Şimdi Ara

PARDUS kamu kuruluşlarında zorunlu hale geliyor (14. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
297
Cevap
2
Favori
12.308
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
8 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Konuya uzak olduğumu nerden çıkardınız?

Ülkemizde en yaygın olan işletim sistemi windows,en yaygın işletim sistemini kullanamayan birisi(nasıl öğretmen olmuşsa) yepyeni(ama eski) bir sistemi nasıl kullansın?

Bir sürü kitap uygulamaları var,hepsi windows için.

Hitabetmiş,

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ClimbDown

Konuya uzak olduğumu nerden çıkardınız?

Ülkemizde en yaygın olan işletim sistemi windows,en yaygın işletim sistemini kullanamayan birisi(nasıl öğretmen olmuşsa) yepyeni(ama eski) bir sistemi nasıl kullansın?

Bir sürü kitap uygulamaları var,hepsi windows için.

Hitabetmiş,

Daha önceki tecrübelerimizden biliyoruz.

Yazdıklarınızdan da anlaşılıyor.

Malesef düşencekelerinizde acınası. Yazık gerçekten yazık. Kendince herşeyi bildiğini hep düşünen ergenlerimizden bir farkınız yok.

Yeniden söyliyim. Bu konuyu tartışacak durumda değilsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• os_lnx kullanıcısına yanıt
    Bu konuyu tartışmak istediğimi kim söyledi,

Saçma sapan nedenlerle alıntılama o zaman kardeşim amacın ne?

Sen de bu konulardaki seviyemi tartışacak seviyede değilsin,sağlıcakla kal.

• quote:

Bu konuyu tartışmak istediğimi kim söyledi,

Saçma sapan nedenlerle alıntılama o zaman kardeşim amacın ne?

Sen de bu konulardaki seviyemi tartışacak seviyede değilsin,sağlıcakla kal.

Yaa. Öyle mi ? Her zaman ki beklediğimiz tavırlar.

Windows kullanmayan onu nasıl kullansın diyen bilgi yoksunu ucuz yorum yapanlara verdiğimiz cevapları okuyarak seviye hakkında bir fikir edinebilirsin. Gerçi kullanmayan onu nasıl kullansın diye mahalle ağzıyla yazılmış ucuz yorumu ilk defa görüyorum. Benzerlerini görmüştüm tabi.

Nerden çıkardığımı söyleyim. İşte bu ucuz yorumundan. Konuyla ilgili yorum yapmadım henuz ama benim bu konudaki seviyemi nerden çıkardın.

Gerçi bi mesaj sonra banladım seni demeni bekkiyorum. Bunun la ilgili başlık açıcam okur bişeyler öğrenirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi os_lnx -- 13 Mart 2017; 23:0:13 >

• Linux Mint Sarah hepsini alır

• Linux daha az kullanıldığı ve açık kaynak olduğu için bir miktar daha güvenli ama bizimkiler bir şekilde gene virüs yüklerler

• os_lnx kullanıcısına yanıt
    Hocam benimle bir sıkıntınız mı var?

Ne tür insanlardan bahsediyorsunuz,anlamıyorum sizi?

Ne yani windows kullanamayan adam linux nasıl kullansın diyenleri bir gruba falan mı topladınız ne yaptınız?

Tartışmak istiyorsan en baştan olayı bi anlat,derdin nedir falan filan,sonra tartışalım.

• quote:

Hocam benimle bir sıkıntınız mı var?

Ne tür insanlardan bahsediyorsunuz,anlamıyorum sizi?

Ne yani windows kullanamayan adam linux nasıl kullansın diyenleri bir gruba falan mı topladınız ne yaptınız?

Tartışmak istiyorsan en baştan olayı bi anlat,derdin nedir falan filan,sonra tartışalım.

Açacağım başlıkta bütün bunlara açıklık getireceğim.

• Klingon ve Romulan ortak üretimi... TUBİTAK sana ne ifade ediyor?
  • google chrome yükleyemeyenler virüsü nereden bilsin + bilenler bile yapamadı... Linux dağıtımlarında işleyişi bilmesi ve kernelin yapısının çözülmesi gerek... geliştiriciler ( pardus değil bizzat kernel ) her türlü açığı kontrol altında tutuyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: tutankenshta

Klingon ve Romulan ortak üretimi... TUBİTAK sana ne ifade ediyor?

aklıma gelen birileri yine paralarına para katacak olmasıdır...
  • Pardüsü 2005 li yıllarda denemiş ve hantal yapısı kilitlenme felan yaşamıştım stabil değildi.Yanlız pardüs 17 kuulanıyorum 1 haftadır gayet stabil ve performanslı geldi.Kamu kurumları zaten bir kaç proğram üzerinden genelde online çalışıyor sunucuya bağlanarak örnek ebys,kbs, muhasebat, word, excel, adobe reader gibi zaten bunları çalıştırmak için pardüs gayet yeterli pardüste yapılması gereken eimza için java dan kurtulmak vede yazıcı,tarayıcı donanımına tam destek versin windowsa hiç gerek yok.

