Şimdi Ara

Pebble Kullanıcıları Ana Konu (23. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
555
Cevap
15
Favori
19.979
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • saate ve telefondaki uygulamasına yeni güncelleme geldi (aşağıdaki link indirme linki değil, güncelleme ile ilgili bilgi içerir):
    https://blog.getpebble.com/2016/11/22/sw4-3/

Hatırlarsanız Türkiye'nin GMT+3 zaman diliminde kalma kararından sonra saatlerimizi Moskova (ya da aynı bölgedeki şehirlerden birisi) olarak ayarlamak zorunda kalmıştık.

Bugün güncellemeden sonra saatin Timezone ayarı nedense Paris olarak ayarlanmıştı ve 2 saat geriydi. Timezone ayarını düzeltirken tekrar Moskova yapmak yerine İstanbul olarak ayarlayınca ne olacak diye merak ettim. Pebble yüzümü kara çıkarmadı ve saati doğru şekilde gösterdi. Anlayacağınız Türkiye'nin yeni zaman dilimi kararını yazılımlarına eklemişler. Bilginize...

• Pebble dükkanı kapattı:https://blog.getpebble.com/2016/12/07/fitbit/

Buraya kadarmış arkadaşlar. Fitbit, Pebble'ı satın aldı ve Pebble böylece kapandı. Bir e-posta ile özet olarak nasıl etkileri olacağını açıklamışlar, ben de paylaşayım dedim:

quote:

Bilmeniz gerekenler:

• Pebble artık hiçbir cihaz için kampanya, üretim veya satış yapmayacak.
    • Pebble cihazları normal çelışmalarına devam edecek. Pebble kullanıcı deneyimini etkileyecek ani değişiklikler şu an için gerçekleşmeyecek.
    • Pebble işlevi veya hizmeti gelecekte kısıtlandırılabilir.
    • Kickstarter destekçileri gerçekleşmeyen ödülleri için iadeleri Mart 2017 tarihinde alabileceklerdir.
    • Bire bir Pebble desteği artık mevcut değildir.
    • Pebble saatleri için garanti desteği artık mevcut değildir.
    • Gerçekleşmemiş tüm pebble.com siparişleri iptal edilecektir ve herhangi bir ücret tahsil edildiyse iade edilecektir.
    • 7 Aralık 2016 tarihinden önce başarıyla tamamlanan pebble.com sipariş iadeleri işlenecektir ve iadeleri Destek Ekibimiz tarafından yapılacaktır.
    • Perakende satış yoluyla alınan Pebble saatleri perakendecinin iade politikasına göre iade edilebilecek veya değiştirilebilecektir.
    • Pebble kullanıcıları şarj kabloları veya diğer uyumlu aksesuarları (kordon, koruyucu çıkartma, vb.) Amazon.com üzerinden ve GadgetWraps ve Clockwork Synergy gibi üçüncü parti üreticiler aracılığıyla temin etmeye devam edebileceklerdir.
    • Geliştiriciler 50 milyon ve daha da artmakta olan sayıdaki kullanıcıya ulaşma ve sevindirme imkanına sahip olacaklardır.

Bu resmi açıklamaydı. Gelelim olayın gerçek dünyadaki gerçek kullanıcılar üzerine, yani bize, etkilerine:

Reddit üzerinde ileride Pebble sunucuları kapanırsa hangi saat özelliklerinin çalışmayacağı ile ilgili ciddi bir tartışma dönmekte:https://www.reddit.com/r/pebble/comments/5h06nu/functions_lost_if_fitbit_turns_off_pebble_servers/

Bildiğiniz gibi telefonlardaki Pebble uygulamalarını kullanmaya başlamadan önce bir hesap oluşturuyoruz. Sunucular kapatılırsa daha en başta bu hesabımıza erişim kapanacağı için ne daha önce yüklediğimiz saatlere/uygulamalara erişebileceğiz ne de yenilerini yükleyebileceğiz. Ardından uygulamaya giriş yapamadığımız için en basit bildirim gösterme özelliği de çalışmayacak. Bunlar karşılaşılacak en temel sorunlar. Uygulamaların WEB üzerinden bilgi çekmesi, ses tanıma fonksiyonu gibi detaylara girmiyorum bile.

