Şimdi Ara

PİKAP TAVSİYESİ (27. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
1.138
Cevap
29
Favori
113.836
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Merhaba.
    Bu aralar ttnet mağduru olduğumdan internet erişimim yok. Sadece acil internet bankacılığı ve siparişler için laptop'ı yüklenip kayınbiraderin evinden arada sırada internete girebiliyorum. Mesajınızı tesadüfen gördüm.

Lenco L-3808'i bu fiyata kesinlikle öneririm.
    Pikapta aradığım en önemli özellik çaldığınız plağa hasar vermeyecek kadar yeterince hassas mekanizmaya sahip olması...
    L-3808 yeterince düzgün kolu ile bu kriteri yerine getiriyor. Üzerindeki manyetik kartuş da Audio Technica gibi iyi bir firma ürünü... Kolun headshell'inin standart SME tipi olması nedeni ile ileride istediğiniz manyetik kartuş ile güncelleme yapabilirsiniz.
    Dahili pre'nin iptal edilebilir olması, direct-drive olması, hassas ağırlık ve antiskating ayarı olması... Bunlar hepsi olumlu özellikler.

Elde edeceğiniz sesten ne derece memnun kalacaksınız o ayrı bir konu. En azından bu geçici bir çözüm. Mesele pikabın çıkışının kullanacağınız ev sinema amfisi ile uyuşmasında... Bu tür dahili pre'lerin çıkış voltajının biraz düşük olduğu yönünde şikayetler olabiliyor. Bu da çok önemli değil, sadece volüm kontrolü biraz daha fazla açmanız gerekebilir.

Hayırlı olsun.

• Kursun_ kullanıcısına yanıt
    çok teşekkür ederim cevabınız için.

pikap tam otomatik değil yalnız. hatta yarı otomatik de değil. plak bitince manuel kolu kaldırmam lazım. bu bir dezavantaj mıdır?

bu arada ttnet demişken, kurulum süreci sancılı olsa da, turkneti bir araştırın derim. ben de yeni geçtim. AKN yok, taahhüt yok ve şayet fiber kullanmıyorsanız halihazırda, vds 35mbye kadar destekliyor. fiyat da uygun. tek sıkıntı, akşam 10-12 arası hız düşüyor baya. şu an bu satırları ayzarken speedtest yaptım, download hızı 32 küsür mb/sec.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 10 Haziran 2018; 16:54:37 >
  • emrahsnr kullanıcısına yanıt
    2 hafta bekleyişten sonra az önce sorunum çözüldü.
    Ttnet mağduriyetim sabit telefon/adsl hattımı İzmir'deki evimden Çeşme'deki yazlığıma naklettirmek istediğimde oluştu. Altyapı yetersizliği nedeni ile Çeşme'de internet daima sıkıntılı...
    Ttnet'i tercih etme nedenim telekom merkezlerine erişim kolaylığı, sorunların telefonla değil yüz yüze görüşülebilme olanağı...

Pikabın tam veya yarı otomatik olmayışı bir dezavantaj değil avantajdır. Full manual pikap tercih edilir. Zira otomatikliği sağlayan mekanizmalar plağın yıpranmasına ve sesin son şarkıda bozulmasına olumsuz etkisi vardır.

Bazıları otomatik pikap tercih edebilir. Bu bir tercih meselesidir.
    Plak dinlemek ciddi bir iştir diyorsanız plağın sonunda kalkıp iğneyi plağın üzerinden kaldırmak külfet olarak gelmez.
    Bu konuda şu link'i gözden geçirebilirsiniz:
    https://forum.donanimhaber.com/pikap-alimi--71270071-18

