Şimdi Ara

PC Kilitleniyor. Sorun Donanim mi Windows 10 mu..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
2.851
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Windows 10 ilk kurdugumda sorun yoktu. sonra 1709 ile pc nin ani kilitlenme sorunu cikti. sonra düzeldi. en sonunda 1803 otomatik güncelleme yapinca yine sorun basladi. yalniz bu sefer 1709 a geri dönüs , 1703 e geri dönüs bile birsey getirmedi. acaba sorun hdd kaynakli mi diye gidip Samsung Evo 970 M2 SSD aldim.

Pc acildiktan sonra aniden kilitleniyor. belirli bir zamani yok. bazen 2-3 gün , bazen 5 dk sonra bazen MSI anakart logosu gectikten hemen sonra.

DDR4 Ramlarin yerini degistirdim. tek tek kullandim. yine fayda yok. USB ile Mem86 yani Ram test programi ile teste bile tabi tuttum. bu sorunlari yasarken dikkatimi ceken nokta su :

1. Ekran kartinin bazen kilitlenme sonrasinda kendini resetlemesi. yani wattman kendini resetledi diye uyari geliyor.
    2.Herhangi bir isinma sorunu görünmüyor.
    3.Son Care Windows 8.1 e geri dönmek yada yedek ekran karti bulup ekran kartindan olup olmadigini ögrenmek. Herseyi denedim PC yi alip cöpe atasim var ama :D daha yeni bir dünya para bayildik. bu yaziyi yazarken son 10 dk kilitlenme olmadi... h

Sistem :

Ryzen 2600x
    16GB DDR4 Gskills Ram
    Powercooler Red Devil RX 480
    Samsung Evo 970M2 500GB
    Corsair RM850X PSU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cosmos2999 -- 30 Temmuz 2018; 13:57:50 >

• Nedendir bilmiyorum bende 3 ay önce format attım windows 10 kurdum hiç sıkıntı yoktu sonra güncelleme yaptım boyna çökmeye başladı şuan kesin olarak sıkıntı nerde çözemedim ama %90 ihtimal windows 10 güncellemelerinde diye düşünüyorum.
  • Galatas4ray kullanıcısına yanıt
    Windows kilitlenme ve donma sorunu diye Google de çıkan yöntemleri deniyorum. Bazen 3-5 gün işe yarıyor. Sonra birden yine başlıyor. 1803 de sorun dedik, temiz 1709 kurdum, şimdi 1703 ve hepsinde güncelleme kapalı...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Sabah 12 den beri suana kadar kilitlenme ve donma yok.... hani donanimsal sorun olsa hep olmasi gerekmezmi...
  • Hocam bütün parçalara tek tek, ve sonra hepsine aynı anda bir stress testi uyguladınız mı? Uyguladıysanız bu işlemler esnasında sıcaklıklar da veya başka bir şeyde anormallik gördünüz mü? SSD'yi yeni almışsınız ama yine de bir baktınız mı Crystal Disk Info ve Mark ile? Önerim AIDA, Furmark, Prime95, Intel Burn Test, Memtest ve OCCT gibi stress programlarını yükleyip ilkten bileşenleri teker teker sonra hepsini bir anda %100 yüke sokmanız. Bu esnada da sıcaklıkları vs HWMonıtor gibi bir uygulamayla kontrol etmeniz. Bu şekilde yaptığınız testlerde her test en az 1 saat bir sıkıntı yaşamıyorsa o zaman bir değişiklik var diyebiliriz bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KciD -- 31 Temmuz 2018; 0:12:4 >
  • KciD kullanıcısına yanıt
    Ram Teste tabi tuttum. Ekran kartini Furmark ile 1 saat full calistirdim. SSD teste tabi tutuldu. Ram lerin yeri degistirildi. Ram ler tekli takilarak denendi. Donanimsal olma ihtimali beni daha anakart ekrani gelmeden bile kilitlenmesi nedeniyle endiselendiriyor.

henüz bios ekrani gelmeden bile kilitlenme oluyor ise , Anakart , Ram , CPU , Ekran karti ile alakali olmali. ama ilginc tarafi eger ki ekran karti ile ilgili sorun var ise o zaman klavye neden kitleniyor. suan 12 saattir bir sorun yok.

