Şimdi Ara

PISA 2018 SONUÇLARI: Türkiye yine tüm alanlarda OECD ortalamasının altında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
0
Favori
1.493
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından 3 yılda bir düzenlenen ve 15 yaş grubundaki öğrencilerin kazanmış oldukları bilgi ve becerileri değerlendiren PISA testinin 2018 yılı sonuçları açıklandı.

Türkiye'de 15 yaşındaki öğrencilerin yüzde 73'ünü temsil eden 186 farklı okuldan 6 Bin 890 öğrenci teste girdi.

Her ne kadar 2015 sonuçlarına göre Türkiye'deki öğrencilerin puanları artsa da, PISA 2018 sonuçlarına göre Türkiye "okuma, matematik ve fen bilimi" alanlarının tamamında OECD ortalamasının altında kaldı.

Bu sonuçlara göre Türkiye, PISA testine katılan 37 OECD ülkesi arasında; Slovakya, Yunanistan, Şili, Meksika, Kolombiya ve İspanya'yı geçerek 31. sırada yer aldı.

OKUMA

MATEMATİK

FEN

TÜM ÜLKELER

KAYNAKLAR
    https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-50639723
    MEB_PISA_2018_Turkiye_On_Raporu.pdf

Daha önce konusu açıldı mı bilmiyorum. Sonuçlarını merakla beklediğim bir konuydu. Açıkça söylemek gerekirse daha kötü bir sonuç bekliyordum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TEHET -- 19 Aralık 2019; 19:7:46 >

• ya var yaa şu ülkede, forumda kendimiz çalıp kendimiz söylüyoruz elin ingilizi egitim sisteminin çöplüğünü bizim yerimize gözler önüne sermiş zaten, darlandım artık aklı olan göç edebilecek beyini olan göç etsin gitsin bu ülkeden

• avmler dolu diye ekonomi tahlili yapmaya çalışılınca durum bu
  • PISA testi ne desen, 10 kişiden 8'i "Pizza" zanneder

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ÇİN e baksen. adamlar her alanda birinci. 1,5 milyar insana nitelikli eğitim vermek gerçekten mucuzevi başarı.

Çin dünyanın yeni süper gücü olacak,ABD yi fena sollayacak. çünkü Çin in altın kuşağı 2000 sonrası doğumlular ku kuşak iş hayatına atılmaya başlayınca Çin iyice uçuşa geçecektir.
  • Tüm suç, akape ve öğrencilerde. Öğretmenlerin hiç suçu yok.

• aksinaletinsan kullanıcısına yanıt
    Hepsinin suçu var da, baş suçlu kim?

18 yılda kaç kere Müfredat değişti? Her başa gelen Bakan'ın ilk yaptığı şey, Müfredatı değiştirmek oldu...

Eğitim Sistemi değil, Öğrenciyi Deneme Sistemi

• quote:

Orijinalden alıntı: ozbey08

ÇİN e baksen. adamlar her alanda birinci. 1,5 milyar insana nitelikli eğitim vermek gerçekten mucuzevi başarı.

Çin dünyanın yeni süper gücü olacak,ABD yi fena sollayacak. çünkü Çin in altın kuşağı 2000 sonrası doğumlular ku kuşak iş hayatına atılmaya başlayınca Çin iyice uçuşa geçecektir.
    Sebebi rekabet çünkü süper güç olmak istiyorsan

birincil nokta beyindir bunları gerek ülkende gerekse diğer ülkelere göndereceksin onlar daha donanımlı gelecek ve günden güne güçlü hale geleceksin eğitimin ne kadar kötü ise ülken o kadar batıktır.Şuan adalet ve hukukta sanıyorum iyi değiller ama yayılma olarak bu bile sıkıntı.

Türkiyede gerekse sağlık gerekse eğitim tamamen mahvolmuş durumda.

• quote:

Orijinalden alıntı: Black Code

Hepsinin suçu var da, baş suçlu kim?

18 yılda kaç kere Müfredat değişti? Her başa gelen Bakan'ın ilk yaptığı şey, Müfredatı değiştirmek oldu...

Eğitim Sistemi değil, Öğrenciyi Deneme Sistemi
    https://www.memurlar.net/haber/387735/11-yilda-egitim-sisteminde-13-temel-degisiklik.html

Müfredat birkaç kez değişmiş. Asıl değişiklik sınav sisteminde...

• quote:

ÇİN e baksen. adamlar her alanda birinci. 1,5 milyar insana nitelikli eğitim vermek gerçekten mucuzevi başarı.

Ilke edindigi tek sey bilim olan bir ulkeyi kimse durduramaz zaten sasirilacak birsey yok bunda. Adamlarin ne din, ne etik, ne de uydurulmus “ahlak” kurallari umurlarinda degil. Disiplin ve bilim. Bu ulkeyi 10 sene icerisinde kimse tutamaz

Dogmalara saplanip kalmis, milletin etek boyi kac santim olmali gibi seylerle ugrasan ulkeler ve milletler de hayret icerisinde izler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Six Feet Under. -- 19 Aralık 2019; 18:32:54 >

• Daha detaylı raporu buldum. Bölgelere ve okullara göre grafikler konuya eklendi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: M3lank0lik

Sebebi rekabet çünkü süper güç olmak istiyorsan

birincil nokta beyindir bunları gerek ülkende gerekse diğer ülkelere göndereceksin onlar daha donanımlı gelecek ve günden güne güçlü hale geleceksin eğitimin ne kadar kötü ise ülken o kadar batıktır.Şuan adalet ve hukukta sanıyorum iyi değiller ama yayılma olarak bu bile sıkıntı.

Türkiyede gerekse sağlık gerekse eğitim tamamen mahvolmuş durumda.

Alıntıları Göster
    evet hukuk ve adalet konusunda iyi değiller,ama şöyle biraz düşününce 1,5 milyar nufusu ancak ve ancak baskıcı rejim ile kontrol altında tutabilirsin.
    düşünsenize Fransa daki gibi özgür sendikal hareket Çin'de olsa bir isyan çıkarsalar ortalık fena karışır,polis o kalabalık kitleyi kontrol altında tutamaz.

• quote:

evet hukuk ve adalet konusunda iyi değiller,ama şöyle biraz düşününce 1,5 milyar nufusu ancak ve ancak baskıcı rejim ile kontrol altında tutabilirsin.
    düşünsenize Fransa daki gibi özgür sendikal hareket Çin'de olsa bir isyan çıkarsalar ortalık fena karışır,polis o kalabalık kitleyi kontrol altında tutamaz.

Alıntıları Göster
    Hepsi Mao döneminde yapılan sistematik hataların sonucu üremeye teşvik filan kırsalın kontrolsüz biçimde kente geçmesi.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.