Şimdi Ara

PC topluyorum tavsiyenizi alırım

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
440
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Aklımda böyle bi sistem var ama aklıma bu iki işlemci takıldı (aralarındaki fark çok mu) ve anakart yeterli olur mu?

i5 10600KA VEYA i710700K

DDR4 - 16GB - 3200MHZ x2

650W güç kaynağı

Samsung 970 Evo plus 1TB

Asus Prime B560M-A LGA 1200

10TB HDD 7200RPM

Ekran kartım şimdilik 1060 bir süre böyle kalacak.

toplama nedenim: Hem oyun hem iş için çok ağır oyunlar oynamıyorum.

Bütçe 10,000TL

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi byJuck -- 18 Mayıs 2021; 19:53:30 >

• Böyle bir sistem topladığına göre bütçe sıkıntısı yok sanırım.. 32 GB RAM, 10 TB ?? hard disk, Samsung 970 Evo Plus M2 SSD gibi bileşenler ucuz parçalar değil çünkü.. ama o anakart olmaz bu sisteme.. madem aldın tam yap bence.. normal ATX formlu ve en az Z490 çipsetli, kaliteli bir model almalısın.. tabi işlemciye harici sıvı ya da hava soğutma da gerekiyor.. PSU ilerisi için ve tam yükte sürekli çalışacaksa kaliteli ve 80+ GOLD sertifikalı almalısın.. bütün bunlar epey pahalıya patlayacaktır elbette.. ama arkana bakmadan en az 6 - 7 sene rahat kullanırsın sistemi..

• Bütçeyi ekledim. Sıvı soğutma bütçeye dahil olur :) güç kaynağı evet 80+

Z490 ile hız aşırtma yapabilir miyiz işlemciye?

• Temel Frekans 3.8 GHz
    • Artırılmış Frekans 5.1 GHz
    • Çarpan Kilidi Açık (Kilitsiz)
  • Angelmax kullanıcısına yanıt

10 bin lira bütçeye alamazsın ki bu parçaları.. evet, Z490 kaliteli bir anakart alırsan overclock yapabilirsin.. ama sıvı soğutma lazım.. bol fanlı kasa lazım.. 10 TB hard disk diyorsun.. 32 GB RAM falan .. mümkün değil yani..  

• Bazı parçalar yurt dışından geldiği için yaptık bir şeyler :)

Daha çok işlemci & anakart uyumundayım. Hız aşırtma kolay yapılıyor mu yani basit bir arayüz var mı yoksa zorlar mı?

Temel frekans ile aşırtılmış frekansı otomatik mi yapıyor işlemci yoksa orda mak kaça aşırtabileceğimizi mi kastediyor?

• quote:

Orijinalden alıntı: byJuck

Bazı parçalar yurt dışından geldiği için yaptık bir şeyler :)

Daha çok işlemci & anakart uyumundayım. Hız aşırtma kolay yapılıyor mu yani basit bir arayüz var mı yoksa zorlar mı?

Temel frekans ile aşırtılmış frekansı otomatik mi yapıyor işlemci yoksa orda mak kaça aşırtabileceğimizi mi kastediyor?

Sistemi uzun süre kullanacaksan bütün parçalar iyi olmak zorunda kardeşim.. biraz pahalıya gelecek ama buna değecektir.. yalnız 10 TB hard disk ve o pahalı SSD den kısman gerekiyor.. 4 GB en uygun hard disk ve 500 GB SSD yaparsan epey bütçe artacaktır.. onunla da anakartı yükseltip, sıvı soğutma ekleyebilirsin.. hız aşırtma bilmeyen için biraz zordur elbette.. alacağın işlemci zaten oldukça güçlü.. en az 2 sene hız aşırtmaya gerek olmadan yeterli gelecektir.. frekansı işlemci ve anakart yük durumu ve uygulamaya göre kendi ayarlıyor.. senin bir şey yapmana gerek yok..

• Angelmax kullanıcısına yanıt

Z490 not aldım B560'tan iyi gibi duruyor. Umarım tavsiyen işe yarar. Başka önerin var mı?

SSD ve HDD öyle kalsın sorun değil. Okuma/yazması 3000+ bir şeyler bakıyorum samsung m.2 970 evo o civarlarda başka bulamadım.

• 10 tb hdd çok degilmi.chia mı kazılcak yoksa

• O da olabilir ETH'de olabilir keyif için her şey yapılır :)

Chia denemek istiyorum evet

Önerin var mı?

• quote:

O da olabilir ETH'de olabilir keyif için her şey yapılır :)

Chia denemek istiyorum evet

Önerin var mı?

İntel 11.nesilde z490 veya z590 anakart tercih edin bence

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Z490 not aldım B560'tan iyi gibi duruyor. Umarım tavsiyen işe yarar. Başka önerin var mı?

SSD ve HDD öyle kalsın sorun değil. Okuma/yazması 3000+ bir şeyler bakıyorum samsung m.2 970 evo o civarlarda başka bulamadım.

SSD ve HDD kalsın benim için de sorun değil.. ama bütçen için sorun.. anakart ve soğutma fiyatları çok ucuz değil burada.. bir iki örnek ekliyorum..

Anakart: https://www.hepsiburada.com/asus-rog-strix-z490-a-gaming-intel-z490-ddr4-4600-mhz-oc-lga1200-atx-anakart-p-HBV00000TILZC

Soğutma: https://www.hepsiburada.com/cooler-master-masterliquid-ml360r-rgb-adreslenebilir-led-fan-islemci-sivi-sogutma-p-HBV00000MGAA9

Overclock yani hız aşırtma yapacaksan alacağın PSU da kaliteli olmak zorunda.. öyle sıradan 650 Watt 80+ PSU ile bu iş olmaz maalesef..

PSU: https://www.hepsiburada.com/high-power-performance-gd-800w-80-gold-guc-kaynagi-hp1-j800gd-f12s-p-HBV0000111BHN

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.