Şimdi Ara

Patron %20 zam teklif etti işciler kabul etmedi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
43
Cevap
2
Favori
4.170
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
1 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

İstanbulda 10 yıldır özel sektörde CNC operatörü olarak çalışıyorum, son 3 yıldır postabaşı olarak görevime devam etmekteyim.

Çalıştığım firma cok kurumsal bir yer değil, son 4 senede iyi bir büyüme oldu ayrıca son 3 yıldırda sendikalı bir fabrika, bu yılki zam için %20 bir teklif yaptılar, iş yerinde AGİ hariç en düşük ücret 2077 TL tabi maaşlar işe yeni başlayan vasıfsız bir işci için 2800 civarına tekabül ediyor, çünkü 4 ikramiyesi var, bu ikramiyeler 12 aya bölünerek aylık olarak veriliyor, yanında birde aylık 67 TL yakacak yardımı var bu şekilde 2800 civarını buluyor vasıfsız bir işci için.

Çalıştığım firma beyaz yakalılar ile birlikte 400+ çalışana sahip, gümrük içerisinde olduğundan devlete vergi vermiyor, yurt dışondan aldokları makineler içinde KDV gibi şeyler yok. Teşvik amaçlı yani yaptığımız işlerin %95 i yurt dışına ihraç ediliyor. Bu şekilde ülkeye döviz girdisi oluyor, ürün gönderdiğimiz ülkeler arasında amerika, italya, belçika, almanya, polonya, çek cumhuriyeti, fransa, hollanda gibi ülkeler var.

Mesela Emerson iklim teknolojileri yılın tedarikçisi ödülü aldılar 2014 de bu bahsettiğim emersin firmasının 80 bin çalışını var, ve dünya çapında 35 bin tedarikçisi var bu 35 bin tedarikçi içerisinde bizim fabrika ilk 50 de

Yakın zamanda volvo tırlarının fren sistemlerindeki emniyet parçasını üretmeye başladık, tabi direkt olarak volva ya vermiyoruz knor bremse diye bir firma var onlar yapıyor bu fren sistemlerini biz onların istediği parçayı yapıyoruz, onlar bizden tedarik edip komple hazır hale getirdikten sonra volvoya gönderiyorlar.

Merak edenler olabilir diye kısaca özet geçmeye çalıştım,

Zam konusuna gelirsek patron %20 lik teklifi en düşük maaşlı işcide 415 TL net ikramiye artışı ile 550 TL yakacak artışı ile 570 TL civarına geliyor.

Bizim sendika komitesinin hazırladığı teklif ( işcilerden oluşuyor) %42 ye tekabül ediyor, net 720 TL saat ücreti ikramiyesi ile 900+ TL ye falan geliyor.

Sizce piayasaya göre teklif nasıl, hangi civarlarda teklife evet denmeli

• seker1adam kullanıcısına yanıt
    seker1adam demiş ki;
    Mesajı Yerinde Gör
    quote:

Orijinalden alıntı: seker1adam

Tabiki orası öyle gönül isterki yazılıldığı gibi %42 olsun ama bu işin birde patrona gelecek olan maliyet tarafı var, bizim sorunumuz şu hic bir şekilde %40 ın altına düşülmeyecek diyen bir kesim var.

Bu arkadaşlar %42 teklif hazırlayıp is veren teklifi %20 olunca arada yarı yarıya fark oluştu sıkıntı baştan hazırlanan teklifin çok yüksek olması

