Şimdi Ara

Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !.. (592. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
12.126
Cevap
83
Favori
413.869
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 590591592593594
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    30mm ile 25mm arasında ciddi bir fark yoktur olsa da çok etkilemez 25mm i kafadan eleyin. Keza 1.4 diyafram ile Sigma daha da ağır basıyor zaten.

45mm 1.8 ise ikinci el de ucuza bulunuyor 30mm ise 2kat fiyata sahip.

Yukarda da dediğim gibi eğer videoları kişinin belden yukarı bir kompozisyon olacak şekilde çekecekseniz 45mm yeterli olacaktır gayet iyi bir şekild f/p ürünü. 30mm daha da prime bir lens.

Başlangıç için 45mm ile başlayın kendinizi geliştirin zamanla artık 45mm nin yeterli gelmediği duruma gelince satıp 30mm e geçersiniz.

Lensin önemi %40 %50
    %50 %60 lik önem fotoğrafçının kendisinde bence.
    Işık ayarını renk ayarını kostüm tasarımını dört dörtlük yapın kit lens ile de harika videolar çekilebilir.

Yukarda ki video ya dikkat edin, ışık çok iyi, kadının kıyafeti ortama uygun renkler çok iyi arka plan gri elbise siyah vs. Arka planda kalan binalar çok çok uzakta duruyor 1.8 diyaframa güzel bir alan derinliği katmış. Tüm bunlar bir araya gelince de etkileyici bir video ortaya çıkıyor.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: burak-82

30mm ile 25mm arasında ciddi bir fark yoktur olsa da çok etkilemez 25mm i kafadan eleyin. Keza 1.4 diyafram ile Sigma daha da ağır basıyor zaten.

45mm 1.8 ise ikinci el de ucuza bulunuyor 30mm ise 2kat fiyata sahip.

Yukarda da dediğim gibi eğer videoları kişinin belden yukarı bir kompozisyon olacak şekilde çekecekseniz 45mm yeterli olacaktır gayet iyi bir şekild f/p ürünü. 30mm daha da prime bir lens.

Başlangıç için 45mm ile başlayın kendinizi geliştirin zamanla artık 45mm nin yeterli gelmediği duruma gelince satıp 30mm e geçersiniz.

Lensin önemi %40 %50
    %50 %60 lik önem fotoğrafçının kendisinde bence.
    Işık ayarını renk ayarını kostüm tasarımını dört dörtlük yapın kit lens ile de harika videolar çekilebilir.

Yukarda ki video ya dikkat edin, ışık çok iyi, kadının kıyafeti ortama uygun renkler çok iyi arka plan gri elbise siyah vs. Arka planda kalan binalar çok çok uzakta duruyor 1.8 diyaframa güzel bir alan derinliği katmış. Tüm bunlar bir araya gelince de etkileyici bir video ortaya çıkıyor.
    Hocam zaten Canon 600d + 50 mm f1.8 bana gayet yetiyordu. Ama gerek kesinlik gerekse video kalitesi olarak beni tatmin etmiyordu. Mesela arkadaşın çektiği bir videoyu bırakayım buraya Canon 600 + 50 mm f1.8 ile çektiğimiz. Videoda ki kişi benim. Alan derinliği yakalama konusunda İstanbul güzel. Sanırım 45 mm f1.8 alacağım.

https://vimeo.com/331260068

• Olympus OM-D E-M10, garantili 40-150R ve Olympus 25/1.8 lensimi satıyorum, ilgilenen olursa pm atabilir
  • Değişik denemeler...

Olympus OM-D E-M10 40-150mmR 100mm.

Sac Kavurma by burakciftci82, on Flickr

• Arkadaşlar öncelikle iyi bayramlar. Herkese sağlıklı ve huzurlu nice bayramlar dilerim. Benim bir sıkıntım var. 2 gün önce Sigma 30mm f1.4 aldım. Elimdeki body EM10 Mark III. Evde portre çekim yaparken bir türlü odaklama yaptığım alan tam net çıkmıyor. Acaba düşük ışıktan dolayı mıdır? Ama mesela aynı noktada video çekiyorum çok net çıkıyor, ışık yetersiz olsa videonun da net çıkmaması lazım. Örnek fotoğraflar aşağıda:

Yasaklar yüzünden dışarı çıkıp çekme şansım olmadığı için evde denedim genelde. Ama camdan ağacı çektiğimde de şöyle fotolar çekebildim:

• xxSpecter kullanıcısına yanıt
    Lens hayırlı olsun keskinliği bayağı iyiymiş

Manuel focus yaparak çekim yapın bence odanlanamama gibi bir problem var sanırım. Zaten bu tarz lesnleri manuel kullanımda çok daha iyi performans veriyor diye biliyorum.

