Şimdi Ara

Pioneer A-70DA Stereo Amfi (Yeni Model) (11. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
236
Cevap
3
Favori
8.482
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: ikarahal

Sn. kdundar

Sanırım yanlış algılandı. AB class amfilerin sıkıntılarından biri Crossover distortion meselesidir. Bu durum A class amfilerde yoktur. Aynı sekilde D class amfilerdede yoktur. Sinyal bölünmeden kuvvetlendirilir. Buda avantaj bir durumdur.

AB class amfilerde bias (sükunet akımı) yükseltilerek belli kuçuk bir watta kadar A class calısıyor dogru ama sonrasında yine AB ye geciyor. Örnek ampli bendede var TA-F808ES olan amfi. Ama fena ısınıyor. Hiç sinyal vermesen, volume sıfırda dursa bile cihaz sogutucuları kısa surede 55 dereceleri görüyor A class gibi ısınıyor.

Sn. ikarahal :) onu diyorum bir ampli push-pull olup (yani sinyalin pozitif ve negatif ayrı ayrı yükseltilip) bias akımı a class olarak ayarlanmış olabilir.

bir ampli ab class olup single ended veya a class push-pull olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kdundar

quote:

Orijinalden alıntı: ikarahal

Sn. kdundar

Sanırım yanlış algılandı. AB class amfilerin sıkıntılarından biri Crossover distortion meselesidir. Bu durum A class amfilerde yoktur. Aynı sekilde D class amfilerdede yoktur. Sinyal bölünmeden kuvvetlendirilir. Buda avantaj bir durumdur.

AB class amfilerde bias (sükunet akımı) yükseltilerek belli kuçuk bir watta kadar A class calısıyor dogru ama sonrasında yine AB ye geciyor. Örnek ampli bendede var TA-F808ES olan amfi. Ama fena ısınıyor. Hiç sinyal vermesen, volume sıfırda dursa bile cihaz sogutucuları kısa surede 55 dereceleri görüyor A class gibi ısınıyor.

Sn. ikarahal :) onu diyorum bir ampli push-pull olup (yani sinyalin pozitif ve negatif ayrı ayrı yükseltilip) bias akımı a class olarak ayarlanmış olabilir.

bir ampli ab class olup single ended veya a class push-pull olabilir.

Amfi sınıfları ve çalışma durumlar derya deniz bir konu.

Paylaşmak istedigim D class ta bu Crossover distortion belası yoktur. Avantajlardan biridir.
  • ikarahal İ kullanıcısına yanıt
    maşallah.
    bir mercedes alalım mesela binelim sürüşünü falan beğenmezsek veya zamanla sıkılırsak anahtarı teslim eder bunu alırız.
    tersini yapmaya kalkarsan sopayla kovalarlar.
  • mühendislik ve üretim tekniğini bir kenara bırakıp; özellikle dijital cihazlarda içinin bol bol süslenmesi benim için manidar değildir. hele altyapısını bilelim ondan sonra görünüş övülsün.
    görünüşe aldanmamak diye bir gerçek var. su kaynağı pis olduktan sonra en ala su kanallarıyla taşımanın mantığı yok. şöyle kablo böyle kablo şöyle sağlamlaştırılmış. garip. bana göre durum aynen şu. lada ya nitto lastik takmak.görünüşe bakıp ezbere görüş belirtmek yada fikir edinmek bana ters. tamam görünüş yine şöyle fikir ona eyvallah diyelim.
    A70 bence çok şık görünüş, sağlam ve ağır kasasına ağırlıkta eşlik eden iki ayrı trafo ve Sabre DAC dışında çok albenisi olan bir cihaz değil. ( cihazı defalarca güzel olduğunu belirttik zaten geçelim de) DAC sayesinde albenisi var bence. özellikle SABRE DAC niye koyuldu diye bazan düşünmeden edemiyorum. düz Class D ampli olsaymış. hiç cazibesi yok bence ;))
  • quote:

Orijinalden alıntı: the_cantan

mühendislik ve üretim tekniğini bir kenara bırakıp; özellikle dijital cihazlarda içinin bol bol süslenmesi benim için manidar değildir. hele altyapısını bilelim ondan sonra görünüş övülsün.
    görünüşe aldanmamak diye bir gerçek var. su kaynağı pis olduktan sonra en ala su kanallarıyla taşımanın mantığı yok. şöyle kablo böyle kablo şöyle sağlamlaştırılmış. garip. bana göre durum aynen şu. lada ya nitto lastik takmak.görünüşe bakıp ezbere görüş belirtmek yada fikir edinmek bana ters. tamam görünüş yine şöyle fikir ona eyvallah diyelim.
    A70 bence çok şık görünüş, sağlam ve ağır kasasına ağırlıkta eşlik eden iki ayrı trafo ve Sabre DAC dışında çok albenisi olan bir cihaz değil. ( cihazı defalarca güzel olduğunu belirttik zaten geçelim de) DAC sayesinde albenisi var bence. özellikle SABRE DAC niye koyuldu diye bazan düşünmeden edemiyorum. düz Class D ampli olsaymış. hiç cazibesi yok bence ;))

Bunu anlatmaya çalışıyorum içi tıka basa ne cihazlar dinledim ses çıkmıyor. Herhangi bir bileşenin tasarımı iyi yapılmamışsa içine ne kadar kaliteli parça koyun ağzına kadar doldurun nafile.
    Tasarım doğru yapıldıktan sonra tabiki kaliteli bileşen kullanılması, yalıtımı, titreşimi, trafosu, kapasitörü, lehimine kadar olumlu etkilenir.
  • mutabıkız sn. Kdundar.
  • Kimi cihazlar vardır kablo karmaşasası içindedir , insanın aklı çıkar . sesi doyumsuzdur , distorsyon o ne .
    dikkat ediyorum herkeste bir distorsyon takıntısıdr gidiyor . İnsan kulağı %1 distorsyondan düşüğünü fark edecek özelliğe sahip değildir , binde 3 olmuş on binde 3 olmuş ne gam . ben duyduğuma inanırım .
    gelişen teoknoloji ile cihazlar daha kompakt tasarımla üretilir . tek plaket üzerinde olması montaj kolaylığı sağlar , düşük noise gibi faktörler önemlidir ,bu günün teknolojisi bunu sağlamakta başarılı ,fakat herşey güzel iç görünüm değildir .
    hayatta ki slogan '' gördüğünüze inanın duyduğunuza değil''  Pioneer A-70DA Stereo Amfi (Yeni Model)
    fakat ses öyle değil
    duyduğunuza inanın ,gördüğünüze değil
  • quote:

Orijinalden alıntı: elektürükçü

Kimi cihazlar vardır kablo karmaşasası içindedir , insanın aklı çıkar . sesi doyumsuzdur , distorsyon o ne .
    dikkat ediyorum herkeste bir distorsyon takıntısıdr gidiyor . İnsan kulağı %1 distorsyondan düşüğünü fark edecek özelliğe sahip değildir , binde 3 olmuş on binde 3 olmuş ne gam . ben duyduğuma inanırım .
    gelişen teoknoloji ile cihazlar daha kompakt tasarımla üretilir . tek plaket üzerinde olması montaj kolaylığı sağlar , düşük noise gibi faktörler önemlidir ,bu günün teknolojisi bunu sağlamakta başarılı ,fakat herşey güzel iç görünüm değildir .
    hayatta ki slogan '' gördüğünüze inanın duyduğunuza değil''  Pioneer A-70DA Stereo Amfi (Yeni Model)
    fakat ses öyle değil
    duyduğunuza inanın ,gördüğünüze değil