Anlayacağınız durumlar kötü. Reddit üzerinde bazı çözümleri takip etmekteyim. Bilgilendirmeye devam edeceğim...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi samich_tor -- 7 Aralık 2016; 22:42:2 >

• samich_tor kullanıcısına yanıt
    Üzüldüm kendi adıma. Ocakta time 2 çıksında alayım diyordum o da iptal olmuş. Desteğini keseceğini zannetmiyorum yalnız o kadar kullanıcısı olan bi platform. Bilgilendirdiğin için saol kardeşim cevap yazmıyolar falan deme bence takip ediyoruz burayı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: samich_tor

Pebble dükkanı kapattı:https://blog.getpebble.com/2016/12/07/fitbit/

Buraya kadarmış arkadaşlar. Fitbit, Pebble'ı satın aldı ve Pebble böylece kapandı. Bir e-posta ile özet olarak nasıl etkileri olacağını açıklamışlar, ben de paylaşayım dedim:

quote:

Bilmeniz gerekenler:

• Pebble artık hiçbir cihaz için kampanya, üretim veya satış yapmayacak.
    • Pebble cihazları normal çelışmalarına devam edecek. Pebble kullanıcı deneyimini etkileyecek ani değişiklikler şu an için gerçekleşmeyecek.
    • Pebble işlevi veya hizmeti gelecekte kısıtlandırılabilir.
    • Kickstarter destekçileri gerçekleşmeyen ödülleri için iadeleri Mart 2017 tarihinde alabileceklerdir.
    • Bire bir Pebble desteği artık mevcut değildir.
    • Pebble saatleri için garanti desteği artık mevcut değildir.
    • Gerçekleşmemiş tüm pebble.com siparişleri iptal edilecektir ve herhangi bir ücret tahsil edildiyse iade edilecektir.
    • 7 Aralık 2016 tarihinden önce başarıyla tamamlanan pebble.com sipariş iadeleri işlenecektir ve iadeleri Destek Ekibimiz tarafından yapılacaktır.
    • Perakende satış yoluyla alınan Pebble saatleri perakendecinin iade politikasına göre iade edilebilecek veya değiştirilebilecektir.
    • Pebble kullanıcıları şarj kabloları veya diğer uyumlu aksesuarları (kordon, koruyucu çıkartma, vb.) Amazon.com üzerinden ve GadgetWraps ve Clockwork Synergy gibi üçüncü parti üreticiler aracılığıyla temin etmeye devam edebileceklerdir.
    • Geliştiriciler 50 milyon ve daha da artmakta olan sayıdaki kullanıcıya ulaşma ve sevindirme imkanına sahip olacaklardır.

Bu resmi açıklamaydı. Gelelim olayın gerçek dünyadaki gerçek kullanıcılar üzerine, yani bize, etkilerine:

Reddit üzerinde ileride Pebble sunucuları kapanırsa hangi saat özelliklerinin çalışmayacağı ile ilgili ciddi bir tartışma dönmekte:https://www.reddit.com/r/pebble/comments/5h06nu/functions_lost_if_fitbit_turns_off_pebble_servers/

Bildiğiniz gibi telefonlardaki Pebble uygulamalarını kullanmaya başlamadan önce bir hesap oluşturuyoruz. Sunucular kapatılırsa daha en başta bu hesabımıza erişim kapanacağı için ne daha önce yüklediğimiz saatlere/uygulamalara erişebileceğiz ne de yenilerini yükleyebileceğiz. Ardından uygulamaya giriş yapamadığımız için en basit bildirim gösterme özelliği de çalışmayacak. Bunlar karşılaşılacak en temel sorunlar. Uygulamaların WEB üzerinden bilgi çekmesi, ses tanıma fonksiyonu gibi detaylara girmiyorum bile.

