Şimdi Ara

Pentium 4 3.2GHz HT Aşırı ısınma sorunu (boşta 65 derece)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
22
Cevap
0
Favori
1.556
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar p4 3.2 ht inside işlemcim var.İşlemciyi stok fanla soğutuyorum ama intelin verdiği stok fan değil o çok ses yaptığı için değiştirdim başka bir marka aldım.İlk macunu sürüp taktığımda 1 hafta bir sorun yoktu.Ondan sonra yavaş yavaş artmaya başladı.Windows açılıp 5-10 dk gezindikten sonra bilgisayarı yeniden başlatıp biosa giriyorum sıcaklık 65-70 arası oluyor.Yük altındayken de 90 a çıkıyordur diye düşünüyorum.Ayrıca bilgisayarı ilk açtığımda işlemci fanından gürültü geliyor gürültü dediğim tıkırdama gibi bir ses yani titreşim sesi.5 dk sonra ses düzeliyor.Fanı kontrol ettim işlemcinin üzerine sağlam bir şekilde oturmuş durumda.Hep böyle yapıyor macunu düzeltip fanı takıyorum bir kaç güne sıcaklık fırlıyor.Acaba macun bir yerlere akmış olabilir mi ? Benim gözümden kaçan bir sorun var ortada bu belli.Yorumlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkürler...

Bu arada anakart : asus p5vd1-x
    kasa-psu : everest 350w peak psu

• O kadar kişi bakmış bir cevap yok.
  • Macun akmamıştırda ısıdan dolayı sertleşmiş ve özelliğini kaybetmiş olabilir. Ayrıca fandan ses gelmesi, fanın gidici olduğuna işaret. 478Pin destekli güzel bir soğutucu almanızı öneririm, eğer tüm sistemi değiştirmek istemiyorsanız.
  • askerdeyken P4 HT kullanıyordum. 95 derecelerde geziyordu. O fanın sesi yeri göğü inletiyordu.
    Sanırım işlemcinin yapısında ısı problemi var.
    Üç kuruşluk işlemciye beş kuruşluk soğutucu almak ne kadar mantıklıdır bilemiyorum.
    Bana kalırsa tozunu alın gittiği yere kadar kullanın.
  • @canerpense

Bence de macun akmış olabilir.Bugün macunu değiştireyim bari.Bu arada yongaseti 775 stok fanlar 15 Liraya satılıyor.

@Lethian

Intelin o stok fanını bilirim hocam zamanında ondan az çekmedim .Zaten yeni soğutucu almayı düşünmüyorum gittiği yere kadar gitsin.
  • arkadaşta söylemiş teknoloji olarak ısınan bir işlemci biosda akıllı fan ayarı vardır qfan gibi onu açınca ısınınca değir alır normalde sessiz takılıyor ama bazende gaza basar gibi vın vın bigi bi ses çıkartır imkanın varsa sistemi değiştir eğer ses seni rahatsız ediyorsa haa birde o işlemciyi serin tutman çok zor
  • quote:

Orijinalden alıntı: enyz

arkadaşta söylemiş teknoloji olarak ısınan bir işlemci biosda akıllı fan ayarı vardır qfan gibi onu açınca ısınınca değir alır normalde sessiz takılıyor ama bazende gaza basar gibi vın vın bigi bi ses çıkartır imkanın varsa sistemi değiştir eğer ses seni rahatsız ediyorsa haa birde o işlemciyi serin tutman çok zor

QFan kapalı kardeş fan 3000 RPM civarı bu işlemcilerin çok ısındığını ben de biliyorum ama belirttiğim gibi fanı söküp macunu düzeltip fanı geri taktığımda sıcaklık düşüyor.Birkaç gün sonra da tekrar yükseliyor zaten buna çözüm arıyorum ben.
  • quote:

Orijinalden alıntı: muhimmat

quote:

arkadaşta söylemiş teknoloji olarak ısınan bir işlemci biosda akıllı fan ayarı vardır qfan gibi onu açınca ısınınca değir alır normalde sessiz takılıyor ama bazende gaza basar gibi vın vın bigi bi ses çıkartır imkanın varsa sistemi değiştir eğer ses seni rahatsız ediyorsa haa birde o işlemciyi serin tutman çok zor

QFan kapalı kardeş fan 3000 RPM civarı bu işlemcilerin çok ısındığını ben de biliyorum ama belirttiğim gibi fanı söküp macunu düzeltip fanı geri taktığımda sıcaklık düşüyor.Birkaç gün sonra da tekrar yükseliyor zaten buna çözüm arıyorum ben.