Pozitif tarafi : Anakart , islemci , DDRAM , PSU nin garanti kapsaminda olmasi, M2 SSD dahil.

Kötü taraf Ekran kartina OC yapildigi icin Garanti disi olmasi. SATA SSD de Bad factor system hatasi veriyordu. yani mavi ekran hatasi. simdi ise bambaska bir nedenle kilitleniyor. Cözümü bulana ödül verecem bu gidisle :D
  • Bir not daha .. PC her acilista Cihaz kurulumunu tamamlamak icin yeniden baslatin diyor. ama aygit yöneticisine baktigimda hangi cihazin oldugunu bulamiyorum.
  • Hocam tüm sistemi aynı anda strese soktunuz mu? Bilgisayarda hiç OC olmadığını varsayıyorum. Bir voltajları kontrol eder misiniz? 1.4v de mi acaba vcore? Bir de hocam CPU'yu prime95, intel burn test, OCCT gibi testlere tabi tuttunuz mu onu söylememişsiniz :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cosmos2999

Bir not daha .. PC her acilista Cihaz kurulumunu tamamlamak icin yeniden baslatin diyor. ama aygit yöneticisine baktigimda hangi cihazin oldugunu bulamiyorum.
    Hocam bunun, bu sorununuzla ilgili olduğunu düşünüyor musunuz? Ben biraz internette baktım. OS ile ilgili hiçbir sıkıntı yaşamayan insanlar genel olarak bundan şikayetçi olmuşlar. O yüzden direk bir bağ kuramadım ama tabiki biliyorum da diyemem. Bir de windows 8.1'e geçtiğinizde kesin çözülüyor mu hocam bu sorun?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KciD -- 31 Temmuz 2018; 1:34:6 >
    Bugun Tekrar GPU yu 1 saat Stress teste soktum. OCCT yi indirdim onu deneyecegim.
  • PC Kilitleniyor. Sorun Donanim mi Windows 10 mu..

Kilitlenme zamanlamalari.

PC kitlendigi dönemlerde Olay Günlügü
    PC Kilitleniyor. Sorun Donanim mi Windows 10 mu..PC Kilitleniyor. Sorun Donanim mi Windows 10 mu..

• http://forum.notebookreview.com/threads/fix-event-id-37-and-event-id-7000-for-windows-10-creators-update.804540/

Hocam buna bir baktınız mı? ID:37 ve 7000 için çözüm önerisi içeriyor lakin 7000 için çözdüğünü ama 37'nin devam ettiğini söylemiş deneyen birisi.

Birde
    quote:

Bilgisayarın olay kimliği 41 altında bildirilmeyen bir BugcheckCode değeri içeren bir Dur hatası oluşturduğunu görürseniz bilgisayarın yeniden başlatma davranışını değiştirin. Bunu yapmak için aşağıdaki adımları izleyin:
    Bilgisayarım'a sağ tıklayın ve ardından Özellikler'e tıklayın.
    Gelişmiş sistem ayarları'na tıklayın.
    Gelişmiş sekmesine tıklayın.
    Başlangıç ve Kurtarma bölümünde Ayarlar'a tıklayın.
    Otomatik olarak yeniden başlat onay kutusuna tıklayıp temizleyin.

