Şimdi Ara

Pentium D nedir? Pentium Dual Core nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
20
Cevap
1
Favori
13.126
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar benim asus p5vd1-x anakartım var anakartınn sitesinden özelliklerine baktığımda çift çekirdek işlemci destekliyor yazıyor fakat işlemci destek listesinden baktığımda en son pentium d 960 desteklediğini yazıyor ben de anlayamadım dual core nedir pentium d nedir ikisi de çift çekirdekli mi ve benim anakart hangisini destekliyor ? yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...

• Pentium D ile Pentium Dual Core aynı işlemciler.Bu işlemciler iki tane P4 çekirdeğinden oluşur ve P4 ler ile hemen hemen aynı performansa sahiptir.Çünkü her bir çekirdek birbirinden birhaber olarak işlemlerini yürütür.Yani aslında çift çekirdek falan değildir.İntelin yüz karası işlemcileridir.Asıl çift çekirdek işlemciler Core 2 Duo mimarisidir.Ve anakartınız Core 2 Duo ları desteklemiyorsa yeni bir ankart almanızı tavsiye ederim.Saygılar...
  • @dehşet
    pentium d gerçek çift çekirdektir fakat dediğin gibi iki çekirdek kafasına göre çalışır

----

pentium dual core demek şu

e1xxx-e8xxx arası q6xxx-q9xxx arası tüm işlemciler "core 2" yapısında üretilir

bu işlemcilerde 65nmde celeron dual core adı altında üretilen 512 kb l2 cacheli core 2 duolar bulunur

65nmde e2xxx serisi işlemciler 1mb l2 cachelidir pentium dual core diye geçer

45nmde üretilen 2mb l2 cacheli e5xxx pentium dual core diye geçer

şimdi neden bunlara core 2 duo e5200 denmiyor

şu yüzden denmiyor : bu işlemcilerde l2 önbellek azdır bu yüzden diğer core 2 duo adındaki e7xxx e8xxx lere göre bazı programlarda aynı hızda olsa bile performansları düşüktür önbellek nedeniyle

yani sonuç olarak bunlar giriş seviyesi işlemciler ve intel adlandırmalarda pentium dual core , celeron dual core diyor hem geçmişte çok satan işlemcilerini unutturmuyor

bu 65nm - 45nm "dual core" işlemcilerin core 2 duodan farkı düşük önbellekleridir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.Kahriman -- 28 Şubat 2009; 22:05:59 >

• quote:

Orjinalden alıntı: -dehşet-

Pentium D ile Pentium Dual Core aynı işlemciler.Bu işlemciler iki tane P4 çekirdeğinden oluşur ve P4 ler ile hemen hemen aynı performansa sahiptir.Çünkü her bir çekirdek birbirinden birhaber olarak işlemlerini yürütür.Yani aslında çift çekirdek falan değildir.İntelin yüz karası işlemcileridir.Asıl çift çekirdek işlemciler Core 2 Duo mimarisidir.Ve anakartınız Core 2 Duo ları desteklemiyorsa yeni bir ankart almanızı tavsiye ederim.Saygılar...

pentium d ile pentium dual core aynı işlemci değildir. pentium d bahsettiğiniz gibi intel'in çakma çift çekirdek diyebileceğimiz f/p oranı düşük işlemcileridir. pentium dual core ise core mimarisi ile üretilen E2000 ve E5000 serisi (notebook'larda da T2000 serisi) işlemcilerine verdiği addır. aralarında dağlar kadar fark vardır.

• quote:

Orjinalden alıntı: Mene

quote:

Pentium D ile Pentium Dual Core aynı işlemciler.Bu işlemciler iki tane P4 çekirdeğinden oluşur ve P4 ler ile hemen hemen aynı performansa sahiptir.Çünkü her bir çekirdek birbirinden birhaber olarak işlemlerini yürütür.Yani aslında çift çekirdek falan değildir.İntelin yüz karası işlemcileridir.Asıl çift çekirdek işlemciler Core 2 Duo mimarisidir.Ve anakartınız Core 2 Duo ları desteklemiyorsa yeni bir ankart almanızı tavsiye ederim.Saygılar...

pentium d ile pentium dual core aynı işlemci değildir. pentium d bahsettiğiniz gibi intel'in çakma çift çekirdek diyebileceğimiz f/p oranı düşük işlemcileridir. pentium dual core ise core mimarisi ile üretilen E2000 ve E5000 serisi (notebook'larda da T2000 serisi) işlemcilerine verdiği addır. aralarında dağlar kadar fark vardır.

