Şimdi Ara

PİKAP TAVSİYESİ (29. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
9 Misafir - 9 Masaüstü
5 sn
1.138
Cevap
29
Favori
113.965
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: emrahsnr

evet, aynen dediğiniz gibi. Lineda olmuyor, phono konumunda oluyor. Sesi baya yükselttiğimde belli oluyor dipses..ama yine de olmamasını tercih ederim tabi ki. Anfinin phono katı bozuk olabilir mi sizce?

Bendeki diğer sorun da, hoparlörlerim sistemle uyumlu değil. Anfimi yeni aldım ama hoplar 1993ten kalma müzik setine ait. Yani hop.ların ohm değeri, anfi ile uyumlu mu o bile belli değil. Ama cd çalarken bir sorun olmuyor dediğim gibi. Yeni hop alıncaya kadar idare ediyorum bu hoplarla.
    Tabi burada plak çalmıyorken, amfiyi phono katına alıp volümü açtığınızı farz ediyorum. Müzikle birlikte dip ses duyuluyorsa sorun var demektir. Sizi yanıltmayayım.
  • simsek07 S kullanıcısına yanıt
    Evet. Plak çalmıyorken phono katında sesi açınca dip ses geliyor. Ama plak dinlerken farkedilmiyor. O zaman boşa kuruntu yapmayayım, pikabım bozuk, topraklaması yok diye üzülüyordum.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • Merhaba herkese bende de Audio Technica Lp-120 var. Benim pikapta da dip ses var. Amfi Marantz 2226B. Ben kendi farkettiğim bir olayı paylaşayım belki sizin de işinize yarar. Pikaptan çıkan kırmızı-beyaz(Tos dedikleri) amfiye giren kablo biraz kısa kaldığından araya aparatla kabloyu uzattım ve amfiye phone katından bağladım. Baktım amfiden phone seçilince dip ses çok var, yani sesi açınca anlaşılıyor. Aradaki uzatmayı ayırıp orjinal pikabın kablosuyla amfiye girince dip ses ciddi oranda azaldı bilginiz olsun. Malesef bu yeni pikaplarda topraklama kablosu yok. O yüzden bu dip ses devamlı olacak. Kafanıza takmayın.
  • Majeste1 kullanıcısına yanıt
    İlk etapta bn 5 metrelik bir rca kablo takmıştım. Dip sesi bırakın, resmen uğultu geliyordu. Daha sonra sizin gibi pikabın kendi kablosunu bağladım. Ugultu gitti diyebilirim. Ama plak çalmazken sesi açınca dip ses geliyor ve de zaman zaman sanki eski radyolarda kanal bulmak için düğmeyi çevirdiğinizde gelen sese benzer ses geliyor.
    Bunları bilseydim, toprak hat bağlantısı olan bir pikap alırdım.

• ullumanitu U kullanıcısına yanıt
    Stoklarda olmayan bir ürün. Ben alırken de yoktu beyaz rengi D&R’da. Grisi mevcut ama. Fiyatı 1900 tl civarı olmuş.

• Majeste1 kullanıcısına yanıt
    simsek07 S kullanıcısına yanıt
    Nette kısa bir araştırma yaptım. Yabancı bir forumda, Rega Planar 1 sahibi bir kullanıcı da benzer durumdan şikayetçi idi. Dediğiniz gibi, topraklama kablosu olmayan pikaplarda bu durum var sanırım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 24 Ekim 2018; 21:6:54 >
  • Baktıysanız mutlak rastlamışsınızdır yabancı forumlarda, çözüm önerileri de var. Ama aletin içini açmak gerekiyor onun da garantiyi devre dışı bırakma ihtimali var tabii.
  • Dip ses çalarken geliyorsa sorun var, eğer radyo paraziti gibi sesler geliyorsa bağlantı kablosu ekransız demektir. Kabloyu ekranlı, en garanti çift ekranlı seçmek gerekir.
    Pikabın içinden çıkan standart rca kabloyu kullanıyorum.
    Bahsettiğiniz ekranlı kablo için örnek verebilir misini?

• quote:

İlk etapta bn 5 metrelik bir rca kablo takmıştım. Dip sesi bırakın, resmen uğultu geliyordu. Daha sonra sizin gibi pikabın kendi kablosunu bağladım. Ugultu gitti diyebilirim. Ama plak çalmazken sesi açınca dip ses geliyor ve de zaman zaman sanki eski radyolarda kanal bulmak için düğmeyi çevirdiğinizde gelen sese benzer ses geliyor.
    Bunları bilseydim, toprak hat bağlantısı olan bir pikap alırdım.
    Lenco L3808
    Audio Technica LP-120
    Rega Planar 1

Anlaşılan bu modellerde toprak terminali yok...
    Bu durum Lenco ve Audio Technica modellerinde belki anlaşılabilir. Zira üretici bu pikapları alacak olanların dahili pre'yi kullanacaklarını varsaymış olabilirler. Dahili pre'nin kullanılması halinde ayrı bir toprak hattı bağlantısına gerek yok.
    Rega Planar 1'de ise bildiğim kadarı ile dahili pre de yok. Üst modellerine toprak terminali koymuşlar mı, koymamışlar mı merak etmeye başladım!

