Şimdi Ara

Palm yağı dosyası: Neden zararlı? Türkiye'de durum ne? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
70
Cevap
0
Favori
3.294
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
Giriş

• Nutella'nın başı ciddi yanmıştı ama sağlıklı diye açıklama yapmışlardı bilmiyorum kanseri tetikleyen pek çok şey var ve dikkat etmeden kullanıyoruz ilerde ne olacak bilmiyoruz.
  • kanola yağı var bir de.geçende çerezza patlamış mısır yedim içinde bu kanoladan varmış ertesi gün midem mahfoldu ama bundan mı oldu tam emin olamadım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: N3DV3D11

Nutella'nın başı ciddi yanmıştı ama sağlıklı diye açıklama yapmışlardı bilmiyorum kanseri tetikleyen pek çok şey var ve dikkat etmeden kullanıyoruz ilerde ne olacak bilmiyoruz.

Kızartmada kullanmazsan sağlıklı ama sorun o değil; biz palm yağı kullandıkça Borneo, Endonezya, Bangladeş ve Malezyada yağmur ormanları yakılıp yerine palmiye dikiliyor. Tam bir tabiat katlimaı yani. Onun için vicdanlı davranıp içinde palm yağı olan ürünleri almamalı aldırmamalıyız. Ayrıca bu işin milliyetçilik yanı da var. Palm yağı ithal, Ayçiçek yağı yerli. Yerli çiftçiye para kazandırmak yerine uzak doğuya para kazandırıyoruz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Torlak Kemal

Güney Doğu Asyadaki ormanlar Amazonlardan sonra yeryüzündeki en değerli ormanlar. Yok olmaları eko sistemi geri dönülemez oranda tahrip edecektir. Bu da insanlığın hayrına olmayacak. palm yağına olan talep arttıkça ormanlar hızlanarak yok olacak. Palm yağından uzak duralım. Hangi üretici palm yerine ayçiçeği/mısır özü vb. kullanıyorsa onu destekleyelim.

ayçiçek yağı kullanılan hazır gıdaya daha hiç rastlamadım
  • quote:

Orijinalden alıntı: Terry Malloy

quote:

Güney Doğu Asyadaki ormanlar Amazonlardan sonra yeryüzündeki en değerli ormanlar. Yok olmaları eko sistemi geri dönülemez oranda tahrip edecektir. Bu da insanlığın hayrına olmayacak. palm yağına olan talep arttıkça ormanlar hızlanarak yok olacak. Palm yağından uzak duralım. Hangi üretici palm yerine ayçiçeği/mısır özü vb. kullanıyorsa onu destekleyelim.

Palm yağından önce (15 yıl kadar önce) Ayçiçek veya pamuk yağı kullanılıyordu. Pamuk yağı kızartma için çok elverişli bir yağdı ama palm yağı ile fiyatta rekabet edemedi. Ben raflarda palm yağı kullanmayan ürünler görüyorum. Örneğin Ülker hep palm yağı kullanıyor ama Eti bazı ürünlerinde kullanmıyor. Palm yağı kullanmayan firmalar var. Bu konuda hassas olmak ve çevremizi de bilinçlendirmek gerek ki firmalar üzerinde kamuoyu baskısı oluşsun ve palm yağından vazgeçsinler.

• quote:

quote:

quote:

Palm yağından önce (15 yıl kadar önce) Ayçiçek veya pamuk yağı kullanılıyordu. Pamuk yağı kızartma için çok elverişli bir yağdı ama palm yağı ile fiyatta rekabet edemedi. Ben raflarda palm yağı kullanmayan ürünler görüyorum. Örneğin Ülker hep palm yağı kullanıyor ama Eti bazı ürünlerinde kullanmıyor. Palm yağı kullanmayan firmalar var. Bu konuda hassas olmak ve çevremizi de bilinçlendirmek gerek ki firmalar üzerinde kamuoyu baskısı oluşsun ve palm yağından vazgeçsinler.

Aynen Ülker'in her ürününde var. Eti'de bir çok üründe yok.

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: ratch

quote:

quote:

quote:

Aynen Ülker'in her ürününde var. Eti'de bir çok üründe yok.

Evet maalesef Ülker bütün ürünlerinde palm yağı kullanıyor. Ülker'in palm yağının yanı sıra bir büyük günahı daha var. Gebze'de Cargill ile ortak glukoz şurubu fabrikası açıp iç piyasayı glukoz şurubuna boğdular. O nedenle sevmediğim bir firmadır ülker ve insan sağlığını, doğayı falan önemseyen bir firma değildir. varsa yoksa para. Ne yapacak, mezara mı götürecek o kadar parayı Murat Ülker bilmiyorum. Hani sağken kazandığını yese, adam yiyor onun için para delisi diyeceğim. Adamın yediği de yok.

• Konuyu okurken nutella yiyip kahve içiyordum

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 1234
Sayfaya Git
Git
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.