Şimdi Ara

Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !.. (84. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
12.124
Cevap
83
Favori
413.818
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8283848586
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    özet geçeyim: APSC ile 4/3 sensör arasındaki alan derinliği farkı herkesin abarttığı kadar, dağlar kadar, bariz değildir... aksine bir iki adım -yani nesneye olan uzaklık- değiştirerek aynı alan derinliği elde edilebilir, yada geri gidersin aynı kadraj için fokal uzaklığı değiştirirsin yine elde edersin...
    ama FF e karşı bu iddamı savunmuyorum

jiddi;
    mesela bir odun çekecem diyelim, ben bir iki adım değiştirdiğimde odunda hareket mi ediyor? burda bir iki adım değiştirmek demek, oduna ulan uzaklık demek. sen benim önceki mesajlarımdan, bir iki adım yer değiştirmek deyince odununda benimle bir hareket ettiğini anlıyorsun? odun benimle birlikte niye hareket etsin? yada odunun niye hareket ettireyim?

yoruldum yahu ne alan derinliğimiş arkadaş... herkes takmış kafayı öldürecem diye arka planı. arka planı düşünmeden çekemiyor mu kimse? arka plan ölünce mi güzel fotoğraf oluyor ne dir yani? eahh beaa

• quote:

Orijinalden alıntı: mboyaci
    .......
    Fotoğraf bölümünde motorcu arkadaş varmı diye merak ediyordum :) Bir konu açıp , orada toplanabiliriz aslında.. Tecrübeli motorcu olarak siz öncülük
    .....

Fotocu motorculara beni de ekleyin (XT 660R)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi supersonicbluepearl -- 24 Mayıs 2013; 11:10:32 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: oem84

Hocam konuşalım... kimseye zararı yok konuşmanın...
    Sizin düşündüğünüz benim dediğim şey değil. Odun değil... sizin hareketiniz ile birlikte makinanın+lensin alan derinliği mesafesi de hareket ediyor. Bu hareketiniz ile alan derinliği daha çok yada az olmaz. Alan derinliği etkisi konumunuzu değiştirmekle hiçbir şekilde etkisini azaltıp-çoğaltmaz diyorum. Çünki hareketiniz optik olarak hiçbir elemana, ışığa vb. etki edecek bir şey değildir. Siz beni burada yanlış anlamışsınız. Hatta şöyle şekil de alıntılayayım madem :)
    -
    Farz edelim... örnek şekiller bunu anlatmıyor ama konumuzdaki olayın tıpatıp aynısı geçerlidir.
    m43'lerin alan derinliği böyle bir alan içerisinde etkili olabiliyor. Sizin konumunuzu ileri-geri değiştirmeniz bu alan derinliği mesafesini ne daraltır, ne de uzatır. O lens ve makinaya bağlı olarak hep sabittir.
     Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..

Yani 3-5 adım yeriniz değişince alan derinliği etkisi gösteren bölgeniz şuradaki gibi daralmaz ve etki daha çok belirgin olmaz...

Şimdi anlatabildim umarım. Örneklerdeki F ama lens ama vb.ye takılmayınız lütfen. Ben bir m43 ile bir aps-c'nin alan derinliği bölgesinin nasıl bir "alan sınırı" içinde olduğu ve yer değiştirmenin bu "alan sınırı"nı daraltıp-uzatmadığını göstermek amacı ile kullandım ki sizin dediğiniz böyle olmadığı. Yer değiştirirsek alan derinliği etkisi artıp-azalmaz, o etkili alan da makina ile hareket eder.
    -
    Hahaha , aynen bu konuda size katılıyorum. Arkaplan ölünce mi güzel oluyor. Accayip bir hastalık durumunda. Yeni makina alan, hatta alacak olan bile direk bunu soruyor yada direk bunu uygulamak istiyor. Bu hastalığı kim nasıl yayıyor ise iyi başarıyor. Bir dönem de hep başlıklarda makinayı aldım diye yazanların koydukları ilk fotoğraflar banyo duşunu açıp yada lavabo bataryasını açıp flaş ile damla fotoğrafını çekmek şeklinde olurdu. Nice lavabo-musluk-duş kabin kenarları gördük bu sebeple kirli ve iğrenç halde :) Bu hastalıklı düşünceler sebebi ile millet daha iyi fotoğraf çekmek için çalışmıyor. Bu konulara saplanıyorlar ve belki de iyi oluyor :) Kafasını bu konulara saplayanlar varsın oralarda kalsınlar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 24 Mayıs 2013; 11:20:34 >

