Şimdi Ara

Palit GeForce 7600GT Sonic

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
1.221
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Arkadaşlar Ati Radeon x600xt ekran kartım var memnun değilim. Palit GeForce 7600GT Sonic Kartı tavsiye edermisiniz?Araştırdım internetten bu model için fiyat ve satıcı bulamadım. Acaba fiyatı ne kadardır ve nerede bulabilirim?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musyurt -- 22 Şubat 2007; 11:32:49 >

• 7600 gs sonic Kendi segmentinde canavar kart
  • Palit 7600GT Sonic

Palit son aylarda tam bir atılım içinde. Çok fazla tanınmasa da aslında sahip olduğu Gainward ve XpertVision gibi iki ayrı markayla birlikte ekran kartı pazarının en büyük oyuncularından olan Palit, geçtiğimiz yıldan itibaren kutu tasarımlarını ve web sitesini güncelledi ve sıradanlıktan uzak, çok ilginç ürünlerle öne çıkmaya başladı.
    Palit'in incelememize katılan 7600GT Sonic isimli kartı, az önce ele aldığımız iki 7600GT kartından biraz farklı. Kartın büyüklüğü diğerlerinden farklı değil ,17,5 cm civarında, ama kullanılan baskılı devre, soğutucu ve çalışma hızları diğer kartlardan bütünüyle farklı.

Kırmızı rengiyle ATI ürünlerini anımsatan Palit 7600GT, çalışmak için ek güç bağlantısı gerektirmiyor. Kart tıpkı diğer kartlardaki gibi tüm bellek yongalarını ön yüzünde taşıyor, arka yüzdeyse yonga yok.
    Kartı kutusundan çıkarttığımızda ilk dikkatimizi çeken kartın soğutucusu oldu. Palit, standart soğutucu yerine biraz daha büyük ve gösterişli bir tasarım kullanmış. Öte yandan, standart soğutucu bakır ağırlıklı olduğu halde Palit'in soğutucusu aluminyumdan imal edilmiş. Soğutucu fazla gürültülü değil, bu yüzden daha önce incelediğimiz iki karta göre bir avantajı var. Soğutucuyu yerine kartın arkasındaki büyükçe bir yalyı düzenek bastırıyor. Ayrıca Palit 7600GT Sonic'de bellek yongaları üzerinde de aluminyum soğutucular var. Yalnız burada bir detay gözümüze çarptı, soğutucunun hava çıkışına denk gelen iki yonga üzerlerinden geçen hava akışından yararlanırken, hava akışı olmayan kör bir noktaya denk gelen diğer iki yonganın serinleme şansı yok.

Palit'in bu ekran kartını "Sonic" olarak işaretlemesinin nedeni, kartın saat hızlarının standart değerlerden biraz daha yüksek olması. Bu kartta grafik işlemcisi standart hız olan 560MHz yerine 575MHz'de çalışıyor. Bellek hızıysa 1400MHz yerine 1500MHz olarak seçilmiş. Palit, kartta 1,2ns hızında bellek yongaları kullanıldığını belirtiyor, ama biz belleklerin üzerine yapıştırılmış soğutucuları yerlerinden sökemediğimizden bunu bizzat gözleyemedik. Ne yazık ki inceleme için yollanan ürünlere kalıcı zarar verecek değişiklikler yapamıyoruz.
    Palit'in ekran kartında da diğer kartlarda olduğu gibi, 2D ve 3D modları için farklı saat hızları kullanılmamış, kart hep tam hızda çalışıyor. Biz zamansızlıktan kartlarla çok detaylı overclock denemeleri yapmadık, ama belirtmemiz lazım ki Palit'in kartı daha gösterişli ve büyük soğutucusuna ve 1,2ns bellek yongalarına rağmen rakipleri kadar overclock olamadı.
    256MB GDDR3 bellek taşıyan kart, standartın biraz üstünde saat hızları ve daha sessiz soğutucusu dışında diğer 7600GT kartlarından farklı bir özelliğe sahip değil. Yalnız, diğer üreticiler 2 adet DVI slotu kullanmayı tercih etmişken Palit tek bir DVI ve yanında analog çıkış ile daha geleneksel bir düzenlemeyi tercih etmiş.