Üşengeçliğimden değil bu sorduğum ya da külfetliğinden. Ama, insanın aklına ister istemez gelmiyor değil, start tuşuna basınca kendi kendine çalmaya başlayan ve bitince kolu otomatik kalkan bir plak, sanki daha kolay kullanımlı olurdu. Ama şayet dediğiniz gibi dezavantajları var ise, kaçınmak lazım.
    L-3808'i alacağım sanırım. Şimdi sorum şu. bu pikapta entegre pre-amp var. Ben bunu aux in bağlanntısı olan ampliye bağlayabilirim değil mi? Pikapta phono/line switchi var. Amplide phono in diye bir giriş olmadığı için ben pikabı line konumuna getirip, rca kablo ile amplideki aux in'e takacağım. Doğru anladım değil mi? Pikabun manuelinde, şayet amplinizde phono girişi yoksa, pikap mutlaka line konumunda olsun ve amplinin line in girişine takın demiş. AMa benim amlide line in diye bir yer yok, aux in var. Sanırım ikisi aynı şey, değil mi?
    Line in/out aux girişi, preamp çıkışı gibi hoparlör seviyesi olmayıp, düşük seviyeli (~150 mV - 1 V arası gibi) sinyalleri tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Amfinizin arkasında line-in yazılı bir giriş olmayabilir. Ama aux, line seviyesi bir giriştir. Amfinin arkasındaki analog ses girişlerinden, varsa phono girişi hariç, hepsi line seviyesi giriştir. Yine amfinin arkasındaki çıkışlardan, varsa pre çıkışı keza line seviyesi çıkıştır.

Evet pikabın phono/line switch'ini line konumuna getirip phono girişi olmayan bir amfiye bağlayarak kullanabilirsiniz.

Ancak line seviyesi sinyallerin belirli bir standardı yoktur. Bu nedenle seviye yönünde bir uyuşmazlık yaşamanız da mümkün.
    Örneğin pikabın line çıkışı 150 mV diyelim...
    Amfinizin line girişinin (aux) hassasiyeti tam güç için 300 mV ise yeterli ses seviyesi elde etmek için volümü çok fazla açmanız gerekebilir.
    Almadan önce pikabın line çıkış seviyesi ve amfinin aux giriş hassasiyeti değerlerini karşılaştırmanız iyi olur.
    Uyuşmazlığın çok büyük olduğu durumda yeterli seviyede ses elde etmek için dahili pre'yi iptal edip harici pre kullanmanız gerekebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: Kursun_

Line in/out aux girişi, preamp çıkışı gibi hoparlör seviyesi olmayıp, düşük seviyeli (~150 mV - 1 V arası gibi) sinyalleri tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Amfinizin arkasında line-in yazılı bir giriş olmayabilir. Ama aux, line seviyesi bir giriştir. Amfinin arkasındaki analog ses girişlerinden, varsa phono girişi hariç, hepsi line seviyesi giriştir. Yine amfinin arkasındaki çıkışlardan, varsa pre çıkışı keza line seviyesi çıkıştır.

Evet pikabın phono/line switch'ini line konumuna getirip phono girişi olmayan bir amfiye bağlayarak kullanabilirsiniz.

Ancak line seviyesi sinyallerin belirli bir standardı yoktur. Bu nedenle seviye yönünde bir uyuşmazlık yaşamanız da mümkün.
    Örneğin pikabın line çıkışı 150 mV diyelim...
    Amfinizin line girişinin (aux) hassasiyeti tam güç için 300 mV ise yeterli ses seviyesi elde etmek için volümü çok fazla açmanız gerekebilir.
    Almadan önce pikabın line çıkış seviyesi ve amfinin aux giriş hassasiyeti değerlerini karşılaştırmanız iyi olur.
    Uyuşmazlığın çok büyük olduğu durumda yeterli seviyede ses elde etmek için dahili pre'yi iptal edip harici pre kullanmanız gerekebilir.
    pikap için:

PİKAP TAVSİYESİ

ampli için:

frekans yanıtı: analog giriş: 20hz-20khz
    s/n oranı: 70db
    giriş hassaslığı: (AUX) 500mV

bu veriler ışığında, uyuşmazlık çok mu az mı oluyor? hiç anlamıyorum gerçekten bu işlerden. yardımcı olursanız sevinirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 16 Haziran 2018; 2:18:42 >

Lenco L-3808'in kullanma kılavuzuna göre:
    https://www.lenco.com/wp-content/uploads/2017/11/L-3808_UM_ALL_20180403confirmed.pdf
    Phono Output Level 1.5~3.6mV at 1KHz 5cm/sec (HP-4005)
    Line Output Level 90~216mV at 1KHz 5cm/sec (HP-4005)
    Output 150mV +/-4dB (IN: 2.5mV 1KHz)
    değerleri verilmiş...

