Şimdi Ara

PARDUS 2013 DUYURULDU (3. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
105
Cevap
0
Favori
6.970
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: KoşanBalık

Hocam benim yazdıklarıma karşımı çıktınız destekledinizmi emin değilim.. anlayamadım şu an
    ,

Pardus diye kubuntu çakması birşey çıkardılar.

Bu lafınıza biraz kızdım doğrusunu söylersek. Neden mi?

Pardus projesi zamanında gayet başarılı bir projeydi fakat engellemeler yapıldı projeye resmen bu apaçık belli. Siz ise ilgilenilmediğini yazmışsınız. Bu biraz zoruma gitti açıkçası. Projeyle alakam sadece kullanıcısı olmamdır başka bir alakam yok ama bu şekilde de bir emeğin yerden yere vurulmasına da göz yumamazdım. Kusura bakmayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: umut_baris

quote:

Hocam benim yazdıklarıma karşımı çıktınız destekledinizmi emin değilim.. anlayamadım şu an
    ,

Pardus projesi zamanında gayet başarılı bir projeydi fakat engellemeler yapıldı projeye resmen bu apaçık belli. Siz ise ilgilenilmediğini yazmışsınız. Bu biraz zoruma gitti açıkçası. Projeyle alakam sadece kullanıcısı olmamdır başka bir alakam yok ama bu şekilde de bir emeğin yerden yere vurulmasına da göz yumamazdım. Kusura bakmayın.

ben en son çıkan pardus2013'ten bahsetmişim. bende siz gibi pardus kullanıcısıyım üzün süre kullandım.
    2011 oldukça başarı bencede. güncellemesi olsa uzun yıllarda kullanılır.

Geçen hafta çıkan Pardus için kubuntu çakması tabirini kullandım.sanki kubuntuya pardus teması kurmuşlar gibi geldi.belki yanılmışımdır bana öyle gelmiştir..

Birileri tarafından engellediği zaten ortada

• quote:

quote:

quote:

,

ben en son çıkan pardus2013'ten bahsetmişim. bende siz gibi pardus kullanıcısıyım üzün süre kullandım.
    2011 oldukça başarı bencede. güncellemesi olsa uzun yıllarda kullanılır.

Geçen hafta çıkan Pardus için kubuntu çakması tabirini kullandım.sanki kubuntuya pardus teması kurmuşlar gibi geldi.belki yanılmışımdır bana öyle gelmiştir..

Birileri tarafından engellediği zaten ortada

onu belirtmediğiniz için çıkıştım biraz kusuruma bakmayın.

debian tabanlı pardusu bende sevmedim. bugları var ve bildirmedim de. pardus anka ekibini gönülden destekliyorum. keşke ben de programlama filan bilsem de bende yardımcı olabilseydim o ekibe.

• quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: DarkAfter

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 351.

Kamuda pardus kullanılacak haberleri üzerine biraz araştırayım dedim, ilk merak ettiğim. Kamu neden Ubuntu'yu kullanıp, geliştirmek yerine sırf yerli diye Pardus'a odaklanıyor? Pardus'un Ubuntu'dan fazlalıkları neler? Yerli olmasının dışında?

Kamu Ubuntu'nu niye geliştirsin nasıl geliştirsin
    2. Hep bu düşünce arzı yüzünden kaybediyoruz aslında

Küçük ekleme pardus bireysel pisi Tabanlı olacak

pardus bireysel derken anka yada pisilinux ü mü kastediyorsunuz ?

tübitak bireysel çıkarmayacak çünkü

tübitak bireysel çıkmayacaksa resmi sitedeki bireysel bölümü neydi? kaynak sağlam bireysel çıkacak pisi li olcak hemde tübitak çıkaracak

EV KULLANICILARI?

Ev kullanıcıları için özel bir sürüm olmasa da kurumsal sürüm üzerine istedikleri uygulamaları ekleyerek özelleşmiş işletim sistemine sahip olabilecekler. Ev kullanıcılarından zaman içinde gelecek istekler ile yazılım havuzu hızla geliştirilecek ve problemlerine yanıt verilecek

Pardus'un sitesinde böyle bir açıklama vardı..şu an portala dönüşmüş onun için bulamadım.geri sayım sırasında vardı bu ibare..

