Şimdi Ara

PALİT GEFORCE RTX 3070 GAMİNG PRO OC 8 GB-Kullanıcı İncelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
6 Misafir (1 Mobil) - 5 Masaüstü1 Mobil
5 sn
195
Cevap
17
Favori
19.620
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
71 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Bu incelemede sizlerle Palit RTX 3070 Gaming PRO OC ekran kartını inceleyeceğim.

NVIDIA AMPERE

İsmini Fransız Fizikçi André-Marie Ampère'den alan ve Nvidia'nın "mükemmel oyun deneyimi" olarak duyurduğu Ampere mimarili RTX 3000 serisi Gpu'lar, önceki nesle göre performans artışı yanısıra 2.nesil RT ve 3.nesil Tensor çekirdekleri ile öne çıkıyor.8 nm Samsung fabrikasyona sahip Gpu'lar artırılmış ışın izleme performansı yanısıra PCIe 4.0,DX12 Ultimate,RTX IO ve DLSS 2.0 gibi özellikler içeriyor.Bunların yanısıra GeForce Experience,Nvidia BroadCast ve Refleks gibide oyuncular için önemli özelliklerde barındırıyor.Seride tanıtılan 3 karttan biri olan RTX 3070 ise Nvidia'nın ifade ettiği üzere bir önceki neslin en iyi Gpu'larından olan RTX 2080 Tİ ile eşdeğer ve daha yüksek performansı ile birçok oyuncu gibi benimde dikkatimi çekti.Nvidia CEO'su Jensen Huang'ın Ampere tanıtımında belirttiği üzere artık Pascal kullanıcıların güncelleme zamanı gelmişti ve bu nedenle mevcut kur ve stok sorununa rağmen hem yüksek performansı hemde yeni nesil bir kart olması nedeniyle uzun bir süredir kullandığım 1080 Tİ dan RTX 3070 e yükseltme yaptım.

RTX 3070 8 nm Samsung GA104-300 GPU'sunu barındırıyor.17400M transistör sayısına sahip olan GPU 5888 Shader sayısına ve yeni nesil 256-Bit veri yolu ile çalışan 8 GB lık Samsung GDDR6 belleklerle donatılırken 448 GB/s lik bant genişliğiyle yüksek çözünürlükte akıcı bir oyun deneyimi sunmayı hedefliyor.İncelememe konuk olan kart Palit'in Gaming PRO OC modeli,3 fanlı soğutmaya sahip olan kart 2x8 pin güç girişiyle geliyor.Fabrika çıkışı 2025 MHz Boost hızında çalışan kartta bellekler ise referans modelde olduğu gibi 14 Gbps hızında çalışıyor.Varsayılan değerlerde 240 W(%100) en yüksekte 270 W(%112) a kadar bir güç limitine sahip olan kartta 3 adet Display Port bir adette HDMI portu bulunuyor.Kartın arka yüzeyi tamamen metal bir Backplate ile kaplı ve 3. fana denk gelen kısımda petek tasarımlı bırakılan soğutucu bloğu soğutmaya ek katkı sağlıyor.Siyah bir tasarıma ve üst düzey malzeme kalitesine sahip olan kart özelleştirilebilir RGB aydınlatmasıylada dikkat çekiyor.

Palit RTX 3070 Gaming Pro OC nin tüm kontrolünü ThunderMaster yazılımı ile yapıyorsunuz.Palit'in tamamen Türkçe arayüze sahip olan yazılım üzerinden fan kontrolü,aydınlatma ve hızaşırtma ayarları yapılırken kullanıcı dostu arayüzü ve Türkçe olması nedeniyle başka bir yazılım kullanmanıza gerek kalmıyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

TEST SİSTEMİ

MSI Z370 Gaming M5(BIOS V1.A)

İntel Core İ7 8700K 4.9 Ghz Cpu/4.5 Ghz Cache

Kıngston HyperX Predator 3000@3400 MHZ OC (2X8) GB DDR4

NZXT Kraken X62 AIO

Palit RTX 3070 GamingPro OC

Samsung 850 Evo 250 GB-860 Evo 500 GB

Seagate 2 TB SSHD

Seasonic 1000 W 80+ Platinum

Corsair AİR 540

Windows 10 Pro x64(Sürüm 20H2)

SENTETİK BENCHMARK SONUÇLARI

3D MARK

TİME SPY-TİME SPY EXTREME-PORT ROYAL

FİRE STRİKE-FİRE STRİKE ULTRA-FİRE STRİKE EXTREME

DLSS 1.0-2.0(Performans-Kalite)

