkçe plaklar için Gittigidiyor'da çok çeşit var ama satılan plaklara güvenemiyorum ben açıkçası. Millet kafasına göre 10 üzerinden puan sistemi yaratmış, plak durumu M, NM, EX, VG, F, G diye olmalı ama Gittigidiyor'dakilerin bundan haberi yok ve her plağa 7-8 biçiyorlar. Türkçe plaklarda öyle bir dünya yok. O yüzden sahaftan gidip, dinleyerek Türkçe plak almak en iyisidir. D&R gibi müzik marketlerde de yeni basım yerli/yabancı plaklar bulunuyor ama her yerde aynıdır bu plaklar, çeşit farklılığı pek yok.

Fiyatlar ise çok değişken, eski plaklar plakların durumu ve bulunabilirliğine göre fiyatı değişiyor. Zeki Müren 45liklerini ucuza alabilirsin ama '60larda Grafson'un bastığı derleme plaklarına 200-300'den aşağı bulamazsın. Yabancı plaklarda ise aldığın yer ve para birimine göre değişir, 40TL'de olur, 120TL'de olur. Çok değişken yani. Her ay temiz 100 TL kenara atamayacaksan, plak işine hiç başlama, kendini harap etme derim. Hastalık bu çünkü.

quote:

Orijinalden alıntı: Jean Jacques Sarbi
    Düzenleme: Baktım da, 300TL ortalama bir plak fiyatı. Ebay gibi yerlerden 30 TL gibi bir fiyata ve daha uygun fiyatlara albümleri edinmek kolay ama Türkçe albümler 100TL gibi fiyatlarda.

300TL ortalama bir plak fiyatı değil yaw, yanlış olmuş.Misal Barış Manço'nun Yeni Bir Gün'üne adam 200'den açtıydı bana, sıkı pazarlıkla 100'e kapattım. Nilüfer'in Selam Söyle albümüne ise 70TL verdim. İkisi de iyi kopyalardı. Anadolu Rock plakları çok pahalı oluyor genelde. Diğerleri o kadar uçmaz. Bir de Zeki Müren orijinal baskı 33lüklerinden kork. eBay'den 30TL'ye plak hayatta gelmez bu arada, en az 60TL'ye kapatırsın çünkü kargo güzel biniyor yurtdışı olunca...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ɛnslaved -- 25 Mart 2012; 18:10:18 >
  • Araştırıyorum. Ama pahalı bir merakmış cidden.

ebay'de The Turtles için baktığımda 10€ ile 55€ arasında değişiyor fiyatlar. Ayda 2 veya 3 plak alabilirim sanırım. Ama her ay alabileceğimi sanmıyorum.

Tabi tanınmış gruplarda (Beatles mesela) fiyatlara +10€ ekleniyor. Ama yine de bu şekilde bana göre pahalı olmasına rağmen, bu işe bulacağım gibi.
  • Ben de plak dinleyicisiyim. 150'den fazla plak var. Klasik müzik ve rock ağırlıklı. Elimde 1970 basımı Beatles - Let it Be albümü var koleksiyonumun en güzel parçası.
  • arkadaşlar artık saçma sapan fiyatlar isteyen hurdacılara mahkum kalmak zorunda değilsiniz:) back to black ve bunun gibi bir çok firma var. en hit albümlerin telif hakkını alıp plak olarak basıyorlar. hepside türkiye'ye geliyor. D&R lar plak dolu. ayrıca bir sürü türk plak şirketide eski albümlerini plak olarak yeniden basıyorlar. son 6 ayda çıkmış 34 türkçe albüm var plak olarak:) hatta geçen hafta barış manço'nun mançoloji serisi bile çıktı. yerli-yabancı daha bir çok plak basılacak ve türkiye'de olacak:)
  • Zaten o yeni basımlar olmazsa yandık. Black Sabbath, Porcupine Tree vs... hep yeni basım aldım. Ama yukarıda tanıtımlarımda da yazdığım gibi her yeni basım da iyi olmuyor, artık şans. Eski Türkçe plaklar şöyle adam gibi, sınırlı vs... falan geyiğine girilmeden basılırsa çok çok iyi olacak. Erkin Koray'ın yeni baskı plakları da şu an piyasada yok ve bunlara da fahiş fiyatlar isteyen var. 800$'a plak mı olur Allah aşkına, araba vergisi gibi...
  • Metallica'nın bütün plakları elimde mevcut.Plak ayrı bir tutkudur :)
  • Bende istiyorum bu işe girişmek, ama pikap yok. Pikap olarakta hani şu eski tarz uzun borusu olanları çok seviyorum, onları nerede ne kadara bulurum?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Rodin

Bende istiyorum bu işe girişmek, ama pikap yok. Pikap olarakta hani şu eski tarz uzun borusu olanları çok seviyorum, onları nerede ne kadara bulurum?

hırdavatçılara bir göz at istersen. bulabilirsin belki öyle borulu falan.
  • quote:

Bende istiyorum bu işe girişmek, ama pikap yok. Pikap olarakta hani şu eski tarz uzun borusu olanları çok seviyorum, onları nerede ne kadara bulurum?