Anlayacağınız durumlar kötü. Reddit üzerinde bazı çözümleri takip etmekteyim. Bilgilendirmeye devam edeceğim...

Aynen hocam takipeyiz.

Ben saatin ekranında yırtılma problemi olduğu için amazon'a göndermeyi düşünüyordum. Bunu artık yapamaz mıyım yani?
  • DreamGod kullanıcısına yanıt
    Yırtılmadan tam kasıt ne bilmiyorum ama ekran soketinin yerinden oynamasından kaynaklı görüntüde bir titreşim ya da bozulma sorunu yaygındı Pebble'larda. İçini açıp soketi bir yerine oturtmak çözebilir sorunu.
  • m.hüseyin kullanıcısına yanıt
    Şu anda pek destek verecekler gibi görünmüyor. Artık Pebble diye bir şey yok, ekibi Fitbit'e geçiyor. Garanti desteği artık yok diyor ama böyle bir şey Amerika gibi bir yerde bu şekilde yapılabilir miymiş bilmiyorum, hani bizdeki gibi bir şey alırsın yarın gidersin dükkan kapanmıştır muhabbeti Amerika'da tüketici hakları noktasında bu kadar kolay oluyor mu bilmem ama yazılana göre olmuş gibi. İlerleyen günlerde netleşecektir her şey.
    Pebble sunucularının dolayısıyla servislerin genel olarak daha uzunca bir süre çalışağını düşünüyorum ama güncellemeler vs. kesilecek. Geliştiriciler yeni uygulama vs. yayınlayabilecek mi vs. bilmem ama servis sonlanana kadar muhtemelen çoğu kullanıcı başka platformlara geçmiş ya da saatler bozulmuş olacaktır sanırım.
  • DreamGod kullanıcısına yanıt
    Bildirilerinde " Perakende satış yoluyla alınan Pebble saatleri perakendecinin iade politikasına göre iade edilebilecek veya değiştirilebilecektir." diyorlar. Kendi siteleri üzerinden değil de Amazon üzerinden aldığın için senin muhatabın artık Amazon.com. Onlarla doğrudan iletişime geçip ne yapabileceklerini sorman gerekiyor.
  • Merhaba Elimde ekranı arızalı pebble time vardır. yedek parça olarak satılıktır. İlgilenenler PM lütfen
  • FitBit'ten yeni açıklama geldi:
    https://developer.pebble.com/blog/2016/12/14/first-steps-forward-with-fitbit/

Özetle
    quote:

1. Pebble servislerini 2017 boyunca canlı tutacaklarını söylüyorlar.
    2. Sunuculara bağlı temel özellikleri (authentication, analytics, app locker) artık sunuculardan bağımsız hale getirmek için gelecek aylarda yeni bir iOS ve Android yazılım güncellemesi yayınlacaklarmış.
    3. İnternet sunucularına bağlı saat özelliklerini (dikte-Time modellerin mikrofonu ile gelen özellik, SMS cevaplama-zaten ABD dışı kullanıcıları ilgilendirmiyor, hava durumu gibi) canlı tutup tutamayacaklarını değerlendirecekler.
    4. Pebble Health internet sunucularına değil Apple Health ve Google Fit yazılımlarına bağlı olduğu için şu andaki haliyle çalışmaya devam edecek.

Bana kalırsa fazla iyimser bir açıklama olmuş. FitBit'in satın alması sırasında varolan saat kullanıcılarına ne olacak konusu hiç düşünülmemiş, satış sonrası tepkiler gelince alelacele bir cevap hazırlamışlar.
    Mesela Pebble Health özelliği internet sunucularına değil Apple Health/Google Fit yazılımlarına bağlı olduğu için çalışmaya devam edecek diyor. Peki Apple Health veya Google Fit yazılımlarında değişiklik olursa ne olacak? Artık destek sunmadıkları saatlere yeni yazılım güncellemesi mi yapacaklar?

