Şimdi Ara

Paradan sildiğimiz 6 sıfırın 1 tanesi geri ekledik (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
122
Cevap
1
Favori
10.224
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
232 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Lüks tüketim hastasıyız diye yazmıştım geçen iPhone haberinin altına. Kesinlikle ihtiyaç fazlası tüketim yapan bir ülkeyiz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: qqyyxx

Araba fiyatıyla döviz kuruyla ülke ekonomisini analiz edip gözler önüne seren yurdum insanı. Desene Gürcistan gibi güçlü bir ekonomiye sahip ülke! gereken değeri göremiyor halkı üç kuruş kazanabilmek için bizim bakmadığımız yaşlımızı bakmak için ülkemize göçüyor. Halbuki orada e200 merso 25bin tl, parası bizim 2 katımız değerli hatta aypon! bile çoook ucuz.
    Haklisin alim gucune bakilmasi lazim. Kac maasla aliniyor o arabalar diye dusunmek lazim. Arabayi aldiginda bir maasinla kac depo doldurdugun da onemli, havayla yurumuyor sonucta.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Raad olun,reyis 10 TL olunca 1 değil 2 sıfır atıcak,0,1 TL olucak dolar
  • insanlar 25 bine aldığı araba 35 olunca seviniyor. Onu o fiyata satınca sanki almak istediği araba hala aynı fiyatta duruyor. Böyle böyle nereye kadar. Bazıları diyor para yoksa alma Böyle bir mantık olur mu para yok diye ölelim mi şimdi 100 bin tl lik araba ihtiyaç değildir lükse girer ama günümüzde araba bir ihtiyaç 30 bin tl ye bile kazasız kazasız fazla eski olmayan araba bulmak zor. kaldı ki o paraları biriktirmekte zor bunu sadece araba olarak düşünmemek lazım bu ülkede yumurtaya bile %91 zam geliyorsa sonumuz hayırlı değil. Bir gün tuvaletlerinde 2 tl olduğunu görürseniz işte o zaman yandık demektir. (Hala 1 tl olan tuvaletler var umudum o yüzden :))
  • Ne zamanki 1 ekmek 10 lira olur, o zaman 0 eklendi dersin. Araba falan bunlar zaten zengin işi bunlarla örnekleme olmaz

• Devlet sıfır otomobil satışlarının artmasını isteseydi buna yönelik önlemler alabilirdi. Devlet vergi ve ticaret politikalarını bilinçli olarak seçiyor. Devlet otomobil fiyatlarının azalmasını istemiyor. İthal otomobil satışlarının artmasını istese elindeki pek çok argümanı kullanarak bu piyasaya müdahale edebilirdi.

Otomobil fiyatlarının yüksek olması ve alımın düşük olması "kriz" olduğunu göstermez.

Serbest piyasada fiyatlar arz ve talebin kesişmesiyle oluşur. Otomobil satıcıları bu fiyatları bilinçli olarak belirlediklerine göre satışların düşeceğini öngörerek bu fiyatları belirliyorlar. Alan da satan da memnun. Eğer "Polo'ya 100k vermem." diyenlerdenseniz 2. ele yönelin. Otomobil sektöründe yapısal sorun yok
  • RevengeR kullanıcısına yanıt
    Süt yumurta peynir et balık bunlar damı zengin işi?

Meraktan sordum sadece.. Kuru ekmekle nereye kadar değil mi?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acquiles -- 16 Temmuz 2018; 14:5:44 >
  • iş yerinde ki arkadaşım 10 ay önce 33750 ye focus 2006 ghia aldı, beyaz
    46500 e ilan açacam 45 veren çıkana kadar biner satarım diyor. şuan satsam 40 bin ederi var diyor.
    1 senede 2. el 12 yaşında ki araç %30 artıyor. 2018 asgari ücret sabit 1600 tl, enflasyonun en tavan yaptığı dönemde hemde. yılın son 3 ayı asgari ücretlinin maaşı %50 ye yakın değer kaybetmiş olacak, bu krizde işinize, malınıza sahip çıkın. paranızı değerli kullanın, kış sert geçecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: anaksimenes35

15 milyon insanı aynı şehire nasıl sığdırılmışsa trafik ve çarpık kentleşmenin de sorumlusu bu insanlardır haberin olsun söyleyim dedim.

Alıntıları Göster
    şehir düzeni konuşulunca verdiğim basit bir örnek var.
    bursada osmangazi demirtaş mahallesi semti var. ak partili belediye yönetiyor.
    bu mahallenin tüm yapılaşması son 10 yılda oluştu.
    tüm binalar bahçesiz bitişik, sokaklar 2 araba anca yan yana geçecek kadar.
    kaldırımlar 1 en fazla 2 insan geçeceği kadar genişlikte.

yine bursada nilüfer ilçesinde görükle semti var.chp li belediye yönetiyor.
    oranın da yapılaşması son 10 yılda oluştu.
    fakat tüm evlerin 4 tarafında bahçe ve apartmanların 3/2 sine yetecek kadar otopark zorunlu.
    ara sokaklar bile 3 aracın rahat geçeceği kadar geniş.
    hatta kaldırımlar da o kadar geniş ki hem 3 insan rahat yürür hemde bisiklet yolu var.
    binalar daha kısa ve başka firmalar tarafından yapılmalarına rağmen modelleri birbirlerine benziyor.

