Şimdi Ara

Parayı az buluyormuşum. 12 saat çalışmaya 800 lira! (8. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
344
Cevap
7
Favori
13.723
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: MuTLu.

Merhaba,

Arkadaşlar sahibinden.com'da gözüme çarptı, detayları sordum. 12 saat paket servis işine çıkacaksınız ve her işe koşturacaksınız.Onun yanında, bir de çalışma saati 12 diyince güldüm, sonra da 800 lira diyince küfürü bastım adama ama engellemiş. Allah aşkına nedir bu ya?

Bunları gördükçe derslere iyice çalışasım geliyor, ibret alın, Allah düşürmesin böylelerinin eline. Valla savmayacağım dersleri, arada kaçamak yapıyordum, onu da yapmam artık. Tırs.gif

Ayrıca ne zaman kurumsal bir firmayla görüşmeye gitsem, kariyer hedefiniz var vs .. diye tuturuyor. Hele birisi var ki, eleman olarak girdiler şu an 2 tane franchesing dükkanları var diyor. Herşey hazır dükkanın bedeli ne kadar dediğimde, ortalama 500 bin lira dedi. Evet anlıyorum, çalışan girdi, yükseldi, % 25 indirimini de aldı ve 1 milyon liraya 2 dükkan açtı.

Allah nasip etsin bi işveren olda anlarsın o zaman ..

• quote:

Orijinalden alıntı: mobile prof.

2500tl aylik ile 3 kisilik aile gecinemiyor, 800tl bir kisi icin cok az.

Abi Türkiyenin %50 si fotosentezmi yapıyo ?Saçmalama gözünü seveyim.Söylediğinden daha alt rakamla gül gibi geçinenleri gördüm kaldıki onlardanım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Kabuska

quote:

Orijinalden alıntı: _KadirşinaS_

quote:

Orijinalden alıntı: FirstKiss

konuyu açan arkadaş haklı 12 saat 800 tl ? şaka herhalde ingiliterede haftalık TOPLAM 20 saat çalıştıgında 2000 tl alıyorsun tl bazından

Aynı İngiltere'de alt-orta bir apartman dairesinin kirası 1500-2000 lira arasına denk geliyor. Türkiye'de ise bu rakam 400-800 lira arasında. Yanlış anlamayın Türkiye'deki şartların iyi olduğunu falan savunmuyorum. Ama olaylara sadece şu ülkede asgari ücret şu kadar diye bakmak yanlış. İşin aslı paranın satın alma gücüne göre değerlendirmek. Yani bazı ülkelerin asgari ücret değerleri yüksek görünebilir ama asgari harcama tutarları da aynı oranda yüksek. Hiç kendimizi kandırmayalım, dünya üzerinde orta sınıf diye adlandırılan kesim her yerde aynı yaşıyor. Bu yaşam tarzı kültüre göre farklılık gösterebilir ama ekonomik olarak hiç kimsenin arasında atla deve kadar fark yok. Buyurun size bir kaç örnek vereyim:

----------------------Türkiye-----------İngiltere
    330 ml cocacola----1 lira---------------1,71 lira
    300 gr ekmek------0.80 lira------------1.40 lira
    1 KG HAVUÇ--------0.99 lira-----------2.02 lira

Daha bir çok şey eklenebilir listeye ama maksadım uzatmak değil basit bir örnekle göstermek istedim farkı.

Üstteki fiyatlardan İngiltere için olanları 2008 fiyatlarıdır ve şu anda emin olun bu fiyatlar daha fazla, malum kriz var orada. Türkiye için olan fiyatlar ise günceldir.

Dediginizi yapalım:

İngilterede maas 2000 sterlin, yani 5200-5400 arası bir rakam.

Türkiyede de 800-1000.

Biz maasla yaklasık 1 ton havuc alabilirken, adamlar 2.5 ton alabiliyor? Kendimizi kandırmak buysa vay halimize

2000 sterlin olsa demek istediniz sanırım. İngiltere'de asgari ücret şu anda 1070 sterlin. Bu da 21 yaş ve üstü için geçerli oran. He diyeceksiniz ki devletin verdiği sosyal imkanlar daha fazla. Bir zamanlar öyleydi...

Ayrıca 2000 sterlin alan bir kişi de en az 600-1000 sterlin arası kira öder

• quote:

Orijinalden alıntı: Alpgg

okul okumamışın vasfın yok paketçisin. bunlarıda diğer yanlara koy.

