Şimdi Ara

*** PENTAX K10 D MERKEZİ MÜTHİŞ KESKİNLİK MUTLAKA GÖRÜN *** (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
113
Cevap
1
Favori
11.264
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • dpreview'daki testlerde k10d, d200 gibi veya 350d gibi ayrıntılı sonuc vermemiş görünüyor.
  • burda ogrendgım tek bır sey varsa asla kagıt ustunde ıncelemelere bakmaycaksın
    3 aletıde alıcaksın elıne kendın cekım yapıcaksın, hangısı tatmın edıyorsa onu alıcaksın,

mısal fujı bu forumda cok konusuldu tartısıldı s6500 modelı evt gercekten basarılı bır model,
    ama su an kı aklım olsaydı mesela onun yerıne kesınlıkle lumıx fz50 alırdım,

cunku lumıx ıle kendım cektıgım karelerdekı netlıkv.s. cok daha fazla hosuma gıtmıstı, sonucta ınceleyen sıte degıl ben kendım bızzat cekerek, lumıx ın fujı den ne kadar fazla keskın oldugunu gordum,

tıtresım onleyıcı sıstem guzel ama cok takılma derım,
    sonucta mısal 55-200 nıkon af-s VR lens usa' da 250 dolar gıbı bır fıyatla satılıyor

vede cok onemlı bır sey daha varkı, oda makınayı satıcagın zaman ıkıncı elde edıcek degerı,
    nıkon tarzı makınelar cep telefonlarının nokia sı gıbıdır, rahat parca bulunur, rahat elden cıkarılır

bunlar hep krıter
    bunları tartıcaksın hangısı agır basıyorsa onu alıcaksın,

yoksa gıtmıs o sıte odul vermıs yok bura odul vermıs bos laf onlar

• bu aralar ikinci el ilanlarinda k10d patlamasi var nedense herkez makinesini satiyor
  • Nerede bu ilanlar ben pek bulamadım. Bulduklarımda zaten sıfırına yakın para istediler. Bende K10D.ye geçiş yaptım. Makine henüz elime ulaşmadı. Ulaştığında izlenimlerimi yazacağım.

Bazı forumlarda bu makineyi Nikon D200 ile karşılaştırmışlar. Ben D200 kullanmış biri olarak bunun çok büyük bir yanılgı olduğunu ifade etmek isterim. D200 her yönüyle mükemmel bir makine. Herşey elinizin altında. Hemen hemen tüm önemli fonksiyonlara ayrı düğmeler atanmış. Kullanımı inanılmaz pratik ve çok hızlı. D200 kullandıktan sonra D40.ı kullanmak çok kötü bir duygu. Vizör bilgileri çok yetersiz. Şöyle söyleyeyim. D200 kullanırken gözümü vizöre dayar, sağ ve sol elimle istisnasız tüm ayarları yapıp fotoğraf çekebilirdim oysa D40.da böyle bir imkan yok. Özetle K10D alırken bunların bilinciydeydim. K10D.nin beni etkileyen özellikleri şunlar.

1. Anti shake (Sadece sağ sol aşağı yukarı değil dairesel sarsıntıları da telafi edebiliyor) ve doğal olarak takılan her lensin anti shake özelliğine kavuşması.
    2. Su ve tozdan fazla etkilenmeyen çok iyi kamufle edilmiş titanyum yapılı body.
    3. CCD shift shake ile temizleme (ne kadar düzgün çalıştığını bende merak ediyorum)
    4. ISO 100.den başlaması. (Genel anlamda ISO performansını başarısız buluyorum ama beni pek ilgilendirmiyor yüksek ISO)
    5. Vizör ekran bilgilerinin bolluğu.
    6. 11 nokta AF.
    7. Çekim modları daha önce hiçbir makinanın sunmadığı kadar pratik işlevli olması. Özellikle TAv modu harika olsa gerek.
    8. Doğru pozlama. (D40 ve D80.in normal durumda 0.7ev fazla pozlaması gerçekten büyük eksi. Üstelik D40.ta ev ayarını yapmak için gözün vizörden ayrılması gerekiyor ki bu berbat birşey)

• quote:

Orjinalden alıntı: Yavuz

Nerede bu ilanlar ben pek bulamadım. Bulduklarımda zaten sıfırına yakın para istediler. Bende K10D.ye geçiş yaptım. Makine henüz elime ulaşmadı. Ulaştığında izlenimlerimi yazacağım.

