Şimdi Ara

@ @ @ @ PENTAX K-X ve K-R (Türkiyede İLK Fotoğraf Paylaşım Bölümü) @ @ @ @ (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
5.032
Cevap
7
Favori
312.298
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Reis-i Eagles

dönerli ekran da olsaymış bu cihaz peynir ekmek gibi gidermiş. yine gider de pentax diye ön yargı olabilir.

Reis o türkiye de var ya. . .

Örnek; En iyi MP3 çalar? deseler herkes balıklama IPOD der :) Ama değildir :) Ses kalitesi farklı bir kavram... Fotoğraf ve lenslerde aynı şekilde...

Örnek 2:En iyi telefon ? deseler Iphone ? :) Ama değildir :) Yüzlerce sebep sayarım ama sen daha iyi biliyorsun ;)

Gerçi önemli olan marka değil fotoğraf çekmeyi sevmektir :) Bundan 7 ay öncesine kadar en çok cep telefonuyla foto çekiyordum :)

Önce bu foto olayını N95 8GB ile ateşledim.. Sonra S.E. K850 i devam ettirdi.. İnnow8 ile artık yeter dedim bu böyle olmayacak :D :D :D

DSLR farklı bir boyutmuş onu öğrendim : )

Ama çok pahalı bir spor :) O yüzden uygun fiyatlı maksimum kaliteyi almayı düşünerek hareket etmeli.. Bu konuda Pentax'a kimse birşey diyemiyor :)

Birde üstüne kaya gibi sağlam aletler... Servis ağı yok belki ama gerekte yok :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jimi1984 -- 23 Eylül 2009; 21:38:41 >

• quote:

dönerli ekran da olsaymış bu cihaz peynir ekmek gibi gidermiş. yine gider de pentax diye ön yargı olabilir.

REis elam,

cep tel bolumunde imdat cagrilarimi duymadin :)
    nereye yazicagimi bilemedim, pm de atilamiyor ki.

3-4 gun kaldi hongkonga ve pek de anlamadigim cep telefonu alma olayina giricem ordan.. tavsiye ihtiyacim var ve en onemlisi ordan alirken nelere dikkat etmem lazim..mesela s8003 icin..
  • Bu güzel ve aydınlatıcı yazınızdan dolayı tebrik ediyorum.
    Dediğiniz gibi makina aptal bir kutudur. Mühim olan fotografçı bilgi tecrübe ve birikimdir.
    Makina sadece fotografçının bilgi beceri ve tecrübelerini sınayabileceği ortamı hazırlar.
    Ehliyeti yeni almış, araç kullanmayı yeni öğrenen bir sürücüyü, Michael Schumaher in Ferrarisine bindirip
    şu pisti bi turla demenin bi mantığı yok. 1 dakikada tamamlanması gereken pist turu, 5 dakikada tamamlanıyorsa bu Ferrarinin yetersiz olduğundan değil
    şoförümüzün çömez olduğundan dır.
    quote:

Orijinalden alıntı: ikarahal

Sn yıldız a bende katılıyorum.

Arkadaslar ne kadar gereksiz ve bos seylere takılmısınız. Bunlarla ugrasacagınıza fotografcılıgınızı gelistirin.
    Bu tur detaylara takılanların muhtemelen fotografcılık hakkında hic fikirleri yok, otm moda almıs yalan yanlıs ezbere deklansore basıp duruyorlar demekki.
    Amacları daha cok boyunlarında hava atmak fotogracılık degil. Canon, nikon, pentax, sony vs bunlar aptal bir arac, makina. Olay daha cok fotografcıda biter.

Surekli anlatmaya calısmak ve yazmakta pek bir ise yaramıyor ama ben yine anlatayım belki sabit fikirli olmayanlara faydası olur.

Mesela gecen aksam elimde canon 350 d ve pentaxk10d var. Evdeyim ve 2 makinayıda spot olcume aldım auto modda belirledigim noktadan netleyerek pozladım ve cektim. 2 makinada fabrikanın belirledigi algoritmaları kullandı ve kendince pozladılar. Farklı pozlama yaptılar. Baktım canon pentax a gore biraz daha fazla pozladı. Fotografa baktıgımda canonun cektiginde tül perdede patlama vardı desenler belirsizdi. Pentaxta ise tül perdede patlama yok desenler gayet belirgindi. Bu gayet olagan bir durum. Canonun yada pentaxın kötu oldugunu gostermezki. Makina orda perde oldugunu desenlerin gorunmeyecegini bilmezki. Sen fotografcılıgını konusturur. Duruma gore hemen poz telafisi ile dogru pozu alırsın olur biter.