Özgürlük için forumlarında devamlı tartışılan bir konu bu.tübitak tamamen terk etti Pisi'yi şu anda.
    Kaynağınız sağlamsa birşey diyemem ama kurumsal dep bireysel Pisi hiç mantıklı değil

kaynak:

http://parduspisi.blogspot.com/

ayrıca gelen tepkiler üzerine vazgeçmiş olabilirle yada kamuda daha çok programa ihtiyaç duyulabilceğinden debian paketini öngörmüş olabilirler tabi şimdilik hepsi muamma

bekleyip göreceğiz hocam ama Tübitak'ın pisi ile birdaha uğraşacağını zannetmiyorum. Pardus diye kubuntu çakması birşey çıkardılar. bu kadar ilgili olsalar daha güzel birşey çıkabilirdi.

Ama genede iyi düşünelim iyi olsun. Belki ileride daha iyi olur

Bence alakası yok. Pardus'un özellikle 2008.2 sürümü ağ yöneticisi ve pisi yazılımı gayet başarılı bulunmuştu dünya çapında. (Bknz. Distrowatch)

Pardus ajans vardı bir ara özgürlük için forumunda. O programdaki kişilerin değişmesinden beri belliydi zaten birilerinin bu başarıdan rahatsız olduğu.

Çin bile pardus işletim sisteminin çince sürümü hakkında görüşmeler başlatmıştı tübitakla. Azerbaycan, türkmenistan bu projeye ilgi göstermişti. Çeviri çalışmaları yürütülmüştü. Forum farklı dillere de çevirilmişti.

Daha sonrasında teker teker işi bıraktı bazı yazılımcılar. Bunca emek göz göre göre harcanıyorken hala daha yerli lafına nasıl itibar ediyorsunuz anlamıyorum.

Çıldırmış olmalısınız.

Anca çene işe gelince 0 bu konuda elimden geldiğince yapıcı ve nazik olmaya çalıştım ama bit yere kadar.evet pardus başarılıydı ama kadro paket değişti hemen yerden yere vurdunuz.ve idda ediyorum adam akıllı denemedin bile niye demeyesin çamur atmak daha kolay

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Kamuda pardus kullanılacak haberleri üzerine biraz araştırayım dedim, ilk merak ettiğim. Kamu neden Ubuntu'yu kullanıp, geliştirmek yerine sırf yerli diye Pardus'a odaklanıyor? Pardus'un Ubuntu'dan fazlalıkları neler? Yerli olmasının dışında?

tübitak bireysel çıkmayacaksa resmi sitedeki bireysel bölümü neydi? kaynak sağlam bireysel çıkacak pisi li olcak hemde tübitak çıkaracak

EV KULLANICILARI?

Ev kullanıcıları için özel bir sürüm olmasa da kurumsal sürüm üzerine istedikleri uygulamaları ekleyerek özelleşmiş işletim sistemine sahip olabilecekler. Ev kullanıcılarından zaman içinde gelecek istekler ile yazılım havuzu hızla geliştirilecek ve problemlerine yanıt verilecek

Pardus'un sitesinde böyle bir açıklama vardı..şu an portala dönüşmüş onun için bulamadım.geri sayım sırasında vardı bu ibare..

Özgürlük için forumlarında devamlı tartışılan bir konu bu.tübitak tamamen terk etti Pisi'yi şu anda.
    Kaynağınız sağlamsa birşey diyemem ama kurumsal dep bireysel Pisi hiç mantıklı değil

kaynak:

ayrıca gelen tepkiler üzerine vazgeçmiş olabilirle yada kamuda daha çok programa ihtiyaç duyulabilceğinden debian paketini öngörmüş olabilirler tabi şimdilik hepsi muamma

bekleyip göreceğiz hocam ama Tübitak'ın pisi ile birdaha uğraşacağını zannetmiyorum. Pardus diye kubuntu çakması birşey çıkardılar. bu kadar ilgili olsalar daha güzel birşey çıkabilirdi.

Bence alakası yok. Pardus'un özellikle 2008.2 sürümü ağ yöneticisi ve pisi yazılımı gayet başarılı bulunmuştu dünya çapında. (Bknz. Distrowatch)

Pardus ajans vardı bir ara özgürlük için forumunda. O programdaki kişilerin değişmesinden beri belliydi zaten birilerinin bu başarıdan rahatsız olduğu.

Çin bile pardus işletim sisteminin çince sürümü hakkında görüşmeler başlatmıştı tübitakla. Azerbaycan, türkmenistan bu projeye ilgi göstermişti. Çeviri çalışmaları yürütülmüştü. Forum farklı dillere de çevirilmişti.

Daha sonrasında teker teker işi bıraktı bazı yazılımcılar. Bunca emek göz göre göre harcanıyorken hala daha yerli lafına nasıl itibar ediyorsunuz anlamıyorum.

Çıldırmış olmalısınız.

