Şimdi Ara

Plak Dinleyenler (14. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
310
Cevap
12
Favori
15.005
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Ɛnslaved

Yabancı albümler için yeni baskı çok sorun olmaz çünkü yurtdışında master kayıtları güzelce korunuyor. Bizde bu tarz şeylere değer verilmediğinden elde master kayıtları yok. Zeki Müren'in, Erkin Koray'ın plakta kalmış yapıtları var, master kayıtlar olmadığından işlem yapılamıyor. Erkin Koray'ın ilk albümü iki defa yeniden basıldı ve bu ara yeni bir baskı geliyor, master kayıtlar olmadığından temiz bir plak kopyasından yapılıyor bu yeni basımlarda. Kapakları da tarayıcılarda taratıp, kullanıyorlar.

Kalite açısından fark edebilir. Gelişigüzel aktarım yapılmışsa -Türküola'nın 2023 yeni baskısı gibi- ses kalitesi daha kötü olur. Ama düzgünce ve özenerek aktarım yapılırsa, ses kalitesi ilk baskıya yakın olabilir. 2023'ün geçtiğimiz aylarda Guerssen tarafından yapılan yeni basımı gayet güzel mesela. Şöyle bir durum da var, yabancılar özellikle yeni baskılara da dinamik aralık sıkıştırma uyguluyorlar. Bu sebeple ilk baskılara yönelim artmış durumda. Ben de bu tarz bir duruma yöneldim diyebilirim son zamanlarda.

teşekürler.
  • Merhaba arkadaşlar.
    Ben plak ve pikap işine yeni gönül vermiş bir amatörüm.Kendime bir plak koleksiyonu ve ses sistemi almayı düşünüyorum böylece kaliteli müzik dinleme zevkine erişebiliyim.Fakat öğrenci olduğum için maddi olarak sıkıntıdayım.Yani ilk olarak kendime ucuz bir pikap almak istiyorum.Bir kaç araştırma sonunda ikinci el VHS marka (serial no:030713) bir pikap buldum.Sahibi kendisi satıyor.30 yıllık ingiliz yapımı ve uzun zamandır kullanılmıyor.İğnesi bir ay önce değiştirilmiş.Tek sorunu auto-start problemli.Yani manuel olarak başlatıyorsunuz.Bitimi otomatik yapıyor.Hem normal longplay hemde taş plak çalabiliyor ayarlamayla.Gittim aleti gördüm dinledim tınısı ve sesi güzel.Eski ve antikamsı olması beni cezbeden kısmı çünkü nostaljik şeyleri seviyorum.
    Size sorum 250 lira böyle bir alet için uygunmudur yoksa pahalımıdır?

Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.Şimdiden teşekkürler.
  • Metal ve rock türünde plaklara meraklı olan arkadaşlar varsa arşivimden 120 kadar plağı satışa koydum aşağıdaki linkten göz atabilirsiniz

http://forum.donanimhaber.com/m_71546864/tm.htm
  • Bu plaklar, madem bu kadar kaliteliler, neden antika olarak kaldı bunlar?
  • quote:

Orijinalden alıntı: S.Marcos

Bu plaklar, madem bu kadar kaliteliler, neden antika olarak kaldı bunlar?

kardeş antika diye eskilerden bahsediyosan onların zaten kalite sınırlı. hem eski kayıt teknolojisiyle o basımlarda zaten static gürültüsü fazla harmonik distorsiyon yüksekti hem de mesela elinde o basımlardan varsa zamanla plastik deformasyonu malzeme yorulması olur spektrumda doygunluk ölür gider özel koşullarda falan saklamıyosan plağı. ama nasıl oluyor kayıt teknolojisi ilerledikçe adamlar ellerindeki özel master kayıtları digitise ve mastering yaparak yeniden vinile basıyolar sonuçta elinde böyle analoğa çevrilmiş bi kayıt olunca artık her türlü cd den daha kaliteli olur niye çünkü cd gibi digital bi kayıdın kalitesi anca onu hoparlörüne yani analoğa çeviren cihazın kalitesi kadar olabilir. e adamlar master ettikleri kayıtları bizim mp3 çalarlar gibi kalitesiz cihazlarla çevirip plağa basmıyolar o yüzden kaliteli. yani yeni çıkan plakların kalitesi en iyi analog cihazlarla kayıt edildiği için her zaman daha iyi oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: pirefokkes

quote:

Orijinalden alıntı: S.Marcos

Bu plaklar, madem bu kadar kaliteliler, neden antika olarak kaldı bunlar?

kardeş antika diye eskilerden bahsediyosan onların zaten kalite sınırlı. hem eski kayıt teknolojisiyle o basımlarda zaten static gürültüsü fazla harmonik distorsiyon yüksekti hem de mesela elinde o basımlardan varsa zamanla plastik deformasyonu malzeme yorulması olur spektrumda doygunluk ölür gider özel koşullarda falan saklamıyosan plağı. ama nasıl oluyor kayıt teknolojisi ilerledikçe adamlar ellerindeki özel master kayıtları digitise ve mastering yaparak yeniden vinile basıyolar sonuçta elinde böyle analoğa çevrilmiş bi kayıt olunca artık her türlü cd den daha kaliteli olur niye çünkü cd gibi digital bi kayıdın kalitesi anca onu hoparlörüne yani analoğa çeviren cihazın kalitesi kadar olabilir. e adamlar master ettikleri kayıtları bizim mp3 çalarlar gibi kalitesiz cihazlarla çevirip plağa basmıyolar o yüzden kaliteli. yani yeni çıkan plakların kalitesi en iyi analog cihazlarla kayıt edildiği için her zaman daha iyi oluyor.