Baska ornek vereyim. Onyargılı arkadaslar muhtemelen beyaz ayarınıda hep otomatikte tutuyor rastgele cekiyordur. Renklerde hep yanlıstır ama bunun farkında bile degildirler ayrı konu. Neyse odada sarı ısık vardı ve ben otm beyaz ayarıyla yine cekim yaptım baktım ikiside tam beyazı vermedi. Buda olagan durum. Yoksa hazır beyaz ayarı, kelvin degerleri, beyaz filtreler olmazdı degilmi. Simdi yok bu makina berbat beyazı vermmedi, işe yaramazmı diyeyim. Bu benim isbilmezligimi gosterir sadece. Bu durumda yapacagım sey cok basit hazır modlardan tungsetini secmem baktım oda tam beyazı vermedi objektif onune beyaz kagıt tutup ortam beyazını kalibre etmem. Ben en kestirme yol olarak kendi yaptıgım beyaz ayarı filtresi kullanıyorum, cok daha basarılı kelvin degeri veriyor. Bunu yapmak zorundasınız yoksa en ufak hata tum renkleri bozacaktır. Diyelim ortamda hem sarı, hem beyaz, birde camdan giren gun ısıgı var. Makinanın otm beyaz ayarının yanılması cok normal. Hazır modlar bile yanlıs olacaktır. Cozum kalibre. Bunları yapmak fotografcılıktır.

Daha baska ornek formula pistindesiniz. Gun ısıgı fazlasıyla yeterli. Otm moda aldınız makina kendince pozladı cektiniz. Baktınız F1 aracları pistte donmuslar sanki parketmisler.
    Yanlıs bir pozlama ve yanlıs foto oldu. Cunku makina orda F1 araclarının gittigini ve ne yapmak istediginizi bilmezki. Simdi bu makina berbat mı diyecegiz. Hayır fotografcılıgımızı konusturucaz enstantene oncelikli moda alıp hareketi vurgulayan bir deger secip cekicez. Boylece F1 araclarında hafif flulukla hareketi vurgulayacagız. Yada selale fotosu cekicez aldık otm moda cektik. Makina selale cektigini bilmez rastgele pozlar. Ama biz selale cektigimizi bilir makinaya anlatırız. Nasıl anlatırız selaleye tül etkisi vermek icin oldukca dusuk enstantene secer makinayı sabitler cekeriz. Baktık ısık cok fazla diyafram kıstık olmadı iso dusurduk yine olmadı enstantene hala yuksek yine fotografcılık bilgimizi konusturur nd yada polarize filtre takar ısıgı azaltırız.

Yada aksam uskudar sahildeyiz arkada kız kulesi hava berrak karsıda camiler cok belirgin. Onde bir arkadısımızn oldugu arka planında belirgin oldugu bir kare almak istiyoruz. Makina bunu bilirmi hayır. Gider ısık az diye flash ı acmaya calısır, kapalıysa diyaframı sonuna kadar acar olmadı iso yu yukseltir vs cekeriz ama alakası olmayan bir foto cıkar.
    Bu makina kötumu hayır ona biz anlatıcaz. Ne yapıcaz alan derinligi istedigimizden diyafram onceligi moda alıcaz ve mumkun oldugunca kısıcaz. Temiz foto icin isoyuda asagıda tutcaz. Enstantene haliyle dusecek bizde tripot kullanıcaz. Self timer ile Deklansore basıcaz ve arka planın ve arkadasın cam gibi cıktıgı bir kare olacak.

İste fotografcılık bu tur ayarları bilmek, yapabilmek makinaya istedigini anlatabilmektir. Yok makina boyle, yok soyle az pozladı vs cok acemice bir yaklasımdır. Eminim bir cok isi bilende bu yazıları gorup guluyor yorum yapma geregi bile duymuyordur. Fotografın kelime anlamını bile bilinmeden D-SLR almak buna benzer bir suru yanlıs kullanım ve yorumuda beraber getiriyor malesef. O yuzden Like alın, giris seviyesi alın once ogrenin denir. Yoksa sudan sebeplerle yuzlerce bahane bulursunuz makinalara. Makina aptal bir kutudur. Obscura dır. Bunları asın artık. Forumda ciddi olcude bilgi ve deneyim var onları kullanın. Fotografcılıgı ogrenin makinayı istediginiz gibi kullanın makina sizi kullanmasın.

•  @ @ @ @ PENTAX K-X ve K-R (Türkiyede İLK Fotoğraf Paylaşım Bölümü) @ @ @ @

@ @ @ @ PENTAX K-X ve K-R (Türkiyede İLK Fotoğraf Paylaşım Bölümü) @ @ @ @
  • quote:

Orijinalden alıntı: jimi1984

quote:

Örnek; En iyi MP3 çalar? deseler herkes balıklama IPOD der :) Ama değildir :) Ses kalitesi farklı bir kavram... Fotoğraf ve lenslerde aynı şekilde...