hatırlar mısınız bilmem ama eskiden cihazlarda çok yüksek negatif geri besleme yapılır distorsiyon değerleri çok çok ufak hale getirilirdi. tabi ki girişte sinüs ile besleyip çıkışta sinüs ölçüp geri besleme yaparsanız düzeltme çok etkili olurdu ancak müzik sinyali gibi komplex bir sinyal formu için bu denli fazla geri beslemenin aslında hiçte iyi olmadığı anlaşıldı. çünkü aslında negatif geri beslemede hatayı onarmaya çalıştığınızın sinyalin düzeltmesi ile akabinde gelen sinyali onarmaya çalıştığınız gerçeği kulakta olumsuzluklara yol açtı.
    Günümüzde firmalar çok daha lokal noktalarda geri besleme ve daha az olarak hatta feed forwrard gibi başka teknikler ile sinyali düzeltme yoluna gidiyorlar.
  • kdundar kullanıcısına yanıt
    Ben onları hatırlamayacak kadar genç değilim hocam
    Ben eskilerin hastasıyım ,Müziği digital dinleme merakım yok , hala pikaptan vazgeçmem hala TO 3 transistör hayranlığım devam etmekte , D class ne kadar eski D Class olmasada bu konuda muhafazakarım ,eski kafalıyım
  • 25 yaşında 90-60-90 vücut ölçülerine sahip her kadın güzeldir ...Bu genellemenin bir kadını anlatmak için hiç yeterli olmadığını anlayabilecek kadar tecrübe gerekli Aynen Audio da öyle 0,1 distorsiyona sahip bir amfi 0,0000001 distorsiyona sahip olandan fersah fersah daha iyi çalabilir. Hatta 10 kat pahalı da olabilir. Burada farkı anlayabilmek için ya kendi kulağınıza ya da başkalarının yorumlarına güvenmek zorundasınız. Maalesef rakamlar Audio için tek başına birşey ifade etmiyor Ve audio standart kriterleri çıkan sesi anlatmak için çok basit kalıyor.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Slm,

Vintage cihazların tabiki cok iyi olanları vardı. Bu cihazlar 20-30 yıllık. İlk günkü gibi çalışmaları imkansız. Hiç kullanmasanız bile en basitinden kondansatorler kurur gider.
    Diyelimki ilk günkü gibi çalıştı. Çalışsa bile 20-30 yıl önceki komponentlerle yapılmış. 30 yıl önceki kondansator uretimi ile bugün uretilen kondansator teknolojisini bir düşünün arastırın. Arada dağlar var. Kondansator, direnc, diyot, transistor vs bir sürü komponent. 30 yıl önceki teknoloji ile üretilmiş bu komponentlerin tölerens, gürültü faktörleri, verimi, ömrü gibi konuları güncel teknoloji ile kıyaslandığında cok geride kalmışlar. Güncel teknoloji ile Cep telefonlarının geldigi noktaya baktıgınızda durumu daha net anlayacaksınız zaten. D class amfilerdede transistorlerin ve diger komponetlerin gelişmesine paralel hifi sınırları içine girmeye basladı. Verimi yuksek cihazlar her alanda hızla yayılıyor. Bol tüketim az verim her alanda yavas yavas tarih oluyor.
    Hocam hiç duydunuzmu bilmiyorum ama Cihaz testorasyonu diye birşey ve bunu çok iyi yapan ustalar mevcut.Sadece ülkemizde değil yabancılar dahada düşkün bu olaya.Forumda hilhan nickli arkadaşta bir Rotel var sıradan bir Hop.olan Heco 701 leri nasıl çaldırıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Niyeyse hiç şaşırmadım
  • Vintage cihazlarda a dan z ye revizyon şart. Birkac kondansatör degişmenin yada pot, röle, switch temizlemenin çok ötesinde bir iş. Buda ciddi deneyim ve işçilik ister. Öyleki soğutu macunlarının yenilenmesi, lehimlerin komple elden gecirilmesine kadar detaylı çalışma ister. Maliyeti yüksektir. Ülkemiz sartlarında çok daha zor. Fakat revizyon sonrası bile 30 yıl önceki teknolojinin standardını aşamayacaktır. Tüm komponentleri güncel üretimlerle degiştirmek te sözkonusu degil.

