Şimdi Ara

Philips EP5447/90 Tam Otomatik Espresso makinesini denedik “Artık dışarıda kahve içmek istemeyenler için çözüm“ (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
3
Favori
2.047
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Su gibi espresso yapan makine :D , eğer ki gidip otomatik makine alacaksanız Melittalar dahil hiçbiri düzgün espresso çıkartmıyor , otomatik makinelerrde wmf in falan ticari seri otomatikleri ; shell , opet vs Starbucks'in koyduğu cihazlardan alımanız gerekiyor . Ev tipi otomatiklerde kesinlike yağı dışarı kaçmış Italian Roast falan kullanamazsınız , tıkar makineyi ,o sebeple gidin bir aero press falan alın , 3 aşağı 5 yukarı hatta mesh filtre ile daha köpüklü bir espresso vari çıktı alırsınız bu makineye göre :D

• quote:

Orijinalden alıntı: .Tolga

Kahve seven ve aynı zamanda kapsüllü makine kullanarak hazırlamakta vakit kaybetmeyi istemeyen birisi olarak tam otomatik makineler gerçekten büyük kolaylık. Kapsüllü kahve makinelerinin bile 2000 liradan başladığı ve dövizin malum olduğu bu günlerde 5000 lira bu makineye vermek.. bilmiyorum.

Kısa bir hesapla malum markalardan haftada 1 tane 16 liraya kahve içseniz, makine fiyatına bölseniz 5000/16= 312 kahve yapar. 78 Haftaya denk gelir ve 6.5 senelik kahve ihtiyacınızı karşılarsınız ve sosyalleşecek olmanız da cabası. (Makinede yapacağınız kahve giderlerini eklemedim bugün 1lt süt 6 lira kahve fiyatları da uçmuş durumda)

İster fakir edebiyatı, ister mantık. Artık ne derseniz..

Yaptığınız hesap tamamen yanlış. Evimde profesyonel bir espresso makinesi var ve maliyetlerini size kalem kalem yazayım.

200-250gram çekirdek (espresso için) ortalama piyasa fiyatı 40TL civarı. Daha ucuz bulabilirsiniz ama kalitesi tartışılır. 1 Kiloluk alırsanız da bayatlar. 40TL ye alacağınız 250gram çekirdek ile toplam 14 tane doubleshot espresso çıkartırsınız. Çoğu kahveyi (cappuccino latte) single shot değil double shot ile yaparsınız. Ayrıca her çekirdek farklı bir öğütme ayarı ile öğütüldüğü için en az 2-3 shot da ayarlamaya gidiyor ama onları katmıyorum. Sadece çekirdek maliyeti 3TL minimum. Suyu hesaba katmayalım ucuz diyelim ama çeşme suyu ile değil kaliteli içme suyu ile yaparsınız bunu da paranteze ekleyim.

Süt maliyeti tam yağlı kaliteli sütler 6TL'den başlıyor, ortalama 100-150ml süt harcayacaksanız bu da size 60-90kuruş olarak yansıyor. Bunların dışında kahve makineleri acayip elektrik yakıyor (Su ısıtma ile bitmiyor, kazanı ısıt çoşkuyu ver değil. Normal kettle'lar suyu 90-100 derece civarlarına getirirken espresso makineleri 120-125 derece civarlarına getiriyor süt buhar çubuğunu ayarlamak için (süt ne kadar da 55 derecede hazır olsa da, buhar çubuğu daha fazla ısı ister).

Bunun da size bardak maliyeti ortalama 50kuruş civarına geliyor yani etti 4.50TL.

Bakım ve temizlik için özel solusyonlar deterjanlar almanız gerekli bunların da fiyatları genelde 100TL civarı ama 6 ay gidiyor yani aylık bölerseniz 15TL. Bardak başı maliyetine de 15 kuruş ekleyebilirsiniz.

Bir bardak kaliteli sütlü kahve size 4-5TL arası maliyete denk gelecektir.

• quote:

Orijinalden alıntı: .Tolga

Kahve seven ve aynı zamanda kapsüllü makine kullanarak hazırlamakta vakit kaybetmeyi istemeyen birisi olarak tam otomatik makineler gerçekten büyük kolaylık. Kapsüllü kahve makinelerinin bile 2000 liradan başladığı ve dövizin malum olduğu bu günlerde 5000 lira bu makineye vermek.. bilmiyorum.

Kısa bir hesapla malum markalardan haftada 1 tane 16 liraya kahve içseniz, makine fiyatına bölseniz 5000/16= 312 kahve yapar. 78 Haftaya denk gelir ve 6.5 senelik kahve ihtiyacınızı karşılarsınız ve sosyalleşecek olmanız da cabası. (Makinede yapacağınız kahve giderlerini eklemedim bugün 1lt süt 6 lira kahve fiyatları da uçmuş durumda)

İster fakir edebiyatı, ister mantık. Artık ne derseniz..