Örnek 2:En iyi telefon ? deseler Iphone ? :) Ama değildir :) Yüzlerce sebep sayarım ama sen daha iyi biliyorsun ;)

Gerçi önemli olan marka değil fotoğraf çekmeyi sevmektir :) Bundan 7 ay öncesine kadar en çok cep telefonuyla foto çekiyordum :)

Önce bu foto olayını N95 8GB ile ateşledim.. Sonra S.E. K850 i devam ettirdi.. İnnow8 ile artık yeter dedim bu böyle olmayacak :D :D :D

Ama çok pahalı bir spor :) O yüzden uygun fiyatlı maksimum kaliteyi almayı düşünerek hareket etmeli.. Bu konuda Pentax'a kimse birşey diyemiyor :)

Birde üstüne kaya gibi sağlam aletler... Servis ağı yok belki ama gerekte yok :D

öyle... ben de sıkıldım hep cihazla çekmekten arayışa girdim işte. tam da zamanında girmişim hd video kayıt çeken dslr'ler çıkmaya başlayınca... bana kalsa hemen gider 450D alırım da geri kalmayayım almışken diyorum

quote:

Orijinalden alıntı: gimmeluck

quote:

REis elam,

3-4 gun kaldi hongkonga ve pek de anlamadigim cep telefonu alma olayina giricem ordan.. tavsiye ihtiyacim var ve en onemlisi ordan alirken nelere dikkat etmem lazim..mesela s8003 icin..

kapı gibi reis-ieagles.com var oradan ulaşsaydın.

link ver bakayım 1 konuya.

• Yukarıdaki 2 makineyle çekilen fotoğrafların karşılaştırmasını görünce K-m almayıp K-x'i beklemekle ne kadar doğru karar verdiğimi anladım.
  • acaba ne zaman gelir? dslr almaya niyetlenmişken çıksa bari.
  • Önemli birkaç teknik detay

* 12.4 effective megapixel CMOS sensor
    * ISO sensivity (200-6400) and 100 - 12800
    * High-speed PRIME II nano imaging engine
    * Compact, lightweight body (Magnesium and Stainless-Stell chasis on policarbon outside meterial)
    * 2.7-inch, high-resolution colour LCD monitor with approximately 230,000 dots (K20D)
    * Live View function, with Face detection of up to 16 faces
    * HDTV-proportion movie recording at 1280 x 720 pixels (sinematic fps to 24)
    * Pentax SR System *Sensor-shift Shake Reduction for stabilized image and video capture up to 4 shutter stops
    * 4.7 fps High-speed continuous shooting and 1/6000 shutter speed
    * Custom Image function to create unique finishing touches including Digital filters function and Cross process mode
    * High-precision 11-point AF sensor (9-double-cross type sensor)
    * Energy efficient circuit design for longer battery life (1900 photography)
    * New dual DR (Dust Removal) mechanism to eliminate annoying dust spots on recorded images and visually check for the adhesion of dust to the image sensor
    * Auto Picture mode for effortless, automatic selection of the most appropriate shooting mode, even during Live View shooting
    * Ten scene modes, with selection via simple icons
    * HDR (high dynamic range) function to create one composite image with an extra-wide dynamic range from three images with different exposures
    * White balance control, featuring a new CTE mode to emphasise the colour components of sunset scenes
    * Status screen for easy, at-a-glance confirmation of various settings on the LCD monitor
    * Automatic compensation of distortion and lateral chromatic aberration (available only with DA and D FA series lenses)
    * Pentax Digital Camera Utility 4 software package, with RAW-data processing and browser applications

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yildiz -- 25 Eylül 2009; 11:34:48 >

• Çıkış tarihi Ekim ayı sanırım..
  • @ yildiz,
    Bu fotografta 2 konu dikkatimi çekti. İlki, eğer renk düzeltmesi yapılmamışsa Pentax'ın tüm diğer modellerinin ham fotograflarında hakim olan yeşilimsi tonlama gitmiş ve doğruya çok yakın bir tonlama gelmiş. 2. si inanılmaz boyutlarda 3200 ISO' da detayda gelişme sağlanmış. (Malum ben biraz ISO ve detay takıntılıyım) Bunu sağlayan Nano teknolojili ve yüksek süratli PRIME II işlemci olduğu çok açık. Sonuçta kullanılan lensler aynı ama farklı olan sensör ve işlemci. Bana bu fotografın kaynağını verebilirmisiniz?
    2. si sırf bu fotograftan yola çıkarak, bence KX, K20D' in yerine çıkacak makinanın prototipi gibi geldi. Eğer bunlar sağlanmış ki öğle görünüyor, bu arada bu yeni işlemci ile fotograf kayıt süreside önemli ölçüde hızlandırılmış olması gerekir, JPG formatı da verimli hale getirilmişse (Nedense Kişisel olarak RAW ile uğraşmayı pek sevmiyorum) KX değil ama K...D' in ilk müşterisi benim. Çünkü ilk başlarda 40D' yi tam olmasada tercihim bu nedenlerleydi......
    quote:

