Şimdi Ara

Pioneer A-757 amplifikatör arıza yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
10
Cevap
0
Favori
1.333
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Elimde vakt-i zamanında aldığım bir Pioneer A-757 ampli mevcut. Birbiri ile ilgisiz olduğını düşündüğüm iki sorunu var.
    1) Zaman zaman sadece bir tarafta olmak üzere cızırtı yapıyor. Volume ile ilgisi yok. Volume düğmesini çevirmek ile değil, sürekli oluyor.
    2) Çok tiz seslerde, hafif bir cızırtı her zaman oluyor.
    Bu arızalar neden kaynaklanabilir ve giderilebilir mi?
    Yardımcı olan olursa sevinirim.

• Uzun donem bu amfiyi kullandım. Sakın sıradan ellere teslim etme cok kıymetli bir cihaz.

Soruna gelince, tüm girislerdeki cihazları cıkar. Amfi sadece hoparlore baglı kalsın. O sekile hoparlorlerden dip gurultu ve bahsettigin sesler geliyormu bak. Geliyorsa sorun tamamen amfi kaynaklı. Sonrada direkt tusuna basarak aynı testi yap. Bu tus amfinin preamplifikator katını iptal eder devreden cıkarır. Aynı sesler varmı yokmu bak. Sesler gittiyse pre katında problem vardır. Gitmediyse giris katı, volume katı, surucu katı ve guc katı nı incelemek lazım. Bu sekilde bir ön tespit calısması yaparsan ve sonucları yazarsan bir yol katedilmis olunur.

Sorun illaki cozulur. Cunku transistorlu tamir edilebilir yapıda bir cihaz. Kondansator gibi omrunu tamamlamıs elemanlarda bunu yapabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ikarahal -- 20 Nisan 2012; 11:12:02 >
  • Önce ilginize çok teşekkür ederim.
    Önerilerinizi bir kaç gün sonra uygulayabileceğim. Sonuçları bildiririm.
    Bir sorum daha olacak: Kulaklık çıkışı hangi katlar arasında yer alır?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi HiroRew -- 21 Nisan 2012; 0:54:35 >
  • Kulaklık cıkısı normal yapılarda speaker cıkıslarına watt lı direnc koyarak yapılır.
    Ama bazı sistemlerde mini amfi yapılıp cihazın pre si ile surulerek yapılır. Bu daha iyi yapı tabi.
    757 nin o kısmına hic bakmadım. Service manuel ini bulup yada cihazı acıp yapıyı gormek lazım.
    Cihazın icini acıp kulaklık jack ından geriye dogru izlenirse durum rahat saptanır.
    Kulaklık cıkısında sorunmu var ?
  • Arızanın yerini saptamada faydası olabilir diye sormuştum; ancak, daha sonra dediğiniz gibi servis manueline bakmak aklıma geldi. Elektronikten anlamam ancak sizin ilk satırda yazdığınız gibi anladığım kadarıyla; Speaker çıkış devresine(?) (Speaker Term Assembly) bağlı bir devre. Amfinin kendisine ancak birkaç gün sonra bakabileceğim. Teşekkürler.
  • Kulaklık çıkışının ayrı bir katı olur.
    Volume ile ilgisi yok diyorsun ama
    işi sağlama alalım. pot temizleyici spreyler var. Philips'in böyle bir ürünü mevcut. potların bakımını
    yaparsan hem faydalı olur hem sorun çözülmüş olur. diğer türlü sıkıntı çıkarsa sorun kon. kaynaklı çıkacaktır. ama sanmam.inş.
  • Önce, ben elektronikçi değilim :-) Aletin kapağını bir kere açmıştım ancak sağlam bir yapısı ve sökümü zor olduğundan bölümleri açmamıştım. Tekrar elimi süremedim halâ. Ancak her zaman flat dinlediğim için sorun direct tuşu basılı iken de vardı. Kaynağı ayırıp deneme yapamadım henüz. Şemadan anladığım kadarı ile direct tuşu tone ve balans kontrolünün olduğu devreyi ayırıyor. Yine yanlış anlamadıysam volume düğmesi hemen güç amfisi devresinden önce. Ancak yanlış anlamış olabilirim.
    Bahsettiğiniz sprey hakkında bilgi edinip deneyeyim yapabilirsem. Teşekkür ederim.
  • Tecrubeniz yoksa bulasmayın. Elektronikciler bile ilk kez actıgı cihazlarda genelde kesif yaparlar ve istemeden zarar verebilirler.
    Cihazınız dokulmamıs ve iyi durumda ise ne siz mudahale edin nede cihazı tanımayan birine verin.
  • Teşekkür ederim. Böyle bir alete bakabilecek birisini nerede bulabilirim?
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.