Şimdi Ara

Pentax K10D Aşırı Beyaz Fotoğraf Sorunu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
344
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Merhaba. Pentax K10D makinenin dahili flaşı ile çektiğim bütün fotoğraflarda aşırı bir beyazlık var. Bütün modlarda ayrı ayrı denedim olmadı, makinenin tüm ayarlarını sıfırladım yine olmadı. Yarımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Makine ile çekilen fotoğraf:

Pentax K10D Aşırı Beyaz Fotoğraf Sorunu

• Merhaba,
    Pentax kullanıcısı değilim ama iso,diyafram,enstantene ayarlarını değiştirip dener misiniz. Muhtemelen ayarlarınızla ilgili. Manuel ayarlara alıp orada deneyin.
    Kolay gelsin
  • Flaş menüsündeki pozlama telafisine bakın EV+1 kalmış olabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: iwd35

Merhaba,
    Pentax kullanıcısı değilim ama iso,diyafram,enstantene ayarlarını değiştirip dener misiniz. Muhtemelen ayarlarınızla ilgili. Manuel ayarlara alıp orada deneyin.
    Kolay gelsin
    Cevap verdiğiniz için teşekkürler. Ama ne yaptıysam sonuç aynı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kuantum_arabeski

Flaş menüsündeki pozlama telafisine bakın EV+1 kalmış olabilir.
    Maalesef flaş menüsünü bulamadım, yok galiba bu makinede.
  • FN düğmesi sonra dört kollu düğmeden aşağı olana basacaksın simsek işareti olan sonrasında sol atta bir değer olacak o değer 0.0 ise normaldir eğer 1.0ise ayar tekerleleğini cevirerek sıfıra getireceksin.internette k10d türkçe kullanım kılavuzuda mevcut.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kuantum_arabeski -- 20 Kasım 2018; 12:58:6 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: kuantum_arabeski

FN düğmesi sonra dört kollu düğmeden aşağı olana basacaksın simsek işareti olan sonrasında sol atta bir değer olacak o değer 0.0 ise normaldir eğer 1.0ise ayar tekerleleğini cevirerek sıfıra getireceksin.internette k10d türkçe kullanım kılavuzuda mevcut.
    Maalesef 0.0 yani sonuç aynı. Flaşsız çektiğimde problem yok ama flaş ile çektiğim bütün fotoğraflarda bu sorun var.
  • Flaş kullanırken fotoğrafın parlak çıkmasının sebepleri
    1- Açık diyaframda kullanmak (f değerini 11 gibi bir değere getirin. Karanlık çıkarsa örneğin 7 ye düşürün )
    2- Yavaş (uzun) enstantane süreleri kullanmak (1/60 üzerinde olsun çıkıyorsa 1/250 ye kadar kısa süreleri deneyin)
    3- Pozlama telafisinin 0 dan büyük olması (0 yada - değerleri deneyin)
    4- ISO değerinin yüksek olması (100 de dursun)

Kullandığınız moda göre bir kaçını veya hepsini birden deneyebilirsiniz. Tavsiyem A moduna alıp, diyaframı 11 gibi, ISO 100 pozlama telafisi 0 olacak şekilde çekim yapıp deneyin. A modunda enstantane süresi otomatik ayarlanır. Yine aydınlık çıkarsa pozlama telafisini -1 e getirin ya da diyafamı 13 e çıkarın ISO 100 de kalsın. Karanlık çıkarsa diyaframı 7 ye getirin. Bu şekilde deneyerek uygun pozlamayı bulursunuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coldasice -- 23 Kasım 2018; 12:23:21 >
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.