BaseMarkGPU-3D Mark API Performans( Vulkan- DirectX12-OpenGL-DirectX11 )

UNİGİNE SUPERPOSİTİON 1.1 1080P EXTREME-4K OPTİMİZED

GPGPU COMPUTE RENDER(V-RAY NEXT-INDIGO)

RAY TRACİNG BENCHMARK

Bu bölümde NVIDIA'nın yayınlamış olduğu ve çeşitli oyun motorlarıyla hazırlanan gerçek zamanlı Ray Tracing benchmarkları ve teknoloji demoları yer alıyor.Ray Tracing kalitesini görebilmeniz için NVIDIA Shadowplay üzerinden kaydettim.Shadowplay sonuçlara bir miktar etki etmektedir.

OYUN TESTLERİ

(Tüm oyunlar orjinal sürümleri üzerinden en son güncellemeleri yüklü bir şekilde test edilmiştir.Testlerde ağırlıklı olarak Ray Tracing-DLSS ve Variable Rate Shading desteği olan oyunlar yer alacaktır.)

DEĞERLENDİRME

RTX 3070 günümüz yapımlarında 1440P için oldukça güçlü bir kart olması yanında 4K da beklentimin üzerinde bir performans sergiledi.Geliştirilmiş Ray Tracing ve DLSS performansı ile bu desteğe sahip olan oyunlarda gayet yeterli bir performans sunuyor.Palit'in 3 fanlı çözümü ile Gaming Pro OC oldukça serin çalışıyor.Tüm testler boyunca 2145 MHz(OC) GPU hızında herhangi bir grafiksel hata ve çökme olmadan 66-67 C civarında çalıştı.Düşük fan devirlerinde dahi başarılı soğutmasıyla oldukça sessiz çalışan kart RGB aydınlatması ve yüksek malzeme kalitesiylede kasa içi görselliğe katkı sağlıyor.Eğer RTX 3070 almayı düşünüyor ve model konusunda kararsız kalıyorsanız Palit'in rakiplerinden geri kalmayan Gaming Pro OC modelini kesinlikle önerebilirim.

İncelemedeki oyun testlerinin tamamına aşağıdaki oynatma listelerinden ulaşabilirsiniz.2.mesajda ise Ray Tracing ve DLSS desteği olmayan oyunlardan paylaştıklarım yer alıyor.Yeni oyunlar eklendiğinde bu listelere dahil edilecektir.

Oyun testlerinin yer aldığı Video Oynatma Listeleri

Ray Tracing-DLSS ve Variable Rate Shading destekli oyunlar

https://www.youtube.com/playlist?list=PLPYP25PFUMEvZqRS-IW0VjbQBcLPYBAhj

Diğer Oyunlar

https://www.youtube.com/playlist?list=PLPYP25PFUMEs7R9GzMC4pr3pa80H1osmO

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terminator T-800 -- 25 Ocak 2021; 22:36:20 >

• Teşekkür ederim. 

Foruma üye olduğum 2010 lu yıllarda bu bölümde ağırlıklı olarak kullanıcı incelemeleri ve tatlı-sert geçen Benchmark kapışmaları yer alıyordu.O dönem yaygın olan SLI ve Crossfire düzenekleri ile kullanıcılar kendi sonuçlarını paylaşıyor ve çeşitli konularda güzel çalışmalar görüyorduk.Şimdilerde ise bunlar tamamen yok oldu. Üyeler gitgide uzaklaştı,kullanıcılar pek bir şey paylaşmaz oldu.Açıkcası geriye dönüp baktığımda son 3 yılda bir önceki incelemem için yoğun bir zaman harcadığımı ama bunun katılım olarak karşılığını hiç bir zaman alamadığımı görüyorum. Eski günlerdeki gibi olsun istedim ama olmadı. Yinede son bir kez bir inceleme konusu hazırlayıp paylaşmak istedim çünkü bu tür konulara katılım yok denecek kadar az,buda unutulup gidenler arasında olacak ve bunu bile bile son bir haftadır arta kalan zamanlarımda incelemeyi hazırlamaya çalıştım. Bu tür içeriklerle daha çok yurtdışı forumlarda ilgililer buradaki kullanıcılar ise daha farklı içeriklerle ilgileniyor olmalılar ki gerek önceki konumda gereksede bu konumda paylaştığım içeriklere bakmıyorlar bile   Muhtemelen bu bölümdeki son inceleme konumda bu konu olacak keşke daha fazlasını yapabilsem ama belirttiğim durumlar nedeniyle açıkcası unutulup gidecek bir konum daha olsun istemiyorum. 