Ek olarak...

Araştırmalarım sonucunda Pebble saatler için açık kaynaklı bir çözüm üretmeye çalışan bir grup geliştiricinin projesine rastladım:
    http://rebble.io/

Bu ekip şu anda
    1. Uygulamaların sunulabileceği bağımsız bir marketplace oluşturma,
    2. Pebble için bağımsız bir firmware oluşturma,
    3. iOS ve Android için alternatif yazılımlar oluşturma gibi işlerle meşgul. Eğer kurtarıcı bir çözüm çıkarsa bu gruptan çıkacak diye tahmin ediyorum.
    Grubun çalışmasına katkıda bulunacak derecede yazılım geliştirme bilginiz varsa katılın derim. Ben, bir çevirmen olarak sunabileceğim tek yetenek olan Dil Desteği ile katılmak istediğimi belirttim (ama şu anda gerekli bir özellik olmadığından sonra iletişime geçebileceklerini belirttiler, olsun).

Böyle gruplar umut vadediyor ancak Pebble kullanıcıları artık satılmayan bir saatle diğer platformlara geçmeye başlayacaklarından zamanla kullanıcı sayısı azalıp geliştirici desteği azalacak. Bundan dolayı gruptan kısa süre içinde bir olay çıkmazsa uzun vadede karanlığa gömülmeleri daha çabuk olacaktır.
    Bence en azından Pebble ekosistemini kendi Fitbit ekosistemine entegre ettikten sonra Pebble kullanıcılarının da kısmen faydalanabileceği bir hizmet sunabilirlerdi ama resmen platformu bırakmışlar gibi görünüyor şu anda. Hani Pebble ile bir uyumluluk beklerdim uygulama tarafında ama sallamayacaklar pek sanırım eski platformu.
  • Alternatifi var mi bu saatin? Vector diye bir marka gordum e-ink olan. Baska var mi?
  • oymak.beyi O kullanıcısına yanıt
    Bu saate desteğin kesilmesi bence diğer bilinmedik markaların da önünü kapatacaktır. Şahsen ben olsam gider Motorola gibi bilindik markaların saatlerini tercih ederdim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DreamGod

Bu saate desteğin kesilmesi bence diğer bilinmedik markaların da önünü kapatacaktır. Şahsen ben olsam gider Motorola gibi bilindik markaların saatlerini tercih ederdim.

Evet kotu referans oldu.
    Ama ben sarji uzun giden birsey istiyorum. Telefon gibi hergun sarj olacak bir alet daha gereksiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • oymak.beyi O kullanıcısına yanıt
    Bu saatle yaptıklarınıza göre değişir. Garmin'in saatleri var, ben kullanıyorum. Biraz tuzlu tabi fiyatları ama az akıllı koşu saatleri genelde bunlar.
  • Şimdi gördüm satın almayı

Üzüldüm

Pebble güzel görünüyordu

Moto 360 birinci nesil kullandım pili sorundu

Pebble time 2 yi almayı düşünüyordum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Arkadaşlar Pebble Classic'imde bulunan screen tearing (ekran yırtılması) sorununu aşağıdaki video yardımıyla çözdüm. Aslında çözümü çok basitmiş fakat üşengeçlikten anca yapabildim. Bu sorun genelde bağlantılardaki temassızlık yüzünden oluyor. Eğer sizin de ekranınızda çizgiler falan çıkıyorsa (videodaki gibi) aşağıdaki çözümü deneyebilirsiniz.

Araya tuvalet kağıdı benzeri bir şey yerleştirerek sorun çözülüyor (eğer yazılımsal değilse). Ben tuvalet kağıdı yerleştirdim ve sorunum çözüldü. Çok fazla katman yapmamaya dikkat edin.