• kamuda linux tabanlı işletim sistemi kullanmak avantaj tabii. Hem windowsa göre daha az sistem gereksinimi istiyor hem daha güvenli.

Ben iş bilgisayarımda archlinux kullanıyorum her türlü işimi görüyor. Blender ile çizimleri yapıyorum, darktable ile fotoğrafları düzenliyorum vs. Windowsa göre kat kat hızlı ve stabil çalışıyor.

Tabi yeni pardusu denemedim ama arch varken sanırım kurmaya yeltenmem :D
  • İyi haber

• birçoğunuz daha portakal ağacı bile değil iken ben bilgisayar kullanan biri olarak
    önceki yazılardan yapılmış tartışmalara farklı açılardan yorum yapmak istiyorum

bilgisayarları virüs yapmış öğretmen ve öğrencilere atfederek....
    ilk akıllı diye tabir edilen tlf lar tasarlanır iken.. insanlara bür sürü ekran ve ayarları olan tlf u nasıl kullandırtacağız ve satacağız dertleri var idi firmaların...
    aşama aşama ile giriştiler.. öncelikle dokunmatik tlf lar piyasaya sürüldü ki bunların büyük kısmı simbiyoz idi sanırım yazılımın adı... onunla bu işin yüreyeceğini ve para edeceğinin ilk tereddüt aşaması ile geçtiler.
    sonra gerçekten ilk smart phone adı verile ipad ler ile işe giriştiler ki bu daha çok askeri ve iş piyasasında tuttu.. ülkemizde ipad kullanımı pek rağbet görmemiş bile olsa... aynı şekilde kalem ile kullanılan sayım ve sipariş türü yazılımlar ile.. çok tuttu...
    ve ilk android tlf lar çok sattı ve .... benim ilk yorumum da.. "aptal ve parasını nereye harcayacaklarını bilmeyenler için tlf icat ettiler" oldu..
    gerçektende öyle idi.
    hele samsung un S3 ü ile piyasayı altına üstüne getirdiği ve iphone & ipod lar ile müzik playerlar.. yani o zaman herkesin belinde çantasında olan cd/dvd playerlar... ve bir zamanların walkman leri artık kibrit kutusuna indi...
    ve bu ürünleri kullanan ve kullanmak isteyen kişiler genelde teknolojik özürlüler idi ve oldukça da istekli şekilde çabuk öğrendiler kullanmayı... eleman a excel de 2 hücredeki veriyi toplamasını öğretemedim ama formatı kötü olan mp3 ü daha kaliteli nasıl dinlenir dersi dinledim.
    her türlü bilgisayarı kurup çalıştıran ben... bir fax makinası başında bocalalarım.. ama gel fax server kur de.. bak orda ben varım.. ama klasik fax makinası çalıştıramam... ama elemanlar ardışık 10 tlf u hatta girip ardışık fax çekmesini biliyor.. fotokopi makinasında her türlü boyut ve şekilde kopyalama yapıyorlar... ama bilgisayar başında iken... F1 tuşu hangisi bilmez bu adamlar.

Milleti görüyorum.. adam elindeki android ve iphone tlf a takla attırıyor.. excel de toplama yapamıyor.. ctrl+c & ctrl+v yi öğretemiyom... sağ tuş ile sol tuşu anlamıyor... ekrandaki her şeye çift tıklamaya alışmış.. OK/Tamam butonlarına hep çift tıklıyor.. her yazı 2-3 defa yazıcıdan çıkıyor.. gereksiz kağıt ve toner tüketimi.. bahane.. "kendisi çıkıyor.. ben ne yapabilirim. sistem-yazıcı bozuk."

öğretmenlik.. eğer branş bilişim değil ise, bilgisayarının virüs olması muhtemeldir. Ama askerde; ünv de kendisinin bilgisayar dersi verdiğini söyleyen bir asistan kırması vardı.. doğrudur.. teoirik bilgisayar dersi veriyordur... ama binbaşı onuda beni de klavye başına oturttu.. ben alaya bilgisayardı olarak girer iken onu eğitime geri gönderdiler.. şimdi teorik ile pratik ayrı şeyler.
    tlf da fotokopide uzman olmak... yazılım dehası olmak.. çok fazla yazılımcıya DB hatası yaptığını isbatladım.. hardware in IO performansını yazılımda nasıl kullanacağını birçok yazılımcı bilmez. Son kullanıcı hatalarını veya menüleri nasıl planlayacağını da bilmez.. dolayısı ile bir öğretmenin öğrencilerin kullandıkları pc lerin virüs kaynaması normaldir.