Teşekkürler.

Borderlands 3 1440P DX12 Badass(En yüksek ayarlar)-Zombie Army 4 :Dead War 4K Vulkan Ultra-Outriders DEMO 4K DX12 Ultra

Konuda son bir aydır herhangi bir içerik paylaşmadım ve düzenli olarak kontrol edip katılım düzeyini gözlemledim.Görüldüğü üzere birkaç mesaj dışında herhangi bir katılım olmamış.Bu durumda haliyle içerik ekleme konusunda belirleyici oluyor.Normalde konuyu yeni oyunlar,sürücü güncellemeleri ve Resizable Bar güncellemeleri geldikçe destekleyecektim fakat harcadığım zamana ve uğraşa göre katılım oranının çok az olması nedeniyle artık herhangi bir içerik paylaşımında bulunmayacağım.Eklediğim içerikler yaklaşık olarak 4 aydır burada yer almasına rağmen bir kullanıcının gelipte herhangi bir içeriğe bir yorum bıraktığını henüz görmedim.Paylaştığım testlerin bir çoğu özellikle yabancı kullanıcılar tarafından ilgiyle karşılandı.Videolar altında kartla ilgili yorumlarını ve sorularını sorarak katılım gösteriyorlar.Katılımdan bahsetmek istediğimde tam olarak bu yani karşılıklı etkileşim,bu etkileşimin büyük çoğunluğunu yabancı kullanıcılar oluşturdu.İçeriklerin görüntülenme yerleri ve rakamları gösteriyor ki eklediğim testlere forum üzerinden bakanların oranı sadece % 3 ve görüntülenme süreside ortalama 3-4 sn,bu rakamlar mevcut durumu özetliyor.Bu durumu bir süredir gözlemliyorum ve mevcut katılım oranı neticesinde konuyu artık sonlandırmak gerektiğine karar verdim.Forumda son olarak hazırladığım bu incelemeye katılan ve destek olan arkadaşlara teşekkür eder,iyi forumlar dilerim. 

Konuda ne zaman bir içerik paylaşsam videoları forumdan görüp ardından saçma sapan yorumlar yazan ve tüm videoları bir güzel disklikelayan birileri çıkıyor.Örneğin dün gece son bir ayda hazırladığım oyun videolarını paylaştım ve bu güne kadar kimse bir şey yazmazken forumdan görüp gelen biri anlaşılmasın diye İngilizce olarak bu videolarımın sahte olduğunu felan yazmış ve kendince eğlendiğini sanmış.Bu konudan rahatsız olan hatta kapatılması için girişimde bulunanlar dahi oldu.Düşünün ismi Donanımhaber olan bir yerde Donanım incelemesinden rahatsız olanlar var.Neden rahatsız oluyorsunuzda kendi hazırladığım içeriğe gelipte sahte yazıyorsunuz.Emeğe saygısızlık bu kadar basit olmamalı.Normalde bu durumda konudaki tüm videoları kaldırmam ve konuyuda silmem gerekir ama bunu yaparak bu trollerin istediğini yapmış olurum.Bunlar halen anlamadı benim derdim kanal,abone,beğeni vs değil foruma bir şeyler katmak,yararlı olabilmek ama kimsenin gelip benim hazırladığım bir içeriğe saygısızlık yapmasınada izin veremem.Bu kadar kine ve nefrete gerek yok,bırakın şurda kendimizce bir şeyler paylaşalım.
    Ana konuda paylaştığım mesajı, buraya da koyuyorum.

Ben aslında AMD bekliyordum, ülkemizde ve hatta dünyada RTX 3000 serisinin satış fiyatlarının lanse edilen fiyatlarla alakası olmadığı gibi, bir de stok sorunu ile olaylar abzürd seviyelerde devam etmekteydi.

Fakat son indirimlerde dayanamadım 6 bin TL seviyesine düşen bir 3070 alıverdim. Açıkçası zaten 5700xt kullanmaktaydım, yani ihtiyacım yoktu, öte yandan ryzen 5 3600 kullanmaktayım. 5700xt ve ryzen 5 3600 çok yeterli ve uyumlu bir ikiliydi. Kullandığım çözünürlük 1440p ve 144hz.

Neyse Palit RTX 3070 Gaming Pro Oc aldım. Sentetik testlerde 5700 xt'ye göre yaklaşık %30 bir artış oldu.

