Şimdi Ara

Passat 1.6 TDI mi? Mondeo 1.6 TDCI mi? (5. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
247
Cevap
1
Favori
38.009
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • İki aracı bildiğim kadarıyla yazacağım. 2007 model B6 kasa (bir önceki) Passat ve 2008 model majyajsız kasa Mondeo kullandım. Makyajlı kasa Mondeo ve yeni kasa Passat kullanmadım o yüzden aşağıda yazacağım kıyaslama son kasalar için geçerli olmayabilir.

1. İç hacim :
    Dıştan da görüldüğü üzere Mondeo'nun iç hacmi daha geniş ama Passat da geniş. Çok çok uzun boylu değilsen veya makam aracı almayı düşünmüyorsan bu 2 araç arasında iç hacim genişliği tercih kriteri olmaz bence çünkü Passat geniş bir iç hacim sunuyor, Mondeo ise çok geniş bir hacim sunuyor.

2. Konfor, yalıtım :
    Ben bu konuda 2 araç arasında fazla fark göremedim, aynı sayılır. Bi tanıdığım makyajlı kasa Mondeo kullanmıştı ve ses yalıtımının çok iyi olduğunu söylemişti. Passat'ın son kasasında ses yalıtımı nasıl bilmiyorum.

3. Yol tutuş, sürüş dinamizmi :
    Bu konu Ford'un uzmanlık alanına giriyor. Mondeo kesinlikle daha iyi. Yüksek süratlerde bile sürücüye çok güven veren bi gidişi var. Direksiyon olarak da Mondeo'yu daha çok beğendim.

4. Ergonomi :
    Passat da güzel ergonomik detaylar var. Passat'ta kol dayamanın yüksekliğinin ayarlanabilir olması Mondeo'da olmayan güzel bir ergonomi detayı. Ön konsolda küçük çekmeceler falan gayet kullanışlı ama son kasa Passat da o çekmeceler uçmuş diye okumuştum, tam emin değilim. Diğer yandan Mondeo'nun direksiyon üzerindeki CC'nin kullanımı Passat'ın ayrı kolda olan CC'sinden daha kullanışlı ama sen Trendline Passat'a bakıyosun, onda CC yok sanırım.

5. Motor, performans :
    Kağıt üstündeki verilerde ( 115hp 270Nm tork - 105hp 250Nm tork), 0-100 hızlanmada, ara hızlanmalarda Mondeo'nın 1.6 TDCI Passat 1.6TDI'den üstün. Mondeo'nun Passat'a en çok üstünlük sağladığı alan burası. D-segmentinde 1.6 dizel motor söz konusu, o yüzden performans önemli bence. Bu forumda da Passat 1.6TDI kullanan ve motorun performansından şikayetçi olan vardı.

6. Sorunsuzluk :
    Her iki araç da piyasaya çıkalı baya zaman oldu (Passat'ı 2005 çıktı sayıyorum, mekaniği, yürüyen aksamı değişmedi), o yüzden 2 aracın da sorunları giderilmiş ve sorunsuzluk anlamında olgunluğa erişmiş araçlar.

7. Fiyat-donanım :
    Donanımlar tek tek incelemedim ama sanırım Trend seviyede Mondeo'nun donanımı daha zengin.

Şu da önemli bir şey Trendline Passat 63.000 TL ve pazarlık yapabileceğini sanmıyorum. Mondeo Titanium ise 66.000 TL ve bence Ford'da pazarlıkla fiyat indirebilir, yani baz donanım Trendline Passat fiyatının 1000 veya 2000 TL üzerine oldukça donanımlı Mondeo Titanium alabilirsin.

Mondeo'nun şu ana kadar az satılmasının nedeni 1.6 dizel sunmaması. D-segmenti araç satışlarında ilk 5'e bakarsan hepsinin 1.6 dizel sunan araçlar olduğunu görürsün. Herkesin beğendiği İnsignia ilk 5'e giremiyor mesela. Mondeo'da 1.6 dizel geldikten sonra satışlarının artma ve Passat kadar olmasa da mevcut duruma göre daha çok satma ihtimali var. Ama belli de olmaz, 1.6 dizel motorla da tutmayabilir.

