Şimdi Ara

Pardus'ta ihtiyacımı karşılayacak programlar

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
6
Cevap
0
Favori
1.994
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • 2 gün önce evdeki PC'mde kullandığım Windows doğrulamaya yakalandı ve can sıktı.

Zaten bir süredir Linux, Pardus nedir, ne değildir araştırıyordum. Artık iyiden iyiye Pardus kullanmaya karar verdim.

Ancak Pardus'un içerdiği ve depodaki programlar konusunda çok bilgi sahibi olmadığım için PC'yi yoğun olarak kullandığım işlerin bir listesini çıkardım ve bu işler için Pardus'ta çalışan hangi programlar var; bilen arkadaşlardan öğrenmek istiyorum. Yanında soru işareti olanlar Pardus'ta karşılık programın olup olmadığını bilmediklerim...

* Internet: Firefox
    * Her türlü Office belgesi: Open Office
    * e-Mule: ???
    * Sony marka MiniDV kameramdan video aktarma, düzenleme ve kaydetme (Movie Maker, uLead Video Studio benzeri) ???
    * Media Player benzeri, bilgisayarımdaki müzik, video arşivlerini derleyip toparlayıp sorunsuz oynatabileceğim bir program ???
    * Codec pack (Bu sorum abes olabilir ama Pardus'un codec'lerle arası nasıl bilmiyorum) ???
    * Virüs programına ihtiyacım var mı???
    * EyDSL benzeri kota takip edebileceğim bir program ???

Oyun hiç oynamıyorum desem yeridir, o yüzden emulator düşünmedim, ama ileride ihtiyaç olur mu bilmem. Pardus'un ihitiyaçlarımı karşılama performansına bağlı.

• e-mule = a-mule
    codec gerekmiyor. pardus'da kurulu.
    smplayer videolar için gayet iyi. müzikler için de amarok.
    virüs programı gereksiz.
    kota takip programı var. bunu yüklemek için pisi paket yöneticisini açıp kota yazdıktan sonra çıkan programı seçmek yeterli.
    video düzenleme ile hiç işim olmadığından tam program ismi bilmiyorum ama mutlaka vardır.
    wine ile bazı windows oyunları ve programları çalışabiliyor. kendine has, quake 3 motoru ile yapılmış bir sürü oyun var. mesela urban terror.
  • Virüs programı lazım size gelen dosyada virüs varsa başkasına göndermeden temizlemeniz için :)
    Cinelerra diye bir editör var ama Pardus için paketi varmı bilemiyorum (Virtualdub ı Wine ile kullabiliyorsunuz)
    (KDE içinde bir tane vardı mplayer temelli ama adı aklıma gelmiyor sanırım arama motorlarından bulunabilir.)
    Fazla soru sormaya cevap aramayada gerek yok aslında yedek alın sonrada Pardusu kurun :) problem olursa buraya sorun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sse -- 6 Nisan 2009; 16:56:15 >
  • Video düzenlemek için Kino.
  • quote:

Orjinalden alıntı: etusch

Video düzenlemek için Kino.

ve .... Kdenlive
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.