Şimdi Ara

Pahalı bir ekipman olmadan da iyi bir fotoğraf çekilebileceğinin kanıtı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
27
Cevap
0
Favori
770
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • bu fotoğrafı çeken kişi.şuan 2.eli 400TL ye satılan Canon EOS 30D, 2.eli 550TL ye satılan tamron 17-50mm f/2.8 ve 150tl ye satılan polarize filtre kullanarak çekmiş.
    Yani amacı hava atmak değil de gerçekten kaliteli fotoğraflar çekmek isteyen birisi 1100TL ye amacına çok rahat ulaşabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi yolcudur_abbas -- 23 Kasım 2015; 14:27:57 >

• 1100 lira harcamaya bile gerek yok bana göre . Bütçe gerçekten kısıtlı ise (150-250) çok kaliteli , biraz daha büyük sensörlü (1/1.6") kompaktlar var . Bütçe biraz daha yüksek ise (300-400) aps-c boyutlarda sensörü olan Nikon D40-D50-D60 , Pentax K100D-K110D gibi nefis renk veren gövdeler var ve özellikle nikon tarafında kit lens bana göre gayet yeterli .

100 liraya aldığım Fujifilm F50fd ile çekmiş olduğum bir kaç kare . .

Bunlar gövdesini 200 liraya , lensini 150 liraya aldığım Nikon D60 + 18-55 VR ile çektiğim bir kaç kare . .

Bunlar da 300 liraya satamadığım Pentax K110D gövde ve 100 liralık 18-55 kit lens ve elimdeki uygun fiyatlı manuel 50mm ile çekmiş olduğum bir kaç kare . .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CavaLieR-G -- 23 Kasım 2015; 11:16:28 >

• CavaLieR-G kullanıcısına yanıt
    valla doğruyu söylemek gerekirse 2. ve 3. üncü sıradaki fotoğraflar iyi,ama ötekilerini beğenmedim,
  • fuji f50 ile olan fotoğraflar tabiki diğerlerine göre kalite anlamında daha geride . sebebi daha ufak sensör , basit lens optiği gibi faktörler ancak buna rağmen hemen hemen hiç noise yok bu fotoğraflarda . Her hangi bir işlem de uygulamadım , hepsi makineden çıktığı gibi . Daha profesyonel , bilgili kişilerin elinden çıkan pek çok fotoğraf var f50fd gibi makinelerle çekilmiş . Tek 100 lirası olan biri için muazzam bir imkan .
  • Madem bu konuyu açıyorsunuz da "Sony A6000 hakkında" isimli konuda sırf büyük fiyat avantajı var diye NX300 önermemi niye "bazen insanlar kendi kullandıkları makineyi en iyi makine sanıyor" diyerek yadırgadınız?

"Çok kaliteli lensleri çok ucuza alabilirsiniz, Samsung ürünleri Türkiye'de yurtdışına göre yarı fiyatına satılıyor, bunu değerlendirin" dememi yanlış gördünüz orada. Bu konuyu açma amacınız nedir peki?

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • VYC Majoris kullanıcısına yanıt
    one munite ben sony nx300 ü önermemin sebebi call zais lensi olduğu içindi. öteki sıradan lense sahip makineydi. yani bir çekişki durumu yok. carll zais lense sahip daha ucuz fiyata makine varsa söyle bizde bileyim.
    bakın burada ilk yazıdaki fotoğraf öyle sıradan bir lensle çekilmemiş, maki de de sıradan küçük sensörlü makine değil.
  • yolcudur_abbas kullanıcısına yanıt
    Ne Carl Zeiss'ı? Nerede Carl Zeiss tartıştık?
  • Panasonic lumix'in FZ diye bir serisi var ikinci el fiyatları 150 TL civarından başlıyor. FZ28 ve üstü modelleri alırsanız inanamayacağınız kalitede fotoğraflar çekebilirsiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
    carl zais ı tartıştığımızı söylemiyorum. diyorumki carl zaiss lensli sony hx300 varken normal dandik lensli ama daha ucuz olan makineyi asla önermem. sony h400 600tl ama vasat bir lense sahipti o yüzden pahalı olan sony hx300 ü al dedim o arkadaşa
  • quote:

Orijinalden alıntı: adanalivlkn1234

Panasonic lumix'in FZ diye bir serisi var ikinci el fiyatları 150 TL civarından başlıyor. FZ28 ve üstü modelleri alırsanız inanamayacağınız kalitede fotoğraflar çekebilirsiniz.

evet o fz serisi makinelerin lensine bakın Leica yazdığını görürsünüz, işte o yüzden iyi çekimler yapıyordur. makine de en önemli unsurlardan biri lens kalitesidir. lens dandikse makine özellikleri ne kadar iyi olursa olsun boş.
    Siz konuları karıştırdınız. Ben "Sony A6000 Hakkında" isimli konudan bahsediyorum.