Kart kendiliğinden 1950 Mhz'e boostluyor ve orada sabit kalıyor. 24 derecelik odamda, nispeten ufak ve hava akışı çok iyi olmayan kasamda stok hali ile oyunlarda 68 dereceyi çok nadir gördüm, genelde daha düşük sıcaklıklarda, fan genel olarak oyunlarda %45'i geçmiyor, 1650 rpm. Doğal olarak herhangi bir ses söz konusu değil.

Öte yandan ben radeon 5700xt ile undervolt uzmanı olmuştum, o kartın performansı undervolt yapınca biraz daha artıyordu. Undervolt + overclok yapınca o kart 2100mhz'lerde rahat çalışıyordu ama çok daha sıcaktı. Neyse kart deniyoruz ya, palit 3070'i de çeşitli değerlerde denedim, kartın overclok potansiyeli beni şaşırttı, beklediğimden çok daha yüksek ve herhangi bir ince ayar yapmadım. Zaten kartı inceleyince 3 fan ve oldukça büyük bir soğutma bloğu mevcut, yani bu kartın sıcaklık diye bir sorunu yok ve asla olamaz :) Aslında bu ayar işine öncelikle undervolt için girmiştim, fakat nvidia'ya bir süredir uzağım, RTX 3070'in msi afterburner yada kendi programı ile undervolt yapılamadığını gördüm, nitekim sonrasında anladım ki, kart zaten yapılabilecek undervoltu kullanım sırasında kendi yapıyor.

Karta yaptığım son ayarlar neticesinde kart değerleri;

Core Voltage: +20 (bu kadarı gereksiz aslında ama zaten birşey değişmiyor)
    Power: +12 (burası son, eğer burayı arttırmanın yolu açılırsa bu kart kendi soğutması ile uçar)
    Core: +150 MHz
    Mem: +1150 MHz
    Fan: Auto

Uyguladığım bu değerler sonrası pek çok test ve oyunda şimdilik tamamen stabil, taş gibi. Stok halinde maximum gördüğüm 68 derece sıcaklık, ayarlar sonrası maximum 71 derce oldu. Daha sonra logları incelediğimde anlık 73 dereceye çıktığını gördüm, fakat ben gözümle 71 dereceyi bile nadir gördüm.

Bu değerler sonucunda boost clock 2085-2130 MHz arasında değişti fakat %80 2100MHz genel olarak stabil kalan değerdi.

Güç tüketimi en yüksek 276 watt olarak kaydedildi, ben ise yük altında genelde 245-250 wattları gördüm.

Fan değerleri en yüksek olarak %55 ve 1900 rpm oldu, yani kartın termal anlamda daha çok geniş bir artış alanı mevcut, genel yük altı fan değerleri %45 ve altında.

Bunların yanı sıra Ryzen 3600 işlemcimi 4300MHz olarak kullanmaktayım, kullanılan ekran 1440p ve 144hz. Bu şartlar altında edindiğim kanı benim ki ayarında bir işlemci ve 1440p çözünürlük için RTX 3070 alınması gereken en üst düzey kart. Eğer ryzen 5600x'e geçilecek ise o zaman daha üst düzey kartlara bakılabilir. Aynı şekilde eğer ki 1080p kullanıcısı iseniz RTX 3070 ve ryzen 3600 ve muadilleri uygun bir ikili değil, darboğaz fazla oluyor, o çözünürlük ve rtx 3000 serisi için 5600x seviyesinde bir işlemci şart.

Test sonuçlarını sizlerle paylaşmak istiyorum. 1440p çözünürlük ve en yüksek ayarlar, ryzen 3600@4300MHz ve RTX 3070 (palit gaming pro oc)

Division 2:

Stok: 12588 , 141 fps, Gpu Kul. %97, Sıcaklık 68 derece

Overclock: 13327, 149 fps, Gpu Kul. %96, Sıcaklık 71 derece

5700 XT: 9000, 101 fps

Shadow of the Tomb Raider:

Stok: 93.7

Overclock: 97

5700 XT: 80

RDR 2:

S: 75.3 fps, 67 derece, en yüksek fan %44-1650 rpm, gpu kullanımı %97

OC: 83.0 fps, 71 derece, en yüksek fan %53-1850 rpm gpu kullanımı %96 (kartın performansı artınca bir tık darboğaz başlıyor)

World of Tanks Encore için tüm değerler OC halinde, 1440p ve ultra:

1080p, 45000 puan (burada gpu kullanımı düşüyor, fakat test boyunca genelde 255 fps sabit, yani testin limiti bu galiba)

1440p, 37900 puan

Benim 5700 XT burada 26000 puan almış.