Anladım hocam. Teşekkürler.
  • o cızırtı bile beni benden almaya yeter. plaklarım var ama pikap yok :)
  • Konuyu canlandırmak için bir paylaşım da ben yapayım istedim. Giriş seviyesi bir pikap sahibiyim ve yavaş yavaş plak arşivimi genişletmeye çalışıyorum. Nereden başlayacağını bilemeyen arkadaşlar için Serdar Kuzuloğlu'nun blog sayfasındaki yazı iyi bir kaynak olabilir. Akla gelen ilk sorulara cevap vermeye çalışan, bu işe yeni girmiş birinin gözünden yazılan faydalı bir kaynak bence..

Buyrun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi muratto -- 9 Mayıs 2013; 10:19:22 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: muratto

Konuyu canlandırmak için bir paylaşım da ben yapayım istedim. Giriş seviyesi bir pikap sahibiyim ve yavaş yavaş plak arşivimi genişletmeye çalışıyorum. Nereden başlayacağını bilemeyen arkadaşlar için Serdar Kuzuloğlu'nun blog sayfasındaki yazı iyi bir kaynak olabilir. Akla gelen ilk sorulara cevap vermeye çalışan, bu işe yeni girmiş birinin gözünden yazılan faydalı bir kaynak bence..

http://****/10KDABM

Ben CDciyim. Plak işi bana zor geliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: danjamem

quote:

Orijinalden alıntı: muratto

Konuyu canlandırmak için bir paylaşım da ben yapayım istedim. Giriş seviyesi bir pikap sahibiyim ve yavaş yavaş plak arşivimi genişletmeye çalışıyorum. Nereden başlayacağını bilemeyen arkadaşlar için Serdar Kuzuloğlu'nun blog sayfasındaki yazı iyi bir kaynak olabilir. Akla gelen ilk sorulara cevap vermeye çalışan, bu işe yeni girmiş birinin gözünden yazılan faydalı bir kaynak bence..

http://****/10KDABM

Ben CDciyim. Plak işi bana zor geliyor.

İşin güzelliği biraz da zorluğunda zaten :) Elimde zaten var olan ve çok sevdiğim albümleri plak olarak da alıp kenara koymak ayrı bir tad veriyor. Biraz da eski şeylere olan ilgiden kaynaklanıyor sanırım.

Misal İngiltere'de 1970'lerde basılmış Pink Floyd plakları.. Pikaba koymaya kıyamıyorum :)
  • Bende plak işine heveslendim bu aralar. İlk olarak Pink Floyd ve Led zeppelin albümlerini toplamak istiyorum. İstanbul'da nereden bulabilirim uygun fiyata yoksa e-bay den falan mı sipariş vermemi önerirsiniz ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: tinan_23

Bende plak işine heveslendim bu aralar. İlk olarak Pink Floyd ve Led zeppelin albümlerini toplamak istiyorum. İstanbul'da nereden bulabilirim uygun fiyata yoksa e-bay den falan mı sipariş vermemi önerirsiniz ?

Yurtiçi için D&R Gittigidiyor.com, sahibinden.com gibi sitelere bakın, ya da bu satıcıların dükkanlarına gidin.
  • quote:

Orijinalden alıntı: danjamem

quote:

Orijinalden alıntı: tinan_23

Bende plak işine heveslendim bu aralar. İlk olarak Pink Floyd ve Led zeppelin albümlerini toplamak istiyorum. İstanbul'da nereden bulabilirim uygun fiyata yoksa e-bay den falan mı sipariş vermemi önerirsiniz ?

Yurtiçi için D&R Gittigidiyor.com, sahibinden.com gibi sitelere bakın, ya da bu satıcıların dükkanlarına gidin.

Sahibinden ve Gittigidiyor'a baktım ama fahiş fiyatlar var orada :D Hele hele Cem Karaca, Erkin Koray bakayım dedim (çok severim dinlemeyi ikisini de) hevesim kaçacaktı neredeyse. Bitpazarı diyor bazıları nasıldır orada plak fiyatları acaba ya da hangi bitpazarı plak yönünden zengindir ?

Birde D&R yeniden basımlar var ve bazılarının ses kalitesinin çok kötü olduğu söyleniyor.