Orijinalden alıntı: yildiz

• Bülent bey, iyi yönde gelişme benimde dikkatimi çekti. Çünkü şuana kadar izlediklerim içinde yine en muhafazakar üretici PENTAX oldu. Artık yeni nesil işlemciler ve sensörlerin birleşimiyle bu işin uzmanı üreticiler, kendilerine has fotoğraf işleme algoritmasının meyvelerini toplamaya başlamış gibi görünüyor. Selefiyle (aynı sınıfta bir önceki nesli K-m modeliyle) yapılan bu kıyaslamada sensörün yeni işlemciyle birlikte yüksek akımda bile detayları daha iyi kontrol ettiği açıkça görülüyor.. Bu giriş seviyesi SLR sınıf için çok başarılı bir gelişme ve artık görülüyorki sınıflar arasında imaj kalitesi kavramı gitgide ortadan kalkacağa benziyor. Genel olarak profesyonel özellikler ve kullanım amaçları haricinde salt fotoğraftaki kaliteninde her sınıfta birbirine yakın olması gerektiğini düşünüyorum. (Ayrıca bazı lenslerde meydana gelen kromatik sapmaları ve köşelerde oluşan distorsiyonu düzeltme işlemi harika olmuş)

Bu örneği Japonyanın enbüyük dijital camera sitesinde K-X için yapılan bir tanıtım toplantısı görüntülerinden verdim

(yani bu örnek görüntü, fotoğrafın fotoğrafı)

Link >>http://dc.watch.impress.co.jp/docs/news/20090918_316586.html

*

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yildiz -- 25 Eylül 2009; 12:41:35 >

• quote:

Orijinalden alıntı: yildiz

özellikleri de güzel ama yukarıdaki renklerin dışındakiler zor bulunur gibime geliyor..

Hatta bazı renkler karaborsa bile olabilir

TR'ye geliş tarihi belli mi peki?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi malumatfuruş -- 25 Eylül 2009; 13:07:31 >

• bulmussun galiba zaten linki de ben yine koyiyim :) imdatt :)
    http://forum.donanimhaber.com/m_34567000/mpage_1/key_//tm.htm#34734733
    2 tane de foto makinasi alicam biri bu model olabilir..

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: jimi1984

quote:

öyle... ben de sıkıldım hep cihazla çekmekten arayışa girdim işte. tam da zamanında girmişim hd video kayıt çeken dslr'ler çıkmaya başlayınca... bana kalsa hemen gider 450D alırım da geri kalmayayım almışken diyorum

quote:

quote:

REis elam,

kapı gibi reis-ieagles.com var oradan ulaşsaydın.

link ver bakayım 1 konuya.

• offff....
  • müdür (İsmail abi) olaya bak adamlar (gimmeluck) burayı buluşma noktası seçti, nasıl ama

K-X Ekim ayında satışa çıkıyor.. 1-2 hafta sonra elimize ulaşır heralde.. bekliyoruz bakalım..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yildiz -- 25 Eylül 2009; 14:28:46 >
  • K-x ilk çekimler.

• hongkongtan bir suru sey aldiricam 3 gun sonra, pentaxin bu modeli ve GH1 arasinda gidip geliyorum, ama cep teli de aldiricaktim, ustad resie burada denk geldim napiyim :)

bu arada 600 dolarlik fiyati henuz goremedim.. HK sitelerinde..
  • quote:

hongkongtan bir suru sey aldiricam 3 gun sonra, pentaxin bu modeli ve GH1 arasinda gidip geliyorum, ama cep teli de aldiricaktim, ustad resie burada denk geldim napiyim :)

bu arada 600 dolarlik fiyati henuz goremedim.. HK sitelerinde..

Toptan fiyatı lens kit 650 dolar...
  • İlk örnek çekimlerin devamı.. Beklediğim gibi (Exiflere dikkat)

ISO 1600

ISO 400

ISO 1600

ISO 100

* Gövde üzerinden yapılan ve dünyada ilk defa K-7 ile sunulan ''Tilt-Shift'' lens etkisi..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yildiz -- 25 Eylül 2009; 19:32:01 >

• Devam... İlk üç foto iso 400 sonrakiler iso 200 le çekilmiş.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Zommby -- 25 Eylül 2009; 16:37:08 >

• 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.