Ayrıca farklı F değerlerinde de deneyebilirsiniz. Olympus veya Panasonic lenslerden orneğin Olympus 25mm F/1.8 lens F/1.8 de dahi en iyi sonucu verebiliyorken Sigma vb üçüncü parti lenslerde F/2.0 veya F2.8 lensin en keskin olduğu değerler oluyor.
  • quote:

Lens hayırlı olsun keskinliği bayağı iyiymiş

Manuel focus yaparak çekim yapın bence odanlanamama gibi bir problem var sanırım. Zaten bu tarz lesnleri manuel kullanımda çok daha iyi performans veriyor diye biliyorum.

Ayrıca farklı F değerlerinde de deneyebilirsiniz. Olympus veya Panasonic lenslerden orneğin Olympus 25mm F/1.8 lens F/1.8 de dahi en iyi sonucu verebiliyorken Sigma vb üçüncü parti lenslerde F/2.0 veya F2.8 lensin en keskin olduğu değerler oluyor.
    Teşekkür ederim hocam. Diyafram nedense 1.4 olunca tam odaklamıyor. 1.4 de kullanmayacaksak o zaman neden 1.4 aldık diye soruyorum kendime. :) Dışarıda birkaç çekim yapıp öyle deneyeceğim.

Her lensin farklı bir karakteristiği var hocam 1.4 de de kullanabilirsiniz ama dediğim gibi en keskin olduğu aralık farklı oluyor ve bu her lens için geçerlidir. Sadece bazı Prime lenslerde en düşük diyafram değerinde de keskinlikten taviz vermiyor. Olympus veya Panasonic Leica lensler gibi.

Deneme yanılma yoluyla bunu kendinizde keşfedebilir lensinizin en keskin aralığını bulabilirsiniz. Bi önce ki yorumunuzda fotoğraflar tam odaklanmamış belki otomatik odaklama yapıldıysa ondan olabilir.

Ayrıca Focus peaking özelliğini aktif edip kişilerin direkt gözlerine odaklama yaparsanız çok daha başarılı sonuçlar elde edersiniz ki öte yandan focus peaking ile lensi manuel olarak kullanmak oldukça zevkli oluyor, tavsiye ederim. Ben genelde manuel focus yaparken 4x ya da 7x Zoom özelliğini kullanıyorum. Eğer kullanabilirseniz focus esnasında zoom özelliği de çok çok işe yarıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burak-82 -- 25 Mayıs 2020; 23:16:31 >
  • quote:

Her lensin farklı bir karakteristiği var hocam 1.4 de de kullanabilirsiniz ama dediğim gibi en keskin olduğu aralık farklı oluyor ve bu her lens için geçerlidir. Sadece bazı Prime lenslerde en düşük diyafram değerinde de keskinlikten taviz vermiyor. Olympus veya Panasonic Leica lensler gibi.

Deneme yanılma yoluyla bunu kendinizde keşfedebilir lensinizin en keskin aralığını bulabilirsiniz. Bi önce ki yorumunuzda fotoğraflar tam odaklanmamış belki otomatik odaklama yapıldıysa ondan olabilir.

