Şimdi Ara

Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !.. (534. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
12.126
Cevap
83
Favori
413.895
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 532533534535536
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: tlserkan

Anladım hocam. O zaman ben gövde yerine aksesuara yöneleyim. Time lapse için bi kaç alet lazımdı onlara bakayım en iyisi.

Zaten şu ücretli potre fotoğrafçılığına başladım diye çok mutsuzum. Resmen fotoğrafçılıktan soğuttu insanlar. Yapılacak bir iş değil. Bu iş para değil zevk işi valla bida töbe çoluk cocuk mezuniyet fotoğrafı filan

Profesyonellik : maddi gelir elde etmek anlamında olanı gerçekten pis iştir her alanda. Diğer anlamdaki "işin ustası" olarak profesyonellik keyiflidir. Bence her ikisi de kendinden çok vermeden sürdürülebilir. Maddi kazanç ön plandaki profesyonellik hem keyif, heves kaçırır hem de genel anlamda fotoğrafçılığı köreltir çoğu zaman. Çünki çoook özel bir profesyonel değilseniz bugün ticari fotoğrafçılıkta hemen her şey belli kalıplar çerçevesinde çekilir. Dolayısı ile yaratıcılık, heyecan vs. pek olmaz-kalmaz. Bir de insanlar ile maddi açıdan bire bir yüzleşirsiniz.

Çok iyi araştırmadım ama çok ünlü fotoğrafçıların hiçbirisinin böyle gelindi, portredi vs. gibi ver parayı al fotoyu şeklinde ticari işler yaptıklarını okumadım-duymadım. Bu açıdan sanıyorum ki öyle ticari profesyonellik hiçbir şekilde de kimseyi daha yukarı da taşımıyor. Belki ekipman parası çıkartmak için bir ara yol olarak uygulanabilir tabi.

Bir de şu var, keyif-arzu-istek-heves ve amatör ruh ile çektiğiniz fotoğraflarınız ebedi arşivinizde durabilir. Yine bu fotoğraflar stok fotoğraf vs. gibi yollardan da gelir elde edilecek şekilde kullanılabilir. Yani uzun vadeli olarak her şekilde size ait özel eserler üretirsiniz. Fakat bu anlık ticari fotoğraflarda çektiğiniz düğün-portre vs. fotoğraflarının öyle bir ömrü ve size aidiyeti de yoktur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 22 Mayıs 2017; 23:2:41 >

• biuu kullanıcısına yanıt
    75 mm f1.8 ile bence harikalar yaratılır potrede. Ama insan çilesi çekmek çok zor. Yani keyif alarak yapmıyorum. Benim sevdiğim şey makinemi alıp dolaşmak sessiz sakin foto çekmek keyfime göre takılmak. Potrede biraz insan zoruyla oluyor
  • jiddi kullanıcısına yanıt
    Aynen öyle hocam. İLk 2.3 çekimde iyiydi böyle hevesli hevesli poz verdirip bi arka plan arıyordum filan. Sonradan çileye dönüştü gerçekten. Helede fotoya bakabilirmiyim diyen insanlar
    Ama az kaldı söz verdiğim kişi sayısı sonrasında bırakıyorum. Belkide beleş paraya çektik yani arkadaşlarımız diye ondan olmuş olabilir ve derslerim var vede bir başka neden herkes biyerlere gezmeye giderken her hafta sonum boşa gitti hepsine yanıyorum.
    Bu işi iş amaçlı yapanlar yapsınlar belki onlar keyif alıyordur. Onlar yesin ekmeğini ben dahada uğraşmam.
    Ama yapılabilir bir iş var gelin-damat fotoğrafçılığı. O işte hem keyifli bir hikaye aratıyor hemde sonunda güzel fotoğraflar çıkınca seviniyor insan. Birde maddi geliri de diğerlerinden daha iyi. Şimdi bide drone lar çıktı dahada zevkli hale geldi..

Herşeyi kenara bırakıp ben amatör olarak devam edeceğim

• Yine böyle bir gün 2011 model 12 megapixelli, 2x çarpanlı ve vizörsüz... DxO genel puanı 50, iso başarımı 499 olan ergonomi fukarası PL3'üme bir de yetmezmiş gibi 14-42 II R kit lens takmış dolaşıyordum... Akşam da olmuş, dedim bir fotoğar çekeyim ama şimdi bu 2x çarpanlı ve kit lens ile ne çeksem bokeh de olmaz ki "bokehi unut" ne de olsa... E n'apalım elde bu var çekelim biz yine de...

