Şimdi Ara

pcb çıkarma programı lazım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
23
Cevap
0
Favori
4.543
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • birisi bana bilgisayarda çizilen elektronik devrelerin " pcb si şöyle olur" diye
    hesaplayıp verebilen bir program ismi verebilirmi yada download yapabileceğim
    site ismini verebilir mi?

• otomatik çizim yapacaksanız Eagle ve Protel ilk akla gelenler.
  • yaw arkadaşım anladık eagle ama nereden indirecem nasıl yapacam onu sölemiyon ki ben nasıl yapayım:D
  • elektronik siteleri diye bir forum var orada herkez yazmış bakmadınız mı?

http://www.kazus.ru/modules.php?name=Downloads&d_op=viewdownload&cid=7
  • arkadaşlar daha başka indirebileceğim siteler var mı
    ge-fo arkadaşımız sağolsun bir site ismi tavsive etmiş ama ne yazık ki benim bilgsayar da o siteden download esnasında hata çıkıyo

ayrıca protel99se progromının elbombacı arkadaşımızın sayesinde ismini öğrendim ama malesef açamadım

• programı ilk açtığında resim no 1 deki gibi bi sayfa açılıyor. sonra file den new diyosun. sana yapacağın projenin nereye kaydedileceğini soruyor. ha bide ben windows file sistemi seçiyorum bi arkadaşın başına sorun gelmişte o yüzden. neyse resim no iki. sonra karşına çıkan beyaz sayfadaya sağ tıklayıp şematik döküman ve o şemanın pcb sini çizeceğin pcb döküman ı sırasıyla açıyorsun. resim no 3. sonra şematiği açıp şemanı çiz. sora çizimin bittikten sonra her elemanın pcb deki bi karşılığı var. bunları şemada bütün elemanlara teker teker belirtmen gerek. bunuda elemanın üstüne çift tıklayınca Bİ PENCERE AÇILIR. burada footprint yazan yare elemanın pcb karşılığındaki ismi yazacaksın. bunu da öğrenmek içinpcb dosyasına girip uygun olan şeklin üstüne çift tıklayıp foot print adına bakabilirsin resim no 4. ve 5.

bunların hepsini yaptıktan sonra Design den update pcb ye tıklıyosun (6) sonra sana pcb sayfasında aktarılmış halini veriyor. elemanların ayakları birbirine iplerle bağlanmış şekilde........... sonra bu aktarılmış elemanların yerlerini belirleyip çevre kesimini yani pcb nin boyutunu ve şeklini KeepOutLayer ile (pembe renk) çiziyosun. (7)
    en son auto route den all ı seç sonra karşına çıkan ekrandan route all (8) ı tıkla o kendisi çizer. fakat çizim bittikten sonra mutlaka kontrol et. protelin bu özelliği profesyonel alanda kullanılmıyor. kolay gelsin.

• 3 ve 4

• 5 ve 6

• 7 ve 8

• resimler biraz karışık olmuş ama artık kusura bakmayın ayrıca 1 ve 2 nolu resimler ekteki dosyada tekrar kolay gelsin.
  • arkadaşım ben proteus kullanıyorum ve çok güzel protel 99 kullandım içinde fazla elemen yok olsa bile footprintleri yok proteus da ise daha fazla hem simülasyonda kolay ayrıca protelde tek katlı baskı devre yapamazsın ben meslek yüksek okulunda protel gördüm döküman falan var kağıtlarda ama proteusla başla proteli tavsiye etmem zaten kullanıncada göreceksin.bu benim fikrim herkese iyi çalışmalar

mail:mehmetaa@gmail.com

• eagle denemelisin.www.cadsofd.de den indirebilirsin
  • protel99se güzel programmış doğrusu ama bu programı indierebileceğim başka bir site bilen varmı_?
    ayrıca ilgilenen arkadaşlara çok teşekkür ediyorum
    özellikle sana elbombacı Allah senden razı olsun
  • arkadaşlar dedektörlerde heterodin sistemle yapılan ile, puls ınductıon sistem arasında ne gibi bir fark vardır ve hangi sistem mantığı daha verimli olur ve şöyle denediğiniz netice aldığınız derin mesafeli bir cihaz şeması varsa göndeririseniz sevinirim.
    selamlar.
  • quote:

Orjinalden alıntı: MASTER HUNTER

arkadaşlar dedektörlerde heterodin sistemle yapılan ile, puls ınductıon sistem arasında ne gibi bir fark vardır ve hangi sistem mantığı daha verimli olur ve şöyle denediğiniz netice aldığınız derin mesafeli bir cihaz şeması varsa göndeririseniz sevinirim.
    selamlar.

http://forum.donanimhaber.com/m_3925192/tm.htm

burada baya bi konuştuk bu konularda

• elbombacı kardaş,
    senin beğendiğin tavsiye ettiğin ve netice aldığın şema hangisidir. Öyle görünüyorki bu konuda en bilgilimizin
    sen olduğunu zannediyorum. 'İşte makina bu..!' dediğin bir dedektör şeması varsa ve bu hangisiyse, bizimle paylaşırsan sevinirim. 15 senedir bu işlerle ilgileniyorum, ama birçok devre içerisinde ciddi bir devre hangisidir karar veremiyorum. Birçok dedektör devresi yapmama rağmen tatmin edici bir sonuç alamadım. Bu konuda yardımcı olursan sevirim. Hem sonra senin kullandığın otomatik baskı devre çizen proğram hakkında (kullanım açısından) daha fazla açıklayıcı bilgi verirsen sevinirim. Ve bu proğramı nereden temin edebilirim. İsteklerim biraz çok oldu ama idare et kardaş. Ben de Kastamonulu'yum. Yav yoksa bu iş bizim kanımızda mı var ha ne dersin.....
    Selamlar.

