Şimdi Ara

Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !.. (487. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir - 4 Masaüstü
5 sn
12.126
Cevap
83
Favori
413.889
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 485486487488489
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..

Unaware by Sener H, on Flickr

• OM-D E-M5 + 40-150mm PRO

• Em10ii +60mm

Bu mesaja eklenen görseller:

Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !.. Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serseri sirin -- 21 Mart 2016; 13:05:10 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• Em10ii 60mm

• Em10ii 14-42 ez

Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !.. Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi serseri sirin -- 21 Mart 2016; 13:27:59 >

• Em10ii 14-42 ez

• serseri sirin kullanıcısına yanıt
    14-42 ez ile izlenim leriniz nelerdir? Çok merak edenler var bunu burada ben gibi :-D

• *Ubeyd* kullanıcısına yanıt
    Harika fotoğraf
  •  Panasonic & Olympus m43 Kullanıcıları- OM-D, Pen & G serisi !..
    Kozahan by mav1li, on Flickr

Kapı by mav1li, on Flickr

• haritaci41 kullanıcısına yanıt
    Burada yorumları okudum şüphe ettim.

Makineyi almadan önce lensi denk getirip almıştım.

Piyasası 250dir dedi @ubeyd abi ben 350ye almıştım. Ses etmedim. Açıkçası kullanamadan pişman olmuştum. Normal 14-42 lere göre leştir dediler.

Gel gelelim ben memnunum tamron 17-50 keyifi alıyorum.

Portre ve manzarada iyi.

M43 lenslerde f8 in üstüne çıkmamak lazım en fazla f11. Sonrası leş.

Ben imkan dahilinde en açık Diyafram kullanıyorum. Şimdilik aramız iyi. Boyut konusuna değinmiyorun efsane.

Teknolojik Yuva by mav1li, on Flickr

• quote:

Orijinalden alıntı: zekisofu

4-5 sn pozlama yapaydınız iyi olaydı

Sabahın erken saatlerinde fotoğraf fikirleri

Varsa ND filtre ve uzaktan kumandalı denklaşör ile daha da iyi sonuçlar alınır

Uzun Pozlama

Yazınızı şimdi gördüm . Evet 4-5 snye ah yapabilsem ama bu gibi yerlerde de tripod kullanamıyorum.
    Sağolun bilgilendime için

• quote:

Orijinalden alıntı: reis52

Gece çekimlerini sevdiğiniz belli.
    Evvelki paylaşımlarını da dikkate alarak bir iki şey söylemek isterim:
    Fotoğraflarda data alınamayan karanlık bölgeleri, fotoğrafın geneline oranla en az olacak şekilde tutun. Yukarıdaki fotoğraf ta oranlar yeterli ise de, fotoğrafın genelinde ışık yetersiz.
    Mutlaka tripod kullanın. ISO yu en alt seviyede tutun. Zaten kendiliğinden uzun pozlanır. Gece için ayrıca ND filtre gerekmez.
    Pozlama telafisini ortam ışıklarını dikkate alarak, -03-0.7 aralığında tutun ışıklar patlamasın.
    Fazla parlak ışık olmayan yerlerde, karanlıkta beyaz ayarını gün ışığına getirin. Size biraz ters geldi, değil mi? Bir deneyin bakalım nasıl bir fotoğraf çıkacak.
    M4/3 sistem lenslerinin F değerleri 11-12 den sonra sensörün küçük olması dolayısıyla yeterince ayrıntı veremiyorlar. Buna da dikkat edin.
    Kolay gelsin.

Hocam gece çekimlerinde m43 ile apsc arasında bir fark var mıdır, sensör boyutu ile alakalı olarak. Diyelim ki tripod kulanarak gece çekimi yapıyoruz. Aynı odak uzaklığı, aynı diyafram ve aynı optik kalitede lensler olsun. apsc mi daha iyi sonuç verir yoksa m43 mü?

• quote:

Orijinalden alıntı: eyozgurluk

quote:

Orijinalden alıntı: reis52

Gece çekimlerini sevdiğiniz belli.
    Evvelki paylaşımlarını da dikkate alarak bir iki şey söylemek isterim:
    Fotoğraflarda data alınamayan karanlık bölgeleri, fotoğrafın geneline oranla en az olacak şekilde tutun. Yukarıdaki fotoğraf ta oranlar yeterli ise de, fotoğrafın genelinde ışık yetersiz.
    Mutlaka tripod kullanın. ISO yu en alt seviyede tutun. Zaten kendiliğinden uzun pozlanır. Gece için ayrıca ND filtre gerekmez.
    Pozlama telafisini ortam ışıklarını dikkate alarak, -03-0.7 aralığında tutun ışıklar patlamasın.
    Fazla parlak ışık olmayan yerlerde, karanlıkta beyaz ayarını gün ışığına getirin. Size biraz ters geldi, değil mi? Bir deneyin bakalım nasıl bir fotoğraf çıkacak.
    M4/3 sistem lenslerinin F değerleri 11-12 den sonra sensörün küçük olması dolayısıyla yeterince ayrıntı veremiyorlar. Buna da dikkat edin.
    Kolay gelsin.