İmkan sartlarında günceli takip etmek lazım. Bildiğiniz gibi ne kadar muhtesem noktalara gelmiş olsada tüplü tv diye bir sey kalmadı. Hem paneller gelişiyor, hemde 4k gibi yayınlar geliyor. Şimdi en kalitelisi olsada tuplu tv yi sd yayını kim ne yapsın. Ampüllerimiz bile led oldu. Kaç kişi evinde hala verimsiz akkor flamanlı ampul kulanıyor. Teknoloji katlayarak gidiyor.

Digital Müzik formatlarıda hızla gelişiyor. Cd audio dediğimiz format bile 1982 lerden kalma, çok eskidi. 16 bit 44 Khz örneklemede kaldı. Hala dinliyoruz ama günümüze bakınca yeni formatlar uçuk seviyelerde.

Konu baslığına dönersek Class D amfilerde bu güncel, yeni teknolojinin, verimi yüksek cihazları konumunda. Zamanlada çok daha iyi noktalara gelecektir.
  • ne kadar eskide olsa hemde çok eski de olsa pika'dan duyduğum ses başka... sebebi her ne olursa olsun yeni teknoloji buna yetişemiyor. ömürlük malzeme kullanıyor adamlar. 1950 den kalma Sprague Oil caps hala kullanıyorum. elektrolitikler kuruma riski var anca made in cezchoslovakia Tesla marka elektrolitikler hala canavar. eski McIntosh C40, C75, Dynaco ST 70 ampliler eski olmasına rağmen malzeme'si yenilenip, eski standartda deseniz, eski dizaynda deseniz günümüzde halen çok ciddi yeri olan cihazlar ve önemli cihazlar var... Bryston ömür boyu garanti veriyordu bundan 8/10 yıl önce. hasılıkelam bu kadar kötümser olamaya hiç gerek yok.
  • Bu güne kadar belki 20 yakın vintage cihaz restorasyonu yaptım , Vintage deyince öyle 90 lar 80ler akla gelmesin . daha eskileri bu sınıfa girer . plastik ön panelli cihazlardan nefret ederim hele kompaktlara el sürmek istemem .
    Gelişen teknoloji itibari ile Kondansatörler sınıf atladı ,seramik bazlı ,ipek bazlı olsun ,
    eski cihazları yabana atmamak lazım , Bir sansui 9090 DB veya G22000 -33000 Pioneer sx 1280 veya 1980 ,Marantz 23xx serileri . hepsi bu günün teknolojilerine rahmet okutur . fiyatlarının hala yurtdışında 1200 dolar ile 8000 dolar olmasına şaırmamak gerekir . Restore edilmişler zaten satılmaz evladiyelik olur ,satılsa kimse fiyatına yetişemez çünkü tam restorasyon Amerikada 900 dolar ile 1250 dolar arası yalnız işçilik ücreti alınır .
    Röle temizlenmez , zımparalayanlara şiddetle karşıyım . yenisi ile değiştirilir . yeni elektronik malzemeler cihaza özel değilse bulmakta sıkıntı kesinlikle yok .
    yeterki cihaz sahibi ne kadar kesenin ağızını açabiliyor . besleme kondansatörünün 10 dolarlığıda mevcut 145 dolarlığıda .
    öncelik ne kadar önemli değerli bir cihaz onu tartışmak gerekir .
    daha öncede konusu oldu bu şekilde yorum yapan dostlar oldu kimi V8 makinalı amerikan arabasınının torkunu ,sürüş keyfini , sesini , Subaru impreriza 300 -400 BG makinalı arabaya değişmez , yok 4çekermiş yok abs miş yok esp miş vs vs umuru değildir .
    yeni teknoloji D class amplifikatörler bana hitap etmiyorum ,çok dnledim ,tamir ettim .
    daha önceki yazımda dediğim gibi ses göreceli kavram , herkesin beğenisi farklı olabilir saygı duyarım . ama eski bir vintage cihazdan asla vazgeçmem .
  • Sn. the_cantan

Gercekler bunlar.

