Şimdi Ara

Pasif 3d Led Projeksiyon var mı???

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
9
Cevap
0
Favori
2.108
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • İnternette denk geldiğim 3d projeksiyonların hepsi DLP aktif gözlük gerektiriyor. Benim aklıma şu soru takıldı ve pek bişey bulamadım internette;

Pasif 3D gözlüklerle kullanılabilecek 3D'ye sahip ve hem de Led projeksiyon varmı Türkiye sınırları içerisinde

Yabancı sitelerde denk gelmeme rağmen yaygın bişey olup olmadığını anlayamadım. Konu hakkında bilgisi olanların yardımını bekliyorum

• quote:

Orijinalden alıntı: hhdk

İnternette denk geldiğim 3d projeksiyonların hepsi DLP aktif gözlük gerektiriyor. Benim aklıma şu soru takıldı ve pek bişey bulamadım internette;

Pasif 3D gözlüklerle kullanılabilecek 3D'ye sahip ve hem de Led projeksiyon varmı Türkiye sınırları içerisinde

Yabancı sitelerde denk gelmeme rağmen yaygın bişey olup olmadığını anlayamadım. Konu hakkında bilgisi olanların yardımını bekliyorum

direk böyle bir model var mı araştırmadım ama forumda mastercodex nickli bir arkadaşımız vardı,uzun zamandır buralara uğramıyor,takip ettiğini biliyorum ama,
    kendisi 3D projeksiyonlara pasif polarize sistem uygulayan bir modülatör işindeydi,şu an satışı var mı bilmiyorum, forumdan yada web adresinden maille ulaşıp
    kendisinden bilgi alabilirsiniz.

http://www.mastercodex.com

• Evet böyle çalışmalara da denk geldim ama astarı yüzünden pahalı be hocam. Yani cafe falan işletmek lazım böyle bişey almak için, 9 DLP gözlük parası var o üründe :D
    anlaşılan bu aralar pek de mümkün olmayan bir şeye heves ettim. Böyle converter gibi çözümler çıktığına göre uzun süre pasif 3d projeksiyon yaygınlaşmayacak. Lg nin bi modeli var şu ana kadar gördüğüm. O da Led değil. Peki neden böyle bir projeksiyon üretmiyorlar, nedir sıkıntı bilen var mı?
  • 9 DLP gözlük parasını hesap ediyorsanız eğer Pasif Polarize sistemlerde de kendi maliyetinin dışında perde masrafınız olacak ayrıca.
    Pasif Polarize sistemlerde özellikle 3D için gümüş perde olmazsa olmazdır. Gümüş perdelerin maliyeti de nerden baksanız gerçeği
    (çünkü kumaşa gümüş boya ile sürüp satan çakal çok) 2000-2500 TL falan.
  • Eeee 3Dsiz projeksiyonlar ne tarafta acaba
  • quote:

Orijinalden alıntı: hhdk

İnternette denk geldiğim 3d projeksiyonların hepsi DLP aktif gözlük gerektiriyor. Benim aklıma şu soru takıldı ve pek bişey bulamadım internette;

3d bir projeksiyonu pasif sisteme çevirmek için gerekli iki unsur vardır,
    1- 3D polarizasyon modülatörü
    2- Gerçek gümüş perde

3D modülatör:http://www.xd-pro.com/
    gümüş perde:http://www.bogaziciperde.com/TR/projeksiyon_perdesi.htm

bu iki ürünün maliyeti ev kullanımı için oldukça maliyetlidir,

Neden modülatörü lensin içinde cihaz üretilmiyor diye düşünürsek, aslında sizinde dediğiniz gibi LG de böyle bir model var ancak AL değeri düşük, sanırım ısınmadan dolayı polarize modülatör cihazın içine entegre edilmiyor. ayrıyetten kullnamak gerekiyor.

• pasif 3d denilen olay neki,
    streoskopik 3d sanırım.
    Bu şekilde video kaydını sağ ve sol olarak bölme işlemini conveter yapıyorsa bu bence bilgisayar ve yazılımlada mümkün olmalıdır. iki farklı hdmi çıkış olan bir ekran kartı veya çift ekran kartı gibi bir şeyle belki mümkün olabilir. Araştırmak lazım.
    Normal 3d sonuçta 1080p kaynak çözünürlük düşecektir. iki tane 720p projeksiyonla bence daha kaliteli bir görüntü elde edilir. hatta iki tane 1080p projeksiyonla çok daha iyi sonuçlar olabilir bence.ayrıca lümen gucude x2 olmazmı merak ettim.
    ucuz lümeni yüksek iki ev değilde iş projeksiyonuda olabilir.

gumuş perde olayıda biraz sacma geldi. gumuşun kilosu belli. o paralarla saf gümüşü astar olarak plaka halinde koyarsın. sanırım bu gumuş perde olayı pazarlama stratejisi, içinde ti vs vardır. Bizde o kadar boya firması var hala böyle ürünler çıkarmadılar. Eski bozuk vs. projeksiyon tvlerden alıp sadece ekranı perde olarak kullanılabilir mesela.

http://www.instructables.com/id/3D-home-theater-for-under-a-grand/

• aktif 3D de zaten parlaklık düşmüyor mu, gözlük devreye girince? hem de azımsanamayacak şekilde. Ama bir şekilde orda durumu kurtaracak ışık değerine ulaşılmışsa neden pasif te de olmasın.
    Amatör bilgilerimle Aktif 3D: artarda çok hızlı bir şekilde bir sağ bir sol göz için görüntü gönderiyor. Bu da gözlüğün sağ ve sol kısımlarının açılıp kapanmasıyla 3D görüntü algılatıyor. Sonuçta göze gelen ışık yarı yarıya azalıyor
    pasifte ise ekrana sağ ve sol için iki görüntü aynı anda gönderiliyor ve iki görüntü ekranda pikseller arasında paylaştırılıyor. Sonuçta ekrana giden ışık aynı. sadece çözünürlük yarıya inmiş oluyor. ama gözlüğün filtresi sayesinde göze gelen ışık yine %50 azalıyor. Hem yarı ışık hem yarı çözünürlük oluyor.

Yukardaki varsayım doğruysa çözünürlüğün azalmasından dolayı bu projeksiyonların üretimi tercih edilmiyor diyebiliriz. Az ışık ve buna bağlı ısı problemi ikisi için de geçerli sonuçta.

Perde neden gerekli onu bilmiyorum ama :? Belki de iki görüntünün karışmaması için keskin ayrım sağlıyordur. Zaten sadece gümüş olduğu için değil üretim tekniğiyle de alakalı olmalı yoksa gümüşten pahalı perde komik olurdu Rhodium'un dediği gibi :D

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.