Hocam gece çekimlerinde m43 ile apsc arasında bir fark var mıdır, sensör boyutu ile alakalı olarak. Diyelim ki tripod kulanarak gece çekimi yapıyoruz. Aynı odak uzaklığı, aynı diyafram ve aynı optik kalitede lensler olsun. apsc mi daha iyi sonuç verir yoksa m43 mü?

APS-C sensörlerde , m4/3 sensörlere göre pixel dağılımı(yani aynı milimetre kareye düşen diyod miktarı) daha seyrektir. Dolayısıyla diyotlar arası elektriklenmeler daha az olur.
    Daha derinlikli ve noisi az ve daha net görüntüler elde edersiniz. Ama bu konuda lenslerin de çok etkileri var tabii.

• Arkadaşlar elimde sıfırı ile aynı, garantili faturalı satılık Olympus 9-18 geniş açı lens var.
    Forum üyelerine özel 1175 TL
    Mağazadan sıfır lens nasıl alıyorsanız öyle almış olacaksınız.
    İhtiyacı olan değerlendirsin.
  • Bu forumdaki arkadaşlar olarak hepimiz m43 kullanıyoruz, ister asıl sistem ister yedek sistem olarak olsun

Hepimizin kabul ettiği etmek zorunda olduğu bazı gerçekler vardır

- m43 sistemi en mükemmel sistem değildir
    - m43 sistemi mükemmel bir sistem de değildir
    - Elbette güncel aps-c veya ff sensörler m43ten daha başarılıdır
    - m43 sistemi pahalı bir sistemdir (genel olarak aynasızlar böyle)
    - m43 sisteminin aps-c veya ff e göre zayıf karnı alan derinliği ve iso performansıdır
    - m43 sistemi ufak, hafif ve son derece hızlı bir sistemdir
    - Sistemin lens havuzu hatırı sayılır ölçüde geniştir
    - Kullanıcıları günden güne artmaktadır
    - m43 sistemi güncel teknolojik özelliklerin çoğusunu barındıran bir sistemdir
    - Özellikle raw işliyor iseniz gayet tatminkar sonuçlar almanız mümkündür
    - vs vs vs

Herşeyden önemlisi sizin bir sistemden keyif almanızdır, elinizdekinin ne yapabileceğini ve ne yapamayacağını bilmenizdir, makineniz ile gönül bağı kurmanızdır, gönlünüz sürekli başka sistemde başka dünyalarda ise elinizdeki en pahalı ekipman olsa ne?

İşin teknik kısmı iyi bir fotoğrafın ilk aşamasıdır, tabi ki kem aletle kemalat olmaz, ancak bugün güncel makinelerden kötü olan kaç tanesi var? Biraz daha konu, kadraj, ışık vs konularına kendinizi vermeniz hem sizin için hem m43 camiası için çok faydalı olacaktır :) çünkü m43 sistemini hemen her sayfada birkaç kere aps-c veya ff ile karşılaştırmak bir yerden sonra gına getiriyor

Size bir kardeş tavsiyesi, bir emekçi işyerine gidin, bir marangoza bir demirciye bir kunduraciya, selam verip çayını için, birkaç fotoğraf alın, eski bir köy kahvesine gidin, bir kere öğle vakti gidin bir kere de gün batımına yakın gidin, ışık farkını hissedin, kaçırdığınız bir an için ah vah edin, yanlış netleyin fotoğraf berbat olsun, ama fotoğraf ile içli dışlı olun, gezin, emek harcayın, yorulun, fotoğraf izleyin, ben olsam nasıl çekerdim deyin, ben de orda olsaydım keşke deyin, plan yapın, şuralara gidecem deyin

Ünlü fotoğrafçılardan biri "ilk 10bin fotoğrafınız çöptür" demiş ki filmli zaman için, şimdi ilk 100bin çöptür hepimizin...

m43 sistemi dünyadaki en harika sistem olsa, 75mm kalitesinde 7-150mm f1,8 makro pancake pro yalıtımlı lensi olsa, gezmedikten, ışığı sevmedikten, konu ve kadraj üzerine yoğunlaşmadıktan sonra bir ise yarar mı?

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• reis52 kullanıcısına yanıt
    Peki m43'te örneğin pana 20 gibi ya da oly 45 gibi ya da 75mm gibi optik kalitesi yüksek lenslerle bu açık kapatılabilir diyorlar. Sizce bu mümkün mü?
  • *Ubeyd* kullanıcısına yanıt
    Fotoğraf seven kendini nasıl belli ediyor=)

M43de net alan derinliği dışında bir özleminiz olmayacak arkadaşlar. Ama fotoğraf çekmeniz lazım. Neyi seviyorsanız onu çekmelisiniz bol bol
  • quote:

75mm kalitesinde 7-150mm f1,8 makro pancake pro yalıtımlı lens

Bundan istiyorum.

Ubeyd olayı güzel özetlemiş.
  • 
Sayfa: önceki 485486487488489
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.