Aynı test için 1440p ultra ve ray tracing ultra yapınca, 25250 puan alıyor ama test sonu fps ortalaması 146.

Apex Legends:

Bu oyun için bir test yok fakat 1440p ve herşey son ayarda, ortalama 143 fps veriyor. Fakat oyunda bir şekilde limit var yani en yüksek 143.9 fps oluyor bende, onu çözemedim. Bunun dışında kimi anlarda fps 120'ye kadar düşüyor. Sanırım bir takım ayarlar medium yapılarak 144 fps altına düşmeden oynanabilir.

GTA 5:

Bu oyunda herşey açık msaa4, tüm ek ayarlar açık iken aşağıdaki değerleri aldım. Fakat bu oyunda zaten 5700 XT varken bile darboğaz oluyordu, doğal olarak 3070 ile de darboğaz mevcut olsa da, oyunda darboğaz olmayan anlarda fps oldukça arttı.

Pass 0, 89.74
    Pass 1, 65.81
    Pass 2, 95.5
    Pass 3, 116.5
    Pass 4, 85.7

COD Warzone:

Bu oyunda da bildiğiniz gibi benchmark yok, fakat online olarak yaptığım testlerde 1440p ayarlarında 5700 XT ile filmic 2x AA açık iken ortalama 115 fps almakta idim. Onda gpu kullanımı %99-100 şeklinde köküne kadar olmaktaydı.

RTX 3070 bu oyunda yaklaşık olarak 1440p için 133 fps verdi, pek çok ayarı yükselttiğimde dahi fps aynı seyrediyor, hatta ayarları yükseltip, resolution scale %125 yapana kadar fps hemen hemen aynı kalıyor. Yani ryzen 5 3600@4300MHz bu oyun için darboğaz yapıyor.

Öte yandan 144Hz bir monitörde yüksek ayarlar ile 133 fps ortalama aslında oldukça tatmin edici bir sonuç.

SONUÇ:

Kart beklentilerimi tam olarak karşıladı. Termal anlamda çok hoşuma gitti. Overclock potansiyeli ise beklediğimden çok daha iyi, eğer yolunu öğrenip power limit arttırabilirsem, bios update vs. çok daha ilginç sonuçlar gelecektir. 1440p kullanımı için çok isabetli bir kart. 5700xt'den buna geçilir mi, tamamen zevk meselesi, çok da gerekli bir olay değil yani. Zaten 2080-2080ti kullanan kimsenin bu karta geçeceğini zannetmem. Kart için overcloklu ryzen 3600 kimi oyunda 1440p'de dahi darboğaz yapıyor, 1080p'yi konuşamaya gerek yok sanırm.

Not 1: Sanırım 3080 muadili ve daha güçlü kartlar için 1440p ve 1080p çözünürlük için en az 10900K/ryzen 5600x tarzı bir işlemci gerektiğini hatırlatmaya gerek yok.
    Not 2: Merakla AMD'nin yeni kartlarını beklemeye devam ediyorum.

Palit tüm RTX 3000 serisi kartları için Resizable Bar BIOS güncellemesini yayınladı.Kartınıza uygun olan sürümü indirip anakart BIOS güncellemesi ve 465.89 WHQL sürücü güncellemesini yüklediğinizde Resizable Barı aktif edebilirsiniz.Bu özelliği aktifleştirmek için ilk olarak BIOS'tan Resizable Barı etkinleştirmeniz gerekli diğer türlü sürücü güncellemesi yada VGA BIOS güncellemesi yapsanız bile anakarttan aktif olmadığı için çalışmayacaktır. 

Resizable Barın devrede olup olmadığını denetlemek için GPU-Z Resizable Bar sekmesini yada Nvidia Denetim Masası üzerinden Sistem Bilgileri kısmını kontrol edebilirsiniz.

Nvidia Resizable Bar ile ilgili bir yazı yayınlamış.R-Bar destekleyen ve performans artışı olan oyun sayısının son sürücüyle 17 ye çıktığını ve hangi oyunda ne kadarlık bir ortalama artış mevcut olduğu bu yazıda yer alıyor.İncelemek isteyenler için link paylaşayım. 

https://www.nvidia.com/en-us/geforce/news/geforce-rtx-30-series-resizable-bar-support// 

Nerde kalmıştık. 