Konuyu kendim için açmıştım, siz de beni göz önüne alarak yorum yaptınız sanırım.

Okul okumamışsın değil, okuyorum hocam. Daha 18 yaşındayım, lise bitmek üzere, ayrıca Allah kısmet ederse lise ile sınırlı kalmayacağım. Boş konuşmayalım sorgulamadan.

Ayrıca hala yazdıklarımın aksini savunan bir çok kişi var. Şükredelim diyen halimize.. Allah korusun, başımıza doğal afet geldi de ülkeye bir şey oldu da mı şükredelim? Adamlar kasıtlı olarak yapıyor bunu..
  • quote:

Orijinalden alıntı: jasonn123

quote:

2500 tlye nasıl 3 kişilik zor geçiniyo bana bi de hele ?

Kira 500 doğalgaz 100-200 elektrik 50 su 30 çocuk varsa masrafını 1ooo lira vardır ee yiyecek giyecek. Evin ihtiyaçları
  • quote:

Orijinalden alıntı: M`Shinoda

Bu işim bahşiş kısmınıda 1 düşün derim.

Örnek vereyim: İzmir Bornovadaki işletmelerinde birinde yapacaksın bu işi. 800 tl maaş ve her gün en az 30 defa indi bindi yapacaksın motor ile. Bahşiş ile birlikte aylık 1.100 1.200 tl kazancın olabileceği görüşündeyim. Bu illa extra para almak vs değil. kasaya gereken parayı verip kalanı cebine atmak ile alacak birşeydir.

Hocam daha önce de paket servis işi yaptım. Yani gizli müşteri uygulamasından bile % 100 almıştım, müşterilere davranışım güleryüzlüydü ama bahşiş bir gün oluyorsa, ertesi gün olmuyordu. Çevreye v.b bir sürü şey etkiliyor.
  • Şunu herkesi bilmesi gerekirki vasıfsız elemana çok para yok arkadaşlar.

Adam fazla para istiyorsa mutlaka vasıflı ve iş bitirici biri olmalıki işveren o parayı gönül rahatlığı ile verebilsin ..
  • Zamanında eskişehirin en işlek caddesindeki bijuteride çalışmıştım. Çokta büyük bir markaydı isim vermiyim şimdi. Çalışma saatleri sabah 9 akşam 9. yani günde 12 saat. Ögle yemegi süren yarım saat. Ve hiçbir oturma imkanın yok. 12 saat boyunca ayaktasın. Müşterilerle onlar sana bişey demezse konuşmucaksın. Ordaki tek iş 12 saat boyunca sabah dükkanı temizle öglene kadar raflardaki eksik ürünler tamamla ve ögledne sonra çıkışa kadar müşteriler bişey sormadıkça hırsızlık ypan varmı yokmu diye etrafı kontrol et. SOnuçta takı-toka küçük parçalar. Ve buna ragmen aldıgım ücret haftalık 100 tl. Ama ben allahtan oraya tanıdıga yardım amaçlı girmiştim. 2 ayda bıraktım. Orda kıdemli çalışanlar haftalık 150 civarı alıyordu. Cidden zor. Aileme nekadar dua etsem az. Türkiyede orta seviye olarak tabir edilen maddi seviyedeyiz. Ama konuyu okudukça halime şükrettim. Allah herkese gönlüne göre iş versin.

• sen ne sanıyodun 11 saat çalışıp 600 tl maaş alanlar var bu memlekette.öyle kolaymı para kazanması.zaten işi beyenmiyosan kimsenin umrunda değil başka adam bulurum diyor.
    hayatın bu kadar zor olduğunu yenimi anlıyosun git işine ya okutuyorlar madem oku.başka işmi yok herşey toz pembe değil arkadaşım akıllı olmak lazım
  • quote:

quote:

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: FirstKiss

konuyu açan arkadaş haklı 12 saat 800 tl ? şaka herhalde ingiliterede haftalık TOPLAM 20 saat çalıştıgında 2000 tl alıyorsun tl bazından

