Şimdi Ara

Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !.. (82. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12.123
Cevap
83
Favori
413.801
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    çünkü APSC ile m43 sensör arasındaki farkı öyle ahım şahım değil
    APSC sensörün farkını 800 isoda A1 baskıda detayda görürsün.. peki iso 800 de A1 baskı alıyor musun? yada kaç kere alıcaksın
    yoksa baskı almıyorsan sadece bilgisayarda sanal ortamda fotoğraflarını paylaşıyorsa FF bile gereksiz

eğer video senin için ön plandaysa da panasonic tercih edebilirsin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oem84 -- 21 Mayıs 2013; 17:00:44 >
  • Arkadaşlar olympus pen epm-1 kullanıcısı oldum ben de, tecrübelerinizden yararlanmak isterim.

İlk şarj süresi için 8 saat diyorlar fakat ben şarj aletinin ışığı sönünce çıkardım prizden yanlış mı yaptım acaba :S

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acemiyimişte -- 21 Mayıs 2013; 17:08:33 >
  • yeni nesil pillerde öyle birşey yok diye biliyorum
    ama her zaman şarj ışığı söndükten sonra tekrar takıyorum ışık ikinci kez söndüğünde çıkarıp kullanıyorum
    olympus viewer şahsen hiç kullanmadım ama "bir şekilde" Ligthroom 4 ve/veya üstü versiyonu edin ona alış en başından işin
    hayırlısı olsun güzel günlerde güzel anlarda kullanın
  • Teşekkür ederim :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: oem84

sensör boyutuna takılma bence
    APSC sensörün farkını 800 isoda A1 baskıda detayda görürsün.. peki iso 800 de A1 baskı alıyor musun? yada kaç kere alıcaksın
    yoksa baskı almıyorsan sadece bilgisayarda sanal ortamda fotoğraflarını paylaşıyorsa FF bile gereksiz

Yüksek İso'da düşük kumlanmayı, buyuk sensörün tek artisi olarak görmemek lazım. Benim icin asıl önemli olan, alan derinligi üzerindeki etkisi.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Haklısınız voitglanderdan vazgeçtim. 75 mm harika ama çok dar. 25 mm pana veya oly 17 mm sıradaki hedefim bakalım. Tabi önce ep5 veya üstü lazım bana.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fss1403 -- 21 Mayıs 2013; 19:26:22 >
  • Arkadaşlar size birkaç sorum olacak. Kafamda OM-D E-M5 almak var ancak
    Birincisi elimde Olympus 50mm f1.4 OM-System G.Zuiko Auto-S bir lens var adaptörle Canon 550D'de kullanıyorum. Bu lens ve diğer Om sistem manuel lensleri adaptörsüz bir şekilde bu makineye takabilir miyim?

İkincisi sürekli manuel lens kullanan bir olarak merak ettiğim makinedeki is sistemi manuel lenslerle sağlıklı çalışıyor mu? ve m42 m43 gibi lensleri optik adaptörsüz kullanabiliyor muyuz?

Üçüncü olarak aranızda Dslr kullanan varsa imaj kalitesi ve iso performansını orta sınıf bir 550d-600d gibi makinelerle karşılaştırabilir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: First_Person

quote:

Yüksek İso'da düşük kumlanmayı, buyuk sensörün tek artisi olarak görmemek lazım. Benim icin asıl önemli olan, alan derinligi üzerindeki etkisi.

FF ile karşılaştırsanız neysede APSC sensör ile sığ alan derinliği farkı çok olmaz 4/3 sensörün.
    fark olsa bile(ki birkaç santimden bahsediyoruz) bir-iki adım ileri geri giderek yada odak uzaklığını az biraz değiştirerek aynı derinliğini rahatlıkla 4/3 sensörde de elde edebilirsiniz