Siz 30 yıl önceki kondansatorün hala ilk günkü gibi çalışabileceğini düşünüyormusunuz.
    Diyelimki çalışıyor bugünün teknolojisi ile üretilmiş bir kondansatör ile kıyaslandığında aynı verimde olduğunu düşünebilirmisiniz ?

Kondansatör, karbon direnç vs gibi komponentlerin raf ömrü vardır ve zamanla degerleri değişir. Transistör üretim teknolojisi bile ciddi yol katetti. 5 degil, 10 değil, 20 yıl ve üzerinde bahsediyoruz. Bu karamsarlık degil gerçekler malesef. Muzik formatları gelişti, hoparlörler gelişti, komponentler ve amfilerde gelişti. Ne kadar iyi olsada vintage cihazların zamana yenik düsmesi kaçınılmaz. Trinitron gibi bir teknoloji yok oldu gitti. Cd kaydı eskiden kaset yanında hayranlık uyandırıken hd yada dsd yanında çamur kalır. Dvd formatı bir zamanlar vcd den sonra hayran bırakırken şimdi 4k yanında dvd çamur gibi vs vs . Her alanda çok örnek var. Hersey cok hızlı ilerliyor bir format bile standart olamadan yok olup gidiyor dat gibi, minidisc gibi.
  • abi tabi adam ömür boyu garanti verir.atıyorum 50 bin dolara sattığı üründe de bi 10 dolarlık kapasitörü değiştiririm 1 kere olsa ne yazar 10 kere olsa ne yazar demiştir adamlar
    Ses ile görüntü teknolojilerini karıştırıyorsunuz . ses analog dur . her ne kadar baştan sona digital cihazlar kullansanızda ,hoparlörden çıkan ses analogdur .
    ses teknolojisi ,akustik teknolojisi kitaplarına göz gezdirmenizi öneririm .
  • Sn. ikarahal,

ben zaten farkındayım. yazmanıza gerek yok. eski üretim bir kondansatörün ki tipinide belirttim aynı kalmayacağının farkındayım. forumda yüz defa tekrar ettik. gelipde burada ezbere yazmanın alemi yok. ben kondansatörün değil 30 sene 1 yıl boyunca aynı kalmayacağının biliyorum; çok şükür. lütfen konuyu farklı yönlere çekmeyelim. ama karamsar olmaya gerek yok derken eskinin Pioneer Reference, Sony ES vb. serilerinin eski cihazlarını siz dahi her FIRSATda överken şimdi birden bire yön mü değiştirdiniz? hayır bu topikte tartışması sizi böyle yönlendirdi. eskilerde kötü değil. tabi bazı avantaj ve dezavantajlarının siz nasıl farkındaysanız bizde farkındayız. konumuz; her şey görüntü değildir...

demek istediğim; Class D gibi eski teknolojiyi Pio A70 hasebiyle ön plana çıkarmaya çalışırken, Class D yeniymiş, önemliymiş gibi gibi ''yeni dijital teknolojiden/lerden'' dem vurmanız. CLassD yeni değil ki. flac, classD, lossless vs. yarın öbür gün ClassD den daha iyi bir sınıf çıkarsa (ki zaten var Class T) o zaman ne yapacağız? Class Z çok daha iyi diyeceğiz bu kez ama içinde iki fet ve iki flexden başka bir şey yok. kablo bile yok. içi boş iyi değil mi diyeceğiz??? mümkün mü?
    ha bu arada iki fet ve flex le mümkün mü? bence şu an bile mümkün. elektronikde hiçbir şey imkansız değildidr. neyse.
    Pioneer ClassD tecrübeli firma diyorsunuz ama kendi değil bu alanda iyi olan firmadan almış. Bang Olufsen ICEpower OEM olarak temin edilmiş. kod adı Susano gibi bir amplide mesela. bu anlayış kötü değil ki tüm firmaların yaptığı bir şey. ClassD üretimde Pioneer'ı överken dikkatimi çekti de. hasıl-ı kelam Pioneer benim gözümde her zaman klas ve büyük bir firmadır... yorum şeklinde görüşlere pek katılmıyorum.

selam ederim.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.