Not : Ford da VW de babamın malı değil, elimden geldiğince objektif yazmaya çalıştım.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zeytinkoy -- 16 Haziran 2011; 14:16:33 >

• barisozyurt açıklayıcı bilgiler için çok teşekkürler.
  • aynen çok güzel bir açıklama olmuş. Ve ben de aynı şekilde düşünüyorum Vw artık sen almazsan başkası alır diyerek pazarlığa yanaşmaz iken ford'da yapabileceğin pazarlığın sonucunda passat fiyatına ya da az biraz üzerine boşline passat yerine titanium seviyede bir mondeo'ya binersin bu da büyük bir etken sonucunda benim mondeo dememde.

İşi ankete çevirmişsin diyen arkadaş için de şöyle diyorum, herkes anket gibi yapsa da sadece "mondeoculara beni de yaz" demek yerine "beni mondeoya şöyle düşüncelerimden dolayı yaz" dersek anket ve sebebleri de bir arada olur... Sonucunda bu konu "paran olsa panamero mu alırdın yoksa cl63 amg'mi alırdın" başlığı değil ki sadece zevklerimiz konuşsun. Herkes bilgilerini yazmalı ki bilelim. Sonrasında artık medyanını mı hesaplarız ortalamasını mı hesaplarız, varyansını mı standart sapmasını neyini yapıyorsak yaparız...
  • O heybet,o hayvani kasa,o makam aracı durusu ile Mondeo diyorum...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi BlackElantra -- 16 Haziran 2011; 14:36:21 >
  •  Passat 1.6 TDI mi? Mondeo 1.6 TDCI mi?

Passat 1.6 TDI mi? Mondeo 1.6 TDCI mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi halil altın -- 16 Haziran 2011; 21:13:32 >
  • Bu son resimde tiplerine bakınca da mondeo diyerek ne kadar doğru birşey dediğimi bir kez daha kanıtlattınız(tabiki de zevk meselesidir birşey diyemem ama tip olarak da mondeo diyorum)
  • Ford bence övgüyü hakedecek sekilde iyileştirdi kendini, Resimdeki Arac gercekten harika
  • Bence Mondeo.

Ayrıca 1.6 dizel versiyonun 2. elinin kötü olacağını düşünmüyorum.
  • Kriterlere göre tercih değişir. Tasarım olarak bence mondeo daha hoş passattan. Ama işte mantıklı olmakta gerekiyor araç seçerken, 2. eli düşündürüyor insanları. Eğer 2. eli düşündürmese bu denli bence mondeo, 508, latitude, C5 gibi araçlar passatla şimdikinden daha iyi rekabet ederler, yakın satış adedi yakalarlar.
    Son olarak mondeo..
  • mondeo
  • Mondeo gerçekten daha hoş duruyor ve 3600 dd 115 hp vermesi daha da seri olduğunu gösteriyor. Passat 4400 dd veriyor bu da aşırı yakıt tüketimi demek.
    Peki hiç 1.6 tdci mondeo kullanan yokmu videoya çeksede bizi bilgilendirse. Yakıt tüketimi nasıl acaba?.....
  • bu konunun üzerine gidip mondeoyu inceledim, kendi fikirlerimi yazdığım bir başlık var oraya da bakabilirsiniz...
    mondeo incelemesi
  • Dün bir Ford bayisine gittim. 1.6 tdci Mondeo yu, yeni focus hb ve yeni focus c max ı inceledim.

Mondeo için
    Mondeo ile Focus a dışarıdan bakıldığı zaman Mondeo nun Focusa göre çok ta büyük olmadığını gördüm. (Park etmede ve şehir içi kullanımda çok hantal diyenler vardı)
    Mondeo nun arka diz mesafesinin çok geniş olduğunu gördüm

Focus için
    Hb Focusların bagajı bana küçük geldi
    Yeni Focuslarda detaylar baya çoğalmış küçük cepler bardak koyma vs...
    Yeni Focuslarda kullanılan göğüs plastiği bana biraz kötü geldi. (Ortamın biraz karanlık olmasından kaynaklanabilir)
    Focusun birinin içinde fena halde kötü bir plastik kokusu vardı. (Diğer araçların hepsi böyle kokmuyordu)
    Yeni Focusların içini tasarım olarak hem beğendim hem beğenmedim tam açıklayamıyorum ama sanki içime sinmeyen birşeyler var. Detay çok ama plastik kalitesi eskiye göre iyimi kötümü bu bende şüphe uyandırdı.
    Bayi içerisinde şu an kullandığım 2004 Fiestadan çok büyük görünüyor.