Yalnız dikkat etmeniz gereken bir şey var: Kapağı çıkarırken çok dikkatli bir şekilde videodaki gibi ayırın. Videoda titreşim motoru (pil gibi olan) kapağa yapışmamış ama bende yapışıktı ve kabloyla saate bağlı olduğu için kapağı çekerseniz kablolar kopacaktır buna çok dikkat etmelisiniz. Yapmanız gereken kapağa yapışmış olan motoru tornavida veya bıçak yardımıyla kapaktan ayırmak ve saatteki ait olduğu yere yerleştirmek. Kapağa kuvvetli yapışmadığından çıkarmak çok zor olmayacaktır. Videoda nerede olması gerektiğini görürsünüz zaten. İşlemi dikkatli bir şekilde yapın. Doğabilecek hasarlardan dolayı sorumluluk kabul etmiyorum.
    https://www.youtube.com/watch?v=n7JBmktquUs

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DreamGod -- 8 Ocak 2017; 3:26:43 >

• Pebble time amazonda 60 dolar şu anda
    Garmin'in satın alması olumsuz etkiledi mi acaba saat güncelleme almaya devam ediyor mu ?
    50 dolar olunca almayı düşünüyorum
  • Grkwnxs G kullanıcısına yanıt
    Fitbit şirketinin satın alması tabi ki olayları olumsuz etkiledi. Satılma haberinden sonra bir sene içinde sadece bir güncelleme daha yayınlayacaklarını belirttiler. Ancak buna zorunlu olmadıklarından hiç güncelleme yayınlamayabilirler de.
    Eğer aktif olarak kullanacaksan şu anda kullanıcı desteği devam eden başka modellere yönelmeni tavsiye ederim çünkü bir donanım veya yazılım hatasıyla karşılaştığında ya kendin çözeceksin ya da saati kullanamayacaksın...
  • pebble almayi dusunup bu satin alma sonrasi vazgecenler icin sony smartband talk'u onerebilirim,

e-ink ekran mevcut, yani gun isiginda normal kagit gibi rahatlikla okuyabiliyorsunuz, gunumuzun cogunlugunun aydinlik ortamlarda gectigi dusunulurse bunun kiymetini daha iyi anlarsiniz,

sarji 2-3 gun gidiyor, benim acimdan en onemlisi de android telefon sarji ile sarj olmasi, yani micro usb kullaniyorsunuz sarj etmek icin boylece ayri bir sarj aleti tasimaniza gerek yok ve cok hizli sarj oluyor. ekran ozelliginden dolayi cok az enerji kullaniyor.

sesli komutlara acik, uyurken gozunuzu acmadan bir saat sonrasina alarm kurabilirsiniz, hava durumunu ogrenebilirsiniz, yine gozunuzu acmadan saati sorup ogrenebilirsiniz. hem de hem ingilizce hem de turkce :) bazen oldugundan da akillaniyor, trafik durumunu falan da soyluyor ama bundan sonrasi size kalmis, zaman icinde istediginizi ogrenmek icin dogru soru nasil sorulur ogreniyorsunuz. misal birisini aramak istiyorsunuz ama bir turlu algilamiyor, soyleyis biciminizi degistirin veya arayacaginiz kisinin ismini daha basit sekilde kaydedin, bu arada isterseniz tek tek sayilari soyleyerek de numarayi arayabiliyorsunuz.

telefonu isterseniz bu saatten cevaplayabiliyorsunuz, yani herhangi bir kulaklik hoparlor vs destegine gerek olmadan, saatinizin kulakligini ve hoparlorunu kullanarak birisiyle sohbet edebilirsiniz, ses de gayet net gidiyor, ozellikle kisacik birsey soylemek icin tekrar telefonu cepten cikarmaya gerek yok, direkt saatten arayabiliyorsunuz veya gelen aramayi cevaplayabiliyorsunuz.

akilli alarm ozelligi var, siz uyurken uykunuzun derinligini algilayarak verdiginiz zaman araliginda uykunuzun en hafif oldugu zaman da sizi titresimle ve/veya sesle uyandiriyor.