• kasinlikle haklısın kanımızda var galiba.. fazla abatrtmadan hobi olarak güzel bişi. abartmıcamı bilsem bande yaparım.... ama ben yapıp satacam inşallah...

valla bende 6 senedir elektronikle ilgileniyorum. bu 6 senenin 3 senesini dedektor yapmakla daha doğrusu yapmaya çalışmakla geçirdim. bi sürü devre yapmışımdır. ama bir metal parayı en fazla 15 cm den algılatabildim. en son xr71 diye bir dedektor var. onun pcb sini çizmeye çalışıyorum. (zaman buldukça malum okuyorum) son ilgilendiğim devre bu. şimdiye kadar yapdığım devrelerden en iyi sonuç veren PI (pulse induction) sistem dedektörler. valla harbiden kastamonluların kanında var galiba bu iş. inşallah en son cebelleştiğim devre ii çalışır da emeklerim boşa gitmez. bana şöyle 1 lirayı 30-35cm den algılasın yater. yani piyasadaki, dedektörler gibi. bide pic öğrendi mi tamam. üretime geçecem valaa sadece kastamonudan bi sürü kişi sipariş vedi....

fakat bu dedektorlerde metal ayrımı nın mantığı nedir bilmiyorum. türkçe bir kaynak bulamadığımdan bu konuda bilgisizim. inşallah bu işi ayrıntıları ile bilen biri çıkarda bizi bilgilendirir.

bide protel adlı program hakkında zamanım oldukça bu başlık altında bilgi vermeye çalışacağım.(bildiğim kadarıyla) bu programı
    eğer ist. da oturuyorsan kolay bulursun (bi kadıköy yaptınmı tamam) fakat ist. dışındaysan gerçekten bir fikrim yok....

bi de dedektörle ilgili bi başlığımız var. dedektörle ilgili olan konuşmalarda orda olsun ki karışıklık olmasın dimi

• Elbombacı Kardeşim,

xr71 dedektör cihazı üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünde bahsediyorsun. Cihazla ilgili çalışmalarını bir an önce başarıyla tamamlamanı ve gözlemlerini bizimle paylaşmanı sabırsızlıkla bekliycem. Şunun bilinmesi gerekir ki, amatör dedektörcülerin yaptığı cihazların piyasadaki pahalı ve gösterişli hemcinslerinden aşağı kalır hiçbir yanı yoktur. Elde edilen teknik verilere bakıldığında bu gerçek rahatlıkla görülecektir. 15 sene zarfında birçok yerli ve ithal marka dedektör kullandım. Tabir caizse beş para etmezler. Altın diye alüminyuma sinyal verenlerimi ararsınız, 8 metre derinlik mesafesi denilipte 80 cm'den dahi zor algılayanlarımı dersiniz, daha neler dersiniz. Açıkcası fena halde kandırılıyoruz. Satıcıların abartılı övgülerine aldanarak küçük bir servet ödeyerek alınan dedektörlerin bir oyuncak olduğu farkedildiğinde isyan etmemek mümkün mü? Harcadığın paraya mı yanarsın, makinanın elinde kaldığına mı yanarsın....
    'Metal ayrım mantığını nedir' diyorsun, tam olarak ne kastettiğini anlayamadım. Ferros-nonFerros türü bir ayrımı mı yoksa metalin hangi tür olduğunu saptayan bir ayrımın mantığını mı kastediyorsun? Bildiğim kadarıyla H.Veysel Güleryüz'ün yazdığı bir kitaptan başka piyasada kitap bilmiyorum. Kitabın bir yerinde metal ayrım işinin mantığından bahsediyor. Daha fazla bilgi için oraya bakmalısın.
    Bu arada Fransızca dergide verdiğin cihazı tavsiye eder misin? Uğraşmaya değer mi?
    Ve 1 metre mesafeli cihazın pcb'si var mı? Diğer arkadaşlardan da bir ricam olacak, elden geldiğince verdiğiniz şemaların pcb'sinide verirseniz iyi olur. Hep birlikte ilerleyelim, gelişelim.
    Sorularımı cevaplamada göstermiş olduğun duyarlılık için teşekkür ediyorum. Öyle görünüyor ki bildiklerini paylaşmada en cesurumuz sensin. Bu platformda konuyla ilgilenen katılımcılara oldukça faydalı olduğuna inanıyorum. Bilgi akışını sürdürmen dileğiyle....
    Selamlarımla.....

(Not: Dedektörle ilgili başlıktan bahsediyorsun... İnternet bilgim az olduğu için ne demek istediğini anlamadım.)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MASTER HUNTER -- 5 Kasım 2005, 19:32:50 >

• http://forum.donanimhaber.com/m_3925192/tm.htm burayı tıklla burdayız.... (ikinci sayfada)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Uykusuz. -- 5 Kasım 2005, 21:06:29 >
  • hocam proteus u da kullanabilirsin.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.