özetle birine bakınca avrupayı diğerine bakınca orta doğuyu görüyorum.

istanbuldan örnek vereyim.
    esenyurt ilçesi bundan 20 yıl önce büyüyen bir gecekondu mahallesiydi.
    ilçenin sdp li solcu belediye başkanı insanlar için toplu konut projesi hazırladı.
    projede tüm evlerin etrafında bahçeler, otoparklar sosyal tesisler ve güvenlik vardı.
    evlerin yönetimi kurulan kooperatif tarafından otonom şekilde yapılacaktı.

ilgili solcu belediye başkanı bu projeyi gerçekleştirdi adını da esenkent koydular. benzerini boğazköy adında yapmaya başladılar.
    esenyurtda yaşayan birçok gecekondudan bozma apartman sahibi evlerini satıp esenkente yerleşti.

sonra bu belediye başkanı seçimi bir şekilde kaybetti. yerine ak partili belediye başkanı geldi.
    gelir gelmez ilk senesinde esenkent projesinin yönetim sistemini yok etti güvenlik görevlileri kalktı sadece site sakinlerinin girebildiği sitelerin kapılarını herkese açtı.
    bu arada esenkentin değeri düşmeye başladı. sonrada esenyurtun çoğunu büyük firmalara imara açtı birbirinden ucube sayısız inşaat projesine izin verdi.
    şimdi esenyurt beton yığını nefes bile alınamayan istanbulun en dandik semti haline geldi.

geçmişte ak partiye oy vermiş biri olarak ak parti belediyeciliğinde vizyonun v si yok derim
  • orcnd kullanıcısına yanıt
    Ayhan sicimoglunun bir sözü var ( Sanattan anlamayan bir toplum dan modern ve düzenli yapılaşma beklenemez) diye. Şimdi sagcı dan sanatçı olmaz diye bir söz var. Akp liler de sağcı olduğuna göre bu çarpık yapılaşmaya pekte şaşırmamak lazım

• muskeder kullanıcısına yanıt
    Bunda bir gariplik yokki.

Reis ne dedi, parası olmayan köprüden geçmesin kardeşim.

Burda da parası olmayan araba almasın.

Evde fırın var mı? Var..

Buzdolabı var mı? Var.

E tamam, neyiniz eksik? Biraz şükredin

• Ne alaka 1 dolar 10 TL oldu sanki.

Net fiyat üzerinden vergi almakta ne var anlamadım. Kur düşmüyor ki pek, sürekli yükseliyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Allizzwell27

Kimse kusura bakmasın bizdeki lüks araç kadar Avrupa'da hiçbir ülkede yok .

Tv de bakıyorum Avrupa kentlerine araçların çoğu b segmenti ve eski model. Bizde maşallah vwler hondalar vs

Eski arabaya binen mi kaldı?

Devleti destekliyorum

Umarım 200 bin altında araba kalmaz
    Lüksü seven kesim var diye orta kesim hiç araba alamasın mı? Ya da fakir kesim.

• hocam bunun hesabını yaparken paranın net bugünkü değerini de hesaplamak gerekli.

2013 deki 37.000 TL = 2018 deki ~60.000 TL eder. (2013 ve 2018 için haziran ayı baz alınmıştır)

yani bu araba 2018 şartlarında normal koşullarda 60.000 - 65.000 TL aralığında olmalıydı. ama 90.000 TL ve hatta

yani alım gücümüzün %33 düştüğünü görüyoruz. ancak buradan arabanın fiyatı 3 katına çıkmış gibi bir sonuç çıkarmak yanlış olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Guest-93911FC7B

CHP ekonomik çözüm anlayışı

https://www.youtube.com/watch?v=ontR2pfs8cg

https://www.youtube.com/watch?v=3QTaGbP0cgQ
    İroni yapmıştır canım yoksa ayık kafalı birinin kuracağı bir cümle değil.

• Sıkıntı yok .damat halleder .şükredin .

• Bence arabalar pahalı değil. Pahalı olan 600 adet milletvekilimiz var.

2 senede emekli oluyorlar. Ömür boyu baya bi maaş ödüyoruz. Bayramı, seyranı, ödeneği, yurtdışı gezilerini karşılıyoruz. Üstelik başkanlık sistemine geçtik. Yani meclisin bir hükmü kalmadı. Peki bu adamları niye besliyoruz?

Arabalar size göre pahalı olabilir ama bana milletvekilleri daha pahalı gibi geliyor.
  • orcnd kullanıcısına yanıt
    Demirtaş'ın yanına Kestel ve Gürsu'yu da ekle hocam.

• İnsanların kişisel yaklaşımlarının ortak paydayı etkileyip çökertmesini tuhaf buluyorum. Belki de bu yüzden dünya servetinin yüzde 70'i yüzde 5'lik kesimin elinde. Senin paran var rahat rahat araba alabiliyorsun ve fiyatlar artınca tasa etmiyorsun çünkü senin kaynakların ve gelirlerine de zam geliyor. Sen bu sayede artışlardan hiç etkilenmiyorsun ama arabasını kredi ile alan adam resmen eziliyor. Sonra o kredi çeken adam hem borcunu ödüyor hem de senin bankadaki çok paranın faiz gelirini de ödüyor. Gerçekten tuttuğum yerden koparasım var. Bu düzenden intikam alabileceğim bir yol düşünüyorum. Zenginler bana işiniz düşmesin. Yağmurlu günde bir bardak su bile vermem size.

• quote:

Orijinalden alıntı: KortX

Lüks tüketim hastasıyız diye yazmıştım geçen iPhone haberinin altına. Kesinlikle ihtiyaç fazlası tüketim yapan bir ülkeyiz.
    Madem ihtiyaç fazlasına gerek yok tuşlu telefon neyimize yetmiyor madem ihtiyaç fazlasına gerek yok al 90m2 ev otur. Vasata alışmış olabilirsiniz hayatınızı bi gözden geçirin derim.
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.