Zeki Müren , Cem Karaca, Müzeyyen Senar, Barış Manço, Moğollar'ın plakları (özellikle Cem Karaca) ses kalitesi olarak nasıllar acaba ?
  • Cem Karaca, Barış Manço ve Erkin Koray ucuza bulamazsın. 33lükleri fahiş fiyattan gidiyor. Yeni basımlar var, onları Amazon.com'dan isteyebilirsin çünkü Türkiye'de öküz fiyatına kakalıyorlar.

http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_ss_i_1_8?url=search-alias%3Daps&field-keywords=erkin+koray+vinyl&sprefix=erkin+ko%2Caps%2C296
    http://www.amazon.com/s/ref=nb_sb_noss_1?url=search-alias%3Daps&field-keywords=cem+karaca+vinyl&rh=i%3Aaps%2Ck%3Acem+karaca+vinyl

D&R'daki yeni basımları boşver. Cem Karaca, Müzeyyen Senar, Zeki Müren plaklarında müzik yeniden kaydedilmiş, sadece vokaller orijinal. Hiçbir manası yok. Yeni basım işini hakkıyla gavurlar yapıyor anca. Bizim plak şirketleri işin suyunu çıkartıyor.
  • Arkadaşlar yabancı plakların yeni basımlarını tavsiye eder misiniz? Ya da kayıt anlamında başarılı yeni basım?
  • Bazilari oldukca iyiler. Bazilari siradan. Bazilari da cd ile ayni mastering.
    Tavsiyemwww.discogs.com dan alacaginiz albumun baskilarina bakin. Genelde kotu olan icin insanlar yorumdan kacmiyor ve kotuluyorlar. Kotu bir yorum yoksa en azindan fena degil diyebilirsiniz.
  • Arkadaşlar elimde Thorens TD-145 var. AT95E iğnesi yeni takıldı. İlgilenenler iletişime geçebilir. Uygun fiyata vereceğim.
  • Merhaba arkadaşlar,

Bende pikap almak istiyorum ama malum öğrenci bütçesi yüzünden sıfır alamıyorum. İkinci el, iğnesi kolay bulunan, bir de dahili hoparlörü anfisi olan (deck olmayan deniyor sanırım) bir pikap önerebilir misiniz? Hangi fiyat aralığında bulabilirim böyle bi pikapı?
  • hep plağım olsun ve doya doya dinlemek istemişimdir ama bir türlü nasip olmadı.
  • arkadaşlar komple plak arşivi, usb'li pikap ve ses sistemi satıyorum. 1200 lira istiyorum dinlemek isteyenler özelden pm atsınlar. yakında satılık ilanı da koyacağım. buradan bu şekilde yazmak kurallara aykırımı bilmiyorum eğer yanlış birşey yaptıysam ilgililer beni uyarabilirse sevinirim.

bazılarının listesi

1)nilüfer - kim arar seni / başka sözüm yok
    2)nilüfer - başıma gelenler / söyle söyle severmi
    3)nilüfer - göreceksin kendini / aldanırım sanma
    4)barış manço - işte hendek işte deve / katip arzu halım
    5)hümeyra - olmasa / güzelliğin on para etmez
    6)kamuran akkor - dağlar kızı reyhan / laleler
    7)barış manço - dağlar dağlar 1 / dağlar dağlar 2
    8)şenay - sev kardeşim / benim olursan
    9)şenay - hayat bayram olsa / ne var canım kardeşim
    10)neşe karaböcek - gurbet / aşk ve gurur
    11)neşe karaböcek - yaşadımmı öldümmü / kaç kadeh sustu
    12)neşe karaböcek - ayrılık günü / aşık olamıyorum
    13)bülent ersoy - beddua / işte bizim hikayemiz
    14)yıldıray çınar - bölemedim felek ile kozumu / gözlerimden akan yaşlar
    15)ersen dadaşlar - kozan dağı / kara yazı
    16)timur selçuk - ayrılanlar için / on dit
    17)tülay - ikimiz bir fidanız / son ümit
    18)erol büyükburç - bir başka sevgiliyi sevemem / berduş
    19)erol büyükburç - karakaş gözlerin elmas / kapı önünde durdum / tamo et tamero
    20)ömür göksel - yaşadımmı öldümmü
    21)esin engin - en son hatıra / papatya / emelim
    22)bedia akartürk - bir fincan kahve olsam
    23)handan kara - aklım ve gururum / sahte yüzler
    24)erkan ocaklı - tara saçını tara / yapmayın böyle kızlar
    25)barış manço - nick the chopper / lonely man
    26)tanju okan - öyle sarhoş olsam ki / seni hayatımca sevdim
    27)yeşim - küçük bey / böylemi başlar
    28)hakkı bulut - kim olursan ol / bir neden arıyorum
    29)ajda pekkan - üç kalp / dünya dönüyor
    30)ersen - kozan dağı / kara yazı

+ mutelif 20 adet plak daha

toplam 50 plak + pikap + ses sistemi uygun fiyata vereceğim pazarlık yapılabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stormwinder1 -- 13 Eylül 2013; 5:13:42 >
  • 
Sayfa: önceki 1213141516
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.