tahmin edebileceiginiz uzere adimlarinizi, uyku surenizi, gun icnde ne kadar aktif oldugunuzu lifelog uygulamasi ile size estetik bir sekilde bilimsel olarak sunuyor. mesela ben bu saati kullanmadan once daha cok uyudugumu zannederdim, hem daha az saat uyuyormusum hem de pek cok gece ozellikle gec yemek yedigimde derin uykuya dalamadigimi farkettim, boylece kendinizi daha iyi kontrol edebiliyorsunuz.

size gelen her turlu kisa mesaji, maili, twitter/facebook/whatsapp mesajini, skype mesajini vs gosteriyor, tabi eger isterseniz, benim kafam sismesin bunlarla ben sonra bakarim derseniz bildirim gelmez, fakat isterseniz sadece bildirim gelmekle kalmiyor isterseniz bunlari sozlu dikte ile cevaplayabiliyorsunuz.

isterseniz kronometre, isterseniz kisa sureli alarm kurabiliyorsunuz, misal 10dklik bir mola vereyim dediniz, kolunuzdan bip bip ayarliyorsunuz, sure dolunca tiresiyor ve/veya ses cikariyor. gereksiz oyalanmiyorsunuz, o alarmi kurmak icin elinize telefonu alsaniz belki suna buna bakayim derken on dakka harcayacaksiniz :)

suya dayanikli, isterseniz havuzda yuzerken de kullanabilirsiniz, fakat icinde yuzmeyi algilayan bir software yok, belki bir gun olur.

cikali iki yildan fazla olmasina ragmen gecen aylarda hala guncelleme aldi, uzun sure kullanmaya devam edecegimi dusunuyorum, cunku hem cok yonlu hem de bir acidan cok basit bir saat ve en onemlisi cok hafif ve rahat bir kayisi var, sik duruyor, pek cok estetik olusuna dair iltifatta bulundu hem de tasidigi ozellikleri bile bilmeden.

en son olarak fiyati oldukca uygun ben zamaninda 300 liraya aldim, benim aldigim zaman yurtdisinda da bu fiyatlara satiliyordu, sony'nin genel olarak urunlerinde boyle bi durum var, turkye fiyatlari ile yurtdisi fiyatlari arasinda ucuk bir fark olmuyor ve bilinen bir markayi turkiye'den alinca arkanizda kapi gibi garanti destegi oluyor.

simdi gelelim dezavatanjlarina

ekran e-ink oldugu icin zifiri karanlikta gorulmuyor ve bunun icin aydinlatma koymamislar, fakat read out time denilen uygulama ile saati ogrenebiliyorsunuz, veya az once dedigim gibi eseli komut ile sorup ogrenebilirsiniz.
    suya dayanikli ama yuzme icin ayarlanmis bir ozel bir yazlimi veya programi yok, olsa super olurdu.
    benim icin en onemli eksiklik olan hr monitoru yok, sirf bu yuzden ben pebble 2 alsam mi diye dusunurken pebble efsanesi coktu, yoksa alma ihtimalim vardi ama pebble 2 de aydinlatma ve hr var, telefonu cevaplama yok, ayrica misal ekrana bakmadan saatin bana hava durumunu falan soylemesini ben cok seviyorum, oyle sabah giyinrken sohbet ediyoruz :) pebble 2 alsaydim sabah sohbetleri bitecekti, neyse iste ben bunlari dusunurken zaten pebble uctu gitti melek oldu.
    demem o ki pebble almayi dusunenler bu saati de bir dusunsun, bu saatin en buyuk dezavatanji su anda tasidigi ozellikler birkac guncelleme sonrasinda gelmis dolayisi ile ilk ciktiginda yapilan incelemeler su anda bahsettigim pek cok ozellik o zamanlar olmadigindan bilmiyorlardi, bu yuzden ister turkce ister ingilizce incelemelerinde bu ayrintilari bulamiyorsunuz, yani ben tam anlamiyla bir amme hizmeti gerceklestiriyorum su anda :)

• 
Sayfa: önceki 2122232425
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.