Şimdi Ara

PCIe 5.0 ile 14000MBps hızlara erişildi (2. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
1.159
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: Xit

aslında ben am5 i bekliyorum. İlk çıkan seride ddr5 ve pcie5 yok ama intel alıp devamlı anakart değiştirmek istemiyorum.

Alıntıları Göster
    AMD de yeni nesilin hep ilkini atlayıp kullanmak lazım gibi zaten hocam.

8120 8150 yerine 8320/8350 serisi
    Ryzen 1700 Ler yerine 2700 Ler gibi
    Soket farkı olmasa da mimaride bariz iyilestirmeler geldi. Am5 in de ilkini atlamak gayet mantıklı o yüzden

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• TR geliş tarihi 2053 olmadı 2071

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • fatihburak95 kullanıcısına yanıt

Intel'de de geçerli bu, yeni mimarinin ilk nesli için kobay olunuyor genelde.

• DH Misafiri D kullanıcısına yanıt

SSD dediğin şey zaten RAM bellek.

Ram belleğin modifiye edilmiş halidir. ki çalışma yapıları birbirine benzer. Ram'in kalkması aslında saçma olur.

SSD'lerin belli bir yazma ömrü mevcut ve anlık okuma yazma değerleri sistem akışları SSD'leri zaman içerisinde öldürecektir.

Bu sebepten RAM'lerin kalkması saçma olur. Ki Ram bellekler her zaman SSD'lerden daha hızlıdır. Ramdisk üzerine OS kurarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

• Önce adam akıllı SSD üret de pcı 5.0 falan denersin eşşek Kioxia.

• hızdan çok maliyet ve uyumluluğa odaklansalar daha güzel olabilir. pcie4 bile zaten yeterince kullanılamıyor.

örneğin pcie 4x bağlantıyı usb-c ye çevirecek bir protokol tasarlasalar süper olacak. özelikle amd tarafında böyle bir şeye ihtiyaç var.

• 2017'de 5.0 duyurmuslar, biz 2021'de hala 4.0'a gecemedik. Sonra teknoliji hizli ilerliyor.

• Bu hızlar çok güzel de 6 fanlı buz gibi çalışan kasamda PCIe 3.0 Samsung 500GB 970 EVO PLUS NVMe M.2 SSD var, bu bile 60-70 derecelerde çalışıyor. Soğutma işini çözmeleri lazım.

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E9F644F03

SSD dediğin şey zaten RAM bellek.

Ram belleğin modifiye edilmiş halidir. ki çalışma yapıları birbirine benzer. Ram'in kalkması aslında saçma olur.

SSD'lerin belli bir yazma ömrü mevcut ve anlık okuma yazma değerleri sistem akışları SSD'leri zaman içerisinde öldürecektir.

Bu sebepten RAM'lerin kalkması saçma olur. Ki Ram bellekler her zaman SSD'lerden daha hızlıdır. Ramdisk üzerine OS kurarsanız ne demek istediğimi anlarsınız.

Sen önce bellek türlerinin ne olduğunu öğren sonra yorum yap. 8 çeşit bellek var, hepsinin kullanım amacı birbirinden farklı. Yani "SSD dediğin şey zaten RAM bellek. " tamamen yanlış bir cümle  

• Yazılım teknikeriyim kardeşim?

SSD ile Ram belleklerin çalışma yapıları benzer.

Ki ilk ilkel SSD'ler Ram bellekler kullanılarak modifiye edilerek üretilmiştir ki bunları üreten şirkette israilli bir şirkettir.

SSD'ler sonradan geliştirilerek çok daha farklı hale geldiler ancak çalışma yapıları benzerdir. Birisinde sadece kapandığında veriler silinmesin diye adres kayıtları tutan yongalar varken birinde bu yoktur.

Burada ki tek fark SSD'lerde belli bir yazma ömrü olması, bunun sebebide bu adres kayıtlarını tutan yongaların bir ömre sahip olması, elektrik kesildiğinde bile bu veriler gitmesin diye çiplere kayıtlı adresler mevcut. Ki SSD'lerin çıkış nedenide şudur biz Ram belleklerin yongalarını kullanarak acaba elektrik kesilsede içlerinde veri tutabilir miyiz, bu mümkün müdür, ram belleğin hızı ve hdd'lerin kapasitesi ile bunları birleştirebilir miyiz gibisinden bir probleme yanıt vermek amacı ile üretilmişlerdir. NAND yongaları dediğin şey flash memmorydir. BIOS bile bir flash memmorydir. USB bellekler ve hatta SD kartlar bile aynı yapıdadır. Çalışma prensipleri bu yüzden benzer diyorum. Ram belleklerin unutmayan hali flash memmory kullanan devre kartlarıdır.