• nesneye olan uzaklığını nasıl değiştirirsin bana söyle bi ne olursun
  • quote:

nesneye olan uzaklığını nasıl değiştirirsin bana söyle bi ne olursun

Bizim nesneye olan(makinanın yada) uzaklığını mı soruyorsunuz burada ? İstediğiniz gibi değiştirirsiniz de (ister 3-5 adım ile, ister araç ile) nesneye olan uzaklık değişiminin şu alan derinliği etkisini artırma ve azaltma gibi bir etkisi olduğunu söyleyebilir misiniz ? Biz farklı konulardan bahsediyor olabiliriz diye düşündüm şimdi. Sizin burada bahsetmek istediğiniz şey alan derinliği etki alanı içine almak mıdır nesneyi ? Fakat o da olamaz, F düşük ise, odaklanan bölge içinde ise nesne, siz yer değiştirseniz de yukarıdaki şekiller itibarı ile aynı konumdan çekilecek aps-c ve m43 fotoğraflarının alan derinliği etkisi farklı olacaktır.
    -
    Not : Sorunuzda tam bir netlik olmadığını fark ettim :) makinanın mı yoksa alan derinliğinin mi uzaklığını değiştirmekten bahsediyorsunuz ?!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 24 Mayıs 2013; 11:26:45 >

• Alan derinligini ne etkiler peki biliyormusunuz?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • f değeri ve/veya yüksek zum. Şekillerde de gösterilmiş. Basçek'teki makale de anlatıyor.
    http://www.bascek.com/2364/arka-plani-nasil-oldururum/

Fakat siz yukarıdaki yorumlarıma herhangi bir yanıt vermediniz. Farklı bir soru sordunuz ? APS-C ve m43, aynı mesafelerde, aynı F değerleri ile, aynı lenslerle(farz edelim test ortamı için hayalimizde mümkün olduğunu) çekilen fotoğraflarda alan derinliği etkisi farklılık gösterir. Bunu da makinanın ileri-geri hareketi azaltıp çoğaltamaz (her iki makinada da aynı ileri-geri mesafeden aynı çekimi yaptığımızı varsayarak).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 24 Mayıs 2013; 12:17:09 >
  • Arkadaşlar bu adreste bir alan derinliği hesaplayıcı var:

http://www.dofmaster.com/dofjs.html

Ben sony nex ve olympus makineleri seçerek, pentax 50mm f1.7 lensim ile alacağım alan derinliklerini 2 metre için karşılaştırdım. Yalnız bu lensi nexte ve olympusta kullanırken, aynı kadrajı almak için olympusta kaç m geri gitmek gerektiğini bilmiyorum. Sonuçta lens birinde 75mm, birinde 100mm eşdeğeri görüş açısı verecek. 100mm lensin, 75mm lens ile aynı kadrajı çekmesi için 2 m'den ne kadar geri gitmek lazım bilen var mı? (Aynı kadrajı derken perspektife takılmayalım, tek bir düzlemi, mesela duvardaki bir tabloyu çektiğimizi var sayalım.).

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi First_Person -- 24 Mayıs 2013; 13:08:09 >

• quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

f değeri ve/veya yüksek zum. Şekillerde de gösterilmiş. Basçek'teki makale de anlatıyor.

Fakat siz yukarıdaki yorumlarıma herhangi bir yanıt vermediniz. Farklı bir soru sordunuz ? APS-C ve m43, aynı mesafelerde, aynı F değerleri ile, aynı lenslerle(farz edelim test ortamı için hayalimizde mümkün olduğunu) çekilen fotoğraflarda alan derinliği etkisi farklılık gösterir. Bunu da makinanın ileri-geri hareketi azaltıp çoğaltamaz (her iki makinada da aynı ileri-geri mesafeden aynı çekimi yaptığımızı varsayarak).

Jiddi cok guzel ozetlemissin. Aksam eve gecince ornek fotograflarla anlatip konuya netlik getirecegim. Bilmeyen yada yanlis bilenlerin fayda saglayacagini dusunuyorum. Benimde hatam varsa duzeltmis olurum.

• İnanılmaz bir fiyat! Bi şekilde getirtmek lazım
  • quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

f değeri ve/veya yüksek zum. Şekillerde de gösterilmiş. Basçek'teki makale de anlatıyor.

alan derinliği 4 neden etkiler:
    -diyafram değeri (f değeri)
    -fokal uzaklık (zum)
    -nesneye olan uzaklık (bu tartışmada bir kaç adım)
    -circle of confusion (coc)

yukarıdaki yorumlara cevap vermedim çünkü eksik bilginizle bir şeyi anlatmaya çalışıyorsunuz, olmuyor. ilk önce neyi tartıştığımızı bilelim. yani alan derinliğini nesneye olan uzaklığınızda etkiler.
    şimdi yine başa dönelim
    apsc ile 43 sensör arasındaki alan derinliği nerden kaynaklanıyor.
    diyelim ki f aynı, coc da iki sensörün sabit katsayısı belli, geriye fokal uzaklık ve mesafe kalıyor.
    amacımız ne peki? coc dan gelen bu farkı oratadan kaldırak ki alan derinliğimiz aynı olsun.
    bunu nasıl yaparız mesafe ve fokal uzaklık. (fokal uzaklıkla mesafeyi karıştırmayalım)
    mesafeyi nasıl değiştiririm? en basiti bir iki adım atarak
    noldu kadraj değişti. nasıl kadrajı ayarlarım? fokal uzaklığı(zum) değiştirerek

sonuç ne oldu? birbine çok yakın alan derinliği... dağlar bayırlar kadar değil.
    birde bir daha hatırlatayım konu kaymasın, FF sensör ile 43 ü karşılaştırmıyorum.