Ne çekmişiz ? İşte bunu,
     Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..
    Metal Lines by Ciddi iyi1i, on Flickr

Ne olmuş çektik de bunu ?

Tek satışta 8 us$'lık kazanç. Böyle de bokehsiz, böyle de gece vakti iso yetmemiş kumbasmış, vizörsüzlüğünden kadrajı oturmamış. Sen gel 6 yıl önce üretilmiş şu alet ile çekilmiş fotoğrafa bu kadar para ver. Millet bokeh manyağı APS-C idi, FF idi, iso çılgını aletlere ne prime lensler takıp çekiyorken sene 2017'de

• Kutlarım Üstad; ezberler bozulmuş...
  • Hayırlı Ramazanlar :)

P5260453 by Serkan Tümbaş, on Flickr

P5260454 by Serkan Tümbaş, on Flickr

P5260473 by Serkan Tümbaş, on Flickr

• hocam tebrikler, herşey makine ve lens değil demek ki.

bu arada hangi siteden satış oldu acaba.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SpyWar

hocam tebrikler, herşey makine ve lens değil demek ki.

bu arada hangi siteden satış oldu acaba.

Teşekkür ederim. Evet, değilmiş diyorduk da bu kanıtlar sanırım artık laftan öte çok gerçekçi yeşil yeşil $ olaraktan epey inandırıcı olmuştur. PL3 + 14-42 ile çektiğim o kadar çok fotoğrafım satıldı ki... Ben de şaşırdım, tabi yeni sayılırım bu alanda. Stok sitede satışta henüz 300 adet fotoğrafım var. 5 ay gibi süreçte ancak 300 adete ulaşabildim.

Ne ise, işte millete "onu al-bunu al, şu lensi al, bu gövdeye geç" diye hep masraf kapısı gösteriliyor. Ben de burada "onu bunu alma, bunu yap masraf değil kazanç elde et" diye bir kapı göstermiş oldum sanırım

Shutter Stock ve Adobe Stock (Fotolia.com) 'dan...

• quote:

Orijinalden alıntı: DD252Admin

Kutlarım Üstad; ezberler bozulmuş...

Teşekkür ederim. Bu set ile çektiğim onlarca fotoğraf satıldı bugüne kadar. Bu işe de sanırım 5-6 ay önce başladım. Yani tam 6 sene evvel çıkmış bir makina ile çekilmiş fotoğrafları bugün satabiliyorsunuz !..
  • quote:

Orijinalden alıntı: tlserkan

Hayırlı Ramazanlar :)

P5260453 by Serkan Tümbaş, on Flickr

P5260454 by Serkan Tümbaş, on Flickr

P5260473 by Serkan Tümbaş, on Flickr

Serkan Bey merhaba,

P5260454 numaralı yani ikinci fotoğraf ile P5060330 numaralı cami fonlu takım elbiseli arkadaşın mezuniyet fotoğrafını raw olarak şahsıma gönderme imkanınız var mıdır?

özellikle takım elbiseli arkadaşın raw fotoğrafı olsa hiç de fena olmaz.

oly set almayı planlamaktayım da.

• ali bey amca kullanıcısına yanıt
    Mail adresinizi PM atarsanız ulaştırırım tabiki :)

• Kardeşim ilk fotoğrafa bayıldım. Tebrik ederim

• 14-42ler kac farkli cesit?

ez ve ii r arasindaki farklar nedir? hangisi daha keskin ve af'de kararlidir?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • o_an kullanıcısına yanıt
    Teşekkür ederim. Hızlı hızlı yağmurda ilerlerken çekildi hep çok uğraşamadım. Ama en güzel fotoğraflarda hep hafif yağmur ve batan güneşin ardından güzel çıkıyor :)

• m43'te 30mm makro lens ile 60mm makro lens arasında ne gibi farklar olabilir?

30mm; ff'te 60'a denk geliyor. min netleme mesafesi 9,5 cm. büyütme oranı 1,25:1

60mm; ff'te 120'ye denk geliyor. min netleme mesafesi 19cm. büyütme oranı 1:1

30mm ile makro çekmek ne kadar zordur? doğada tripodla böcek çekemem ama ev ortamında 9,5cm'lik minimum netleme bana problem çıkartır mı? raynox falan da takacağım ve büyütme oranı 1,25:1 olduğundan daha da artacak. ama çok mu yakın kaçar acaba? fiyat olarak da 30mm'nin sıfırı ile 60mm'nin ikinci eli aynı para.

bir tavsiyeniz var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ali bey amca

m43'te 30mm makro lens ile 60mm makro lens arasında ne gibi farklar olabilir?