Anca çene işe gelince 0 bu konuda elimden geldiğince yapıcı ve nazik olmaya çalıştım ama bit yere kadar.evet pardus başarılıydı ama kadro paket değişti hemen yerden yere vurdunuz.ve idda ediyorum adam akıllı denemedin bile niye demeyesin çamur atmak daha kolay

Pardus için duvar kağıdı çalışmalarım var özgürlük için forumunda.

Bugüne kadar bir çok linux tabanlı işletim sistemini denedim kullandım. Pardus kadar başarılı çeviriye ve iyi bir desteğe sahip olan dağıtım göremedim.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

EV KULLANICILARI?

kaynak:

Çıldırmış olmalısınız.

Pardus için duvar kağıdı çalışmalarım var özgürlük için forumunda.

Bugüne kadar bir çok linux tabanlı işletim sistemini denedim kullandım. Pardus kadar başarılı çeviriye ve iyi bir desteğe sahip olan dağıtım göremedim.

Benimde wallpapers çalışmalarım vs. Oldu ama arkadaşlar sen daha baştan eleştirirsen elin çinlisi umursamaz bile şuan 2013 kullanıyorum son derece memnunum yani isimler kişiler gelir geçer ama geriye hep TÜBİTAK ve pardus kalacak sende kursa bakma biraz sinirliydim

• Onu bunu bilmem de, zamanında DH a röportaj için katılan PARDUS ekibinin yanlarında MAC BOOK PRO getirip OS X kullanmaları ve sanaldan PARDUS çalıştırmaları çok ilginçti.. İnsan kendi geliştirdiği işletim sistemi yerine neden ücretli bir işletim sistemi ve en pahalı loptop'u kullanıp, kendi geliştirdiğini de sanaldan çalıştırıp demo yapmaya çalışır. ??

Daha bunu geliştiren adam kullanmak istemezken (seçimi OS X den yana olmuş), hiç bilmeyen, ilk defa gören duyan birine nasıl sevdirmeyi düşünüyorlar/sunuz acaba ?? Örneğin ben MINT kullanıyorum baya bir zamandır, ben bile adamın bu tutumunu yadırgadım. Örneğin Reno satıcısı aracı övüp övüp, iş çıkısı BMW' sine atlayıp gidiyor gibi bişey.. Biraz alakasız oldu ama, algı böyle gelişiyor malesef.

Neyse, inşallah olması gerektiği gibi olur herşey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2smoke

Onu bunu bilmem de, zamanında DH a röportaj için katılan PARDUS ekibinin yanlarında MAC BOOK PRO getirip OS X kullanmaları ve sanaldan PARDUS çalıştırmaları çok ilginçti.. İnsan kendi geliştirdiği işletim sistemi yerine neden ücretli bir işletim sistemi ve en pahalı loptop'u kullanıp, kendi geliştirdiğini de sanaldan çalıştırıp demo yapmaya çalışır. ??

Daha bunu geliştiren adam kullanmak istemezken (seçimi OS X den yana olmuş), hiç bilmeyen, ilk defa gören duyan birine nasıl sevdirmeyi düşünüyorlar/sunuz acaba ?? Örneğin ben MINT kullanıyorum baya bir zamandır, ben bile adamın bu tutumunu yadırgadım. Örneğin Reno satıcısı aracı övüp övüp, iş çıkısı BMW' sine atlayıp gidiyor gibi bişey.. Biraz alakasız oldu ama, algı böyle gelişiyor malesef.

Sana kesinlikle katılıyorum ve onların neden linux kullanmadığınıda hemen söyleleyim masaüstü linux hedef odaklı çözümler dışında gereksiz bi çöplük haline geldi ve adam gibi çalışmıyor. Bunuda sürekli linux kullanan biri olarak söylüyorum kendim masaüstünde linux kullanmayı bıraktım merak eden olursa diye söylüyorum 98-99 yılından beridir bekliyorum ben linux'un masaüstünü domine etmesini daha fazla bekleyemedim tabiki, bayrağı genç nesillere devrettik artık onlar beklesin :) bu yazdıklarımın sebebini ve güzel açıklamasını şu linktenhttp://linuxfonts.narod.ru/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html okuyabilirsiniz.

• Projenin bir şekilde devam etmesi hoş olmuş.
    Ne tabanlı olduğu, neyin üzerine altına kurulduğu sanırım benim gibi bir çok son kullanıcıyı ilgilendirmiyordur. Benim tercihim bana yakın olan, benim rahat kullanabildiğim dağıtımı kullanmak. Şuan için Mint bence en iyisi. Bu yüzden Minti tercih ederek kullanıyorum. Pardus u ikinci sistem olarak kurdum. Çok tecrübeli bir kullanıcı da değilim. Ama birkaç önerim olacak.