Days Gone 4K DX11 En Yüksek Ayarlar

Resident Evil Village 1440P DX12 En Yüksek Ayarlar+Ray Tracing

Metro Exodus Enhanced Edition 1440P DX12 Extreme Ayarlar+Ultra Ray Tracing+DLSS 2.1

Crysis Remastered 1440P DX11 Ray Tracing+DLSS 2.1

DIRT 5 1440P DX12 En Yüksek Ayarlar+Ray Tracing

Outriders 4K DX12 En Yüksek Ayarlar+DLSS 2.1

Resizable Bar Testleri

Horizon Zero Dawn 4K DX12 En Yüksek Ayarlar Resizable Bar Benchmark

Forza Horizon 4 4K DX12 En Yüksek Ayarlar Resizable Bar Benchmark

Cyberpunk 2077 1440P DX12 En Yüksek Ayarlar+Ultra Ray Tracing+DLSS 2.1+Resizable Bar

Assassin's Creed Valhalla 1440P DX12 En Yüksek Ayarlar+Resizable Bar Benchmark

Tüm oyunlar orjinal ve en güncel sürümler,ayrıca sürücü ve işletim sistemi güncellemeleride en son sürüm olacak şekilde test edilmiştir. 

RTX 3070 ler genel olarak 2100 MHz Gpu ve efektif hız olarak 16000 MHz bellek hızlarına ulaşıyor.Elbette Gpu ve diğer pcb bileşenlerine bağlı olarak hızlar değişebilsede bu değerlere hızaşırtma yaparak ulaşılırsa ekstra performans artışı sağlanabilir.

RTX kartlara overclocku iki şekilde uygulayabilirsiniz.İlki OC Scanner ile otomatik olarak kartı test edip sürücü tarafından en stabil hızı tespit ederek diğeri ise klasik ve daha etkili olan manuel overclocktur.Güç ve sıcaklık limitini en sona alıp gpu ve memory hızlarını +50 er MHz artırmayla kademe kademe test edip en stabil değerleri belirlersiniz.Voltaj artırımı çok limitli olduğundan eskisi gibi overclock stabilitesine etki etmiyor.Güvenli seviyede olduğu içinde voltajı artırabilirsiniz.

Bendeki kartın default boost hızı 2010 MHz ve +90 MHz artırınca 2145 MHz den başlayıp 2070-2145 arası hızlar değişiyor.Sizdeki kartın değerlerine göre +100 MHz artırdığınızda aynı hızlara ulaşır.Bellek tarafını ise deneme ile belirlersiniz ama doğrudan +1000 artırmak ile testlere başlamayın.+100 ile başlayıp benzer oranda artırarak deneyin.Stabilite için 3D Mark DX12 testlerini ve Ray Tracing benchmarkları öneririm.Bunlarda crash olmazsa kartınız stabil diyebiliriz. 

Nvidia'nın LHR yani Lite Hash Rate olarak piyasaya sürdüğü RTX 3XXX LHR kartlar sonrasında Palit incelemede yer verdiğim kartın LHR olan sürümünü Palit RTX 3070 GamingPro OC V1 modeliyle ayrı bir kart olarak çıkarmış.V1 sürümlü kart GA104-302-A1 GPU su kullanıyor ve LHR yani daha düşük madencilik performansına sahip,bunun dışında oyun performansı ve teknik özellikler tamamen aynı.Bu nedenle Palit'in V1 sürümlü RTX 30 serisi kartları LHR olan kartlarken incelemede yer verdiğim kart ise GA104-300-A1 GPU sunu kullanan LHR olmayan kart.Ek bir bilgi olarak paylaşmak istedim. 

15 günlük Palit GeForce RTX 3070 Gaming PRO OC deneyimim ;

-Kart test ettiğim(1440P ve yukarısı) bütün oyun ve benchmarklarda varsayılan fan eğrisinde en yüksek 67 C ye ulaştı.

-1440P Ultra ayarlar ve Ray Tracing en yüksek kalitede DLSS aktifken hiç bir oyunda 60 FPS ve altına düşmedi.4K da ise bazı RT destekleyen oyunlarda 60 FPS ve üzeri, desteklemeyen bir çok oyunda ise yine bu çözünürlükte akıcı bir performans gösterdi.

-Bellek kullanım değerleri 4K çözünürlükte birkaç oyun dışında 7 GB civarlarında gezindi ve 8 GB belleği tamamen dolduran sadece iki oyun(DOOM Eternal ve Wolfenstein Youngblood) oldu.