Kutu İçeriği

Gigabyte gibi Palit'de ürününü oldukça büyük bir kutuyla sunmayı tercih etmiş. Palit'ün ürün kutularında çok bir standart oturtabildiğini söylemek zor, genelde her ürünleri farklı bir kutu tasarımıyla geliyor. Kutu içeriği konusundaysa firma ortalamayı yakalamış. Tek bir kabloyla hem komponent, hem kompozit, hem de S-Video çıkışı sağlayan özel bir çıkış kablosu ve bir adet DVI - VGA dönüştürücü kutuya dahil edilmiş, ayrıca PowerDVD 5.0 sürümü ve tam sürüm Conflict Global Storm oyunu kutu içeriğinin yazılım boyutunu oluşturuyor.

PowerDVD 7'nin piyasaya sürüldüğü bugünlerde ekran kartıyla birlikte PowerDVD 5 hediye edilmesi çok sevindirici değil, ama daha önce de belirttiğimiz gibi, 7600GT kartlarında çok zengin içerik beklememek gerekiyor.

Performans

GeForce 7600GT kartları şu günlerde 220-240$ civarında fiyatlarla kullanıcıya sunuluyorlar. NVIDIA'nın bugüne kadar aynı fiyat çizgisinde sunduğu kart 6800GS idi, dolayısıyla testimize bir adet 6800GS konuk ettik. Çoğu kullanıcının 6600GT'den 7600GT'ye terfi etmek isteyeceklerini düşünüyoruz, bu yüzden klasikleşmiş bu eski kartı da testimize ekledik. Şu sıralarda 200$ civarında fiyatıyla kullanıcıya sunulmakta olan Radeon X1600XT kartı da testimizde ATI cephesini temsil etti. 215-220$ civarında fiyata sahip olan Radeon X850XT'yi de testimize katıp katmamak konusunda biraz tereddüt ettik, sonuçta piyasadan kalkma noktasında olan ve Shader Model 3.0 desteklemeyen bu kartı, kafaları karıştırmamak için testimize dahil etmeme kararı aldık. Israrla merak edenler için söyleyelim, X850XT'nin performansı şu andaki oyunlarda 7600GT'den yüksek, ama güncel oyunlarda SM 3.0 efektleri ve yoğun shader kullanım öne çıktıkta X850XT avantajını yitirecektir.
    Test Sistemi: Pentium 4 3,6GHz işlemci, ABIT Fatal1ty AA8XE anakart, 2x512 MB Kingston DDR2 533 bellek, Maxtor DiamondMax 8+ sabit disk, AOpen Combo optik sürücü Kullanılan Yazılım ve Sürücüler: WindowsXP Professional işletim sistemi ve SP2 yaması, NVIDIA ForceWare 84.21 sürücü paketi, ATI Catalyst 6.4 sürücü paketi
    Test sonuçlarını sıralamaya başlayalım....

7600GT'nin arttırılmış işlem gücü, shader kullanımı yüksek olan testlerde kendini belli ediyor. 3DMark06 testinde 6600GT'nin iki katından fazla performans söz konusu.

3DMark03 testinde kartların shader gücünden çok pixel doldurma oranları öne çıkıyor, dolayısıyla daha çok iş hattı olan ve işlemcisi hızlı çalışan kart avantajlı durumda. Bu yüzden de 7600GT ile 6800GS arasındaki fark o kadar belirgin değil.

7600GT, Splinter Cell'in son sürümünü 1600x1200 çözünürlükte akıcı olarak oynatabilmek için hala yeterince güçlü değil, ama en azında n1024x768 çözünürlükte tüm görsel detaylar açıkken rahat oynanabilir bir performans sağlıyor. Aynı başarıyı eski 6600GT ile ya da ATI'nin X1600XTX'iyle yakalamak mümkün değil.

F.E.A.R, yeni 7600GT'nin eski emektar 6600GT'yi tam anlamıyla ezdiği bir oyun. Tabii aradaki bu farkta bellek miktarının da az biraz etkisi var, çünkü bizim testlerimizdeki 6600GT kartı 128MB bellekli bir model. Sorunlu "Soft Shadows" özelliği dışındaki tüm detayları açılmış F.E.A.R oyununu 1024x768 çözünürlükte oynatamayan 6600GT'nin aksine 7600GT bu işin altından rahatça kalkıyor, ama bu detay düzeyini koruyarak 1600x1200'de akıcı bir oyun yakalamak yine mümküm değil.

OpenGL kullanan Quake 4, 7600GT sayesinde tüm detayları açıkken oynanabilir hale gelen oyunlar arasında. 1600x1200 çözünürlükte 4xAA varken iyi bir oyun elde etmek zor, ama 1024x768 ve 1280x1024 çözünürlükte sorunsuz bir oyun yaşayacağınız kesin.