• 50mm f1.4 ü bende kullandım ve kesinlikle muhteşem bir lens...
    adaptörle OMD de kullanabilirsiniz ve sensöre olan uzaklığından dolayı 550D den daha olumlu sonuçlar alırsınız. şahsen hem 7D de hemde e-pl2 de kullandım ve e-pl2 de odakladıktan sonra daha keskin sonuçlar daha az kırınımlar elde ettim(7D ye göre)
    IS sistemi zaten olympusların en büyük avantajı. tabiki elinizin hassaslığınada bakar ama özellikle OMD ile 50mm ile 1/20 de çok rahat çekebilirsiniz diye düşünüyorum. kesinlikle işe yarıyor ben elde 50mm makro lensimle makro çekim bile yapabiliyorum IS sayesinde :)
    birde m42 başka m43 başka birşeydir
    zaten OMD m43 sistemin makinasıdır ve m43 bütün lensleri kullanaiblirsiniz
    m42 lensleri ise yine adaptörle kullanablirsiniz
    son olarak düşük isoda fark zaten yok iso yükseldikçe sadece büyük baskı boyunda farkı detayda görürsünüz.

• Okuduklarıma göre en iyi jpeg işleyicisi olympustaymış, doğru mudur? şuana kadar sadece jpeg çeken benim için çok umut verici bi haber
  • quote:

Orijinalden alıntı: synchro

Okuduklarıma göre en iyi jpeg işleyicisi olympustaymış, doğru mudur? şuana kadar sadece jpeg çeken benim için çok umut verici bi haber

Evet, yabancı bir çok yerde de bu yorumlara rastladım. Öyle olduğu söyleniyor. Kendi tecrübelerime dayanarak da şöyle diyebilirim, RAW çekip işlediğimde makinanın yaptığından daha iyi jpeg yapamıyorum genellikle, nadiren olduğu oluyor tabi. Fakat bu benim iyi RAW işlemeyi bilmediğimi de gösterebilir ki iddialı değilim zaten . Ben bu PM1 , PL3 için şöyle söyleyeyim bugün için satıldığı fiyatı hak eden bir makinadır PM1, abartılacak çok şeyi yok. Ufak sensörlü 1000 liralara satılan kompaktlardan iyi olduğu kesin. E fiyatı da halen bulunabiliyor ise 640 TL idi !.. Fakat PL3, P3 falana para yatırmayıp PL5'i düşünürdüm ben olsam ama o da sanırım seneye ancak alınabilir fiyata iner. PL5'te sensör baya gelişti, gövde de yeniliklere sahip.

• quote:

50mm f1.4 ü bende kullandım ve kesinlikle muhteşem bir lens...
    adaptörle OMD de kullanabilirsiniz ve sensöre olan uzaklığından dolayı 550D den daha olumlu sonuçlar alırsınız. şahsen hem 7D de hemde e-pl2 de kullandım ve e-pl2 de odakladıktan sonra daha keskin sonuçlar daha az kırınımlar elde ettim(7D ye göre)
    IS sistemi zaten olympusların en büyük avantajı. tabiki elinizin hassaslığınada bakar ama özellikle OMD ile 50mm ile 1/20 de çok rahat çekebilirsiniz diye düşünüyorum. kesinlikle işe yarıyor ben elde 50mm makro lensimle makro çekim bile yapabiliyorum IS sayesinde :)
    birde m42 başka m43 başka birşeydir
    zaten OMD m43 sistemin makinasıdır ve m43 bütün lensleri kullanaiblirsiniz
    m42 lensleri ise yine adaptörle kullanablirsiniz
    son olarak düşük isoda fark zaten yok iso yükseldikçe sadece büyük baskı boyunda farkı detayda görürsünüz.

Teşekkürler hocam doğru bunlar m43 diye geçiyor değil mi? M42 lenslerin m43'ten farklı olduğunu biliyorum zaten de bu sistemin m43 sistemi olduğunu unutmuşum. Bir de m39 olan lensleri optikli adaptörle kullanıyoruz bu sistemlerde değil mi yanlışım varsa düzeltin. Ancak om lensleri de adaptörle kullanacak olmamız pek hoşuma gitmedi ama yapacak bir şey yok Ben de bolca pk bayonet ve m42 lens var. Mesela elimde 70-200 Takumar f4 lens var. Pentacon 200 mm f4 var ve bunları is sayesinde en azından bir iki stop avantajlı kullansam bana yeter Aslına bakarsanız beni Nex almamaya iten başlıca sebep gövde de is olmaması yoksa bu makinenin yarı fiyatına n5'ler var özellikle elektronik vizörünün çok iyi olması ve focus peaking özelliği benim gibi manuelci bir kişi için bulunmaz nimet ayriyeten envai çeşit lens(Canon fd'ler m39'lar m42'ler vsler sorunsuz kullanılabiliyor)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Asarhaddon -- 21 Mayıs 2013; 22:14:04 >