Linux ne sağlar onlara ?
    şuan dünya genelinde linux üzerine yazılmış virüs sayısı mac & micropsoft a göre çok az.. yani kullanıcısı ile doğru orantılı.. Linux kullanıcıları genelde bilinçli olarak OS seçimi yapmış vede azda olsa coder lığı yok ise system adminliği vardır. iş gereği başlar ama bu bir tutku olur sonra.. sistemin verdiği bir performans ve güvenlik vardır. ve sürekli birileri bir yerlerde geliştirme yapıyordur...
    Linux kullanıcıları genelde chat abonesidir. forum müdaimidir. bu sizin chat veya profil sitelerinden veya online okey cam sitelerinden değildir maalesef.
    Sıkıcı konuşmaların yapıldığı sürekli birbirlerine yazdıkları kodları kontrol etmesi için iletşim kurulan... hatta nasıl geliştirme yaparız diye birbirlerine danışan kişilerdir. ve her 2 kelimeden bir amq kelimeleri de geçmez... ve karf kısaltması pek yapılmaz.. yaparlar ise kod hatası olur.
    yani bunlar sıkıcı kişilerdir sizler için. Cümleyi düşünmeden direk tepeden inme soru yazarsan bazen cümlen bitmeden ban bile yersin. neden ? karşındaki kişi medyum değil.. derdini anlatmakdan aciz biri ile neden uğraşsınlar. Gel derdini aşama aşama ve nerde ne yaptında ne sonuç aldın anlat.. her türlü yardımı alırsın... "ben linux kurarken hata alıyom.. neden" diye başlayan bir cümlenin bitmesini bende beklemem. medyum muyum?
    kaç gündür evimdeki baby kasaya enaz 10 farklı linux kurdum. hepsinde de 1024 ekran çözünürlüğünü geçemedim. ama win7 kurdum sorunsuz FHD çözünürlük aldım... kafayı yicektim. sonunda hatayı kullandığım dvi kablo da buldum.. bazı kabloların kenardaki kertik in alt ve üstünde 2 şer pin oluyor bazılarında olmuyor. mikropsoft bunu dert etmeden fhd çözünürlük sağlar iken linux dert ediyor ve kabloyu değiştirince oldukça güzel çözünürlükde performans aldım.. kimin aklına gelir bu tür bir sorun olacağı ? denemeden sorunu yaşamadan hangi admin in aklına gelir... kendi sorunuma kendim çözüm buldum... kabloyu değiştirmek....

Peki kamu veya özel kurulumlarda Linux zorunluluğu neler sağlar ?
    a) stabil ve sürekli upgrade istemeyen bir hardware farm'ına sahip olunur
    b) mikropsoft ve amerika tarafından gözetlenMEdiğinizden emin olursunuz. ama bir başkası da shell atmış olabilir :)
    c) kendileri birşey kurmak.. usb ile sürekli program ve oyun taşıyamayacakları için, daha güvenli ve sizin kurduklarınız haricinde bir program olmaz.. ve güvenlik risk lerinizde azalır.. artık ben birşey yapmadım.. deyip kendilerini savunacakları.. yaptıkları hatayı başkasına veya size atamayacaklar.. gerçekten birşeyleri karıştırıp.... yapamayacaklar...
    d) program ekleme kaldırma tamamen sizin kontrolünüzde olacak ve store u da genel olarak sildiğinizde elleri mahkum, sorunsuz hızlı bir sistem çalışacak ve iş yapacaklar..

gibi bazı basit maddler ile sınırlandırırız.
    zaman içinde insanlar alışacaktır. aynen akıllı tlf u kullanmasına akılsız insanların alışması gibi...
    adamın biri note 2 kullanırken bana "note 3 bekliyorum" dedi... "neden" dedim.. "daha iyisi".. "ne gibi farklılık var?", "bilmiyorum ama daha iyisi diyorlar.."; "iyide, sen note 2 de neyi yapamadın ki note 3 bekliyorsun" soruma.. en son çare.. "param var alcam, enson modeli kullancam" dedi... bende kimle konuştuğumu anlamış oldum.

insanlar windows 3 ve 3.1 çıktığında alışması baya zor oldu... ki birçok program yine DOS ortamında idi... eleman geçici olarak dos a düşüp sonra windows a geçmezi için "exit" yazmasını bilmediği için bilgisayarı kapatıp açıyor idi... ben o dönemler 640 baze memory makinede nasıl win3 çalıştırırım derdinde idim ve çalıştıramadım.... ama piyasaya ilk 286 lar ile herkesin elinde cebinde disket furyası vardı... 720 liklere delik açıp 1.44 formatı çakıyordum :) 2-3 sene önce attım o disketleri mecburen taşınırken... disket sürücüm olsa idi hala çalıştıklarından emin olacaktım fantezi olarak.. inanıyorum çalışırlar idi.. 25 seneyi geçmiş bile olsa... fabrika çıkışlarında max 10 yıllık dır disket ömrü...