Aynı İngiltere'de alt-orta bir apartman dairesinin kirası 1500-2000 lira arasına denk geliyor. Türkiye'de ise bu rakam 400-800 lira arasında. Yanlış anlamayın Türkiye'deki şartların iyi olduğunu falan savunmuyorum. Ama olaylara sadece şu ülkede asgari ücret şu kadar diye bakmak yanlış. İşin aslı paranın satın alma gücüne göre değerlendirmek. Yani bazı ülkelerin asgari ücret değerleri yüksek görünebilir ama asgari harcama tutarları da aynı oranda yüksek. Hiç kendimizi kandırmayalım, dünya üzerinde orta sınıf diye adlandırılan kesim her yerde aynı yaşıyor. Bu yaşam tarzı kültüre göre farklılık gösterebilir ama ekonomik olarak hiç kimsenin arasında atla deve kadar fark yok. Buyurun size bir kaç örnek vereyim:

----------------------Türkiye-----------İngiltere
    330 ml cocacola----1 lira---------------1,71 lira
    300 gr ekmek------0.80 lira------------1.40 lira
    1 KG HAVUÇ--------0.99 lira-----------2.02 lira

Daha bir çok şey eklenebilir listeye ama maksadım uzatmak değil basit bir örnekle göstermek istedim farkı.

Üstteki fiyatlardan İngiltere için olanları 2008 fiyatlarıdır ve şu anda emin olun bu fiyatlar daha fazla, malum kriz var orada. Türkiye için olan fiyatlar ise günceldir.

Dediginizi yapalım:

İngilterede maas 2000 sterlin, yani 5200-5400 arası bir rakam.

Türkiyede de 800-1000.

Biz maasla yaklasık 1 ton havuc alabilirken, adamlar 2.5 ton alabiliyor? Kendimizi kandırmak buysa vay halimize

2000 sterlin olsa demek istediniz sanırım. İngiltere'de asgari ücret şu anda 1070 sterlin. Bu da 21 yaş ve üstü için geçerli oran. He diyeceksiniz ki devletin verdiği sosyal imkanlar daha fazla. Bir zamanlar öyleydi...

Ayrıca 2000 sterlin alan bir kişi de en az 600-1000 sterlin arası kira öder

İngiltere'de aylık en az 1400-1700(sterlin) arası(gunluk calısma saatlerine gore) ucret degisir. Burada 21- olanlar icin asgari ucret 21+ olnlarla aynı gibi konusmussunuz:) Türkiye de 800 degil zaten. Oran 2.5'den 2.25 gibi bir seye dustu, cok buyuk degisim yok:)

Devletin sosyal imkanları konusunda bir kaç Avrupa devleti hariç kıyaslamak çok saçma olur.

Ekleme: Türkiyede 800 alan biri 500-600 arası oduyor? Daha dogru ornekler secmelisiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Kabuska -- 5 Aralık 2011; 21:16:40 >

• quote:

Orijinalden alıntı: R4V3N

quote:

Orijinalden alıntı: 09ege09

quote:

Merhaba,

Arkadaşlar sahibinden.com'da gözüme çarptı, detayları sordum. 12 saat paket servis işine çıkacaksınız ve her işe koşturacaksınız.Onun yanında, bir de çalışma saati 12 diyince güldüm, sonra da 800 lira diyince küfürü bastım adama ama engellemiş. Allah aşkına nedir bu ya?

Bunları gördükçe derslere iyice çalışasım geliyor, ibret alın, Allah düşürmesin böylelerinin eline. Valla savmayacağım dersleri, arada kaçamak yapıyordum, onu da yapmam artık. Tırs.gif

Ayrıca ne zaman kurumsal bir firmayla görüşmeye gitsem, kariyer hedefiniz var vs .. diye tuturuyor. Hele birisi var ki, eleman olarak girdiler şu an 2 tane franchesing dükkanları var diyor. Herşey hazır dükkanın bedeli ne kadar dediğimde, ortalama 500 bin lira dedi. Evet anlıyorum, çalışan girdi, yükseldi, % 25 indirimini de aldı ve 1 milyon liraya 2 dükkan açtı.

bunun adı aç gözlülük 500tl maaş ile aile geçindirilir,boş zamanında amelelik yapacaksın hanımın temizliğe gidecek çocuklar okulda hiçbirşey almıyacak akşam 8 de yatacaksın elektrik gitmesin diye yoksa efendim ben 3 üniverste bitirdim 5 tane bitirdim 800tl de neymiş derseniz aç kalırsınız lafım sana değil ama bu toplumda böyleleri çok var...

senin yaşamaktan anladığın bu mu yani?

sizin gibi düşünenler olduğu sürece bu millete her müstehak !

