Şimdi Ara

Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir Kullanıcı, 3 Masaüstü Kullanıcı
11.776
Cevap
79
Favori
374.418
Tıklama
Tüm Forumlar >> Fotoğraf Makineleri ve Video Kameralar >> Dijital ve Analog Fotoğraf Makineleri >> Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..
Sayfaya Git:
Sayfa:
Giriş

odaklanan nesnete yakınlık demek le, nesneye uzaklaşmak yakınlaşmak(yani nesneye olan konumunu değiştirmek) aynı şey zaten.
    valla apsc ile m43 arasındaki alan derinliği farkını "bariz" bir şekilde gösterecek bir örneğiniz var ? daha doğrusu birkaç küçük ayarla aynı alan derinliği elde edilebilir
    FF i karıştırmamak lazım ama
    |
    |
    Bahsedilenler: cortextm

Vay hocam sizde mi enduro seversiniz Bende de DL650 var birde Honda XL200 aldım offroad için. Çok keyifli bir enduro. Sizin kullandığınız CRF 250 sanırım. Güzel alet

Olympus'un jpeg leri bence de en iyisi ama yinede yüksek iso da raw dan jpeg e çevirmek çok fark ediyor kalite olarak.

Fotoğraflar çok yaratıcı ve güzel bu arada.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi siyahmurat -- 23 Mayıs 2013; 10:07:44 >
    |
    |
    Bahsedilenler: mboyaci
    Mevcut:Zeiss 135mm F/1.8 - Sony A58 / Olympus E-PM2 - Olympus 25mm F1.8 / Honda XL200 / Yamaha MT07 -- Eski: Canon 550D - 15-85mm - 50mm F/1.4 / Sony A57 - Sigma 30mm F/1.4 - Minolta 70-210 F/4 - Tamron 17-50 F2.8 / Olympus OM-D E-M5 - 45mm F/1.8 - 20mm F1.7 - 12-50mm / Yamaha YBR 125 2010 / Kawasaki ER6F 2009 / Yamaha XJ6 2011 / Suzuki Vstrom DL650 2010
  • Yüzbaşı
    727 Mesaj
    Mboyaci 45mm 1.8 de arka planin kaybolmasi tamamen konuya yakinliktan kaynaklaniyor. odaktan uzaklasildiginda derinlik ya da 3 boyut malesef kayboluyor. Tele lenslerde yada konuya yakin cekimlerde arka plan derinligi cok farkedilmez, fakat aci genisledikce aradaki alan derinligi farki kesinlikle bariz belirgin. Bu sistemde, apsc deki 35mm 1.4 le ayni dof a ulasmak icin lens yok. Yada ff deki 50mm 1.4 etkisini ayni acidan ayni derinlikle karsilayacak bi lens yok.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    quote:

Orijinalden alıntı: cortextm

Mboyaci 45mm 1.8 de arka planin kaybolmasi tamamen konuya yakinliktan kaynaklaniyor. odaktan uzaklasildiginda derinlik ya da 3 boyut malesef kayboluyor. Tele lenslerde yada konuya yakin cekimlerde arka plan derinligi cok farkedilmez, fakat aci genisledikce aradaki alan derinligi farki kesinlikle bariz belirgin. Bu sistemde, apsc deki 35mm 1.4 le ayni dof a ulasmak icin lens yok. Yada ff deki 50mm 1.4 etkisini ayni acidan ayni derinlikle karsilayacak bi lens yok.

Nokton 17,5 f0.95 ile 35mm f1.4 e ve 25mm f0.95 ile 50mm f1.4 yakın alan derinliği elde edilebilir.

f0.95'in iki stop üstü hangi değer oluyor. 0.95 - 0.98 - 1 - 1.1 - 1.2 - 1.4 şeklinde mi artıyor? Eğer öyleyse bu lensler 35mm standardında de f1.4 değeri verir.
    |
    |
    Mevcut:Zeiss 135mm F/1.8 - Sony A58 / Olympus E-PM2 - Olympus 25mm F1.8 / Honda XL200 / Yamaha MT07 -- Eski: Canon 550D - 15-85mm - 50mm F/1.4 / Sony A57 - Sigma 30mm F/1.4 - Minolta 70-210 F/4 - Tamron 17-50 F2.8 / Olympus OM-D E-M5 - 45mm F/1.8 - 20mm F1.7 - 12-50mm / Yamaha YBR 125 2010 / Kawasaki ER6F 2009 / Yamaha XJ6 2011 / Suzuki Vstrom DL650 2010
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.

burdan gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz

http://www.bascek.com/konu/alan-derinligi/
    |
    |
    Bahsedilenler: fss1403

25mm 0,95 in ff karsiligi 50mm 1.8 dir. Eger leica m43 icin 25mm 0,95 lens uretirse anca ff deki 50mm 1.8 derinligi alinir. Leica dememin sebebi en acik diyaframdaki kalitesinden dolayidir. Voit 25mm 0,95 ile en acik diyaframda, su anda istanbuldaki firtinali hava gibi gorunuyor, sisli puslu. Flu ve kontrastsiz.

|
    |
    Panasonic GX1 modelinin devamı olacak yeni GX modelini bu ağustosta duyuracakmış.