Bazı forumlarda bu makineyi Nikon D200 ile karşılaştırmışlar. Ben D200 kullanmış biri olarak bunun çok büyük bir yanılgı olduğunu ifade etmek isterim. D200 her yönüyle mükemmel bir makine. Herşey elinizin altında. Hemen hemen tüm önemli fonksiyonlara ayrı düğmeler atanmış. Kullanımı inanılmaz pratik ve çok hızlı. D200 kullandıktan sonra D40.ı kullanmak çok kötü bir duygu. Vizör bilgileri çok yetersiz. Şöyle söyleyeyim. D200 kullanırken gözümü vizöre dayar, sağ ve sol elimle istisnasız tüm ayarları yapıp fotoğraf çekebilirdim oysa D40.da böyle bir imkan yok. Özetle K10D alırken bunların bilinciydeydim. K10D.nin beni etkileyen özellikleri şunlar.

1. Anti shake (Sadece sağ sol aşağı yukarı değil dairesel sarsıntıları da telafi edebiliyor) ve doğal olarak takılan her lensin anti shake özelliğine kavuşması.
    2. Su ve tozdan fazla etkilenmeyen çok iyi kamufle edilmiş titanyum yapılı body.
    3. CCD shift shake ile temizleme (ne kadar düzgün çalıştığını bende merak ediyorum)
    4. ISO 100.den başlaması. (Genel anlamda ISO performansını başarısız buluyorum ama beni pek ilgilendirmiyor yüksek ISO)
    5. Vizör ekran bilgilerinin bolluğu.
    6. 11 nokta AF.
    7. Çekim modları daha önce hiçbir makinanın sunmadığı kadar pratik işlevli olması. Özellikle TAv modu harika olsa gerek.
    8. Doğru pozlama. (D40 ve D80.in normal durumda 0.7ev fazla pozlaması gerçekten büyük eksi. Üstelik D40.ta ev ayarını yapmak için gözün vizörden ayrılması gerekiyor ki bu berbat birşey)

nikonlarda fazla pozlama olayi olmadigini dusunuyorum ; soyledigini destekler bir yazi veya kaynak gosterirmisin ;

k10d guzel bir makina fakat beklenen patlamayi birturlu yapamadi , lanse edilen onemli ozellikleri dengi pekcok yeni govdede zaten var tek avantaji ucuza giris seviyesi dslr lerden ustun bir body olmasi ...

1. objektiften titresim onleyiciler herzaman daha basarili nikon ve canonun bu ozellige sahip objektif ailesi bulunuyor ve fiyatlari makul seviyelere inmeye basladi ...
    2. k10d fiyatina gore gercekten iyi bir ergonomi ve body kalitesi sunuyor . +1
    3. toz temizleme ozelligi neredeyse fiyasko "http://pixinfo.com/en/articles/ccd-dust-removal/ " bu adreste toz temizleme ozelligine sahip bodyler test edilmis sony ve pentax basarisiz olan gruptalar.
    4. genelde yeni olan tum dslr ler iso100 den basliyor
    5. d80 in vizoru penta prizma ve cok parlak ayni sekikde eos 30d de oyle...
    6. af noktalarinin coklugu genelde onemli degildir AE-L tusunu ve merkez af noktasini kullanmak bana daha cazip geliyor
    7. tav modu gereksiz bir mod hem estanteneyi hemde diyaframi kendisi ayarlayan birisi neden isoyu makinanin tercihine biraksin
    isoyu makul bir seviyeye ayarladiktan sonra pozlamayi estantene veya diyafram ile ayarlamak daha kolay ustelik cok guzel bir manzarayi yuksek iso ile gurultulenmesinden de korumus olursunuz....
    8. nikonun matrix olcum sistemi neredeyse en dogru calisan olcum sistemlerinden birisi ustelik d40 gercekten basarili bir olcum ve wb algoritmasina sahip...

ayrica k10d nin DOF butonunun yeri kotu en rahat kullanilan canonunki sonra d8o

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zalman -- 3 Mayıs 2007; 16:30:45 >

• Merhaba ben nikonların değil D40 ve D80.in otomatik modda fazla pozlama yaptığını söyledim. Destekler yazıyı tabiki hemen sunuyorum. Alanında uzman biri olan Ken Rockwell.den alıntıdır. Linki aşağıda mevcuttur.