Alıntıları Göster
    Ben az da olsa insaflı patron gördüm ama insaflı işçi hiç görmedim, işçi hep kendine yontar sizi tenzih ederek söylüyorum hepsi cahil cahil insanlardır çünkü. O komiteye sormak lazım kendileri işveren olsalardı işçilerine %42 zam verirler miydi vicdanları varsa ellerini koyup söylesinler bakalım
    Kusura bakmayın ama vasıfsız eleman % 40 altı kabul etmeyecek ben o adamı kapının önüne koyarım . Ben daha önce 20-30 TL zam aldığımı biliyorum . Orada işe veren eğer dişini gösterirse tamamı geri adım atacaktır . Vasıfsız elemanda biliyor ki piyasada muadili bir iş bulamayacak. Burada yanlış anlaşılmasın patron ne derse kabul edin demiyorum ama akıl mantık çerçevesinde hareket etmek gerekiyor.
  • Valla bence fazla abartmayın derim işverenin damarına basarsanız tazminat ödemeyi göze alıp çıkartır hepinizi işten sonra ağlar durursunuz %20 zam gayet iyi. Reel enflasyon hesabı da yapmayın pişman olursunuz, bu sene %40 enflasyon yaşandı diye maaşınız bir anda %40 erimedi çünkü bu ülkede bir bu sene enflasyon krizi yaşandı, geriye dönük 10 seneye bakınca %6-10 arası gitti geldi hep.
  • Merhaba,bence kötü bir teklif değil. Sizin yapabileceğiniz en iyi şey alabileceğiniz en yüksek miktarı almak . Patronun görevi ise verdiği en düşük miktarı kabul ettirmek . Dolayısıyla süreç iyi yönetilirse mutlu olan taraf siz olursunuz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1F943E7C5

Valla bence fazla abartmayın derim işverenin damarına basarsanız tazminat ödemeyi göze alıp çıkartır hepinizi işten sonra ağlar durursunuz %20 zam gayet iyi. Reel enflasyon hesabı da yapmayın pişman olursunuz, bu sene %40 enflasyon yaşandı diye maaşınız bir anda %40 erimedi çünkü bu ülkede bir bu sene enflasyon krizi yaşandı, geriye dönük 10 seneye bakınca %6-10 arası gitti geldi hep.
    İşte iş yerinde bir grup kesime bunu anlatamıyoruz, bencede teklif kötü değil piyasada kim kime 570 TL net artış yapıyorki,

Kaldıki yeni yeni büyümekte olan bir iş yeri, belki teklif pazarlıkla biraz daha yükselebilir ama adamlar %40 ın altına hiç bir şekilde düşmeyelim diyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: LaOtzi

Merhaba,bence kötü bir teklif değil. Sizin yapabileceğiniz en iyi şey alabileceğiniz en yüksek miktarı almak . Patronun görevi ise verdiği en düşük miktarı kabul ettirmek . Dolayısıyla süreç iyi yönetilirse mutlu olan taraf siz olursunuz.
    Tabiki orası öyle gönül isterki yazılıldığı gibi %42 olsun ama bu işin birde patrona gelecek olan maliyet tarafı var, bizim sorunumuz şu hic bir şekilde %40 ın altına düşülmeyecek diyen bir kesim var.

Bu arkadaşlar %42 teklif hazırlayıp is veren teklifi %20 olunca arada yarı yarıya fark oluştu sıkıntı baştan hazırlanan teklifin çok yüksek olması
  • seker1adam kullanıcısına yanıt
    Kusura bakmayın ama vasıfsız eleman % 40 altı kabul etmeyecek ben o adamı kapının önüne koyarım . Ben daha önce 20-30 TL zam aldığımı biliyorum . Orada işe veren eğer dişini gösterirse tamamı geri adım atacaktır . Vasıfsız elemanda biliyor ki piyasada muadili bir iş bulamayacak. Burada yanlış anlaşılmasın patron ne derse kabul edin demiyorum ama akıl mantık çerçevesinde hareket etmek gerekiyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: seker1adam

Alıntıları Göster
    Ben az da olsa insaflı patron gördüm ama insaflı işçi hiç görmedim, işçi hep kendine yontar sizi tenzih ederek söylüyorum hepsi cahil cahil insanlardır çünkü. O komiteye sormak lazım kendileri işveren olsalardı işçilerine %42 zam verirler miydi vicdanları varsa ellerini koyup söylesinler bakalım

• LaOtzi kullanıcısına yanıt
    Bende aynı fikirdeyim sizinle
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-1F943E7C5

Alıntıları Göster
    İşte cahil demek istemiyorum ama malesef şuan böyle bir problemle karşı karşıyayız.

