Şimdi Ara

- (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
2
Favori
3.210
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
10 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
Giriş
  • piyasa sürüsüyle mühendis kaynıyor bende onlardan biriyim(sıralama 110k) vakıf üni'de okuyorum

buradan mezun olunca sizin gibi olacağıma adım gibi eminim.Üni okurken ne gibi adımlar atarak ileride beni avantaja çıkaracak şeyler bulabilirim? Verebileceğin bir tavsiye var mı?

bazen cidden çektiğim sınav stresleri(3 sene sbs,ygs,lys) ve çektiğim vize ve final dönemlerinin karşılığını alamayacağımı düşünüyorum.

Sorun bende mi yoksa bu ülkenin eğitim sisteminde mi onu da bilmiyorum
  • Dostum geçen ünide bir seminere katıldım Türkiye'nin en büyük mermer fabrikasindan gelmişler.adam öyle bir konuştuki makine elektrik vs okuyan okumasın yeter piyasada milyon tane mühendis var dedi.ben bilgiaayarciyim ben bile üzüldüm oradaki arkadaşlara.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • mesutbaba12 kullanıcısına yanıt
    Şirketlerin (özellikle de kurumsal şirketlerin) İnsan Kaynakları departmanları genelde İngilizcenizi belgeleyebilmenizi isteyecektir. Sadece mühendislik platformunda değil, hemen hemen tüm mesleki gruplarda öncelik her daim yabancı dil ve hatta yabancı diller bilen adaylarındır. Bu yüzden TOEFL yada IELTS ile CV'nizi zenginleştirmeniz yararınıza olur.

Yüksek Lisans sadece akademik kariyer için yapılmaz. Yüksek Lisans uzmanlaşmak istediğiniz yada "temel alanımın yanında başka bir dalda da (Mesela MBA) donanım sağlayayım" dediğiniz durumlarda da alınabilecek bir eğitim sürecidir. Akademik kariyer (eğitimci) olmak gibi bir kaygınız olmadığına göre tezsiz yüksek lisans bölümlerine de yönelebilirsiniz. Yüksek Lisans sizi bir değil, iki adım öne geçirecektir.

Temel mühendislik yazılımlarının yanında uzmanlaşmak istediğiniz alan ile ilgili yazılımlara da haiz olmanız şarttır. Diğer dil ve y.lisans konuları opsiyonel olabilir lakin yazılım konusu günümüzde özellikle mühendislik gibi teknik meslek gruplarında zorunluluk haline gelmiş durumda.

Sözün özü, maalesef Türkiye'de köylere bile üniversite tabelası altında yüksek liseler açıldı. Kimseyi küçümsemek yada eleştirmek haddime değil ama insanlar sırf lisans diploması olsun diye bu okullara yöneldi. Niteliksiz eğitimin neticesi de nitelik olarak kısıtlı, nicelik olarak kalabalık kitleler yarattı. Bu kitlelerin içerisinde ön plana çıkabilmek, sıyrılabilmek için eğitim ve donanım çok çok önemli.

Tekrardan bol şans diliyorum. Yolunuz açık olsun.

• D@yWaLKer35 kullanıcısına yanıt
    hem size cevap yazayım hem de genel bilgi vereyim.

malesef Türkiye'de bilgisayar mühendisliği dışındaki bölümleri (mimarlık dahil) okumak gereksiz diyebilirim kısaca. endüstri işletme bir şekilde iş bulursa parlıyor ama onda da ilk seneler asgari ücrete yakın birşeyler alıyorsun.

ingilizce artık kesin şart. olmazsa olmaz. iyi şirketler genelde iyi ünilerden mühendis alıyor, yani boğaziçi, odtü, itü, bilkent (aslında pek de iyi bilkentli görmedim ama benim gördüklerim böyledir belki; iyileri yurt dışına fln çıkıyordur). yani buralardan bir yerden 3.5 üstü ortalaman varsa iş bulursun. odtü ve itü de çift anadal imkanları var, bitirince istersen direk amerikada nasa, intel, apple, facebook gibi şirketlere girebilecek bilgiye sahip oluyorsun.
  • quote:

Orijinalden alıntı: crux07

Dostum geçen ünide bir seminere katıldım Türkiye'nin en büyük mermer fabrikasindan gelmişler.adam öyle bir konuştuki makine elektrik vs okuyan okumasın yeter piyasada milyon tane mühendis var dedi.ben bilgiaayarciyim ben bile üzüldüm oradaki arkadaşlara.