Line Output Level 90~216mV at 1KHz 5cm/sec (HP-4005) satırı biraz anlamsız. Zira 1KHz 5cm/sec modülasyon seviyesi standart parametredir. 90~216 mV gibi ne idüğü belirsiz bir değer verilemez.
    Ancak daha sonra verilen Output 150mV @ 2.5mV 1KHz değerini baz alırsak... Demek standart modülasyon seviyesi olan 1KHz 5cm/sec'da 300 mV çıkış verebilecektir. Bu 300 mV seviyeyi pikabın line çıkışının "ortalama maksimum" çıkışı olarak değerlendirebiliriz.

Diğer taraftan amfinizin giriş hassasiyeti 500 mV...
    300 mV ile önemli sayılabilecek bir fark var.
    Bu durumda ses diğer kaynaklardan alacağınız seviyeden düşük olacaktır. Ancak bu fark kalite yönünde değil miktar yönünde olacaktır. Seviye düşüklüğünü kafaya takmadığınız takdirde muhtemelen beklentinizi karşılayacaktır.
    Daha yüksek seviyeye ulaşmak isterseniz ya dahili pre'yi iptal edip harici pre kullanacaksınız, ya da bir alternatif ileride manyetik kartuş güncellemesi yapmak istediğinizde daha yüksek çıkışlı, 5 mV @ 1KHz 5cm/sec gibi, bir manyetik kartuş seçeceksiniz.

Düzeltme:
    Yazarken dikkatim dağılmış...
    Dahili pre'nin
    Output 150mV +/-4dB (IN: 2.5mV 1KHz) satırını 2.5 rakamını mV değil modülasyon seviyesi olarak düşünmüşüm.

Dahili pre 2.5 mV'u 150 mV'a yükseltiyor. Yani 60 kat... Buradan dahili pre'nin kazancı yaklaşık 35.5 db oluyor.
    Pikap ile birlikte gelen kartuş Audio Technica AT-6700, sanıyorum AT-95'in bir varyantı... Öyle ise çıkış voltajı 3.5 mV @ 1 kHz 5cm/sec.
    Bu durumda pikabın çıkış voltajı orantılı olarak 300 mV değil 216 mV olacaktır.
    Amfinin giriş hassasiyeti ile fark daha açılıyor.
    Ancak genel olarak yorumlarım yine geçerli.
    önceikle tekrar teşekkürler.

evet zaten pikabın manuelinde;
    Line Output Level 90~216mV at 1KHz 5cm/sec (HP-4005)
    yazmışlar.

harici phono amp alacaksam, pikabın dahili amplisinin olmasının bir anlamı olmuyor. bu durumda, yani harici phono amp alacaksam gidip aşağıdaki ürünü bile alsam olur heralde :(

https://www.hepsiburada.com/pioneer-pl-990-full-otomatik-stereo-pikap-p-HBV000001SPQ7

peki, pikaptaki dahili amp nasıl inaktif edilir? harici amp alacaksam ne alınabilir?
    Arkada "phono/line" düğmesi var, onu "phono" yazan tarafa iteceksin. İlandaki Pioneer'i hiç tavsiye etmem. Dinleme değil ama inceleme fırsatım olmuştu. Resmen Çin malı oyuncak kalitesinde bir şeydi. Almayı düşündüğün Lenco L-3808 ondan çok daha kaliteli bir pikap ki o bile Technics SL-1200 MK-I-II patent süresi dolduktan sonra onun bire bir replikası olarak ortaya çıkan 10 kg ağırlığındaki ilk Lenco'lar kalitesinde değil.

Phono stage için TEC TC-760LC önerebilirim ama Türkiye'de bulabilir misin bilemem.
    Dahili pre'yi iptal etmek için pikabın arka yüzünde usb soketinin sol tarafındaki phono/line switch'ini phono tarafına alıyorsunuz.

Harici phono pre alırken doğal olarak bütçenize uygun olarak seçeceksiniz.
    Uygun fiyatlı olanlar arasında Pro-Ject marka phono pre'ler piyasada yaygın bulunuyor.
    Phono pre'lerin bazıları sadece MM (moving magnet), bazıları hem MM, hem MC (moving coil) manyetik kartuş destekler. Henüz MC tipi kartuşlarla ilgileneceğinizi sanmıyorum. Sadece MM kartuş destekleyen bir pre alırsanız fiyatı daha ekonomik olur.

Seçeceğiniz harici phono pre'nin kazancının (gain) 40 db'in altında olmamasına dikkat edin.