Elbet nesiller arasında fark vardır ancak genel olarak çalışma prensipleri aynıdır. Ayrıca şunuda belirtmeliyim ECC-RAM belleklerin hata doğrulama özelliği SSD'lerde de vardır. Ram belleklerin zaten unutmayan bir başka hali Flash bellekler yani USB'lerdir ki bunlar bilgisayarda RAM bellek olarak kullanılabilmektedir. Windows 7'de ready boost seçeneği ile kullanabiliyorsun. Flash belleklere ilkel SSD'lerde diyebiliriz.

Kısacası Ram bellekte kontrolcü yok bu yüzden yazılan veriyi unutuyorlar elektrik gidince ama veri işleme mantıkları tamamen aynıdır, çalışma prensipleri benzerdir. Ram üzerinde ki yongalar NAND belleklerin atasıdır.

Git SSD'lerin tarihçesini araştır ondan sonra konuş. Daha flash memmory'nin ne olduğundan bir habersin gelmiş laf yapıyorsun.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E9F644F03 -- 26 Eylül 2021; 13:12:31 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Guest-E9F644F03

Yazılım teknikeriyim kardeşim?

SSD ile Ram belleklerin çalışma yapıları benzer.

Ki ilk ilkel SSD'ler Ram bellekler kullanılarak modifiye edilerek üretilmiştir ki bunları üreten şirkette israilli bir şirkettir.

SSD'ler sonradan geliştirilerek çok daha farklı hale geldiler ancak çalışma yapıları benzerdir. Birisinde sadece kapandığında veriler silinmesin diye adres kayıtları tutan yongalar varken birinde bu yoktur.

Burada ki tek fark SSD'lerde belli bir yazma ömrü olması, bunun sebebide bu adres kayıtlarını tutan yongaların bir ömre sahip olması, elektrik kesildiğinde bile bu veriler gitmesin diye çiplere kayıtlı adresler mevcut. Ki SSD'lerin çıkış nedenide şudur biz Ram belleklerin yongalarını kullanarak acaba elektrik kesilsede içlerinde veri tutabilir miyiz, bu mümkün müdür, ram belleğin hızı ve hdd'lerin kapasitesi ile bunları birleştirebilir miyiz gibisinden bir probleme yanıt vermek amacı ile üretilmişlerdir. NAND yongaları dediğin şey flash memmorydir. BIOS bile bir flash memmorydir. USB bellekler ve hatta SD kartlar bile aynı yapıdadır. Çalışma prensipleri bu yüzden benzer diyorum. Ram belleklerin unutmayan hali flash memmory kullanan devre kartlarıdır.

Elbet nesiller arasında fark vardır ancak genel olarak çalışma prensipleri aynıdır. Ayrıca şunuda belirtmeliyim ECC-RAM belleklerin hata doğrulama özelliği SSD'lerde de vardır. Ram belleklerin zaten unutmayan bir başka hali Flash bellekler yani USB'lerdir ki bunlar bilgisayarda RAM bellek olarak kullanılabilmektedir. Windows 7'de ready boost seçeneği ile kullanabiliyorsun. Flash belleklere ilkel SSD'lerde diyebiliriz.

Kısacası Ram bellekte kontrolcü yok bu yüzden yazılan veriyi unutuyorlar elektrik gidince ama veri işleme mantıkları tamamen aynıdır, çalışma prensipleri benzerdir. Ram üzerinde ki yongalar NAND belleklerin atasıdır.

Git SSD'lerin tarihçesini araştır ondan sonra konuş. Daha flash memmory'nin ne olduğundan bir habersin gelmiş laf yapıyorsun.

Yazılım mühendisiyim, üzerine öğrenciyken 5 sene elektronik teknisyenliği yaptım, bütün bellek çeşitlerini ram belleklerden türemiş sanman senin hatan. Bellekler arasında okuma yazma, depolama, veriye erişim hızları, çalışma prensipleri ve kullanım yerleri açısından çok ciddi farklar var. İşlemcinin içinde yer alan belleklerden tut diğer bellek türlerine kadar veriyi bir şekilde depoluyor diye aynı işe yaramıyorlar. Ram dediğin bir tane nand yonga bu kadar, bunun yanına kontrolcü ekledin veriler silinmedi oldu sana SSD mantığıyla düşünmen aşırı saçma, bu kadar basit olsalardı 30 sene sonra SSD'yi üretmezlerdi.

• Ben bu kadar basit üretildiğini iddia etmiyorum. Çalışma prensipleri aynı mantığa dayanıyor.

30 senede üretilmesinin sebebi zaten bu konuda yapılan çalışmalar, devre tasarımlarında ki değişiklikler.

Evet tür olarak farklar olabilir ancak en temel olarak alacaksak bunlar flash yongalar üzerinden geliştirilmiş donanımlar bu sebepten birbirine benzer ilkelerde çalışma prensiplerine sahip olmaları gayet normal.