NVIDIA üretimi işlemcilerlee inanılmaz iyi sonuçlar vermeye yatkın olan Chronicles of Riddick, 7600GT ile de beklendiği üzere iyi sonuçlar veriyor. Oyun 1024x768 çözünürlükte çok rahat oynanabilir durumda, 1600x1200 çözünürlükte de saniyede 40 karenin üzerindeki performans hayli tatmin edici.

alıntıdır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi musyurt -- 22 Şubat 2007; 11:40:56 >
  • palit son yıllarda ismini duyurdu cok guzel fp kartları cıkartı.
    boyle devam ederse iddialı bir konuma gelecek ve pazar payını yukseltecek.

kart guzel kart
    bu kartı aldıgın zaman eski kartına nasıl dayanabildigine kendinde şaşıracaksın
  • tavsiye ederim...
  • Karta diyecek bişeyim yok ama diğer arkadaşlarımın aksine paliti asla önermiyorum...XfX 7600 serisinden olabilir ama
  • bende palit kullanıyorum bir sorunum yok ama her markada bazen bir kötü mal çıkabilir buda sana denk gelmiş olabilir Lazm_Track
  • Geçen hafta Palit GeForce 7300GT Sonic aldım,memnunum tavisye ederim.PALIT 256 MB 7600GS SONIC de olabilir.http://www.novabilgisayar.com/bilgi.asp?ID=2153
  • Palit 7600 gs sonic çok rahat 7600 gt seviyesine o.c olabiliyor. Aradaki fiyat farkı çok değilse eğer 7600 gt sonic al o.c ile uğraşmak istemiyorsan. Ama fiyat farkı 50-60 ytl ise değmez kendin o.c yaparsın 7600 gt seviyesine, o parayada sistemine bir 512 ram eklersin.
  • quote:

Orjinalden alıntı: COrleone[TUR]

bende palit kullanıyorum bir sorunum yok ama her markada bazen bir kötü mal çıkabilir buda sana denk gelmiş olabilir Lazm_Track

Bende öyle umuyorum ama gerçekten çok dandik çıktı be kardeşim.ha şunu da söyliyeyim Kart ATİ idi bu arada...
  • dostum bu 7600 gs sonic ve 7600 gt süper kartlar ve fiatlarıda çok ucuz ikisinden birini alabilirsin.. owerclock kapasiteleride yüksek..
  • dehşet bir kart bence palit 7600gt sonic
  • arkadaşlar Palit GeForce 7600GT Sonic Kartı nerede bulabilirim? ve fiyatı ne kadardır? Çok araştırdım ama yoook.Lütfen bilen varsa yardımcı olsun
  • yaa dostum kendini kasma bu kadar al işte palit 7600 gs sonic rahatına bak kart hem cok iyi hemde oc kapasitesi yüksek....konuyu çok saptırma al işte bu kartı rahatına bak...
  • ben de aradım bulamadım sonunda leadtek 7600gt aldım
  • quote:

Orjinalden alıntı: subzero_eren

yaa dostum kendini kasma bu kadar al işte palit 7600 gs sonic rahatına bak kart hem cok iyi hemde oc kapasitesi yüksek....konuyu çok saptırma al işte bu kartı rahatına bak...

ok subzero_eren sana güveniyorum cumartesi gidip alacağım
  • http://www.e-kumru.com/urunler.asp?u=77&id=3363
    Yalnız bu kartta sonic ifadesi yok.
  • 10 gun once besıktas sınanpasadan aldım 153dolar ++kdv ye ve elınde baya var karttan ıstersen besıktastan alabılırsın
    quote:

Orjinalden alıntı: musyurt

arkadaşlar Palit GeForce 7600GT Sonic Kartı nerede bulabilirim? ve fiyatı ne kadardır? Çok araştırdım ama yoook.Lütfen bilen varsa yardımcı olsun
  • 7600 gs sonic için incelemeler için buraya bakabilirsiniz
    daha dün almıştım iyiki almışım
    http://forum.donanimhaber.com/m_12504611/tm.htm

%60 oranında o/c yaptım tık demedi
  • quote:

Orjinalden alıntı: combata
    7600 gs sonic için incelemeler için buraya bakabilirsinizhttp://forum.donanimhaber.com/m_12504611/tm.htm

%60 oranında o/c yaptım tık demedi

Hayırlı olsun. Güle güle kullanın. Gerçekten AGP 8X için süper bir ekran kartı. Bari nereden ve ne kadara aldığınızı yazın da, AGP 8X ile devam etmek isteyenlere bir yardımınız olsun.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.