Ayrıca Focus peaking özelliğini aktif edip kişilerin direkt gözlerine odaklama yaparsanız çok daha başarılı sonuçlar elde edersiniz ki öte yandan focus peaking ile lensi manuel olarak kullanmak oldukça zevkli oluyor, tavsiye ederim. Ben genelde manuel focus yaparken 4x ya da 7x Zoom özelliğini kullanıyorum. Eğer kullanabilirseniz focus esnasında zoom özelliği de çok çok işe yarıyor.
    Yüz, göz önceliği açık hocam. Ve otomatik odaklama ile çekildi fotolar. Daha tam alışamadım makineye ve lense. Bende Canon 60d varken auto modda şak diye çekerdim herşeyi. Ama bu makine ve lensle çekemiyorum. Ama lens gerçekten çok güzel. bokeh efekti çok tatlı. Bugün şöyle birkaç tane daha foto çektim sanki daha iyi odaklamış gibi:

Aynen öyle bu fotoğraflarda odak çok daha iyi. Özellikle ilk fotoğraf düşük iso dan dolayı daha temiz ve net geldi gözüme.

Oldum olası manuel modda fotoğraf çekmeyi tercih ederim otomatik mod detayını ne 60d de ne de Olympus da hiç bilemiyorum, benim nacizane tavsiyem manuel kullanın çok daha fazla verim alırsınız.

Elinizde ki lenste oldukça büyük bir manuel odaklama halkası var.Bunun sebebi Standart lenslerde sağa sola ufak açılarla odak halkası çevrildiğinde odaklama yapılıp tamamlanabiliyor ama elinizdeki lenste yanlış hatırlamıyorsam odak halkası 270 dereceye kadar döndürülerek milimetrik odaklamalar yapılabiliyor. Yani makro dan sonsuza 270 derecelik bir açı halkası var bu da lensin ve makinenin performasını çok çok ileri seviyelere taşıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burak-82 -- 26 Mayıs 2020; 0:19:38 >
  • quote:

Aynen öyle bu fotoğraflarda odak çok daha iyi. Özellikle ilk fotoğraf düşük iso dan dolayı daha temiz ve net geldi gözüme.

Oldum olası manuel modda fotoğraf çekmeyi tercih ederim otomatik mod detayını ne 60d de ne de Olympus da hiç bilemiyorum, benim nacizane tavsiyem manuel kullanın çok daha fazla verim alırsınız.

Elinizde ki lenste oldukça büyük bir manuel odaklama halkası var.Bunun sebebi Standart lenslerde sağa sola ufak açılarla odak halkası çevrildiğinde odaklama yapılıp tamamlanabiliyor ama elinizdeki lenste yanlış hatırlamıyorsam odak halkası 270 dereceye kadar döndürülerek milimetrik odaklamalar yapılabiliyor. Yani makro dan sonsuza 270 derecelik bir açı halkası var bu da lensin ve makinenin performasını çok çok ileri seviyelere taşıyor.
    Bu zamana kadar hep auto modda alıştığım için baya zorlanıyorum bu lensle. Verdiği keskinlik, renk ve bokeh çok iyi. Olympus 45mm f1.8 ile arasında çok kaldım umarım pişman etmez.

Kesinlikle pişman etmez içiniz rahat olsun birinin odak mesafesi 45mm ve diğerinin 30mm olması haricinde aşırı fark olduğunu zannetmiyorum hatta 30mm nin kullanım alanı çok daha geniş.
    Diğer ayarları yani iso enstantane gibi değerleri otomatik bırakıp sadece odağı manuel de kullanabilirsiniz veya ISO öncelikli çalışıp focus u manuel bırakıp geri kalanı makinenin otomatik ayarlarına da bırakbilirsiniz.
    Şahsen ben genelde böyle kullanmayı tercih ediyorum acele birşey çekeceğim zaman enstantane ile uğraşmak bazen zaman alabiliyor. ISO yu 200 e sabitleyip odağı da manuele ayarlayınca kullanım gayet kolay oluyor. Bence deneyin alışınca otomatik moddan daha zevkli bir makine kullanım deneyimi verecektir.

Diğer yorumda da dediğim gibi focus peaking özelliğini aktif edin. Örneğin göze odaklama yapıyorsanı focus peaking açıksa göze netleme olduğu zaman netlenen yerler beyaz veya sizin seçeceğin bir renk olur bu da işinizi bir hayli kolaylaştırır.