-Kullanım sırasında herhangi bir coil whine,oyunlarda çökme yada masaüstüne atma tarzı bir sorun gözlemlemedim.

-Kart için bu süreçte eksi olarak değerlendirebileceğim herhangi bir sorunla karşılaşmadım.

Yeni eklediğim oyunlar ;

Metro Exodus 1440P DX12 Extreme Grafik ayarları(Gelişmiş fizikler ve Hairworks Açık) Ray Tracing Ultra DLSS Açık

Deliver Us The Moon 4K Epic Grafik ayarları Ray Tracing Epic DLSS 2.0 Performans

Wolfenstein Youngblood 1440P Vulkan En yüksek Grafik Ayarları Ray Tracing Açık DLSS Kalite

Quake II RTX 4K Vulkan En yüksek Grafik Ayarları Ray Tracing Yüksek

GRID (2019) 4K DX12 Ultra High Variable Rate Shading(VRS) Benchmark

Mortal Kombat 11 Ultimate 4K DX11 En Yüksek Grafik Ayarları

DIRT 5 4K DX12 Ultra High

Videoların tamamına 2.mesajdaki oynatma listelerinden ulaşabilirsiniz.

• DOOM Eternal 1440P Vulkan Ultra Nightmare

Red Dead Redemption 2 1440P Vulkan Ultra/High Benchmark

Assassin's Creed Valhalla 1440P DX12 Ultra High

Need for Speed Hot Pursuit Remastered 4K DX11 Ultra(Oyun 60 FPS limitlidir.)

Horizon Zero Dawn Complete Edition 1440P DX12 Ultimate Quality Benchmark

DIRT 5 1440P DX12 Ultra High

Mortal Kombat 11 Ultimate 4K DX11 En Yüksek

GRID 4K DX12 Ultra High Variable Rate Shading

Serious Sam 4 4K DX11 En Yüksek Ayarlar

Yakuza Like A Dragon 1440P DX11 En Yüksek Ayarlar

Deus Ex:Mankind Divided 1440P DX12 MSAA 2X En Yüksek Ayarlar

Ghost Recon Breakpoint 1440P Vulkan Ultimate(En Yüksek Ayarlar)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terminator T-800 -- 25 Ocak 2021; 22:34:59 >

• ilk yorum PALİT GEFORCE RTX 3070 GAMİNG PRO OC 8 GB-Kullanıcı İncelemesi 

palitle aram pek iyi değildir bozulan tek kartım palit 7600gs sonic di PALİT GEFORCE RTX 3070 GAMİNG PRO OC 8 GB-Kullanıcı İncelemesi 

son halini merak ediyorum gerçekten. ısı ve ses durumu nasıl ? OC kapasitesi iyimi

bir de varsa RDR2 testi ekleyebilirmisin :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-ADF35784A -- 11 Kasım 2020; 4:41:25 >

• Eline sağlık hocam çok güzel inceleme olmuş, upload hızın nedir ? Benim eve vodafone 100mbit e max. 5mbitr upload verdiği için video yükleyemiyorum da :) Bu arada nacizane bir tavsiyem olacak kabul edersen , videoda benchmark yapmaya gerek yok bence benchmarklar SS ile çok kolay olur sana, video yapacaksan canlı oyun performansı çok daha güzel olur.

Böyle konuların çogalması dilegiyle, konuyu yukarı çıkaralım  

• Palit 8600gts kullandım sıkıntı çekmedim
  • Kartınız tekrardan hayırlı olsun hocam.Palit eskilerin çok değerli markalarından.Benim de kullanmışlığım olmuştu geçmiş dönemlerde.Elinize sağlık yine dolu içerik ile güzel bir konu olmuş.Aydınlatıcı ve bilgi verici PALİT GEFORCE RTX 3070 GAMİNG PRO OC 8 GB-Kullanıcı İncelemesi 

• İnceleme için teşekkürler güle güle kullanın ayrıca bu tarz konuları gördükçe gözlerim doluyor esenle kalın

• hayırlı olsun hocam kartınız, güle güle kullanın
  • Elinize sağlık, bizim kart kargoda. Canlı oyun içi test olursa çok iyi olur. Forumda kartı alan epey kullanıcı var, kendi kartımızla da karşılaştırabiliriz.
  • cok guzel ve doyurucu bir inceleme olmus.kart sanırım ısınmıyor cektigi gucte fena degil anca rtx 590 kadar filan cekiyor.PALİT GEFORCE RTX 3070 GAMİNG PRO OC 8 GB-Kullanıcı İncelemesi 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi gmyo31 -- 11 Kasım 2020; 10:10:53 >
  • Yeni kartınız hayırlı olsun. Güle güle kullanın hocam. İncelemeniz çok güzel olmuş, ellerinize sağlık.