http://www.kenrockwell.com/nikon/d40/d40-specifications.htm - Bu linkte metering and exposure bölümünde fark edersen overexposure ifadesini kullanıyor. Ayrıca kendi yazdığı D40 Kullanım kitabında (kullanıcılar için temel bilgiler içeren .pdf formatında dosyalar yazıyor deneyimlerine dayanarak) fazla pozlamadan dem vurarak makineyi sürekli -0.7ev modunda kullandığını belirtiyor. Bunun sebebi de açık. D40 ve D80 pozlama yaparken kadrajdaki en koyu nesne üzerinden ölçüm yapıyor. Hatta şunu örnek veriyor. Eğer hareket eden bir nesnenin olduğu kadrajda siyah tonlar çok fazla hakimse muhtemelen doğru pozlamayı bir türlü tuttarmayacaksınız. D50 ve D70.i bu bakımdan daha iyi bulduğunu da ifade ediyor.

Ayrıca bunu hem daha önce Nikon D70, Nikon D200, Canon 350D ve halen bir Nikon D40 kullanan biri olarak bende hemen fark ettim. Tabi ben amatör olduğum için haklı olarak benim görüşüm sizin için çok sağlam olmayabilir. Bunu saygıyla karşılarım.

• 350D de fazla pozluyor deniyor... Eğer makineye hakimseniz okadar da önemli değil bence
  • Sevgili Rouvax ve zalman,

Ben her görüşe saygılıyım. Makine elime ulaştığında kendimce artı ve eksi yönlerini yazarım. Ayrıca bana göre önemli olan sizlere göre önemsiz ya da daha az önemli olabilir. Ben maddi imkanım olsa kesinlikle D200.ü düşünürdüm ama body olarak K10d ile aralarında 1.000 YTL fark var. D80 ve 400D.yi tercih etmemem belki risk olabilir ama bu benim aldığım bir risk ve sonucuna da katlanırım.

Ayrıca Nikon ve Canon.un VR ve IS özelliği taşıyan lenslerinin pek ucuz olduğunu düşünmüyorum. Üstelik kaliteli lens olduklarından ikinci elde bile oldukça iyi fiyata satılıyorlar. Ben D200.le birlikte 18-200mm VR ve daha öncesinde de optik ve mekanik olarak çok üstün Nikon 17-35mm f2.8 sabit diyaframlı objektifte kullandım. Ne yaparsınız ki bu dünyada zaman zaman sıkışıp paraya çevirmeniz gereken ve zarar etseniz bile arkanıza bakmayacağınız durumlar olabilir. Bunları yazıyorum çünkü bazı arkadaşlar haddini aşıp D200+18-200.ü satıp Pentax K10.a geçtiğimi algılamış olabilir ve üslupsuz yorumlar yapabilir. Sizi tabiki tenzih ederim.

Saygılarımla.

• aslinda burda sadece makinalari tartisiyoruz , bilgi alis verisinde bulunuyoruz sizi asla neden k10d kullandiginiz veya aldiginiz konusunda sizi tenkit etmem , hic kimsenin ekonomik durumu zaten bu topicin konusu olmaz olmamalidirda , bende olympus e-500 kullaniyorum ama bu baska makinalar uzerinde fikirlerimi beyan etmeme engel degil .... fazla pozlama konusuna temkinli yaklasmamin sebebide neredeyse esit sartlarda yapilmis a100, d80 ve eos 400d testinde a100 ile d80 in cok yakin sonuclar elde etmis olmalari .... nikon makinalarin P A S M modlarinda fazla pozladigini dusunmuyorum bu modlari kullanmayan birisi ise zaten dslr almasin daha ekonomik bircok slr-like makina var ve sonuclarida cok iyi , slr-like makina ilede mutlu olurlar ...
  • Kanımca şu anki lensler ile olan af problemlerine rağmen, jpeg konusundaki ufak keskinlik sorununa rağmen, yaz başında çıkacak pentax için "HSM SIGMA" lenslerle beraber harika sonuçlar verme potansiyeli taşıyan bir makine K10D.

Her ne kadar lenslerin içindeki stabilizasyon sistemlerinden farkedilir biçimde zayıf olsa da, makinenin stabilizasyonu ile Sigmanın 30mm f1.4 HSM gibi Canon 35mm f1.4L ye keskinlikte rahmet okutan ve 1/4 fiyatında olan bir lens ile çok uç derecede kullanışlı bir sistem elde edeceğimizi düşünüyorum.