Şu videoda focus peaking olayını daha net açıklamışlar işinize yarayacaktır izlemenizi tavsiye ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi burak-82 -- 26 Mayıs 2020; 0:48:20 >

• quote:

Kesinlikle pişman etmez içiniz rahat olsun birinin odak mesafesi 45mm ve diğerinin 30mm olması haricinde aşırı fark olduğunu zannetmiyorum hatta 30mm nin kullanım alanı çok daha geniş.
    Diğer ayarları yani iso enstantane gibi değerleri otomatik bırakıp sadece odağı manuel de kullanabilirsiniz veya ISO öncelikli çalışıp focus u manuel bırakıp geri kalanı makinenin otomatik ayarlarına da bırakbilirsiniz.
    Şahsen ben genelde böyle kullanmayı tercih ediyorum acele birşey çekeceğim zaman enstantane ile uğraşmak bazen zaman alabiliyor. ISO yu 200 e sabitleyip odağı da manuele ayarlayınca kullanım gayet kolay oluyor. Bence deneyin alışınca otomatik moddan daha zevkli bir makine kullanım deneyimi verecektir.

Diğer yorumda da dediğim gibi focus peaking özelliğini aktif edin. Örneğin göze odaklama yapıyorsanı focus peaking açıksa göze netleme olduğu zaman netlenen yerler beyaz veya sizin seçeceğin bir renk olur bu da işinizi bir hayli kolaylaştırır.

Şu videoda focus peaking olayını daha net açıklamışlar işinize yarayacaktır izlemenizi tavsiye ederim.

Bu ayarı biliyorum hocam hatta kırmızı kullanıyorum. Ama dediğiniz şekilde ayarları kullandığımda diyafram hep 1.4'de kalıyor. Bu da net fotoğraflar çıkarmıyor. Onun için A modunu kullanmayı tercih ediyorum. Sadece diyaframı 1.8 veya 2'de kullanıyorum. Ama bundan sonra manuel'de kullanacağım lensi, zaten lens halkası çok büyük ve kullanışı çok iyi.

Lensin diyaframı açıldıkça (0.9, 1.2, 1.4) net alan derinliğinin çok dar olmasından dolayı zaten otomatik odaklama çok sıkıntılı bir iş haline geliyor. Zaten Sigma da bunu düşünerek odak halkasına önem vermiş.

< Bu ileti DH mobil uygulamasından atıldı >
  • 1,4 de fotoğraflar böyle ise lensi satıp Olympus 45 mm f1.8 alın derim. Bu lensle ne kadar fotoğraf çekerseniz çekin olympus 45 mm hep aklınızda kalacak. Ayrıca bu kadar para verilen lensle de manuel netleme tavsiyesi vermek de cok yanlış. O paraya 4 tane mükemmel manuel lens alınır.

• quote:

Orijinalden alıntı: akzidenz

Lensin diyaframı açıldıkça (0.9, 1.2, 1.4) net alan derinliğinin çok dar olmasından dolayı zaten otomatik odaklama çok sıkıntılı bir iş haline geliyor. Zaten Sigma da bunu düşünerek odak halkasına önem vermiş.
    Evet ama hocam yukarıda ki arkadaş da demiş mesela 3 bin liralık lenste maneul focus yapacaksam da niye aldım. Zaten 1.4 de çok net fotoğraflar vermiyor. Ya da ben ayarlayamıyorum. Tam anlamadım. Canon 60d varken auto modda hiçbir ayar yapmadan iç mekan dış mekan bütün çekimleri yapıyordum. Bu makine ve lensle yapamıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: xxSpecter

Evet ama hocam yukarıda ki arkadaş da demiş mesela 3 bin liralık lenste maneul focus yapacaksam da niye aldım. Zaten 1.4 de çok net fotoğraflar vermiyor. Ya da ben ayarlayamıyorum. Tam anlamadım. Canon 60d varken auto modda hiçbir ayar yapmadan iç mekan dış mekan bütün çekimleri yapıyordum. Bu makine ve lensle yapamıyorum.