ve herkes zaman içinde bişiler öğrenmek zorunda.. hiç olmaz ise işini yapmak zorunda - o kısmı kesin öğrenecek çaresiz... ve mecbur kalınca AS400 bile kullanır... birim satın alması pahalı olmasa as400 zorunlu olsun derdim ama malum ibm-sa hala çok pahalıya satıyor...

linux eyidir...
    hem compiz gibim uygulamaları ile görsellik de sağlarsınız.. hardware iniz yeterli ise... artık mikropsoft daki birçok yazılım nerdeyse birebir aynısı var.. hatta bazı konularda alternatifleri çok fazla..
    misal... word yazılımına alternatif oldukça fazla ücretsiz yazılım mevcut. excel in kökeni ise zaten "lotus 123" olduğu için.... bazılarının dediği gibi herşeyin ilk çıkışı mikropsoft değildir.. herşey mikropsoft veledlerinin ösylediğine göre..... değil.. dünyanın kökeni ve yazılımların başlangıcı.....

yani sen kendini ilk insan hücresi sanıyorsun (bazıların atası şebek.. onlar konumuz dışıdır) ama... bazıları fasulye den.. bazıları portakal dan.. bazıları da muz dan türediğinin farkında değil....

keşke bu kanun Özal zamanında çıkmış olsa idi de ülkemizde güvenlik riskleri daha az olsa idi.
    Sabah gazetelerin başlıklarını okuyordu radyo...."Liberalleşme paketi 1980 da Özal ile başlamak yerine 1950 de başlamış olsa idi.." diye söz var.... yani herkesin tüm adımlarını bitirdiği ilerlemeyi biz daha yeni başlamış olmanın acısı kadar kötü birşey yok.

Biribirlerine hakaret eden - aşağılayan kişiler...
    sizler hiç elinize 2kg luk piknik tüpünü alıp bazen günler süren kuyrukta hiç beklemediğiniz için heybeden atmak sizin için çok kolay... eleştirmek de kolay... var olanı hem pahalıya hemde "resmen" kavga dövüş ile almaya çalışmak...

yaşantınız ve düşünce şekliniz....

yeter bu kadar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi tosuntosun -- 30 Ekim 2017; 9:21:20 >

• Hasan07-36 kullanıcısına yanıt
    Libre Office de ribbon arayuzu dediğimiz arayuz var mı? Geçen gün adliyedeki bir pc de libre office görme şansım oldu. Arayuzu office 2003 doneminden kalma bir şeydi. Bu arayuzle iş yapması gerçekten zor, office 2003 kullandığımdan biliyorum.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • Açıkçası menünün ismini bilmiyordum. Menü ismiyle araştırınca Libreoffice 5.3 sürümünden itibaren deneysel olarak var olduğunu gördüm. Denedim ama linkteki gibi olmadı ve hatta normal halinden daha da beter oldu. Şu linkte nasıl açılacağı yazıyor:http://www.omgubuntu.co.uk/2017/02/how-to-enable-libreoffice-ribbon-notebook-bar
  • libre office de docx ler duzgun gosterilmiyor. libre office e bagis yapmali turkiye hukumeti. ms office seviyesine gelirse libre en buyuk problem hallolmus olur.

playonlinux ile msoffice kurdum linuxmint uzerine. guzel bi ara cozum oldu. libre bu haliyle cekilmez. memurlarimiz hakli.

• libre, ms office 2010 seviyesine gelmeli ki verimli olarak kullanilabilsin.

• quote:

Orijinalden alıntı: mehmetyilmaz77

libre office de docx ler duzgun gosterilmiyor. libre office e bagis yapmali turkiye hukumeti. ms office seviyesine gelirse libre en buyuk problem hallolmus olur.

playonlinux ile msoffice kurdum linuxmint uzerine. guzel bi ara cozum oldu. libre bu haliyle cekilmez. memurlarimiz hakli.

Docx yeni bir format,desteklememesi normal ancak ileride desteklemeyeceği anlamına gelmez.burada linux dünyasını windows platformunu takip etmesi gereken bir oluşum olarak görüyor olmanız hatalı ve linuxun felsefesine aykırı olan bir kısım. Linux size özgürlüğü ve özgünlüğü sağlar,taklitçiliği değil.

Memurlara solitaire ver başka bir şey istemezler,çok kez denk geldim ve duydum.işini hakkıyla iyi yapan insanları tabi ki tenzih ederim herkes bir değil...

• 
Sayfa: önceki 1112131415
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.