K10D ve 30mm f1.4 ile Iso 1600, f1.4 ve 1/10 gibi değerlere kadar keskin foto alınabileceği kanısındayım.

Telede de 100-300 f4 HSM gibi photozonenin gelmiş geçmiş en keskin tele lensi olarak tanımladığı lensinde stabilizasyon ile kullanılması harika sonuçlar verecektir.

Benzeri bir durum 50-500 HSM Bigma gibi(adam gibi kopya olması şartı ile) canon 100-400L den daha keskin ve yarı fiyatından daha ucuz bir lens içinde geçerli.

Elimde nikon sistemine uyumlu bu kadar donanım olmasa, HSM sigmalardan sonra 30mm 1.4 ve 50-500 ile ciddi biçimde düşünebileceğim bir makine idi.

Ama motorlu lensler olmadan, af atlamalarıyla, yavaşlığıyla ozellikle tele lens ile kullanmak hiç hoş olmayacaktır. Ayrıca epeyce abartılan kit 18-55 in 18mm de çok abartı vignetting oluşturdugunu, ayrıca netfotoda pek bi beğenilen 16-45 in CA konusunda site rekorunu taşıdıgını belirtmek isterim.

Ama eski lenslerinin bu gibi belirli eksikliklerine rağmen 700$ civarında çıkacak olan, tokina 16-50 ile bire bir aynı yapıyı taşıyan motorlu 16-50 f2.8star lensinin neredeyse kusursuz olarak nitelendiğini ekleyeyim.

Sonuçta makineyi kullanacağınız lenslerle beraber değerlendirmeden almayın, şahsen D80(980$ hayyam)+18-70 Af-S(ikinci el 350-400ytl)+70-300AF-S VR(480$ usa) yi K10D+16-45 f4+300mm AL f4.5 a tercih ederim.

• Ahmet Hocam,

Senin görüşlerine çok önem veririm tabiki diğer arkadaşlarımın görüşlerini de art niyetli olarak algılamadığımı ifade etmek isterim. Belki de yaptıklarımı sizinle paylaşmasam Pentax K10D siparişimin iptal edilmesini istemeyecektim. Evet bu siparişi iptal ettim ve bir süre daha makinasız kalacağım. Gönlümde yatan aslan daha önce kullandığım ve bende bağımlılık D200. Biraz daha sabredip D200 alacağım yine.
  • gunluk kullanim icin tamron 17-50mm f/2.8 cok iyi bir lens d200 le cok iyi bir ikili olusturur bence
  • ark.lar büyük ihtimal CANON 400 D alıcam inş bunda karar kıldım ne pentax ne nikon CANON diyorum belki lens seçimim değişebilir kit lens diilde 17-70 sigma alabilirim
  • Yavuz Hocam sağolasın,

Eğer elinizdeki 18-200VR halen duruyor ise pentax sisteminin size sağlayacağı stabilizasyon avantajını nikon sisteminde fazlası ile elde ediyorsunuzdur.
    Mali nedenlerden dolayı D200 alamıyorsanız D80 i tavsiye ederim, daha geçen hafta hayyamda metin abi den 980$ a kur 1.330 ken aldım.

Tr içinde bu fiyata kit D40 ancak veriyorlar.
    Servis hizmeti olarakta ilk elimizdeki makineyi ölü piksel dolayısıyla bir 4-5 gun sonra sorgusuz sualsız yenisi ile değiştirmesini verebilirim.
    1 sene boyunca herşeyiyle garantisini sunuyor. Şahsen karfodan daha fazla güveniyorum kendisine.
    (p4p800 ün 400D sini aylar sonra yenisi ile değiştiren kişidir.)

D200 ün 5 fps si gerekmiyor ise D80 fazlasıyla yeterli olacaktır diye düşünüyorum.
    Metering konusu ise görmeyi bilen bir kullanıcı için bir problem oluşturmuyor. Zaten bakmayı bilen ve makineyi az buçuk tanıyan bir kullanıcı, sahnedeki parlaklık dağılımına göre explosure compensation ı ayarlamasını bilecektir. Doğru sonucu almak için en başarılı şekilde ölçüm yapan makinede bile sahneye göre oynanması gerekecektir.

Makinenin beni tatmin etmeyen tek yönü noise konusunda jpeg de 400D kadar başarılı olamamasıydı, ama 400D nin raw lerinden çokta farklı değil.