Demek pikap imalatı bu hallere kadar geldi. Bunların tasarımcılarını dizip ellerine cetvel ile vurmak lazım.

Eski pikaplarda vardı, yenilerde yok savı doğru değil. Ben halen Pioneer PLX-1000 kullanıyorum ve toprak terminali var.

Majeste1'in belirttiği gibi toprak terminali eklemek çok kolay ama içini açmak gerek.
    Ben olsam yetkili servis ile görüşüp garanti dahilinde ücretsiz olarak toprak terminali eklemesini isterdim. Reddettiği takdirde Tüketici Hakem Heyetine başvururdum.

Analog'dan dijitale geçince analog'da sorun olan sinyal gürültü seviyesi konusu birden bire sorun olmaktan çıktı. Eskiler bilir ki gerek pikapta, gerekse kaset teypde volümü sonuna kadar açarsanız dip ses duyarsınız.
    Eğer duyduğunuz ses boş FM istasyonunda duyduğumuz "beyaz gürültü" ise bu elektroniğin çıkardığı dip sestir.
    Simsek07'nin daha önce ifade ettiği gibi bu dip ses üst seviye phono pre ile de duyulabilir.

Ama hırıltı türü bir ses duyulmaması lazım.
    Manyetik pikap kartuşundan alınan sinyal çok ince, hafif ve esnek bir blendajlı (ekranlı) kablo ile pikap kolundan geçtikten sonra pikabın arkasındaki RCA soketlerine geliyor. Kolun serbest hareketini en az düzeyde engellemek adına bu blendaj örgü seyrek olabiliyor. Dolayısı ile pikap kolundan hırıltı kapabiliyor. Bu nedenle mutlaka pikabın arkasında kolu ve motoru topraklayan bir terminal bulunmalı. Bazı durumlarda bu ayrı toprak hattı bağlantısına gerek olmayabiliyor. Ama %90 gerekiyor.

• Kursun_ kullanıcısına yanıt
    simsek07 S kullanıcısına yanıt
    Üstadlarım,

pikap kapalı ilen anfide phono modunda ve son seste gelen ses böyle:

https://www.youtube.com/watch?v=itpm_96ZbFI
  • emrahsnr kullanıcısına yanıt
    elektürükçü kullanıcısına yanıt
    Mikrofon tweeter'a çıkınca beyaz gürültü, woofer'a inince zırıltı ağırlıklı gürültü geliyor.

Eğer bu ses amfinin volümü sonuna kadar açıkken geliyorsa, ki beyaz gürültünün seviyesi bana öyle olabileceğini anlatıyor, normal seviyede müzik dinlerken şarkılar arasında normal oturma konumunda duyulmuyorsa nerede ise mesele yok diyebiliriz.

Bu konuda Sayın elektürükçü üstadın da görüşünü almak isterdim...
  • Kursun_ kullanıcısına yanıt
    son seste üstad bu ses.

şarkılar arasında ses normal seviyedeyken hissetmiyorum.

ama ben bu ses hiç olmasa, daha huzurlu mutlu olucam

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 25 Ekim 2018; 21:42:2 >
    Pikapta sesi sonuna kadar açınca bir miktar beyaz gürültü gelmesi normaldir.

Pikapta toprak terminali olsaydı muhtemelen o zırıltı gelmeyecekti.
    Böyle konuların huzur bozucu olduğu konusunda size katılıyorum. :)
  • quote:

Pikabın içinden çıkan standart rca kabloyu kullanıyorum.
    Bahsettiğiniz ekranlı kablo için örnek verebilir misini?
     PİKAP TAVSİYESİ

shield= kalkan/ekran

Ekranlı kablo, esas iletkenin dışında başka bir iletkenden örülmüş bir koruyucu olan kablodur.

Bu ekranlı kablolar, kablonun dışında bulunan freaknasların etkisini en aza indirir.

Üstad, bu özelliğe sahip kabloların satışını yapan Türkiyede link rica etsem?

Double shield rca diye aratınca doğal olarak yabancı siteler çıkıyor.
    Ya da türkçe olarak web sitelerinden ne diye aratmalıyım?

Öncelikle amfinizden çıkan dip sesi dinledim, kendi phono premi açarak son ses amfiden çıkan sese baktım, hemen hemen aynı ses bende de var. Canınızı sıkmayın normal bir ses gibi geldi bana. Sizin pikap ile amfi arasındaki bağlantı kablosu rca to rca dır muhtemel, bir çok markanın ekranlı kablosu mevcut, sahibinden. com/ ev elektroniği/ev müzik sistemleri/aksesuar yedek parça bölümünden ara bağlantı kablosunu seçin bir çok seçenek gelecektir, satıcılarla iletişime geçerseniz onlar size yardımcı olacaktır.
  • Teşekkür ederim.

• Merhaba arkadaşlar ben evimde nostalji olsun diye amatöe bir pikap almak istiyorum. Bu konuda yeterince acemi ve bilgisizim. 250-300 liralık örneğin record master vb bir şey almak istiyorum. iş görürmü veya başka ne önerirsiniz bu fiyatlara?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Record Master T112

GDL Retro T117

Mikado MN102

Hangisini alayım sizce arkadaşlar?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 2728293031
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.