Bilgisayar cok mu farklıymış :)

• Valla yeni yeni mühendisliğe giren arkadaşlar da kendinden gayet emin bie şekilde iibfyi falan küçğmsüyorlar hukuku işe yaramaz olarak nitelendireni de var benim çevremde değil sadece genel anlamda yorumları davranışları bu şekilde anlayamadım şimdi :)

• quote:

Orijinalden alıntı: nono45

Valla yeni yeni mühendisliğe giren arkadaşlar da kendinden gayet emin bie şekilde iibfyi falan küçğmsüyorlar hukuku işe yaramaz olarak nitelendireni de var benim çevremde değil sadece genel anlamda yorumları davranışları bu şekilde anlayamadım şimdi :)

Mezun olunca o havayı görürüm. Şöyle ediyor bak pııııııııs
  • Suçlu sen değilsin. Suçlu 70 bin ile elektrik elektronik mühendisliğine öğrenci alımını sağlayan, elini sallasan üniversiteye çarptığın bu sistemde.

Üniversite sınavında doğru dürüst matematik geometri fen sorusu çözemeyen insanları mühendis olacaksın diye kandıran üniversitelerde.

Ama sen de 4 senede ingilizceye iyi bir şekilde hakim olamamışsan, yazılım konusunda kendini geliştirmemişsen, iyi bir ortalama tutturamamışsan suçlu biraz da sensin kusura bakma. Bırak da 1. sınıftan itibaren kendini geliştirmek için kafa yoran, yazları staj yapan veya dil öğrenen, ortalamasını iyi tutan insandan bir farkın olsun.
  • hangi üniversiteden mezunsunuz acaba? üzüldüm durumunuza açıkcası ben veteiriner hekimlik okudugum halde işsiz kalır mıyım diye kaygı taşıyorum malum ülke gündemi çok değişken ve ekonomik bir sıkıntı içindeyiz
  • Şu an kafası olan gençlerin mühendislik yazmamaları lazım.Gerçekten şu an İtü'de okuyan arkadaşım var piyasa sıkıntı diye hocaları kendi söylüyor..Ben izmirliyim ortalama bir üniversitede makine mühendisliği okuyorum ve kendi halimi geçtim,itü'de odtü'de bu şekilde konuşuluyorsa eğitimciler tarafından,gerçekten piyasa doygunluğa ulaşmış demektir.En iyi teknik eğitim veren yer bu üniversiteler.Tamam buralardan mezun olunca daha iyi teknik bilgi,biraz daha iyi ingilizceyle piyasaya çıkıyorsun ama şu 'kendini geliştirme' hikayesini tutturmuş gidiyor özel sektörde işverenler..Geliştir allah geliştir bitmiyor anasını satayım.Ben içli dışlıyım yakınlarımdan dolayı hakimim biraz özel sektöre, adamlar ingilizce bitiyor almanca kursu diyor,zam istiyorsun yaptıklarını beğenmediği gibi birde yurtdışını örnek gösterip siz burda bişey yapmıyorsunuz diyor..
  • quote:

Orijinalden alıntı: D@yWaLKer35

Şu an kafası olan gençlerin mühendislik yazmamaları lazım.Gerçekten şu an İtü'de okuyan arkadaşım var piyasa sıkıntı diye hocaları kendi söylüyor..Ben izmirliyim ortalama bir üniversitede makine mühendisliği okuyorum ve kendi halimi geçtim,itü'de odtü'de bu şekilde konuşuluyorsa eğitimciler tarafından,gerçekten piyasa doygunluğa ulaşmış demektir.En iyi teknik eğitim veren yer bu üniversiteler.Tamam buralardan mezun olunca daha iyi teknik bilgi,biraz daha iyi ingilizceyle piyasaya çıkıyorsun ama şu 'kendini geliştirme' hikayesini tutturmuş gidiyor özel sektörde işverenler..Geliştir allah geliştir bitmiyor anasını satayım.Ben içli dışlıyım yakınlarımdan dolayı hakimim biraz özel sektöre, adamlar ingilizce bitiyor almanca kursu diyor,zam istiyorsun yaptıklarını beğenmediği gibi birde yurtdışını örnek gösterip siz burda bişey yapmıyorsunuz diyor..

hocam ekonomi kötü, zengin olan insanlar Türkiye'ye yatırım yapmıyor. nasıl desem mesela adamın parası var, atıyorum mühendislik şirketi açacak, ama Türkiye'de açmıyor, gidiyor başka ülkede açıyor. o nedenle de sınırlı sayıda iş oluyor bu ülkede. ben de boğaziçi odtü itü bilkent (aslında bilkent iyi üni sayılır mı onu da bilmiyorum ama) gibi bir üniden bilg. mühendisliği mezunuyum (bunlardan birinden yani).