• Panasonic G1X - 199 us $ ! Hadi canım , inanmam dedim bir an :)
    http://www.ebay.com/itm/200925237296;jsessionid=583FFBE003B99F79D614D2BA941CF38B?ru=http%3A%2F%2Fwww.ebay.com%2Fsch%2Fi.html%3F_fspt%3D1%26LH_CAds%3D%26_udlo%3D%26_sadis%3D%26_sop%3D12%26_sacat%3D%26_fpos%3D%26_mPrRngCbx%3D1%26_udhi%3D%26_nkw%3D200925237296%26_rdc%3D1
    -
    Bunu çıktığında 800 us$'a sattılar ! Olaya bakar mısınız ? 200 $'a satıldığında dahi kar ediyorlar ise !!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 22 Mayıs 2013; 10:25:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: jiddi

PL3 + 40-150mm R
     Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..

Bunu çok beğendim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: fss1403

@ubeyd bir ara denkgelirse ep5 gövdeyi ne kadara getirebileceğini sorabilirmisin yurtdışındaki tanıdığına ? Benim de tanıdığım var ama krediyi tüketmek istemiyorum voitglander veya başka bir m 43 lens getirtebilirim ilerde ona

http://www.ebay.de/itm/VOIGTLANDER-Objektiv-Nokton-25mm-f-0-95-fur-Panasonic-/300906006855?pt=DE_Foto_Camcorder_Objektive&hash=item460f654947

Sıfır fiyatı 700 avro nasıldır bu lens?

SLR Magic'in lensleri daha başarılı onlara da bakın derim.

• quote:

Orijinalden alıntı: siyahmurat
    Bunu çok beğendim.

Teşekkür ederim...
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: First_Person

quote:

FF ile karşılaştırsanız neysede APSC sensör ile sığ alan derinliği farkı çok olmaz 4/3 sensörün.
    fark olsa bile(ki birkaç santimden bahsediyoruz) bir-iki adım ileri geri giderek yada odak uzaklığını az biraz değiştirerek aynı derinliğini rahatlıkla 4/3 sensörde de elde edebilirsiniz

Ben apsc den m43 e gectim ve alan derinligi farkini bariz gordum. Uzaklasip yaklasarak ayni alan derinligi olusturulamaz, cunku odaklanan nesneye yakinlikta alan derinliginde onemli bir etken. Tele lenslerde nispeten sikinti yok, fakat aci genisledikce alan derinligi farki acikca belli oluyor.

• Alan derinligi tam olarak nedir ? Birde hocam neden m 43 e gecis yaptiniz ?

• Geçiş sebebi kısaca;
    1- Ebat, ağırlık vs. (eski makine d90)
    2- Teknolojik yenilik, (hızlı odak, gövdeden titreşim vs.)
    3- Retro tasarım (om-d 10 mp olsaydı tipinden dolayı gene alırdım)

Alan derinliği farkını da aşağıdaki linkten inceleyebilirsin.

http://www.mu-43.com/f51/full-frame-vs-micro-four-thirds-quick-dof-bokeh-test-25093/
  • cortextm linkte ff bir makina ile kıyaslanıyor.. Crop sensorlü bir dslrin bencede çok farkı yok m43lerden.. FF dersen iş değişiyor tabi. 45 1.8 fotoğraflarınız mesela.. Alan derinliği , arkayı bulanıklaştırması fazlasıyla yeterli bence.. ISO performansıda croplu makinadan çok geri kalmaz ama full frame göre bariz kötü..

synchro olympusun jpegleri gerçekten iyi. Panasonic gh1 ve gh2 kullandım. Rawdan jpeg ile jpeg arasında bariz fark oluyordu. Aynı şekilde canon dslrda kullanıyorum. Canonda da fark oluyor. Kullandığım makinalar arasında en iyi jpeg üretimi olympusta. Rawla uğraşmam dersen olympus mantıklı gerçekten..

Olympus Epl5

• 
Sayfa: önceki 8081828384
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.