kendimde eklemek isterdim ama apsc makinam yok elimde. eğer sağdan soldan fotoğraflarla örnek verecekseniz mesafe ve fokal uzaklığın bahsettiğim hususlarda ayarlanmış olmasına dikkat edin. f de ikisnde de aynı olsun...

sonra gelin alan derinliğine bakalım aradaki farkın bariz olup olmadığına hep beraber karar verelim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oem84 -- 24 Mayıs 2013; 14:50:55 >

• Baska baslikta tartisin ya

•  Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..
  • Oem84 ornek fotolarda ayni alani gorecek sekilde kareleri kiyaslamak gerek. Yani pana 20mm m43 bir tarafta, daha cok yaklasip kadraji ayarlanmis 30mm diger tarafta olacak. F degerleri ayni olacak, fotoya bakildiginda tek fark alan derinligi olacak. Sana gore o farkta olmayacak ama olacak goreceksin :)

• bekliyorum kardeşim
  • quote:

Bilgiler için teşekkür ederim...
    Bu arada size istinaden demiyorum , tartışmaz isek nasıl bilgi edineceğiz ? Nasıl öğreneceğiz ? Elbette bu başlıkta konuşacağız, çünki konu burada ortaya çıktı ve içeriğinde m43'ler var. Tartışma : kavga değil. Görüldüğü üzere de kimse kimesyi kırmadan az-çok, doğru-yanlış bilgilerini görüyor, eksiklerini öğrenip tamamlıyor.
  • Aynen sana katiliyorum kardesim bende burda tartismasak nerde tartiscaz gibisinden birseyler yazacaktim ama yanlis anlasilmiyim dedim simdi. Sonucta amac burda satasmak degil bilgi alabilmek sahislara kisilere hakaretler etmeden

• quote:

Orijinalden alıntı: supersonicbluepearl

quote:

Orijinalden alıntı: mboyaci
    .......
    Fotoğraf bölümünde motorcu arkadaş varmı diye merak ediyordum :) Bir konu açıp , orada toplanabiliriz aslında.. Tecrübeli motorcu olarak siz öncülük
    .....

Fotocu motorculara beni de ekleyin (XT 660R)

Hocam öncülük et sen , canavar gibi motorun varmış ,ben arkandan gelirim tıngır tıngır Bir konu açalım bence. Mesela makinaları nasıl taşıyorsunuz , titreşimden bozulan makina varmı gibi konuları konuşalım

m43 , crop , ff tartışması iyide , bu kadar ufak makinadan , bu kadar tatlı alan derinliği , görüntü kalitesi fazlasıyla yeterli bence. Sony rx1 var gerçi.. Onunda lens sabit , fiyat malum M43 , sony nex ,fujiler dslrların pastasının yarısını alır bu gidişle 4-5 yıla.. Şu anda %20 civarıymış aynasızların payı.

Birde şöyle bir durum var. Kapalı bir mekanda arkadaşlarınız fotoğrafını çekiceksiniz. FF bir makinada 50 1.4 takılı iken , hepsi net çıksın derseniz 5.6 ,hatta 8lere kadar kısmak lazım. M43de ise aynı fotoğrafı f2de çekebilirsiniz , bardağın dolu tarafı buda

Eski fotoğraflardan

•  Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..

• quote:

Arkadaşlar bu adreste bir alan derinliği hesaplayıcı var:

http://www.dofmaster.com/dofjs.html

Ben sony nex ve olympus makineleri seçerek, pentax 50mm f1.7 lensim ile alacağım alan derinliklerini 2 metre için karşılaştırdım. Yalnız bu lensi nexte ve olympusta kullanırken, aynı kadrajı almak için olympusta kaç m geri gitmek gerektiğini bilmiyorum. Sonuçta lens birinde 75mm, birinde 100mm eşdeğeri görüş açısı verecek. 100mm lensin, 75mm lens ile aynı kadrajı çekmesi için 2 m'den ne kadar geri gitmek lazım bilen var mı? (Aynı kadrajı derken perspektife takılmayalım, tek bir düzlemi, mesela duvardaki bir tabloyu çektiğimizi var sayalım.).

Kimsenin ilgisini çekmedi gerçi ama, kendi soruma kendim cevap vereyim: trigonometri kullanarak, yukarıdaki lens ile nexin 2m mesafede gördüğü kadrajı, aynı lens ile olympusun yaklaşık 2m 70 cm den göreceğini hesapladım.

75mm ve 100mm'nin diagonal görüş açılarını internetten buldum.

Açıların tanjantlarına şu sitedeki tablodan baktım:http://www.matematiktutkusu.com/205-acilarin-trigonometrik-oranlari-tablosu-cetveli.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi First_Person -- 24 Mayıs 2013; 23:19:03 >

• 
Sayfa: önceki 8283848586
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.