Pioneer PL-990'dan uzak durun. Bu pikap gerçek Pioneer üretimi değildir. Fason üretimdir. Aynı pikabı ufak kozmetik değişikliklerle Marantz, Denon, vs marka adları altında bulabilirsiniz. Hafif şaseli, anti-skating ayarı olmayan ucuz kollu bir pikaptır. Kesinlikle tavsiye etmem. Paranıza yazık.

Torlak Kemal kullanıcısına yanıt
    yorumlarınız için teşekkür ederim.

büyük ihtimal lenvoyu alacağım. ses seviyesi yetmezse artık bir tane phono amp da alırım.
  • sonunda siparişimi verdim. Lenco 3808 aldım. Umarım memnun kalırım.
  • lenco 3808 iniz hayırlı olsun. sizden ricam ürünü aldıktan sonra deneyimlerinizi paylaşmanız. kararsız kalanlar için yol gösterici olacaktır. audio technica at-lp120 modeli ile arasında ciddi fark var mı bu arada. bilen arkadaşlar yazarsa sevinirim.
  • Merhabalar arkadaşlar. Ben de plak işine girmek istiyorum artık. Müziğe çok önem veririm , müziğe zaman ayırırım.

1-) DR'de "Pro-Ject Elemental Photo Usb " diye bir model var. Bu manuel midir? Başlangıç için önerir misiniz?

https://www.dr.com.tr/Elektronik/Pro-Ject-Elemental-Photo-Usb-Om5e-Pikap-Whiteblack/Ev-Elektronigi/Pikaplar/urunno=0000000677378

2-) DR'de satılan plaklar ile gerçek bir ses kalitesi alabilir miyim?

3-) Hoparlör konusunda beni aydınlatır mısınız?

müzik olarak da Led Zeppelin , The Beatles ve Cem karaca gibi sanatçıları dinliyorum. Sizce bu model beni tatmin eder mi? Şimdiden teşekkür ederim.

• Ürün başlangıç için gayet iyi. Ama size tavsiyem kayışlı modellerden çok direct drive modellere yönelmeniz. Giriş seviyesinde kayışlılarda devir sorunu olabiliyor. Lenco 3808 yada fiyat olarak az daha çıkabilirseniz Audio Technica At lp120 modelini önerebilirim. n11 .com gibi yerlerde daha uyguna bulabilirsiniz bu modelleri. Bu arada ozzyturk.com da da uygun fiyata project ürünleri var bildiğim kadarıyla.
  • s.memo S kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim.

Lenco, tahminimden daha büyük geldi gözüme :) Kozmetik açıdan hoşuma gitti. Ama ses konusunda pek yorum yapamam, çünkü bu dinlediğim, çocukken evimizdeki antika pikabı saymassak, ilk pikap. bağladığım anfi de ev sinema sistemine ait olduğu için, beni benden alan bir ses elde edemedim. Ama bence bu pikabın değili anfinin sıkıntısı.

İçinden çıkan türkçe kılavuz çok yetersiz. neyse ki ingilizcesi de vardı da, antiskating ayarını ingilizcesinden yaptım. Bu ayarı yapmak biraz sıkıntı. Yeni başlayan biri için belki tam otomatik bir pikap daha avantajlı olabilirdi.

bu arada pikabın üzerinde, ne işe yaradığını çözemediğim, kılavuzunda da hiçbir bilginin bulunmadığı bir lamba var. Üzerinde target light yazıyor. Önünde de biri kısa biri uzun silindir şeklinde tuşlar var. Kısa tuşa basınca lamba yanıyor plağın üzerine doğru. Uzun tuşa basınca da sönüyor. Bu lambanın işlevi konusunda bilgi veren olursa çok sevinirim.

Target light (veya stylus illuminator) pikabın iğnesini plak üzerinde istediğiniz konuma getirebilmek için size yardımcı olacak bir ışık. Pikabınız loş ışıklandırmalı bir salonda ise çok yardımcı olacak bir özellik.
    Antiskating ayarının yapılmasının bir sıkıntı olmaması lazım.
    İleride manyetik kartuşu değiştirmek istediğinizde, kartuşu headshell'e doğru monte etmek için daha zor bir ayar yapmanız gerekecek.

Genel pikap ayarları konusunda aşağıdaki video oldukça iyi ve kapsamlıdır:
    https://www.youtube.com/watch?v=WM-aIDwfrhc
  • 
Sayfa: önceki 2526272829
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.