Bunu deneseniz acaba hata devam ettiği halde kendini kapatmayı keser mi?

suan hata vermiyor. olay günlügü sessiz :D eger yine olursa deneyecegim. genelde pubg oynarken basliyor sorun ve sonraki yeniden baslatmalarda devam ediyor. birde onu deneyecegim eger ki yine pubg oynarken olur ve ayni kodlari verirse windows dan kaynaklanabilir sorun. ama aklimi karistiran hala Anakartin resetleme sonrasinda bezen aktiv olmamasi. yada yeniden baslatmada pc nin bios ekranina gelememesi... OCCT ile 20 dk lik testler yaptim sorun cikmadi. GPU ve CPU testleri. AIDA64 kurdum orda da herhangi birsey görünmüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Cosmos2999

suan hata vermiyor. olay günlügü sessiz :D eger yine olursa deneyecegim. genelde pubg oynarken basliyor sorun ve sonraki yeniden baslatmalarda devam ediyor. birde onu deneyecegim eger ki yine pubg oynarken olur ve ayni kodlari verirse windows dan kaynaklanabilir sorun. ama aklimi karistiran hala Anakartin resetleme sonrasinda bezen aktiv olmamasi. yada yeniden baslatmada pc nin bios ekranina gelememesi... OCCT ile 20 dk lik testler yaptim sorun cikmadi. GPU ve CPU testleri. AIDA64 kurdum orda da herhangi birsey görünmüyor.
    Anakartın aktif olmaması derken hocam start mı tetiklemiyor? ve bu durumda napıyorsunuz güç kablosunu prizden çıkarıp tekrar mı takıyorsunuz yoksa PSU'nun sigortasını mı aç kapa yapıyorsunuz?
    Pc yi yeniden başlat yapınca normalde kapandıktan sonra bip diye ses gelir ve anakart kendini yeniden başlatır. Pc kapanıyor tam yeniden başlıyor normal ama klavye, Maus, ekran kartı devreye girmiyor ayrıca Bios ekranı gelmiyor. Yani Boot yapmıyor anakart. Cmos temizleme sonrası düzelir belkide. Sonuçta defalarca kilitlenme vs yaşadı. Diğer ihtimal ise Windows un tam olarak kendini kapatması olabilir. Bugün defalarca kendim reset atıp Anakartin davranışını gözlemleme yapabilirim. Ama anakart Yeni ve Msi in üst seviye Anakartindan birisi.

• amd ile windows bence intel ile windows kadar uyumlu değil bence amd yi satın intel alın kafanız rahat olsun
  • quote:

Orijinalden alıntı: atmosferikmotor

amd ile windows bence intel ile windows kadar uyumlu değil bence amd yi satın intel alın kafanız rahat olsun
    teşekkürler hocam gerçekten süper bilimsel bir bilgi. Ben hemen elimdeki AMD sistemi çıkarmaya koşuyorum. P4 filan artık ne olursa olsun intel olsun (windows uyumlu). Ya da Ubuntu filan mı yüklesem o AMD uyumlu mudur ki

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi KciD -- 1 Ağustos 2018; 11:22:25 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: KciD

teşekkürler hocam gerçekten süper bilimsel bir bilgi. Ben hemen elimdeki AMD sistemi çıkarmaya koşuyorum. P4 filan artık ne olursa olsun intel olsun (windows uyumlu). Ya da Ubuntu filan mı yüklesem o AMD uyumlu mudur ki

Alıntıları Göster
    Intel'in i5 yeni serilerine falan bakmak lazım. AMD ile Ubuntu uyumunu bilmiyorum hiç kullanmadım.
  • Sorun ansizin kayboldu :D tek yaptigim Bios dan bir ayari degistirmek oldu. sonra kilitlenme kesildi. o ayari geri aldim acaba ondan mi diye kilitlenme yok. hatta 1703 den 1803 e güncelledim sorunu bulmak icin tik yok :D bakalim kac gün sonra kendini ansizin gösterecek
  • Aylar süren sorunun kaynağını en sonunda teknik servis cozebildi.

Sorun işlemci kaynaklı imiş. Bütün parçaları test ederek Cpu nun bozuk olduğunu söylediler.

İşlemci yeni idi Garantiye gönderdim. Amd bütün email atmış. Değişim yapılacak diye. Yeni işlemciyi gönderirler.

Ryzen 2600x almıştım. 2700x den 100€ ucuzdu diye. Şimdi 60+15= 75 € gitti. 1 ay PC siz kaldım.. Bakalım yeni işlemci ile nasıl olacak.

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.