Reddes hocam,

Açıkçası 400D yi aldıktan sonra elinize bir K10D alırsanız ciddi biçimde pişmanlık duyma ihtimaliniz var.
    K10D nin body yapısı, vizörü, oynanması gereken ayarlara 400D deki gibi menülere dalmadan body üzerinde tek tuş ile ulaşabilme özelliği, ayrıca "aynı" lenste 2 stop stabilizasyon sağlaması bence makineyi 400D den net biçimde üstün hale getiriyor.

Eğer Canon sisteminin avantajlarından yararlanamayacaksanız, yani 400D nin üzerine bi 70-300IS, veya 70-200 f4L takamayacaksanız;
    yine canon sisteminde de sigma ve tamrona mahkum olacaksanız, aynı lenste K10D üzerinde daha yüksek perf elde edeceğinizden pentax'ı tercih etmeniz sizin açınızdan daha avantajlı olacaktır.

Başlangıç olarak 17-70 sigma, hayyamda uygun fiyata da bulunabilmesi dolayısıyla K10D body nin üzerine gayet güzel bir tercih olacaktır.

Eğer tele lens için 500$ üzeri bütçe ayrılmadı ise ve hızlı cisim kovalama amacı yoksa yine sigma 70-300 APO DG üzerine alınabilir, hayyamda çok uygun fiyata rahatça bulunabiliyorlar.
    Ama, iyi kopya olması şartı ile gayet güzel ve muadil nikon-canonlardan(75/100-300usm, 70-300ED) üstün goruntu performansına sahip olmasına rağmen; ucuz canon motorlu telelerinin bile odak hızı konusunda epeyce gerisinde kalmakta.

• Sayın Ahmet Demir.Bu Sigma lensler ile ilgili bir sorum olacak size.Bahsettiğiniz 70-300 Apo Dg lensin birde Apo olmayan versiyonu var ve daha ucuz.Acaba bu lenslerin farkı nedir?Fiyat farkını vermeye değecek birşeymidir?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ULYSES -- 4 Mayıs 2007; 21:32:59 >
  • Çok ilginçtirki pentax'ı foto üstadları tavsiye etmiyor belkide marka bağımlılından belkide başka sebepler var ama gerçek şuki fotocular tutucu olurlar. İlk manikanımda bi canon ixus olması başka markaya ısınmada sorunlar yaratıyor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: ULYSES

Sayın Ahmet Demir.Bu Sigma lensler ile ilgili bir sorum olacak size.Bahsettiğiniz 70-300 Apo Dg lensin birde Apo olmayan versiyonu var ve daha ucuz.Acaba bu lenslerin farkı nedir?Fiyat farkını vermeye değecek birşeymidir?

renk bozulmalarini engellemek icin kullanilan ozel optik mercek veya mercekler .. apo ozellikli lensler renkleri ve kontrasti daha dogru bir sekilde sensore iletiyorlar bence aradaki fiyat farkina deger ....

apo ozelligi icin sigmanin yazdigi tanimin orjinali :

" APO (APO Lens)
    In order to attain the highest quality images, the APO lens has been made using special low-dispersion (SLD) glass and is designed to minimize color aberration. "
  • ozaman apo lens almak lazım
  • quote:

Orjinalden alıntı: zalman

quote:

Sayın Ahmet Demir.Bu Sigma lensler ile ilgili bir sorum olacak size.Bahsettiğiniz 70-300 Apo Dg lensin birde Apo olmayan versiyonu var ve daha ucuz.Acaba bu lenslerin farkı nedir?Fiyat farkını vermeye değecek birşeymidir?

renk bozulmalarini engellemek icin kullanilan ozel optik mercek veya mercekler .. apo ozellikli lensler renkleri ve kontrasti daha dogru bir sekilde sensore iletiyorlar bence aradaki fiyat farkina deger ....

apo ozelligi icin sigmanin yazdigi tanimin orjinali :

" APO (APO Lens)
    In order to attain the highest quality images, the APO lens has been made using special low-dispersion (SLD) glass and is designed to minimize color aberration. "

Teşekkür ederim.Sanırım bende apo alacağım.

• quote:

Apo olmayan versiyonu keskinlik ve kontrast olarak ciddi biçimde sorunlu bir lens. Apo olanı ise 200mm ye kadar bu fiyata göre gayet başarılı, kullanışlı.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.