Ram, SSD yanında ilkel kalabilir fakat geliştirilme yolu zaten ram belleklerin donanım mirasından türetilmiştir ben bunu demeye çalışıyorum.

Yoksa bende biliyorum elbet farklar var. SSD ve ram bellek benzer prensipte dememin sebebi bu.

İlk SSD bellekler zaten ram belleklerden türetilmiştir ve halada benzer alt yapıyı kullanırlar. Devre yapısına eklenen kontrol birimleri, işlemciler tabii ki bir teknolojiyi daha üstün kılar fakat temel olarak aynı mantıkta çalışıyorlar.

Bende biliyorum bir çok çeşit ram bellek ve farklı tiplerde bellek tipleri var. Fakat genel olarak prensip olarak aynıdırlar.

Şimdi bu yeni çıkan i7 işlemciler ile pentium 1-2-3-4 ailesinden illa ki izler taşır aynı prensiplere sahip olabilirler temelde fakat bir yandan yeni nesilde ekstra özellikler geldiğinden elbet gelişmiş olacaktır benim demek istediğim şey bu.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-E9F644F03 -- 26 Eylül 2021; 21:15:29 >
    < Bu ileti Android uygulamasından atıldı >

• 5.0 Gelmesi iyi güzel de evlere nasıl girecek 4.0 1tb ssd bile alamıyorken pahalı diye? Yani bu kadar hızlı gelişmesinin amacı nedir bu pc donanımlarının? W11 in çıkması olabilir mi? Kodlaması ve yazılımı nasıl bilmiyorum ama W11 mi bu donanımları çok hızlı gelişmeye itiyor yada yazılan uygulamalar ve programlar mı? Günün sonunda oyun pc si veya multimedya olarak kullanacak ev kullanıcıları için 4.0 çok yeterliyken 5.0 a geçmek para israfı olur tahminimce. DDR5 de çıkacak 1-2 seneye. Sırada ne var çok merak ediyorum. 6.0 falan mı gelecek 7.0 diye gidecek mi bu arayüz...

• Noldu hani chipset, nand sorunu vs vardı. Bakıyorum tam gaz devam. Olm yarışmayın şu dönem müşteriye tedarik zincirini nasıl aksatmadan ulaştırırız ona çalışın. N
    Piyasada ekran kartı yok, konsol yok yakında Anakart, ram sıkıntıya girecek diyolar. Neyin derdindesiniz, PCIe5 miş. 4. 0 kullana kullana öldüydük.

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

o değilde çok uzak olmayan bir zamanda ssd lerin yüksek hızı nedeniyle ram bellek ortadan kalkabilir, se bu bence iyi de olur

Aslinda 1 tb ram çıkıp ssdler kalkmali

• Orodruin kullanıcısına yanıt
    Boş ver hocam ram aradan çıkacak bu arada :) artık cigolayt ram kalmayacak hatta bir an evvel pci 6 ve 7’ye geçelim. Gerçi bunlar rame vereceğin parayı buna ver diye fiyatlarlae o ayrı….

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fhrstw

Boş ver hocam ram aradan çıkacak bu arada :) artık cigolayt ram kalmayacak hatta bir an evvel pci 6 ve 7’ye geçelim. Gerçi bunlar rame vereceğin parayı buna ver diye fiyatlarlae o ayrı….

Cigolayt ramlerin daha en az 30 yıl zamani var

2025 32 gb standart

2030 64 standart

Böyle böyle

• Started_With_FX5200 S kullanıcısına yanıt
    Ben sanmıyorum o kadar ramlerin çıkacağını çıkarsada süper bilgisayarlar için falan çıkar. Son kıllanıcı için tamamen ortadan kalkacaktır eğer pcie express yeterli bant genişliği ve hızı sunarsa ki 10 yıla sunar bence. Demek istediğim oydu aslında. Yani yakında pc bileşenleri anakart cpu gpu ve ssd olacak ram diye bişey olmayacak.

< Bu ileti iOS uygulamasından atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fhrstw

Ben sanmıyorum o kadar ramlerin çıkacağını çıkarsada süper bilgisayarlar için falan çıkar. Son kıllanıcı için tamamen ortadan kalkacaktır eğer pcie express yeterli bant genişliği ve hızı sunarsa ki 10 yıla sunar bence. Demek istediğim oydu aslında. Yani yakında pc bileşenleri anakart cpu gpu ve ssd olacak ram diye bişey olmayacak.

O zaman şimdi 32 alalım ömrümüzün sonuna kadar kullanalım? Firmalar ne kazanacak

• aman salla.

crucial p5 2tb alıp geçsem iyi olacak 980pro almaya gerek yok arada 100 $ fazla fark var 1 saniye daha beklerim ne olacak.,

• 
Sayfa: önceki 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.