Şimdi Ara

Peugeot 308 Classic Edition Ve Plus Geldi. Güncelleme... (213. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
4.303
Cevap
69
Favori
221.994
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
21 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 211212213214215
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Uzun süredir aklimi çelen bir soru, kendim astra h 1.3 cdti kullanicisiyim, daha önce opel mokka x 1.6 cdti, opel astra j 1.6 atmosferik, renault clio III 1.5 dci gibi araclari kullanmisligim da var uzun dönemlerde.

Yilda ortalama 25k km yol yapiyorum

Şu anda 80-90k arasi bir butcem var, bu fiyatlara alinabilecek araclari eleye eleye geldigimde en sona iki araç kaldi

2016 Peugeot 308 c.e.p mi yoksa 2017 vw golf 7,5 kasa manuel 1.0 tsi midline plus mi?

Golf tarafina bu soruyu sorsam objektif cevaplar gelecegini dusunmedigimden buraya yazayim dedim.

Simdi gelelim karari etkileyebilecek can alici noktalara:

Istanbul disinda yasiyorum, yani sehirici yogun bir trafigim yok. Yine de 1.0tsi, 1.6 e-hdi dan 1-1,5 litre falan fazla yakacaktir bunun farkindayim. Yani peugeot atiyorum 5,2lt ortalama yakarken, golf 6,5 falan yakar hatta benzinli arac oldugunda psikolojik olarak biraz daha sakin kullanacak olmama ragmen. Ekonomi konusunda cok dramatik bir farktan bahsetmiyor olsak da 308 daha iyi kesinlikle.

308 c.e.p oldukça dolu bir araç, 7,5 kasa midline plus ise golf 7 midlineplustan cok daha dolu. Makyajsiz kasa golflerin midline pluslarinda direksiyonda dugme bile yoktu, sanirim ortada da cok kucuk bir ekran vardi, belki o bile yoktu. Ancak 7,5 midline plusta boyle absurt birsey yok, elektronik lark freni, arka kol dayama, arka yolcu havalandirma kanallari falan bile var en bos olmasina ragmen. Yani cok da mutsuz etmez golf. Ayrica malzeme kalitesi, kabin sessizligi ve kabin hacmi (ozellikle arka diz mesafesi) gibi konularda 308in onunde oldugunu dusunuyorum. Yani 308de daha fazla oyuncak olmasina ragmen (kör nokta uyarisi, park assist vs) golfün koltugunda kendimi daha mutlu hissedecekmisim gibi geliyor.

29-30 yasinda bekar bir adamim ayrica, golf ne biliyim yaa, anladiniz beni , sadece bir yerden bir yere gitme araci degil arabalar, bir nevi kolumuza taktigimiz saat gibi bir misyonu da var artik. Sizler de 308i secerken tipini o donemki sartlarda hosunuza da gittigi icin almissinizdir mutlaka diger ozellikleriyle birlikte elbette. Bu noktada golf 7.5 insana kebdisini daha guzel hissettirecektir diye dusunuyorum

Ozetle,

Bence benim icin birbirine cok yakin tatmin degerleri olabilecek bu iki aracin arasinda kalmis durumdayim.

308 dizel cep daha ekonomik ve sundugu donanim ile mantiga daha fazla hitap ederken, vw golf ise daha konforlu (benzinli motor ve suspansiyonlari bir tik daha iyi sanki), daha geniş ve daha yakışıklı bir seçenek oluyor.

Yorumlarinizi merak ediyorum.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • cihanlale C kullanıcısına yanıt
    Hocam merhabalar, bahsettiğin ikileme 2016 yılında ben de düşmüştüm tercihimi daha fazla donanımdan yana yani 308 cep olarak yaptım. Golf kullanıcısı değilim o konuda yorum yapamayacağım ancak cam tavan başlı başına bir tercih nedeni olmalı. Bekar bir kardeşimiz olarak önceliklerin arasında görsellik olduğunu varsayıyorum ve sedef beyaz cam tavan cep öneriyorum:)

Öte taraftan aracımla alakalı şuana kadar herhangi bir problemle karşılaşmadım kabin sesi ve yol tutuşu kesinlikler çok başarılı, rolanti halinde motor sesini duyamazsın. Komple bir araç olduğunu düşünüyorum ve golften daha yakışıklı olduğunu düşünüyorum. Arabanın iyi yanlarını saymak fanatizme girer diye kendimce sıkıntılı gördüğüm noktaları paylaşayım istiyorum.