Bomba haber ise Panasonic yeni GX gövde ile Olympus gibi gövde içinde titreşim engelleme sistemine geçiş yapıyormuş.

Bir diğer yenilik ise dahili elektronik vizörün hareketli olması.

Hepimize hayırlı olsun
    |
    |
  • Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
    3 Not
    quote:

Orijinalden alıntı: har3

En ucuz 12 taksit ekopasajda heralde insallah bu aksam siparisi veriyoruz

?

quote:

?

Gayet uygundur... o fiyata o makina gayet iyi... USA'da üzerindeki 14-42 kit lensin fiyatı 299 us$ , yani o ürünü aslında bedavaya veriyorlar.
    |
    |
    siyahmurat hocam dl650 ileride İnşallah almak istediğim alet..10 numara 5 yıldız motor gerçekten Evet, benimki crf250l. Benim ilk motorum olduğu için bana çok güzel geliyor ama vstorm bambaşka bir alet.xl200 tam cross makinası galiba hocam. Crf gelmese ikinci el xl200 düşünüyordum bende.Fotoğraf bölümünde motorcu arkadaş varmı diye merak ediyordum :) Bir konu açıp , orada toplanabiliriz aslında.. Tecrübeli motorcu olarak siz öncülük yapabilirsiniz hocam
    gx2 gövdede titreşim engelleyici güzel olur ama Panasonic bence sensoru yenilemesi lazım artık :) Yıllardır aynı sensorle devam ediyor. Video konusunda olympustan fersah fersah önde ama fotoğraf kalitesi olarak olympusun arkasında kaldı.. canon gibi yıllardır aynı sensörle devam ediyor. Olympus sony ortaklığından sonraki makinalarında sensorleri gerçekten iyi.

cortextm elbette ff + 1.4 lensin etkisini almak afli lensler pek mümkün değil. Ama sonuçta 2-3kg , koskoca dslr değil , 500-600grlık ufacık makinalar bunlar.. f0.95te bahsedilen lensler keskin olmayabilir ama ffde 1.2 , 1.4 hatta 1.8 lenslerde keskin değil. FF bir makina için 35 1.4 lens min 1000$ civarı.. Ayrıca zaten cok az bir alan derinliği olduğu için kısmak iyi oluyor..
    Mesela geçen hafta alltaki fotoğrafı çekmiştim. 5d m2 + 50 1.4. Keskinlik 20 1.7 veya 45 1.8e göre vasat. 1.4de net alan cok az olduğu için gözler falan keskin değil. Gözleri tuttursan , kulak burun boğaz net değil Bence aynasızlar bu kadar gelişmişken croplu dlsr almak , tilt-shift lensler gibi özel bir amaç yoksa gereksiz.

har3 sıfır gf3 var bende de satılık istersen 400TL'ye , 14-42x lensle 900TL , 350TL olarak verebilirim
    http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-sifir-panasonic-lumix-dmc-gf3-ve-14-42x-lens-opsiyonu-116842674/detay

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mboyaci -- 23 Mayıs 2013; 21:15:53 >

• Binbaşı
    1363 Mesaj
    quote:

quote:

?

ben sizin yerinizde olsam e-pm1 alacağıma pazarlık eder şunu alırdım:

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-sifir-olympus-e-pl3-14-42mm-12.3-mp-123755558/detay/

Not: Satıcı ile bir alakam yok

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *Ubeyd* -- 23 Mayıs 2013; 21:12:26 >

• Binbaşı
    1363 Mesaj

o bu değil de Bursadaki aynasızlar olarak ne zaman buluşuyoruz bu cumartesi veya pazar nasıl olur? havalar da çok ısınmadan
    |
    |
    Bahsedilenler: mboyaci
    Aynen mboyaci birebir kiyas yapmak iki sistemede haksizlik olur. kimisi icin bu derinlik olayi avantajken kimisine dezavantaj. Sonucta bende omd yi begenerek kullaniyorum tum arti ve eksileriyle. Ama FF ile m43 teki sensor boyutu farki bir iki adimla cozulmez unutmayalim :)

|
    |
    *Ubeyd* hocam gerçekten bi toplanamadık aynasızlar olarak haftasonuda bi misafirim gelicek. Ama hafta için bir akşamda buluşabiliriz.

