Şimdi Ara

PIC Geliştirme Kartı header seçimi yardım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
14
Cevap
1
Favori
449
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    Kendime basit bir tane PIC geliştirme kartı yapıyorum. Üzerinde 20Mhz kristal olacak. Header şeklinde çıkış portları olacak. LCD denemeleri için LCD besleme çıkışları (VSS, VDD, Vo, A, K falan) olacak.
    Program kodları uart üzerinden bootloader ile atılacak. Kart üzerinde USB çipi koymadım. Elimde birkaç tane olan ucuz usb-ttl dongle'lari kullanacağım.

Yalnız bir sorunum var. Giriş çıkış portları için nasıl bir header kullanmalıyım? Geliştirme kartlarında genelde dişi headerlar kullanılıyor. Sebebini bilmiyorum. Özel bir sebebi var mı acaba?

Dişi headerlar sürekli sök tak yapınca gevşeme yapabiliyor. Pek çok header'ın datasheetinde durability cycle değeri 500 times olarak belirtilmiş. Çok sınırlı bir değer. Bu nedenle erkek header kullanmayı düşündüm. En azından sürekli sök tak yapınca kablo tarafı gevşeme yapar yeni kablo alır devam ederim.

Sizce nasıl bir header kullanmam lazım? Durability değeri yüksek bir header öneriniz var mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 2 Ekim 2022; 13:9:28 >
    < Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• dişi header'lar, jumper kablo kullanım olarak daha pratik ve zil teli kullanabilirsin. ama erkek header'lar dişi erkek jumper kablo kullanacağı için, diğerleri tamamen breadbord'a ayırabilirsin. sinyal kapasitesine gelirsek, insanların sık yaptığı bir hata var. mikroişlemcinin iç çalışma frekansı ile ile dışarı alıp verdikleri veri sinyallerinin frekansını karıştırırlar. 20mhz'lik saat sinyalinin, mikrodenetnetleyici dışında kullanımı yoktur. bu sinyali taşıyacak konnektörler var ama onların da çok azı tak çıkar özelliğine sahiptir. zaten 500 times yeterli olmasaydı, ardiuno'larda header pin kullanmazlardı.

• dergul D kullanıcısına yanıt
    Teşekkürler.

• ipli jeton kullanıcısına yanıt

birşey değil. umarım geliştirme kartını istediğin gibi yaparsın.

• Dişi header üzerine erkek takılabilir ve erkek olanı kullanılabilir. Dişiye ihtiyaç olursa erkek sökülür dişi kullanılır. Dişi üstündeki erkek headerler gerekirse bölüntülü olarak kullanılabilir yani kısmen sökülüp alttaki dişi, kalanı da erkek olarak kullanılabilir.

tereddüd edenler kapsamlı arayış içindedir. Farklı bakış lazımdır.

• Hem dişi hemde erkek headeri birlikte kullanmayı düşünebilirsiniz.

Ticari değil kendi kullanımınız içinse kendi alışkanlıklarınıza göre bazı bağlantılar jst, idc veya başka birşeyde olabilir.

Ticari bir ürün düşünüyorsanız arduino çevre birimlerine (shield diye isimlendirilen) pin uyumlu bir tasarım yapmanız daha mantıklı olur.

• rafet32 kullanıcısına yanıt
    Ticari bir ürün değil. Kendi kullanımım için.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 2 Ekim 2022; 20:52:48 >
  • Bu konuda mesajım bulunsun. İlerleyen zamanlarda bu konuda soracağım sorular olacak.

• Kartın siparişini verdim. Önümüzdeki 10 gün içinde gelir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 7 Mart 2023; 15:58:38 >

Elinize sağlık hayırlı olsun.

Gözüme çarpan bir iki hususu paylaşayım, 28 pinli DIP elemanın pad içindeki delik çapları biraz küçük gibi geldi.

Kartın 4 köşesindeki montaj deliklerinin iç çapınıda 3~3,5mm gibi bıraksanız çok daha güzel olurdu. Tabi sonradan da genişletilebilir ama fabrikasyon imalatta delinmesi çok daha temiz olur.

Kartı nerede yaptırıyorsunuz?

JLCPCB, Pcbway veya başka bir yer

• rafet32 kullanıcısına yanıt
    Delik çapları, resimde küçük görünüyor. Entegre in delik çapı 30th*,
    Köşelerdeki delikler de M3 olara ayarlandı. Ama küçük görünüyor.
    Tekrar kontrol ettim, aynı PIC'in olduğu pickit2 kartının görüntüsünü aldım onda da küçük gözüküyor.

Ürünün testini yaptıktan sonra Gerber'ini pcbway'de paylaşacağım.

Nextpcb üzerinden sipariş verdim.

Edit:Sorunun kaynağını buldum. 28 pin olandaki deliklerin drill mark değeri 10th olarak ayarlanmış. Büyük olanda drill mark değeri 30th. Drill mark değerini düzelttim. Drill mark deliğe denk gelen yerdeki bakırsız bölgenin çapını ifade eder.

*1th=0,001"=0,0254mm

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 7 Mart 2023; 18:54:1 >

• Geldi.
    Kartın yarısı boş kalmasın diye bir iki devre daha koydum kenarına.

Çizim "ete-kemiğe" bürününce çok daha güzel görünüyor. Elinize sağlık.

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.