şu an sadece yazılım konusunda iş kaldı ama o konuda da işi bilen adam yurt dışına çıkıyor. %60 oranında bir beyin göçü söz konusu son 2 yılda. sonra yeni gelenler de bilg. mühendisi olmayabiliyor, yani şirket bakıyor kimi ucuza çalıştırabilirim diye yazılım işinde elektrik, elektronik mühendislerini çalıştırmaya başlıyorlar. bu da aslında kötü bir durum. çünkü adam üniversitesinde daha yazılım ödevi yapmamış, aldığı 3-5 yazılım dersiyle işe girmiş, abuk sabuk kod yazıyor. bilg. mühendisleri de kafalarını tırnaklıyor resmen, bu diğer bölümlerden gelenlerin kodlarını düzeltmek için. artık sabrı kalmayanlar da yurt dışında iş bulup kaçıyor. ortalık iş yapamayan adam dolu. bence bilg. mühendisliği okuyun, yatay geçiş yapın vs ne yapıyorsanız artık, sonra yurt dışına kapağı atın. çekilmez bir yer oldu iyice artık bu ülke. yani yazılımdan anlamayanları müdür yapıyorlar ülkede iyi yazılım bilen adam kalmadığı için (genelde çalışma yılına bakılarak yapılıyor, heryer için genelde bu durum böyle). sonra lafını anlat anlatabilirsen.

• quote:

Orijinalden alıntı: leopolidas

quote:

Şu an kafası olan gençlerin mühendislik yazmamaları lazım.Gerçekten şu an İtü'de okuyan arkadaşım var piyasa sıkıntı diye hocaları kendi söylüyor..Ben izmirliyim ortalama bir üniversitede makine mühendisliği okuyorum ve kendi halimi geçtim,itü'de odtü'de bu şekilde konuşuluyorsa eğitimciler tarafından,gerçekten piyasa doygunluğa ulaşmış demektir.En iyi teknik eğitim veren yer bu üniversiteler.Tamam buralardan mezun olunca daha iyi teknik bilgi,biraz daha iyi ingilizceyle piyasaya çıkıyorsun ama şu 'kendini geliştirme' hikayesini tutturmuş gidiyor özel sektörde işverenler..Geliştir allah geliştir bitmiyor anasını satayım.Ben içli dışlıyım yakınlarımdan dolayı hakimim biraz özel sektöre, adamlar ingilizce bitiyor almanca kursu diyor,zam istiyorsun yaptıklarını beğenmediği gibi birde yurtdışını örnek gösterip siz burda bişey yapmıyorsunuz diyor..

hocam ekonomi kötü, zengin olan insanlar Türkiye'ye yatırım yapmıyor. nasıl desem mesela adamın parası var, atıyorum mühendislik şirketi açacak, ama Türkiye'de açmıyor, gidiyor başka ülkede açıyor. o nedenle de sınırlı sayıda iş oluyor bu ülkede. ben de boğaziçi odtü itü bilkent (aslında bilkent iyi üni sayılır mı onu da bilmiyorum ama) gibi bir üniden bilg. mühendisliği mezunuyum (bunlardan birinden yani).

şu an sadece yazılım konusunda iş kaldı ama o konuda da işi bilen adam yurt dışına çıkıyor. %60 oranında bir beyin göçü söz konusu son 2 yılda. sonra yeni gelenler de bilg. mühendisi olmayabiliyor, yani şirket bakıyor kimi ucuza çalıştırabilirim diye yazılım işinde elektrik, elektronik mühendislerini çalıştırmaya başlıyorlar. bu da aslında kötü bir durum. çünkü adam üniversitesinde daha yazılım ödevi yapmamış, aldığı 3-5 yazılım dersiyle işe girmiş, abuk sabuk kod yazıyor. bilg. mühendisleri de kafalarını tırnaklıyor resmen, bu diğer bölümlerden gelenlerin kodlarını düzeltmek için. artık sabrı kalmayanlar da yurt dışında iş bulup kaçıyor. ortalık iş yapamayan adam dolu. bence bilg. mühendisliği okuyun, yatay geçiş yapın vs ne yapıyorsanız artık, sonra yurt dışına kapağı atın. çekilmez bir yer oldu iyice artık bu ülke. yani yazılımdan anlamayanları müdür yapıyorlar ülkede iyi yazılım bilen adam kalmadığı için (genelde çalışma yılına bakılarak yapılıyor, heryer için genelde bu durum böyle). sonra lafını anlat anlatabilirsen.