cortextm aynen hocam birebir kıyas haksızlık olur. Fakat ff m43 farkı bir iki adımda çözülmez ama dslrda teknolojik ilerleme 1x hızla oluyorsa aynasızlarda 50x hızla oluyor :) 2-3 yıl sonra dslrlar muhtemelen gene aynı olucak , Canon 950d cıkıcak aynı sensörle Ama aynasızlarda kim bilir ne olucak
    |
    |

Orijinalden alıntı: *Ubeyd*

quote:

quote:

?

ben sizin yerinizde olsam e-pm1 alacağıma pazarlık eder şunu alırdım:

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-sifir-olympus-e-pl3-14-42mm-12.3-mp-123755558/detay/

Not: Satıcı ile bir alakam yok

pl3 ile epm1 arasında iso performansı olarak hiç bir fark yok değmez gibime geliyor.

AYNASIZLAR TEAAM

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi har3 -- 23 Mayıs 2013; 22:27:45 >
    |
    |

• Yüzbaşı
    727 Mesaj
    Eminönüsüz buluşma olmaz. He bursada varsa eminönü başka
    |
    |

quote:

Orijinalden alıntı: oem84
    FF ile karşılaştırsanız neysede APSC sensör ile sığ alan derinliği farkı çok olmaz 4/3 sensörün.
    fark olsa bile(ki birkaç santimden bahsediyoruz) bir-iki adım ileri geri giderek yada odak uzaklığını az biraz değiştirerek aynı derinliğini rahatlıkla 4/3 sensörde de elde edebilirsiniz

quote:

Orijinalden alıntı: oem84
    odaklanan nesnete yakınlık demek le, nesneye uzaklaşmak yakınlaşmak(yani nesneye olan konumunu değiştirmek) aynı şey zaten.
    valla apsc ile m43 arasındaki alan derinliği farkını "bariz" bir şekilde gösterecek bir örneğiniz var ? daha doğrusu birkaç küçük ayarla aynı alan derinliği elde edilebilir
    FF i karıştırmamak lazım ama

quote:

Orijinalden alıntı: cortextm
    Ama FF ile m43 teki sensor boyutu farki bir iki adimla cozulmez unutmayalim :)

farklı bir şey mi diyorum anlamak mı istemiyorsunuz?
    birkaç adım mesafe ile çözerim APSC ile m43 arasındaki alan derinliğini diyorum
    siz FF diyip duruyorsunuz...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oem84 -- 24 Mayıs 2013; 0:48:44 >
    |
    |
    Bahsedilenler: cortextm

• Yüzbaşı
    727 Mesaj
    @oem84 işin diğer ucu FF olduğundan farkın farkedilmesi için FF örneği verdim. Aps-c de'de sonuç değişmez gerçi Aradaki sensör farkını birkaç cm ya da adım olarak değerlendirmek doğru olmaz. Sonuçta odak uzaklığını eşit düşünüyoruz, eşitlik bozulursa fotoğrafta bozulur.
    |
    |
    Alan derinliği... adı üzerinde belli bir mesafesi olan bir alan. Bu alan(mesafe) lense, sensöre göre değişiyor ise (ki öyle) x makina ve x lens ile elinizde belirli bir mesafe içinde kalan "alan derinliğiniz" vardır. Bu durumda sizin konumunuzu değiştirmeniz, 1-3-5 adım iler-geri şekilde falan bu alan derinliğinin oluştuğu mesafenin de sizin ile ileri-geri gelip-gitmesi ile sonuçlanır. Sizin yer değiştirmeniz alan derinliği etkisinin olduğu mesafeyi azaltıp-çoğaltamaz. Bu sebepledir ki coretxtm 'in dediği bana da doğru görünüyor. Zaten sizin konumunuz optik anlamda hiçbir şeye de tesir edemeyeceğinden böyle bir düşüncenin doğru olması mümkün de olamaz ama anlatmak istediğiniz başka bir şeydi de anlatamadınız mı yoksa biz mi anlamadık bilemiyorum tabi... Bu da mümkündür...
    |
    |
Reklamlar
Mobilya Takımları
son dakika
haberler
Bey Azura
SEO
Bu sayfanın
Mobil sürümü
Mini Sürümü

BR3
0,719
1.2.165

Reklamlar
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.