Eleştirim öncelikle masaüstü seçimi konusunda oldu. Panelin ne olduğunu bilmeyen insana Gnome kullandırmak, Windows da pencere taşımayı beceremeyen insana KDE kullandırtmak biraz komik olmuş. Standart masaüstü tercihi en azından MATE gibi sade olmalı ki bilmeyen insan da rahatça öğrenerek kullanabilsin. Zaten öğrendikçe tercih edilen masaüstlerini de yüklemeye çalışırlar.. Hele ki resmi dairelere gireceği söyleniyor, o eski bilgisayarlarda o janjanlı masaüstleri nasıl çalışır hiç düşünemiyorum bile..

Grafik sürücülerinin birlikte kurulu olması hoş olmuş. Fakat kurulum sonrası basit bir iki tık ile kullanılmayan sürücüyü oradan yok etme seçeneği olsa hiç fena olmazdı. Ayarlara her baktığımızda o sayfada Ati ve Nvdia seçeneğni görmek çöp kutusunu bile dolu bırakmayan bizlere hiç hoş gözükmüyor..

Kde Masaüstünde güncelleme yöneticisi yok sanırım, Gnome masaüstünde güncelleme seçeneği var. Yine benim gibi aylak son kullancılar Apt komutlarını ne bilir ne de ezberler. Güncelleme basit bir iki tık ile olsa hiç fena olmaz..

Benim bilgisayarımda Touchpad tıklama özelliği çalışmadı. Böyle basit bir şey için bile yardım almak zorunda kalmak istemem açıkcası..

Destek için google aramalarında bir çok aramanın Pardus Anka sayfalarına gitmesi de ayrıca beni güldürdü.. Bakalım zaman ne getirecek

• quote:

Onu bunu bilmem de, zamanında DH a röportaj için katılan PARDUS ekibinin yanlarında MAC BOOK PRO getirip OS X kullanmaları ve sanaldan PARDUS çalıştırmaları çok ilginçti.. İnsan kendi geliştirdiği işletim sistemi yerine neden ücretli bir işletim sistemi ve en pahalı loptop'u kullanıp, kendi geliştirdiğini de sanaldan çalıştırıp demo yapmaya çalışır. ??

Laptopun ona ait olduğunu veya o an orda osx görmen tercihinin bu olduğu anlamına gelmez 😉

• quote:

Laptopun ona ait olduğunu veya o an orda osx görmen tercihinin bu olduğu anlamına gelmez 😉

Ne olduğu anlamına gelir ?
  • quote:

quote:

başkasının laptopu olmadığı ne malum? belkide grafiker o yüzden osx kullanıyor biz pardusun hata linuxun ne windows dan nede osx den üstün olduğunu iddaa etmedi.Böyle basit şeylere takılıp eleştiri yapmayınız.Pardusu eleştirbilirsiniz ama pardus eleştirenler pardus hariç her şeyi eleştriyoruz
  • quote:

quote:

quote:

başkasının laptopu olmadığı ne malum? belkide grafiker o yüzden osx kullanıyor biz pardusun hata linuxun ne windows dan nede osx den üstün olduğunu iddaa etmedi.Böyle basit şeylere takılıp eleştiri yapmayınız.Pardusu eleştirbilirsiniz ama pardus eleştirenler pardus hariç her şeyi eleştriyoruz

Dostum adam tubitak tan kalkmış dh'a mesut çeviğe konuk olmuş, pardus hakkında sohbet edecekler, masanın üstünde bir macbook, içinde osx, onun içinde sanalda pardus.. Yani nesini eleştirmiyim. Bunu yapan adam bile kullanmıyorken, milletin kullanmasını sevmesini nasıl beklerin diye sordum sadece. Sen a marka ürünü tanıtırken b marka ürünü kullanırsan, kim inanır senin samimiyetine..

Bırakın şu körü körüne ne denililrse karşı çıkmayı.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Dostum adam tubitak tan kalkmış dh'a mesut çeviğe konuk olmuş, pardus hakkında sohbet edecekler, masanın üstünde bir macbook, içinde osx, onun içinde sanalda pardus.. Yani nesini eleştirmiyim. Bunu yapan adam bile kullanmıyorken, milletin kullanmasını sevmesini nasıl beklerin diye sordum sadece. Sen a marka ürünü tanıtırken b marka ürünü kullanırsan, kim inanır senin samimiyetine..