Alıntıları Göster
    .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kızgın boğa -- 4 Ekim 2020; 21:16:30 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• Kendini gelistiren yazilim muhendisi issiz kalmaz. Uzun sure de kalmayacak. Elektronik devre iceren her obje programlanabilir hale gelecek zira.

• quote:

Orijinalden alıntı: kızgın boğa

quote:

Orijinalden alıntı: leopolidas

quote:

Hocam,iş ilanlarına baktığımda yazılım mühendisi ilanı olarak ,çoğu yerde bilgisayar mühendisi veya elektrik elektronik mühendisi şartı var.Elektrik elektronik mühendislerinin birçoğu yazılıma yöneliyor artık.İşini iyi yapanlar da var.Çünkü yazılım algoritma demek.Algoritma kurma yeneteği de maksimum bir senede halledilir.Bu diğer mühendisliklerin yazılıma yönelmesi hakkında ne düşünüyorsunuz, bilgisayar mühendisleri için dezavantaj değil midir?

bence yazılım işine kesinlikle bilg. mühendisi alınmalı.

elektrik elektronik matematik fizik mezunu olup da yazılıma yönelen veya yöneldiğini sanan da var. içlerinde iyi olanları elbette vardır ama %5'i hadi iyimser olursak %10'u geçmez. genelde iş yerlerinde stajlarda fln gördüğüm kadarıyla bilg. mühendisleri kendi yapması gereken işlerin dışında bir de bu diğer bölüm mezunu olup da yazılıma gelen çalışanların yazdıkları kodları düzeltiyorlar ve inan çoğu bilg. mühendisi artık kafayı yeme durumuna geldi. zaten bir yere bilg. mühendisi dışında yazılımcı alınmaya başlandığında çalışan bilg. mühendisleri de ordan çıkmaya başlıyor.

algoritma kurma yeteneği 1 senede halledilse bile iş sadece algoritma kurma üzerine değil. bilg. mühendisi okumuş adam sistemi tam biliyor, direk en iyi, en efektif ve düzenli çözümü görüp ona göre yazıyor ve onun yazdığı kodu okumak da hem hızlı oluyor hem de anlaşılıyor. adamın eğitimi zaten bunun üzerine. diğer bölümlerden gelenlerin mal mal yazdıkları kodları gördükçe kusacağım geliyor artık.

diğer mühendisliklerin yazılıma yönelmesi hakkında iyi düşünmüyorum, bence işe bile alınmamalılar. bilgisayar mühendisleri için dezavantaj olabilir ama sadece Türkiye'de.

çünkü bir yerde müdür elektrik mühendisi ve adam yazılım konusunda pek iyi değil ama başka yerde daha iyi iş bulamamış, 10 sene aynı iş yerinde çalışmış. dolayısıyla adamı müdür yapmışlar. adam kendisinin bir halt bilmediği anlaşılmasın diye bilg. mühendislerinin yanında alabildiği kadar başka mühendisliklerden de adam alıyor. çünkü en tepedekiler anlamış olayı biraz yavaş yavaş; bilg. mühendisi almadıklarında adam gibi bir yazılım çıkmıyor yıllarca; bilg. mühendislerine öncelik veriliyor artık; ama bazı aşağıdaki müdürler yüzünden yine dışardan başka bölümlerden çalışan alınabiliyor tabi bunlar da yazılımın içine ediyor. birşey de diyemiyorsun adamın tanıdığı veya aynı üniversitesinden yeni mezun biri oluyor toz kondurmuyor vs. bir sürü mal mal işler.

eskiden mesela öyle müdürler vardı ki yazılım neymiş tutarım, teknik lise mezunu 2 kişi yazdırım fln diyorlardı, bundan 8-10 sene önce. neyse ki bu tür müdürlere sahip şirketler bir bir batınca üst yönetimler biraz kendilerine çeki düzen vermeye başladı.

• Bende geçen sene haziranda mezun oldum. 20 bindi sıralamam. Bi vakıf ünvde %100 burslu elektronik ve haberleşme müh bitirdim ortalamamda 3.49du malesef benden çok daha kötü olan sınıf arkadaşlarım torpille iyi yerlerde işe girebilirken ben hala iş arayışındayım

• 
Sayfa: önceki 12
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.