Alıntıları Göster
    Çekim anınızı cep telle falan bir video çekebilseniz LCD ekranı süper olur. Canon 60D'nin yaptığını yapamayacak bir makina değil. Lens hızlı, exif'lerde de 1/60, 1/80 ve 1/400'ler gördüm ki bunlar portre çekiminde net çekim için yeterli. Benim başıma gelen olay çocuğun hareket halinde olması nedeni ile AF netlemesine yarım basma anı ile tam basıp çekme anı arasındaki küçük bekleme anının çocuğun hareketi ile AF noktasının dışına çıkması sebebi ile böyle çok kaçıyordu. Öyle bir şey mi anlayabilmek için işte bunu fark edebilmek lazım. Yoksa ben Olympus PEN E-PL3 + 14-42 II R kit lens ile bile çok güzel (doğru odaklanmış olarak güzel) çocuk portreleri çekmiştim. Ondan bu yana Olympus un bu modelinin AF'si falan çoook çok daha iyileşti.

Bakınız PL1 + 14-42 L (ki AF'sinin ve deklanşör gecikmesinin cidden çok olduğu bir aletti)
    P4191893_KS by Ciddi iyi1i, on Flickr

Bundan sonra PEN E-PL3'ü aldığımda şimşek gib hızlı AF'si var demiştim !
    P8259578-MyLion - #m43turkiye by Ciddi iyi1i, on Flickr

Bu durumun fotorğafı çekilenin hareketinden mi yoksa makinanın AF'sinden mi kaynaklandığını teşhis etmek lazım. Sonra eğer makinadan ise bu sefer lensten mi onu da farklı lensle deneyerek anlamak lazım. Kit lensiniz var mı ? Kit lensle çekmeyi deneyin mesela aynı sorun olacak mı ?

• Elimde kit lens mevcut. Onunla yaptığım portre çekimlerde de bu sorunla karşılaştım. Ama sorun büyük ihtimalle benden kaynaklı olabilir. Daha makineye alışamadım. Makinede bir sorun olduğunu düşünmüyorum. Zaten bugün birkaç çekim daha yaptım güzel şeyler çıktı diyebilirim. Hatta bazen bazı çekimlerde net olmasına rağmen kuruntu yaptığım için kusur arıyorum net çıkmamış diye. Ama bu lensin en keskin olduğu diyafram kesinlikle 1.8 diyebilirim. Canon 50mm f1.8 lensimde hiçbir zaman 1.8 diyafram da net fotoğraflar vermezdi.

Bugün çektiğim fotoğraflar, yorum yaparsanız sevinirim.

Bunlar f1.8/AF:

f1.4/AF

f1.4/MF

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xxSpecter -- 26 Mayıs 2020; 15:8:44 >

• F1, 4 lens kullanmak kolay değil. O lensle bence aynı portre yi her diyafram da çekin. Sonra gözünüze en güzel gelen noktada kullanın. Örneğin ben de samyang 85 mm f1,4 kullanıyorum. F1,4 de soft ve hoşuma gitmiyor. Ama alan derinliği fazla olsun istiyorsam f2 de keskinlik ve alan derinliği dengeli geliyor gözüme. Ama portrem kusursuz netlikte olsun dersem f2,8 ve f4 arası çekiyorum. Sizde gözünüze güzel gelecek diyaframlari bulup kullanın derim.

• quote:

Orijinalden alıntı: AKINLASINN

F1, 4 lens kullanmak kolay değil. O lensle bence aynı portre yi her diyafram da çekin. Sonra gözünüze en güzel gelen noktada kullanın. Örneğin ben de samyang 85 mm f1,4 kullanıyorum. F1,4 de soft ve hoşuma gitmiyor. Ama alan derinliği fazla olsun istiyorsam f2 de keskinlik ve alan derinliği dengeli geliyor gözüme. Ama portrem kusursuz netlikte olsun dersem f2,8 ve f4 arası çekiyorum. Sizde gözünüze güzel gelecek diyaframlari bulup kullanın derim.
    Hocam zaten dışarıda çekim yapamadığım için lensin tam performansını göremedim. Ama evde bile düşük ışıkta gayet iyi şeyler yapabiliyor. Ben zaten uzun araştırmalar sonucunda bu lensi aldım. Bence olympus 45mm lensinden daha kullanışlı açı olarak. Özellikle bokehi de çok tatlı geliyor bana. Video performansı da çok iyi.

Lensin video performansını merak edenler için vimeo'ya upload ettim:https://vimeo.com/422253860

• 
Sayfa: önceki 590591592593594
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.