• Elinize sağlık. Diğer markalarda stok sıkıntısı olunca veya yüksek fiyattan satılınca Palit'e yönelenler çok oldu.

• Merhabalar hocam, kartınızı güzel günlerde kullanmanızı dilerim. Sizden ricam bundan sonraki testlerinizde fan RPM'ini de ekleyebilir misiniz? Hangi fan devrinde bu sıcaklıkları gördüğü de önemli bir konu.
  • Muten Baba kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim.

Upload hızım 6 Mbit,normalde 3 ama pandemi dolayısıyla bir süre 6 Mbit e yükseltildi.Bu nedenle videoları yüklemem daha hızlı oluyor yoksa 10 dk lık 1440p videoyu yüklemem bir günümü alabiliyordu.PALİT GEFORCE RTX 3070 GAMİNG PRO OC 8 GB-Kullanıcı İncelemesi 

Video konusuna gelince ekran görüntüsü ile test sonucu eklemek yerine bu şekilde eklemeyi uygun buldum.Kayıt esnasında 4 fps kadar bir düşüş olsada canlı oyun testi yapacak kadar vaktim yok malesef yüklemeler bittikçe konuya ekliyorum.PALİT GEFORCE RTX 3070 GAMİNG PRO OC 8 GB-Kullanıcı İncelemesi 

• Kartı varsayılan fan hızında kullanıyorum ve en yüksek ulaştığı sıcaklık 66-67 C civarı oluyor.Oldukça sessiz çalışan bir kart fan sesi neredeyse hiç yok.2025 Mhz boost hızına sahip ve overclockla bu değer 2145 Mhz,bellek tarafında ise 16000 Mhz değerinde tüm testlerde ve oyunlardan stabil bir şekilde geçti. 

• onurhan1903 kullanıcısına yanıt

Teşekkür ederim.

Fanlar varsayılan devirde ve overclocklu iken 66-67 C en yüksek gördüğüm değerler,fan devirlerini eklediğimde oyun içi OSD de fazla yer kapladığından dolayı yerleştirmede sorun oluyor.Bu nedenle OSD yi oyunun önüne geçmemesi için minimal düzeyde tutuyorum. 

• Terminator T-800 kullanıcısına yanıt
    Varsayılan hızları bilmediğim için sormuştum. :) En azından varsayılan devirleri söylerseniz az çok bir fikir oluşur aklımızda. Almayı düşünüyorum o yüzden ilgileniyorum bu konu ile.
  • onurhan1903 kullanıcısına yanıt

Fanlar varsayılan değerlerde 60 C ye kadar çalışmıyor.Bu nedenle boşta fanlar dönmezken yük altında yani oyunlarda 60 C sonrası artan devirlerde dönmeye başlıyor.Tam yük altında 66-67 C civarında(bu değere karşılık gelen devir 1500 Rpm) gezindiği için fanlar çok yüksek devirlere ulaşmıyor.Haliylede oldukça sessiz çalışıyor.Elbette bu değerler kasa içi hava akışına ve ortam sıcaklıklarına göre değişiklik gösterecektir.PALİT GEFORCE RTX 3070 GAMİNG PRO OC 8 GB-Kullanıcı İncelemesi 

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Terminator T-800 -- 11 Kasım 2020; 12:36:26 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Terminator T-800

Kartı varsayılan fan hızında kullanıyorum ve en yüksek ulaştığı sıcaklık 66-67 C civarı oluyor.Oldukça sessiz çalışan bir kart fan sesi neredeyse hiç yok.2025 Mhz boost hızına sahip ve overclockla bu değer 2145 Mhz,bellek tarafında ise 16000 Mhz değerinde tüm testlerde ve oyunlardan stabil bir şekilde geçti. 

67 derecemi max baya iyi yav PALİT GEFORCE RTX 3070 GAMİNG PRO OC 8 GB-Kullanıcı İncelemesi minnak bi tavsiye bellekler micron ise hızını fazla zorlama samsungsa yapıştır geç PALİT GEFORCE RTX 3070 GAMİNG PRO OC 8 GB-Kullanıcı İncelemesi 

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.