Kaliteli macun kullan

• quote:

Orijinalden alıntı: DEATH71

quote:

quote:

Kaliteli macun kullan

Gri macun kullanıyorum zaten.P4 işlemciye mavi macun alacak değilim ya.

• quote:

Orijinalden alıntı: Night Hawk+

quote:

Orijinalden alıntı: DEATH71

quote:

quote:

Kaliteli macun kullan

Gri macun kullanıyorum zaten.P4 işlemciye mavi macun alacak değilim ya.

Gri/mavi? Marka olarak kaliteli bişi kullan demişler. 5-6$'a var kaliteli şeyler.

Ayrıca macun akmamıştır dedim ben, termal macun akmazki... Kurur birkaç yıldan sonra.

• sıcaklık konusunda birşey diyemiyeceğim kasa içi sıcaklığına da bağlı olarak değişir tabi ama başlangıçta gelipte sonradan kesilen sesler genelde güç kaynağından olur. bir de ocz gibi bir termal macun dene.
  • p4 extreme 3.4 650 kullanmıştım oda stock fanla 65 derecede çalışıyodu sonra bi zeroterm cf 900 aldım mükemmel sonuçlar aldım 0 ses hemde yük altında filan banamısın demedi o derece bide macunu önce sık soğutucuyu bastır sonra boş kalan kısım olursa oralara sık yayılmaya bak ardından heryere eşit yayıldıysa o zaman montajı yap bn öyle yapmıştım umarım sorunun çözülür.
  • Arkadaşlar soğutucuyu söktüm macunu iyice sıvadım.Fakat daha da kötü oldu.Şu anda 80 derecelerde geziniyor boşta.Bir ay sonra maaşımı alıcam o zaman kalite bi soğutucu alıyım bari.

@canerpense

Yanlış anlamışız kardeş kusura bakma.
  • Önceki macunu iyice temizleyin ve macunu ince sürün.Sıcaklık daha çok arttıysa ya macunu kalın sürmüşsünüzdür ya da soğutucu yerine tam oturmamıştır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: conquerx

Önceki macunu iyice temizleyin ve macunu ince sürün.Sıcaklık daha çok arttıysa ya macunu kalın sürmüşsünüzdür ya da soğutucu yerine tam oturmamıştır.

Hocam soğutucunun dişlerinin bir tanesinde de bozukluk var sanırsam tam oturmuyor.Neyse şimdilik idare ediyim diyorum maaşımı alınca komple elden geçiricem bilgisayarı zaten, yardımlarınız için teşekkürler.
  • yanlış hatırlamıyorsam işlemciniz sıcak çalişması ile meşhur olan presscot . mahalesef bu işlemci oldukça ısınıyor .
  • quote:

Hocam soğutucunun dişlerinin bir tanesinde de bozukluk var sanırsam tam oturmuyor.Neyse şimdilik idare ediyim diyorum maaşımı alınca komple elden geçiricem bilgisayarı zaten, yardımlarınız için teşekkürler.

Ayaklardan birinin bile tam oturmaması sıcaklığı hemen yükseltir ,macunla falan ilgisi yok 80 derecelerin

Önceden zaten böyle değilmiştir,belki şöyle bi çözüm getirebilirsiniz Kırık ayağın çaprazındaki ayağı da takmayarak bi deneyin, böyle bi sistemi bi süre idare ettim ama sonra yemedi
  • quote:

Orijinalden alıntı: hellteam

quote:

Ayaklardan birinin bile tam oturmaması sıcaklığı hemen yükseltir ,macunla falan ilgisi yok 80 derecelerin

Önceden zaten böyle değilmiştir,belki şöyle bi çözüm getirebilirsiniz Kırık ayağın çaprazındaki ayağı da takmayarak bi deneyin, böyle bi sistemi bi süre idare ettim ama sonra yemedi

Sağlam olabildiği kadar olsun hocam çapraz takmayla filan düzeleceğini düşünmüyorum.