Evet haklısınız.Yanlış şeyler yazmışım.Pentium D ile Dual Core lar ayrı şeyler.

• ah ah sormayın bir tane d925 işlemcim var tek çekirdek mi çift çekridek mi belli değil arada kalmış:) şu dolar bir ucuzlasın da anakart,işlemci(büyük ihtimal E8500) ve ram alcam.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Mene

quote:

Same..
    I agree

• peki arkadaşlar benim anakarta e5200 filan uyar mı ? benim işlemci şu an p4 3.2 ht inside performansı artar mı değiştirsem ??
  • quote:

Orjinalden alıntı: yigitap

peki arkadaşlar benim anakarta e5200 filan uyar mı ? benim işlemci şu an p4 3.2 ht inside performansı artar mı değiştirsem ??

Malesef uymaz, uyumu işlemci listesi;
    http://support.asus.com/cpusupport/cpusupport.aspx?SLanguage=en-us&model=P5VD1-X&product=1&os=17
  • amaan zaten yaza yeni pc toplıcam core i7 alcam :D eziq kalır onlar :D
  • ne dedğiniz belli değil bbiriniz öle biriniz böle
    benim anlamdığım konu şu

dual core.........

core duo........

core2duo........

şimdi beim işlemcim e4500 core2duo

peki e2... serisiyle aynı teknolojimi

yada ne
  • quote:

Orjinalden alıntı: tuturuk

ne dedğiniz belli değil bbiriniz öle biriniz böle
    benim anlamdığım konu şu

dual core.........

core duo........

core2duo........

şimdi beim işlemcim e4500 core2duo

peki e2... serisiyle aynı teknolojimi

yada ne

dual core = core duo E2XXX Serisi önbellek 1 mb dır teknoloji 65 nm dır senın e4500 un 2mb önbellek ve 65 nm ve core 2 duo dur yanı 2. nesıl dual core
  • pentium d yi kotulemisiz arkadaslar yalniz pentium d 920 ve uzeri islemcilerin testlerine bakarsaniz e42** e43** lu serilerle kafa kafaya gidebildigini gorebilirsiniz.

en fazla 1066 fsb olan cift cekirdek islemcidir ozetle :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dark -- 2 Mart 2009; 16:32:36 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: snksss

ah ah sormayın bir tane d925 işlemcim var tek çekirdek mi çift çekridek mi belli değil arada kalmış:) şu dolar bir ucuzlasın da anakart,işlemci(büyük ihtimal E8500) ve ram alcam.

ht diyorlar çift çekirdek diyorlar hepten karıştı yaw
  • okumuyorsunuz sonra aklım karıştı diyorsunuz

e1xxx - e8xxx arasındaki tüm modeller core 2 duo dur bazıları zayıf önbellek yüzünden "pentium dual core" "celeron dual core" diye geçer

pentium d915 - d965 arası zayıf işlemcilerdir bildiğimiz pentium 4 işlemcileri yanyana koyup piyasaya sürmüşlerdir

"pentium dual core" ve "celeron dual core" demek zayıf core 2 duo demektir

daha nasıl açıklayayım bilmiyorum tek tek sorun öyle yanıtlarım

core 2 quad demek ise ;

2 tane core 2 duo işlemciyi yanyana koyarak servis edilmesidir

mesela q6600 2 tane e6600 işlemcisinden oluşur

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi K.Kahriman -- 2 Mart 2009; 17:46:28 >
  • teşekküer ler kardeş peki ya centrino seirsi hakkın da da biraz bilgi veirimisin
  • eski penitum d lere 820/830 denmesinin sebebi ne neden mesela e21xx denmiyor
  • quote:

Orjinalden alıntı: hærun

eski penitum d lere 820/830 denmesinin sebebi ne neden mesela e21xx denmiyor

eski olduğundan denmiyor kendin vermişsin cevabı

core 2 duo ile birlikte

e1xxx celeron dual core 65nm
    e2xxx pentium dual core 65nm
    e4xxx core 2 duo 65nm
    e6xxx 65nm üretim 65nm

sonradan 45 nm ye geçilmiştir

e5xxx pentium dual core 45nm
    e7xxx core 2 duo 45nm
    e8xxx core 2 duo 45nm

sonuç olarak "pentium d" farklıdır "pentium dual core" farklıdır karıştırmayın

"pentium d" de ise

d805-d840
    d915-d960 modelleri üretilmiştir ve artık kabul görmeyen pentium 4 mimarisiyle üretilmiştir

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.