Öncelikle şoför arkası diz mesafesi dar, süspansiyon sert, lastikler pahalı 225 45 r17, araç içinde saklama gözleri oldukça az ve insanlarda "aa pejo mu aldın" klişesini sıkça duyabilirsin.

Ülkede at arabasına VW logosu yapıştırınca prim yaptığını düşünürsek sıkça araç değiştiriyorsan VW alabilirsin. Ama kullanacaksan 308 iyidir.
  • cihanlale C kullanıcısına yanıt
    308 cep sıfır almıştım.
    1.5 yıl spnra kaşındım sattım. Sıfır golf 7.5 tdi highline manuel aldım. 10 ay falan kullandım sattım.
    Tekrar 308 cep aldım.
    E tabi golf de güzel araç ama 308 f/p anlamında çok zevkli bir araç.

Kısaca,
    7.5 midline plus ise gerek yok. Comfort ya da highline olsa düşünülebilir.
    7 5 tdi bence çekilmiyor. Motor ehdi'ye göre cansız, özellikle ş.içi hızlarda ehdi elektrik motoru gibi net çekişi var. Tsi denenebşlir ama midline olduğu içn tasnif dışı derim.

• Arkadaşlar merhaba,

Evde hem 308 Allure hem de 308 Classic Edition Plus bulunmakta. Bu iki aracı karşılaştırdığımda Allure araçta hafif iç aydınlatma olarak hem tavanda hafif aydınlatma, hem de kapı açma kolları içinde hafif aydınlatma bulunmakta. Ancak Classic Edition Plus olan araçta SMEG ekrandan aktif etmeme rağmen bu şekilde akustik aydınlatma bulunmuyor. Sizlerin aracında da durum bu şekilde mi?
  • taxaa kullanıcısına yanıt
    Değerlendirmelerinize bir iki eklemede bulunmak isterim.

Arka diz mesafesi Golf'e kıyasla dar ama bunu bagajı devasa yapmak için kullanmışlar. Sedan araçlara yakın büyüklükte bagaj mevcut. Golf bagajı küçük

Süspansiyon sert olması 17" lastiklerden kaynaklı. Ben alırken sert araç istemediğim için sade Classic Edition tercih ettim. Yol konforu ve yollarımızın durumunu düşününce Plus ile gelen ek özellikler ile kıyaslayınca yol konforu ağır bastı bende.

17" jantlar olunca hızlanma ve yakıt tüketimine az da olsa negatif etkisi olması ile lastik fiyatları da cabası.

Peugeot araçları hep sportif öncelikli olmuştur ve gençler açısından daha çok keyif vereceğini düşünüyorum. Kullanmadan anlatılması güç.

Belki alacak olan arkadaşlara fikir verir diye gözlemlerim bu şekilde.
  • ahmetgox A kullanıcısına yanıt
    1.6 ehdi icin ineo ecs 5w30 idi. Sizin yazdığınız 1.6 bluehdı için

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • E-hdi için 0w30 ineo first koyuyor servisler zaten hem 5w30 hem 0w30 oluyor

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmetgox

E-hdi için 0w30 ineo first koyuyor servisler zaten hem 5w30 hem 0w30 oluyor
    Ben geçen sene 5w30 kullanmıştım, herhangi bir sıkıntı yaşamadım. Bu sene de 5w30 aldım...

• FoxHound kullanıcısına yanıt
    Ikisi de oluyor sıkıntı yok.. Motor sesinde herhangi bir artış oldu mu peki 5w30 a geçince?

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmetgox

Ikisi de oluyor sıkıntı yok.. Motor sesinde herhangi bir artış oldu mu peki 5w30 a geçince?
    Hayır olmadı...

• Classic Edition sahiplerine selamlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Eng.

Classic Edition sahiplerine selamlar.

Size de selamlar...