Focus c-max
    Yeni modeli şimdiye kadar resimlerinden görmüştüm. Gerçeğini görünce daha çok hoşuma gitti. Sun ruflu bir modeldi, genişlik olarak çok güzel. Beni en çok şaşırtan arabaydı.

Birde wv bayisine gitmeyi düşünüyorum.
    Sonrasında 2004 model Fiestama binip yola koyuldum. Tabiki yeniler ile arada çok fark vardır ama eski arabamda hala çok iyi diyebilirim severek kullanıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: barisozyurt

İki aracı bildiğim kadarıyla yazacağım. 2007 model B6 kasa (bir önceki) Passat ve 2008 model majyajsız kasa Mondeo kullandım. Makyajlı kasa Mondeo ve yeni kasa Passat kullanmadım o yüzden aşağıda yazacağım kıyaslama son kasalar için geçerli olmayabilir.

1. İç hacim :
    Dıştan da görüldüğü üzere Mondeo'nun iç hacmi daha geniş ama Passat da geniş. Çok çok uzun boylu değilsen veya makam aracı almayı düşünmüyorsan bu 2 araç arasında iç hacim genişliği tercih kriteri olmaz bence çünkü Passat geniş bir iç hacim sunuyor, Mondeo ise çok geniş bir hacim sunuyor.

2. Konfor, yalıtım :
    Ben bu konuda 2 araç arasında fazla fark göremedim, aynı sayılır. Bi tanıdığım makyajlı kasa Mondeo kullanmıştı ve ses yalıtımının çok iyi olduğunu söylemişti. Passat'ın son kasasında ses yalıtımı nasıl bilmiyorum.

3. Yol tutuş, sürüş dinamizmi :
    Bu konu Ford'un uzmanlık alanına giriyor. Mondeo kesinlikle daha iyi. Yüksek süratlerde bile sürücüye çok güven veren bi gidişi var. Direksiyon olarak da Mondeo'yu daha çok beğendim.

4. Ergonomi :
    Passat da güzel ergonomik detaylar var. Passat'ta kol dayamanın yüksekliğinin ayarlanabilir olması Mondeo'da olmayan güzel bir ergonomi detayı. Ön konsolda küçük çekmeceler falan gayet kullanışlı ama son kasa Passat da o çekmeceler uçmuş diye okumuştum, tam emin değilim. Diğer yandan Mondeo'nun direksiyon üzerindeki CC'nin kullanımı Passat'ın ayrı kolda olan CC'sinden daha kullanışlı ama sen Trendline Passat'a bakıyosun, onda CC yok sanırım.

5. Motor, performans :
    Kağıt üstündeki verilerde ( 115hp 270Nm tork - 105hp 250Nm tork), 0-100 hızlanmada, ara hızlanmalarda Mondeo'nın 1.6 TDCI Passat 1.6TDI'den üstün. Mondeo'nun Passat'a en çok üstünlük sağladığı alan burası. D-segmentinde 1.6 dizel motor söz konusu, o yüzden performans önemli bence. Bu forumda da Passat 1.6TDI kullanan ve motorun performansından şikayetçi olan vardı.

6. Sorunsuzluk :
    Her iki araç da piyasaya çıkalı baya zaman oldu (Passat'ı 2005 çıktı sayıyorum, mekaniği, yürüyen aksamı değişmedi), o yüzden 2 aracın da sorunları giderilmiş ve sorunsuzluk anlamında olgunluğa erişmiş araçlar.

7. Fiyat-donanım :
    Donanımlar tek tek incelemedim ama sanırım Trend seviyede Mondeo'nun donanımı daha zengin.

Şu da önemli bir şey Trendline Passat 63.000 TL ve pazarlık yapabileceğini sanmıyorum. Mondeo Titanium ise 66.000 TL ve bence Ford'da pazarlıkla fiyat indirebilir, yani baz donanım Trendline Passat fiyatının 1000 veya 2000 TL üzerine oldukça donanımlı Mondeo Titanium alabilirsin.

Mondeo'nun şu ana kadar az satılmasının nedeni 1.6 dizel sunmaması. D-segmenti araç satışlarında ilk 5'e bakarsan hepsinin 1.6 dizel sunan araçlar olduğunu görürsün. Herkesin beğendiği İnsignia ilk 5'e giremiyor mesela. Mondeo'da 1.6 dizel geldikten sonra satışlarının artma ve Passat kadar olmasa da mevcut duruma göre daha çok satma ihtimali var. Ama belli de olmaz, 1.6 dizel motorla da tutmayabilir.