570 TL artış düşükmüş, kabul edilemezmiş, işin kötüsü bir yüzde %40 tutturulmuş kesinlikle altı olmaz diyorlar. belki biraz revize edilip teklif düşürülse orta yolda anlaşılacak atıyorum %20 değilde belki 25-30 civarında anlasılacak

Ama gelde anlat bunu insanlara, herkes kendi penceresinden bakıyor.

• Şuan özel sektörde zam kavramı kalmadı pek zaten herkes eleman çıkartıyor yada işkurdan gelmiş gibi gösterip maaşın bir kısmını ordan sağlıyor ama geçici süre tabiki sonrası malum. Zam verenler de %10-15 arası anca veriyor. İtiraz etsen piyasa belli işine gelirse lakırdıları söyleniyor. O yüzden sizin sektöre göre kıyas yapamam ama patronun verdiği oran gayet makul
  • Hocam ben meslek lise makine teknik kalıp,üstüne makine myo cıkıslıyım.Cnc torna kod,solid biliyorum.İlk girişte ne kadar veriyorlar benim gibi elemanlara.
    Daha önce okul bitiğinde başvurdum.
    O zamanın asgari ücreti 1400 lira vermişlerdi.1 ay calısıp bıraktım,cnc operatörlüğü.bu kadar ağır sartlarda 1400 değmez diyip İsg uzmanı oldum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RustyCohle -- 20 Ağustos 2019; 10:55:29 >
  • Bir iş veren hemde özel sektörde %20 zam veriyor bence ülkemiz şartlarında gayet güzel bir teklif verilmiş şansınızı zorlamayın derim
  • Hocam %20 teklif çok iyi cidden fazla zorlamayın derim %25’e çıkarttırabilirseniz çıkartın fazla zorlarsanız gözü döner tazminatla işçileri çıkartır. Belli ki patron iyi niyetli zorlamaya gerek yok
  • Teklif %22 oldu bu arada ama kabul edilmemiş yine sendika tarafından.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RustyCohle

Hocam ben meslek lise makine teknik kalıp,üstüne makine myo cıkıslıyım.Cnc torna kod,solid biliyorum.İlk girişte ne kadar veriyorlar benim gibi elemanlara.
    Daha önce okul bitiğinde başvurdum.
    O zamanın asgari ücreti 1400 lira vermişlerdi.1 ay calısıp bıraktım,cnc operatörlüğü.bu kadar ağır sartlarda 1400 değmez diyip İsg uzmanı oldum
    Şuanda alım yok ama akırken paket ücret dahilinde aylık 3000 TL alırsın sosyal haklarla ve 3000 altına düşmez

Bizde vergi dilimi olayıda yok serbest bölgede olduğumuz için, gümrükteyiz yani maaşın 5000 TL bile olsa vergi kesintisi yok. O açıdan artıları var.
  • doların 3 kat artısı.herseye yapılan zamma bakılırsa asgarı ucretınde 3 kat artması gerekır
    yuzde 300 zam nere yuzde 20 zam nere cok komık olmus
  • quote:

Orijinalden alıntı: aydınayhan

doların 3 kat artısı.herseye yapılan zamma bakılırsa asgarı ucretınde 3 kat artması gerekır
    yuzde 300 zam nere yuzde 20 zam nere cok komık olmus
    Yüzde 300 zam yapılırsa 4 katına çıkmış oluyor.
  • 40 in alti olmaz diye itiraz ederlerse daha az zamli miktara calismayi kabul edecek cok isci var, zaten patronun gucu buradan geliyor, topluca atar kabul etmeyenleri.
  • Her sene %12 / %15 civarı zam alıyoruz.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.