Gramofon istiyorsun yani. Onlarda sadece taş plak çalabilirsin, bunu biliyorsundur umarım. Taş plaklarda gittikçe bulunması zorlaşan bir medya haline geldi. İyi gramofonlar 750-1000TL'den falan gidiyor. Çin malı olanlar 200-300TL'ye kakalıyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ɛnslaved

quote:

Gramofon istiyorsun yani. Onlarda sadece taş plak çalabilirsin, bunu biliyorsundur umarım. Taş plaklarda gittikçe bulunması zorlaşan bir medya haline geldi. İyi gramofonlar 750-1000TL'den falan gidiyor. Çin malı olanlar 200-300TL'ye kakalıyorlar.

Aynen gramafon istiyorum. Ama sadece taş plak çalması kötü olmuş. Ben seviyorum eski antika eşyaları, ama güncel müzikleri de dinlemek isterim.
  • kendimi bildim bileli plak dinlerim.

45 lik
    33 lük long play.
    78 lik
    hey gidi günler hey ölüme az kaldı
  • Gramofonlarda güncel plakları çalamazsın dediğim gibi, sadece taş plak. Normal plaklara göre daha da maliyetli iştir gramofon, iyi bakımlı ve çalışanları fahiş fiyattan gider. Taş plak bulması derttir, özellikle Türkçe olanları ki zaten adam gibi bakılmış Türkçe plak diye bir olay yok. 5-6 dinlemede iğne değiştirmek gerekir falan teferruatı çoktur. Güncel plakları ve '50lerden sonra çıkan plakları dinlemek istiyorsan pikap alman gerekiyor. Sahaflardan elden geçirilmiş Dual, Technics, Sony marka pikaplara bakabilirsin, ya da sıfır olsun istiyorsan Thorens Mini ya da TD-158 alabilirsin.
  • Kesin kararımı verdim. Öncelikle bir pikap almam gerek. Sıfır pikaplar yurtdışından 150$'dan başlıyor, yani kesin gümrüğe takılacak. (gümrük sınırı altında olsa da o kutu boyutu ile takılırdı gerçi )

O yüzden Türkiye'den almam gerek. Sıfır olanlara buradan almaya kalkarsam +50$ ekleneceğinden, sıfır almak yerine temiz ikinci ellere yönelmek mantıklı geldi. Bilmem siz ne dersiniz?

Ama sorun şu ki, pikap alırken nelere dikkat edilmeli, nasıl test edilmeli 2.el alınacaksa, nereden alabilirim, aldıktan sonra bakımı var mı, hiç bilmiyorum.
  • taş plak temin edebileğim yerler nereler bilgisi olan varmı?
  • Ben 10 yılı aşkın süredir yurtdışından plak alıyorum o yüzden özellikle metal ve hard rock türünde hangi plağı nerede ne kadara alabileceğim konusunda iyi bir bilgiye sahibim diyebilirim. Bu sene Milano'daki Vinilmania plak fuarına da gittim gerçi hedefim Utrecht'tekine gitmek

Plak Dinleyenler

Böyle bir yerde plak seven adamın akli dengesini kaybetmemesi biraz zor ama riski göze alacağız artık :D Bu sene yoğun ve gidemeyeceğim bir zamana denk geldi ne yazık ki :(

Yurtdışından plak almayı tercih etmemin en önemli sebebi Türkiye'de aradığım plakları bulmamamın mümkün olmaması. Ancak bir o kadar daha önemli konu ise Türklerin plağa bakmayı bilmemesi ve hor kullanması. Türkiye'de ben düzgün korunmuş plak aldıysam o da kesin yurtdışından getirilmiş oluyor.
  • Ben Cd dinliyorum.
  • Arkadaşlar 200-300 tlye pikap yokmudur.Hard rock metal koleksiiyonu yapmak isterdim doğrusu
  • @ Gitizen
    200-300 lira arasında pikap ikinci elde bulabilirsin garip olacak belki ama Tchibo'da zaman zaman pikap bulabiliyorsun en son fiyatı 269TL idi.

Ben de biraz arşivimden foto koyayım

Plak Dinleyenler

Plak Dinleyenler

Plak Dinleyenler

Plak Dinleyenler

Plak Dinleyenler

(Fuardan aldığım World needs a Hero eksik ama olsun)

Plak Dinleyenler

Plak Dinleyenler

Plak Dinleyenler

Plak Dinleyenler

Plak Dinleyenler

Plak Dinleyenler

Plak Dinleyenler

Plak Dinleyenler

(Son aldığım TB plağı eksik ama olsun)

Plak Dinleyenler

Plak Dinleyenler

Plak Dinleyenler

(Sadece plak yok burda ama olsun)
  • inishmore bu yaptığın acımasızlık hacım. Fates Warning - Parallels ve Metal Church - Blessing In Disguise satmak istersen bir gün kapım her zaman açık.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.