• Öncelikle p4 3.2 ht serisinde ısı problemi olduğu bariz ortada,bu konuda şikayetçi bir çok kişi gördüm ve tanıdım.Muhtemel problemlerden bir kaçı şu olabilir;

1)Aldığınız macun kalitesiz bir marka olabilir ve beraberinde ısı sorunu yaşatabilir(Sertleşme,iletkenliği azalma vs)
    2)Eğer sistemi yenilemeyi düşünmüyorsanız p4 ht lerde ısı problemi ortada olduğu için,stock fan iş görmez ve de anlattığınız bu durumda yeni aldığınız fan yukarıdaki arkadaşın dediği gibi gidici olabilir.
    3)Size tavsiyem sistem dedğim gibi sistemi yenilemez iseniz, 478 pin sokete uygun bir cpu soğutucu almanız olucaktır.Bu aslında şarttır p4 ht yapılı cpular için.Hem işlemcinin ömründe kısalma,hemde gelecekte herhangi arıza vermesi bir okadar düşer.

Şimdi şöyle enteresan bir durum var,478 pinli soğutuculara baktığımda neden 20-30 TL diye düşünüyorum.Pin eski bir pin olduğu için elbetteki fiyat uygun olucaktır fakat farklı modellerde öğrenğin xilencenin ve zalmanın bir modeli 100+ TL fiyat olduğu için acaba bu 20-30 TL lik fanlar stock fan gibimi düşündüm bir an.Elbetteki stock fandan daha fazla getirisi olucaktır ama bu pahalı modeller gibi ısı borusu bulundurmaması üzerlerinde,ne kadar iyi bir soğutma tekniği uygulayacağını gösterir onu bilemeyiz.Bu yüzden cpu fanı alırsanız diğer arkadaşlarında bu konuda sizi ve beni bilgilendirmesinde fayda var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrebo -- 26 Temmuz 2010; 14:42:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: emrebo

Öncelikle p4 3.2 ht serisinde ısı problemi olduğu bariz ortada,bu konuda şikayetçi bir çok kişi gördüm ve tanıdım.Muhtemel problemlerden bir kaçı şu olabilir;

1)Aldığınız macun kalitesiz bir marka olabilir ve beraberinde ısı sorunu yaşatabilir(Sertleşme,iletkenliği azalma vs)
    2)Eğer sistemi yenilemeyi düşünmüyorsanız p4 ht lerde ısı problemi ortada olduğu için,stock fan iş görmez ve de anlattığınız bu durumda yeni aldığınız fan yukarıdaki arkadaşın dediği gibi gidici olabilir.
    3)Size tavsiyem sistem dedğim gibi sistemi yenilemez iseniz, 478 pin sokete uygun bir cpu soğutucu almanız olucaktır.Bu aslında şarttır p4 ht yapılı cpular için.Hem işlemcinin ömründe kısalma,hemde gelecekte herhangi arıza vermesi bir okadar düşer.

Şimdi şöyle enteresan bir durum var,478 pinli soğutuculara baktığımda neden 20-30 TL diye düşünüyorum.Pin eski bir pin olduğu için elbetteki fiyat uygun olucaktır fakat farklı modellerde öğrenğin xilencenin ve zalmanın bir modeli 100+ TL fiyat olduğu için acaba bu 20-30 TL lik fanlar stock fan gibimi düşündüm bir an.Elbetteki stock fandan daha fazla getirisi olucaktır ama bu pahalı modeller gibi ısı borusu bulundurmaması üzerlerinde,ne kadar iyi bir soğutma tekniği uygulayacağını gösterir onu bilemeyiz.Bu yüzden cpu fanı alırsanız diğer arkadaşlarında bu konuda sizi ve beni bilgilendirmesinde fayda var.

imzasında p5 anakart var yani 775 socket işlemci. 478 pin işlemciyi direk çöpe atmak lazım yeni soğutucu almaya değmez.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.