2500 tl ile geçinmek lüks oluyormuş

araba alıp senede 10 günlüğüne dahi olsa tatile gitmeyi lüks olarak görenler var..

ben 5 sene it gibi üniversite okuyacam sonra da böyle bir hayata eyvallah diyecem yok ya !

Konudaki en mantıklı cevap. Bizim insanımız kötü şartlarda yaşamaya o kadar alıştırılmış ki normal şeyler çok lüks geliyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: gokhanbey

ergenler hesap yapmaya başlamış 400-500 lira kıra nerde söyleyinde biz tutalım kiralık ev

Konya'da
  • 2000 alıyorum bekarım ama bana bile yetmiyor
  • quote:

gecinmekten gecinmege fark var sana göremi bana göremi asgari ücretle ev gecindirenler var
  • quote:

Orijinalden alıntı: 16hakan16

quote:

gecinmekten gecinmege fark var sana göremi bana göremi asgari ücretle ev gecindirenler var

Rica ederim artık trollük yapmayın.
    Ya yazdığım onca mesajı görmüyorsun ya da senin zeka problemin var .
    Sana iyi troll günler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Fantastic Light

quote:

Merhaba,

Allah nasip etsin bi işveren olda anlarsın o zaman ..

Ee hocam madem iş veren devletin vergilerinden şikayetçi, carttan, curttan vergi alıyor, masraf çıkarıyor. İş veren de acısını çalışandan mı çıkaracak?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: 16hakan16

quote:

Rica ederim artık trollük yapmayın.
    Ya yazdığım onca mesajı görmüyorsun ya da senin zeka problemin var .
    Sana iyi troll günler.

yazdıgın mesajı gördüm am bende fikrimi belirtmek istedim öyle baktıgın zaman babamla dedem ortak is yapıyor sadece 50 bin tl yıllık vergi veriyorlar araba ev derken baya bir artıyor ki sadece 50 bin tl yi 12 aya bölsek sadece vergiden biz aylık -4 bin tl deyiz yani demek istedigim gecinmek isteyen asgari ücretlede cok rahat gecinir ama senin demek istedigin aylık 2500 tl ile 3 kisi her türlü sosyal aktiviteyi yapamaz

• quote:

İngiltere'de aylık en az 1400-1700(sterlin) arası(gunluk calısma saatlerine gore) ucret degisir. Burada 21- olanlar icin asgari ucret 21+ olnlarla aynı gibi konusmussunuz:) Türkiye de 800 degil zaten. Oran 2.5'den 2.25 gibi bir seye dustu, cok buyuk degisim yok:)

Devletin sosyal imkanları konusunda bir kaç Avrupa devleti hariç kıyaslamak çok saçma olur.

Ekleme: Türkiyede 800 alan biri 500-600 arası oduyor? Daha dogru ornekler secmelisiniz.

Şimdi siz ingiltere'deki bir kişiyi asgari ücretten değil de piyasada alacağı ücretten hesaba katmışsınız. Asgari ücret 1070 sterlin - sizin yazdığınız ücret ortalama 1650 sterlin = 580 sterlin (asgari ücretin %54ünü eklemişsiniz üstüne )

O zaman Türkiye'de kıyaslayacağımız bir kişiyi de aynı oranda maaştan hesaplayalım. 760+ %54 = 1170 lira

1600 sterlin = en az 900 sterlin kira = kalan 700 sterlin . maaşın % 43,75'i
    1170 lira = en az 500 lira kira = kalan 670 lira. maaşın % 57,26

Sonuç ortada. Bence olaylara daha tarafsız bakarsanız sorun kalmayacak. Ben Türkiye, İngiltere'den daha iyi durumda demek için yazmıyorum bunları. Sadece dünyada -istisnalar hariç- ortadirek denen kesimin hiçbir ülkede birbirinden çok farkı olmadığını görmenizi istiyorum.

Buyurun ABD'de yaşayan bir arkadaşımı örnek vereyim. Washington DC'de, bir sigorta şirketinde çalışıyor 1500$ alıyor, 780$ kira ödüyor hem de 1+1 için veriyor bu parayı. Kısacası ne kendimizi küçümseyelim, ne de başkalarını gözümüzde büyütelim.

• Ailemle birllikte yaşamama rağmen maaşımdan kenara 5 kuruş bile atamıyorum Gerçi artık faturaları ben ödüyorum, evin alışverişini ben yapıyorum. Babam o kadar baktı şimdi sıra bende
  • 
Sayfa: önceki 678910
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.