• Arkadaşlar lastik alan oldumu alan hangisini tercih etti acaba 225 45 r17 olarak. Çok kararsız kaldım. Kış lastiği almıştım nokian memnun kaldım. Ancak yaz lastik daha çok kullanılan. O sebeple ne alacağımı bilemedim.

• quote:

Orijinalden alıntı: metindiyadin

Arkadaşlar lastik alan oldumu alan hangisini tercih etti acaba 225 45 r17 olarak. Çok kararsız kaldım. Kış lastiği almıştım nokian memnun kaldım. Ancak yaz lastik daha çok kullanılan. O sebeple ne alacağımı bilemedim.
    Neden erken alıyorsunuz lastiği 5 yıl falan ideal süredir lastik değiştirmek için...
  • Benim lastikler 3 yıl, 28000 km'de oldukça yıprandı. Aracı satmasam 4.yilda değiştirmem gerekirdi diye düşünüyorum. Markası Goodyear di sanırım. Michelin gelmedi diye üzülmüştüm orijinalde.

• Kimler hala buralarda acaba :)

Ben sıfır aldığım cep'i satıp sıfır golf highline almıştım. 8 ay kullanıp onu da sattım ve 2019 mart ayında 14 bin kmde bir CEP bulup tekrar 308e dönmüş oldum. Onu da 10 aydır kullanıyorum 38 bin kmye geldik. İlk cep'i 41.5 bin kmde satmıştım.

• quote:

Orijinalden alıntı: turkeril

Kimler hala buralarda acaba :)

Ben sıfır aldığım cep'i satıp sıfır golf highline almıştım. 8 ay kullanıp onu da sattım ve 2019 mart ayında 14 bin kmde bir CEP bulup tekrar 308e dönmüş oldum. Onu da 10 aydır kullanıyorum 38 bin kmye geldik. İlk cep'i 41.5 bin kmde satmıştım.
    O zaman haberler sizde hocam. Bir karşılaştırma yazısı bekliyoruz

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • bende 4 aydir cep sahibiyim genelde ana konudayim ama aracla ilgili sorunlari ve cozumleri bu konuda daha rahat buluyorum
    Mesela 1 ve 2 viteste 2000 devir uzerinde sag on taraftan gelen sesin nedenini burda ogrendim servis lastikten demisti yine debriyaj dan gelen gıcırtı icin cozum yine buradaydı

Bu arada yeri gelmisken bir sorunumdan da ben bahsedeyim şoför koltugunun yaslandigimiz bolumumde gıcırtilar geliyor sunger veya yaydan kaynaklı gibi buyuk rahatsiz edici sesler degil ama yinede insan takıyor boyel bir sorun yasayan var mı

• quote:

Orijinalden alıntı: helluri

O zaman haberler sizde hocam. Bir karşılaştırma yazısı bekliyoruz

Alıntıları Göster
    Yazmaya niyetlenmiştim ama tazeyken yazsam iyi olacaktı, şimdi unuttuğum şeyler olur mutlaka.
    Yine de aklımda kafayı bi toparlayıp yazarım inşallah.
    Bugünlerde 1-2 tane daha arkadaşlara arıyoruz almak üzereyiz gibi bir tane kapora gönderdik dolandırıcı çıktı.
    Bir tane de bugün anlaştık yarın olacak gibi.
  • quote:

Orijinalden alıntı: gokhannexus

bende 4 aydir cep sahibiyim genelde ana konudayim ama aracla ilgili sorunlari ve cozumleri bu konuda daha rahat buluyorum
    Mesela 1 ve 2 viteste 2000 devir uzerinde sag on taraftan gelen sesin nedenini burda ogrendim servis lastikten demisti yine debriyaj dan gelen gıcırtı icin cozum yine buradaydı

Bu arada yeri gelmisken bir sorunumdan da ben bahsedeyim şoför koltugunun yaslandigimiz bolumumde gıcırtilar geliyor sunger veya yaydan kaynaklı gibi buyuk rahatsiz edici sesler degil ama yinede insan takıyor boyel bir sorun yasayan var mı
    Koltuklarla ilgili böyle bir şey hissetmedim doğrusu.
  • 
Sayfa: önceki 211212213214215
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.