Not : Ford da VW de babamın malı değil, elimden geldiğince objektif yazmaya çalıştım.

+1

Kesinlikle Katılıyorum Şunu da belirtmek isterim 1.6 dizelini kullanmadım motor hakkında yorum yapamam

ama 2011 2.0 TDCI Selective kullanıcısı olarak Passata karşı üsütünlük sağladığını söyleyebilirim

Ve genel yorumlarda VW Passatın güzel araba olduğundan ziyade Ticari olarak bakıldığı için tercih sebebi fakat Mondeo iyi güzel araba olduğu için tercih sebebi

Daha önce 2008 Titantum Mondeo vardı
    Şimdi 2011 2.0 TDCI Mondeo Selective
    2015 de yeni kasası çıkar onu alırım inşallah

• 2006 model yarı otomatik tdci mondeo kullanan bir arkadaşım şehir dışı 18 kuruş/km yaktığını söylüyor. Benim tdci fiesta da 16,3 kuruş/km yakıyor. Bu çok iyi bir rakam
  • quote:

Orijinalden alıntı: halil altın

2006 model yarı otomatik tdci mondeo kullanan bir arkadaşım şehir dışı 18 kuruş/km yaktığını söylüyor. Benim tdci fiesta da 16,3 kuruş/km yakıyor. Bu çok iyi bir rakam

TDCI mondeolar yarı otomatik şanzumanlı değildir.

Ekleme: Hiçbir Mondeo yarı otomatik şanzumanlı değildir.

Uzun yolda, hele bir de iniş çıkışın çok olmadığı bir güzergahta bu değerler mümkün.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi haluk 23 -- 21 Haziran 2011; 23:58:15 >
  • mondeo yu alırsanız bence pişman olacaksınız, klavyeden yazıldığı gibi olmuyor, fordun hala aşması gereken birsürü şey var, özellikle konfor konusunda.dizel motor passata yeter. satarken yaşayacağınız sıkıntılar ayrı bir dert, zira 60 bine aldığınız bir araco 40a satmak zorunda kalabilirsiniz bir yandanda 50 55 e... buda bir gerçek mondeo passattan üstün bir araç değil, passat konfor ikinci el ve isteyen istediği kadar dalga geçsin prestij olarak mondeo dan üstün bir araç.
  • quote:

Orijinalden alıntı: haluk 23

TDCI mondeolar yarı otomatik şanzumanlı değildir.

Ekleme: Hiçbir Mondeo yarı otomatik şanzumanlı değildir.

Uzun yolda, hele bir de iniş çıkışın çok olmadığı bir güzergahta bu değerler mümkün.

Hatamı düzeltiyorum otomatik veya tiptronic vitesli bir arabaydı.
    Bu değerler uzun yolda bencede mümkün olabilir. Motoru büyük araç uzun yolda az yakıyordu.
  • Passatçılar
    1-frk96
    2-MEHMETXXXX
    3-TaneR.61
    4-çekomastik
    5-bangsuui
    6-labidu
    7-MeganeCC
    8-cihanair
    9-sugarboy
    10-Janjan
    11-okuryazargezer
    12-Fatih211
    13-HoLY.oNE
    14-strify
    15-

Mondeocular
    1-barisozyurt
    2-bykush99
    3-playumb
    4-will.i.am
    5-hunter06
    6--ottoman-
    7-eray2658
    8-delgadobm
    9-038poyraz
    10-DSMN
    11-Johnnn
    12-airea
    13-FaBeRgE
    14-drsnrky
    15-maivesiyah
    16-Emre BİÇER
    17-drchtygn
    18-Goktug308
    19-shadow35
    20-delgadobm
    21-haluk 23
    22-Cdmpf
    23- applev
    24-Ceyhun_ElantraXd
    25-losen cılıs
    26-hakanoztuna06
    27-ALOK
    28-

1.6 tdci Mondeo alan arkadaşın yorumu (3.sayfada)

• Mondeo selective deki ön konsol ( navide olsun diye bu donanım) çok acayip hoşuma gidiyor. Heleki devir saati yarıda ve renkli büyük yol bilgisayarı acayip hoş duruyor.......
  • 
Sayfa: önceki 34567
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.