Bizim ofiste muadil başka marka bir makine var. Günde 20 bardak kahve yapılıyordur en az. Yani sadece bireysel kullanım için değil, firmaları (özellikle teknokent ve plazalarda olanları) da düşünmek lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: SaLiVa

Yaptığınız hesap tamamen yanlış. Evimde profesyonel bir espresso makinesi var ve maliyetlerini size kalem kalem yazayım.

200-250gram çekirdek (espresso için) ortalama piyasa fiyatı 40TL civarı. Daha ucuz bulabilirsiniz ama kalitesi tartışılır. 1 Kiloluk alırsanız da bayatlar. 40TL ye alacağınız 250gram çekirdek ile toplam 14 tane doubleshot espresso çıkartırsınız. Çoğu kahveyi (cappuccino latte) single shot değil double shot ile yaparsınız. Ayrıca her çekirdek farklı bir öğütme ayarı ile öğütüldüğü için en az 2-3 shot da ayarlamaya gidiyor ama onları katmıyorum. Sadece çekirdek maliyeti 3TL minimum. Suyu hesaba katmayalım ucuz diyelim ama çeşme suyu ile değil kaliteli içme suyu ile yaparsınız bunu da paranteze ekleyim.

Süt maliyeti tam yağlı kaliteli sütler 6TL'den başlıyor, ortalama 100-150ml süt harcayacaksanız bu da size 60-90kuruş olarak yansıyor. Bunların dışında kahve makineleri acayip elektrik yakıyor (Su ısıtma ile bitmiyor, kazanı ısıt çoşkuyu ver değil. Normal kettle'lar suyu 90-100 derece civarlarına getirirken espresso makineleri 120-125 derece civarlarına getiriyor süt buhar çubuğunu ayarlamak için (süt ne kadar da 55 derecede hazır olsa da, buhar çubuğu daha fazla ısı ister).

Bunun da size bardak maliyeti ortalama 50kuruş civarına geliyor yani etti 4.50TL.

Bakım ve temizlik için özel solusyonlar deterjanlar almanız gerekli bunların da fiyatları genelde 100TL civarı ama 6 ay gidiyor yani aylık bölerseniz 15TL. Bardak başı maliyetine de 15 kuruş ekleyebilirsiniz.

Bir bardak kaliteli sütlü kahve size 4-5TL arası maliyete denk gelecektir.

Alıntıları Göster

Yanlış anlaşıldım sanırım ben zaten sizin yaptığınız kahve fiyatlarını eklememiştim sitemim kahve makinesinin fiyatınaydı. Malum markalar dedim hadi isim verelim zam gelmediğiini düşünerek Starbucks'tan (kalitesi tartışılır ancak bu seviyelerde yapan yerler sayılı biliyorsunuz) haftada 1 adet kahve içseniz 16 lira'dan 6.5 senelik kahve ihtiyacınız kahve makinesi parasına denk geliyor. Mutlaka kahve içme sıklığını değiştirirseniz süre kısalacaktır ancak buna makinelerin eskimesi, bakımı vb. kalemleri de eklemeniz gerekecektir.

Bir başka deyişle amortisman diyebiliriz buna.

@raxetul

Yoksa dediğiniz gibi kahve maliyeti daha ucuza denk geliyor çoklu kullanımlarda.

• Disari kahvesi ? hangisi ? nescafe mi ? Otomatik makinenin verdigi espresso yada kahvenin hicbir ise yaramadigini , kahveden az anlayan herkes bilir. Bos reklam kokan hareketler. Ekmek parasi anliyoruz da! insanlari yaniltmayin!

• Bence az abartmışsın biraz daha abartmalısın Burak:) Hiç mi "Mesut Çevik" incelemesi izlemiyorsun :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sagropa -- 29 Mart 2021; 17:1:6 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >
  • Bosch tıs 30321 rw kahve makinesi için kullanıcı deneyimi.
    Tam otomatik makine olup çekirdek kahveyi ekspresso, Cafe crema, cappichino ve latte gibi kahveleri 3 dakikada yapabiliyorsunuz.
    Kalıcı bol köpük ve üstelik sütü buzdolabından henüz çıkartmış olun, kahvenizi soğuk süte rağmen bardağa el değmiyor.
    Evet doğru okudunuz. Dolaptan soğuk sütü bardağa döküp makine ağzına yerleştirin ve tek tuş ile sıcacık kahvenizi için.