30mm; ff'te 60'a denk geliyor. min netleme mesafesi 9,5 cm. büyütme oranı 1,25:1

30mm ile makro çekmek ne kadar zordur? doğada tripodla böcek çekemem ama ev ortamında 9,5cm'lik minimum netleme bana problem çıkartır mı? raynox falan da takacağım ve büyütme oranı 1,25:1 olduğundan daha da artacak. ama çok mu yakın kaçar acaba? fiyat olarak da 30mm'nin sıfırı ile 60mm'nin ikinci eli aynı para.

bir tavsiyeniz var mı?

Birşeylere çok fazla yaklaşmadan 1:1 görüntü almayı seçerdim ben. O nedenle 60 mm öneririm.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: AKINLASINN

quote:

Orijinalden alıntı: ali bey amca

m43'te 30mm makro lens ile 60mm makro lens arasında ne gibi farklar olabilir?

bir tavsiyeniz var mı?

Birşeylere çok fazla yaklaşmadan 1:1 görüntü almayı seçerdim ben. O nedenle 60 mm öneririm.

30mm'de objeye 2,04 cm yaklaşmak gerekirken, 60mm'de 8,88 cm yetiyor. ama büyütme oranları 1'e 1,25 olarak değişiyor.

tablo doğru mudur?

bir de 30mm f3,5 iken; 60mm f2.8. ışık geçirgenliği ve alan derinliği bakımından fark oluşacaktır. 30mm için keskinlik için tahminim 5.6 olmalı; 60mm f4 olur. 5.6 çok geniş bir alan derinliği oluşturmaz mı?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ali bey amca -- 30 Mayıs 2017; 16:13:28 >

• Saniyede focus bracketing işini yapıveriyor M10 Mark 2 ile birlikte çıkmış ve sonraki modeller (M1, M5 Mark 2, PEN-F) alan derinliği tabi doğa çekimlerinde yine bu tür çekimler için zorlayıcı olabilir.

Şöyle de bir göz atılabilir -https://www.youtube.com/watch?v=kXRAkXxP-kg

Şurada da makro çekiminde focus bracketing uygulamasını yapmış inceleyen Gordon Laing
    Özellikle IS'in işleyişine değinmesi ve örnek fotoğrafları, focus bracketing işleyişi ve örnek fotoğrafları ile çok nadir incelemede rastladığımız detaylara değinmiş. GPS konusunda dahi yer vermiş !.. https://www.cameralabs.com/olympus-omd-em10-mark-ii-review/2/

Buradaki fotoğraflara flickr'daki hesabından da erişebiliyorsunuz. https://www.flickr.com/photos/cameralabs/sets/72157656083466813

Diyor ki "Test çekimlerinin çoğunda varsayılan Natural modunu kullandım ve tipik Olympus renginin canlı ve iyi olduğunu gördüm ve EM10 Mark II çıktısı olan JPEG'leri son derece tatmin edici buldum, bu yüzden çok nadiren RAW işledim. Dosyalarını beyaz dengesini değiştirme gereği, pozlamayı önemli ölçüde değiştirecek veya olağandışı bir etki ihtiyacı duymadım."

AYRICA
    Olympus resmi sitesinde der ki 30mm. F3.5 makro lensi için
    2.5x Image Magnification (35mm equivalent) - Yani 60mm. F2.8 1:1 iken 30mm F3.5 1.25 : 1 büyütmeye sahip m43 sistem ölçüsünde.
    Kaynak -http://www.getolympus.com/us/en/m-zuiko-ed-30mm-f3-5-macro.html

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jiddi -- 30 Mayıs 2017; 18:42:31 >

• merhaba,

olympus omd em10 mark2 için soruyorum.
    otomatik moddayken AF odak noktasını ben seçemiyorum, makine kendisi sanırım kadrajda kolay ve hızlı netlediği noktadan bunu yapıyor. oysa ben her zaman tam ortadan netleyip kadrajımı ayarlamak isterim. netleme noktasını sürekli o şekilde sabit kalacak şekilde ben nasıl seçebilirim? yani manuel modlarda olduğu gibi.
    ony'de seçebiliyordum, olympus'a geçince bunu yapamadım. şu an tek sevmediğim ve ihtiyaç duyduğum özellik bu.
    Lcd ekranda istediğim yerden netlik alabiliyorum ama ben yarım deklanşör ile tam ortadan netlemek istiyorum (otomatik modda)

cevaplarınız için teşekkürler.
  • 
Sayfa: önceki 532533534535536
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.