Bırakın şu körü körüne ne denililrse karşı çıkmayı.

ben pardusun mükemmle olduğunu iddaa etmiyorum çoğu konuda bende haararetli bir şekilde eleştridim örneğin nvida optimus desteğinin olmaması ancak eleştirilerin haksızlığına kızıyorum sorun bu yani adam sanaldan çalıştırmış diyorsun bende diyorumki belkide adamın laptobu yanında değil belkide daha sade görünmesi için başka bir laptop bulup hemen üstünden sanalı açtı belkide gerçekten pardusu tercih etmiyor,bu ne beni seni alakadar eder.Eğer beğenmediğimiz yanlış şeyler varsa eleştirelim normali budur.Ama eleştirilere bakıyorum hepsi pardusun kendisiyle alaksız neyse uzatmaya lüzumda yok zaten zamanla ne kadar haksızca davrandığımızı anlayacağız iyi forumlar

• Indirdim, deneyeyecegim simdi bakalim, nasil olmus GNOME surumu acaba.
  • quote:

ben pardusun mükemmle olduğunu iddaa etmiyorum çoğu konuda bende haararetli bir şekilde eleştridim örneğin nvida optimus desteğinin olmaması ancak eleştirilerin haksızlığına kızıyorum sorun bu yani adam sanaldan çalıştırmış diyorsun bende diyorumki belkide adamın laptobu yanında değil belkide daha sade görünmesi için başka bir laptop bulup hemen üstünden sanalı açtı belkide gerçekten pardusu tercih etmiyor,bu ne beni seni alakadar eder.Eğer beğenmediğimiz yanlış şeyler varsa eleştirelim normali budur.Ama eleştirilere bakıyorum hepsi pardusun kendisiyle alaksız neyse uzatmaya lüzumda yok zaten zamanla ne kadar haksızca davrandığımızı anlayacağız iyi forumlar

Peki arkadaşım, iyi forumlar.

• quote:

Orijinalden alıntı: Evren Küçük

Sistem yöneticisi bir arkadaş yeterince incelemiş. Merak edenler için Pardus görünümlü Debian.

PARDUS 2013 DUYURULDU

Alttaki de yine Debian tabanlı Linux Mint Debian Edition.

PARDUS 2013 DUYURULDU

Pardus 2013 Debian Tabanlı sürümü abartmaya gerek yok. Yükleyici ve pek çok unsur LMDE'den kotarılmış zaten.

quote:

Package: live-installer
    Version: 2013.01.15
    Architecture: all
    Maintainer: Clement Lefebvre <root@linuxmint.com>
    .
    .

ftp://depo.pardus.org.tr/sources/

KDE sürüm için için bir şey diyemem ama Linux Mint Debian sürüm Cinnamon ve Mate masaüstleri ile Pardus 2013'den 2 gömlek üstün. LMDE'nin yeni sürümlerinde hali hazırda kapalı kaynak sürücüleri yüklemek için bir araçda hazır gelmekte.

PARDUS 2013 DUYURULDU

KDE ve XFCE içinse LMDE tadında yarı yuvarlanan bir dağıtım olan SolydXK'yı tavsiye ederim.

http://solydxk.com/

SolydXK'nın bünyesinde barındırdığı araçlarda oldukça güzel; örneğin Steam yükleyici oyuncuların işlerini kolaylaştırıyor.

PARDUS 2013 DUYURULDU

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi kelebekx3 -- 6 Nisan 2013; 22:52:48 >

• Evet hocam kurdum ve hayal kirikligina ugradim acikcasi, bazi arkadaslarimiz icin pek onemli degil ama Debian tabanli olmasi sistemin orijinalitesini bozmus bence.

Iyi aksamlar...

Duzenleme: Pardus'un GNOME masaustunu kurdum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2boas -- 6 Nisan 2013; 23:24:05 >
  • Yukarılarda yazmıştım tekrar yazayım. Debian'a Pardus teması eklemekle işletim sistemi olmuyor.kimse kusura bakmasın. Bu saatten sonra Debian nekadar gelişirse Bu ''pardus'' ta okadar gelişir. Kendine has ne kaldı ki şu anda ? Pisi yok, kaptan yok, yalı yok. ne var ozaman ?

debianda bilmem kaçtane paket var demeyin Allah aşkına kaç tanesini kullanıyorsunuz??

ha belki 2 sene sonra daha iyi yere gelir ozaman alkışlarım ama bence 2seneye kalmaz tamamen iptal olup biter.
  • Yorumlardan anladığım kadarıylan yine fos bişey çıkmış..

Birde bunu yapanların ne kadar vizyon sahibi olduğu önemli. Altta işleyen bir motor var iyi güzel, adamlar yalandan bir program yapıyor görüntü aynı win95. Ne diyim, kullanan güle güle kullansın.
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.