Forumda, " Bosch tıs 30321 rw kahve makinesi" ni arayarak ayrıntılı kullanıcı deneyimine ve içecek görsellerine ulaşabileceksiniz.

• Sütü kendin bardağa döküyorsun. İster soğuk ister ılık yada sıcak. Bu bardağı makineye koyuyor ve istediğin kahveye basıyorsun. 3 dk sonra sıcacık kahven hazır. Spor haznesi olmaması avantaj çünkü bu haneyi temizlemek ile uğraşmıyoruz. Buzdolabı kapağındaki soğuk sütü bardağa koy 3dk sonra sıcak kahve hazır. En kolayı bu bence. Lezzetleri gayet güzel. Genel 2 yada tek çekirdek olarak içiyoruz. İlk çekirdek paketini star*aktan kahverengi Medium olanı aldımk. Şuan o bitti, migrostan soft içimli mavi palet olan Guatemala grande kullanıyoruz.
    Öneride bulunacağınız kahve varsa onu da deneyelim.
    Belli aralıklarla makine içine koyup temizleme yapmak lazım ilk paket bitince tablet alıp 20 dklık temizliğini yaptık.

• Kahve makinakarında pkastik gövde seçimi çok yanlış zamanla gövde deformasyona uğrar

• Ben Philips'in EP2231/40 modelini aldım geçen sene şubat ayında hepsiburada.com'dan, haziran başında içindeki mekanızma sıkıştı ve çıkartamadım servise götürdüm servis çıkartırken kırmış ama bana söylemedi. Ben fark ettiğimde philips'e şikayet ettim usata beni arayıp beni şikayet etmişsin dedi bende böyle böyle temizlerken parçanın kırık olduğunu gördüm dedim oda ben kırmadım falan filan derken tamam getir 1e1 değişim vereyim dedi tamam dedim. Götürdüm değişim raporu verdi ve bende değişim raporu ile hepsiburada'ya gönderdim bir süre sonra beni aradılar ve para iadesi yapacaklarını söylediler bende itiraz ettim para istemiyorum ürünü gönderin diye sonra 1 ay geçti bende tekrar aradım ben aradıktan 1 iş günü sonrasında paramı iade etmiş hepsiburada bana sormadan, itiraz etmeme ve istememe rağmen niye? Çünkü ürünün fiyatı artmıştı!

Hepsiburada aldığınız ürünün fiyatı artmışsa ürünü göndermek yerine size parasını iade edip kendisi firmadan aldığı ürünü daha fazla fiyata satıp sizi mağdur ederek kendisi haksız kazanç sağlıyor. Bu konuyu araştırabilirsiniz benim gibi farklı ürün alıp mağduriyet yaşayan çok fazla tüketici var, hatta çok daha farklı 3 kağıtçılık yöntemlerini okudum! Sizde bu tarz mağduriyet yaşadığınızda hakkınızı arayın lütfen.

Bende hakem heyeti şikayet ettim ve aradaki farkı iade kararı çıktı paramı henüz alamadım ödemezlerse haciz başlatacağım. Bu konuda Pihilips Türkiye hiç bir adım atmadı kendilerini buradan tekrar kınıyorum.

Sonuç Pihilips ve Melitta makinelerin iç mekanızması birebir aynı (Philips Melitta ve Seaco aynı grup firması ve 3'üde Philips'in) ve sorunlu bir mekanizma ben tavsiye etmem kendi tecrübelerime dayanarak.

Farklı ürünleri inceleyip araştırım en sorunsuz makineyi almaya özen gösterin.

• Benzer ürünü kullanıyorum, menülerine hızlı bir bakış.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • merhabalar bu urunu kullananlara soruyorum oğlumuz için nasıl sıcak çikolaya yapabiliriz _? cevaplayan olursa sevınırım. tesekkurler

• ahmet1905_47 A kullanıcısına yanıt
    ben aldım

• Tekilas T kullanıcısına yanıt

Hocam ayıptır sorması kaça aldınız? Aldığınız modelin tam ismi konu başlığındaki ile birebir aynı mı?

• Seaco sm6580 makine aldim yeni 2 bardak kahve seceneginde bir bardağa az digerine cok geliyor nedeni nedir

• KnightDavi0N kullanıcısına yanıt

Selamlar.. 13000 TL ye aldım 3 ay önce.. evet 5447/90..

• Bu makine için hangi aqua filtre alinmali bir sürü kodu var bu aqua filtrelerin

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Merhabalar. Elimde çok filtre kahve vardı. Bunları kullanıyorum ama toz kahveyi döktüğüm yer bildiğin soba borusu gibi oldu. Orayı nasıl temizleriz

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.