http://forum.donanimhaber.com/m_111926036/mpage_2//tm.htm#112120350

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi VYC Majoris -- 23 Kasım 2015; 14:13:18 >
    ben senin ne demek istediğini anlamdım, ben orda sana mı laf atmışım yani. bazı insanların kendi makinelerinin en iyi makine olduğunu millete empoze etmeisteği olduğu gerçeği de yala değil o sözümün arkasındayım
  • benim yazdıklarımı kim (-) vermişse çocukça davranışlardan kurtulmasını öneriyorum, biraz olgunlaş
    Evet çoğu insan kendi makinelerini en iyisi olarak görüyor. Hatta daha düşük fiyatlı bir makineyle bile çok mutlu olabilecek insanlara da sadece fanboy oldukları için çok daha pahalı olmasına rağmen kendi makinelerini öneriyorlar. O konudaki durum da bu. Ve siz de bunu destekleyecek şekilde bir insanı alıntılayıp bunları söylüyorsanız diğerine laf çarpıtmış oluyorsunuz. Bunu anlamak için dahi olmaya gerek yok. Başka bir şey yazma gereği duymuyorum. Kolay gelsin.
    ben nerede sony a6000 in samsung nx300 den daha iyi olduğunu yazmışım bana bir gösterin. sony a6000 in kendine has avantajları var mı? var,samsung nx300 ünde kendine has özellikleri var mı var?
    ikisi de aps-c sensörlü makine olduğuna göre RAW fotoğraf çekimleri bir birinin neredeyse aynıdır. tabi önündeki lenslere göre durum değişebilir.
  • Konunun açılma nedenini pek anlam veremedim. Ucuz ekipman ile iyi fotoğraf çekilmez klişesi elbette hatalı. Ama pahalı ekipmana gerek yok da bir klişe ve buda hatalı. 105mm Sigma ve 100mm Canon makro F2.8 lensleri kullanan birisi olarak ucuz olan Sigma ile iyi fotoğraflar çektim. Hele ki 1080p gibi çözünürlüklerde neredeyse iki fotoğraf ta aynı gözüküyor. Ama iş grafikerlerin eline gidince veya 4k çözünürlüğe çıkınca lenslerin kalite farkları başlıyor ortaya çıkmaya.

Makineler de de durum aynı.

Buradaki tek klişe ancak şu olabilir. Doğru işe doğru ekipman veya doğru ihtiyacı belirleyip doğru ekipmanı almak.

Eksileme mevzusuna bende anlam veremiyorum. İntikam olsa gerek. Bir nevi kendini tatmin etmek. Benimde canımı sıkıyor fakat aldırış etmemek lazım.
  • X Files kullanıcısına yanıt
    burada anlatmak istediğim mevzu şu ucuz makineden kastım minnacık sensörlü makineler değil. aps-c sensörlü makineler arasında ki ucuzluk pahalılık karşılaştırması ve performans karşılaştırması.
    şimdi eski bir 2.el 400tl lik canon 30d+ 2.el 550tl lik tamron 17-50mm ile 2.el 2400tl lik canon 70d + 550tl lik tamron 17-50mm gündüz vakti 200 iso da aynı diyafram değerinde aynı estantane de RAW fotoğraf çekilse arada çok bir fark olur mu? olmaz denemesi bedava. ha RAW değilde jpeg çekilse fark olur çünkü canon 70d nin işlemcisi daha gelişmiştir,jpeg de fotoğraf makine tarafından işleniyor,ama RAW işlemmemiş ham görüntü.
    Hayır aslında fark var elbette. Raw da dahi fark ediyor. Elbette arada ki fark bir öğrenci için çok önemli veya bütçesi yeterli olmayan birisi için oldukça önemli. Fakat biz fotoğrafçılığı salt tek bir taraftan düşünmememiz lazım.

Örneğin bahsedilen durum hem doğal olmayan yollar ile ışıklandırılmış ortamlar için geçerli olabilir, hem de manzara vs çekimleri için geçerli olabilir. Fakat 70D nin odaklama hızı, arka arkaya çekim hızları oldukça iyi. Yani en azından 30D ye kıyaslanamayacak kadar iyi. Birde C4 hatta C10 ların daha yüksek seviyede yazma hızına sahip bir kart kullanıyorsanız o kadar fark ediyor ki anlatamam.

Diyelim ki havada uçan bir kuş çekeceğiz. ( 17-50 ile çekilmez ya, ya çektiğimizi düşünelim veya başka bir lens ile örnekteki gövdeleri karşılaştıralım) Sonuç 70D açısından ezici üstünlük sağlayacaktır. Siz ne kadar iyi olursanız olun, vasat derecede makineyi kullanan birisi bu durumda 70D yi, işi bilen adam da 30D yi kullansın burada ciddi derecede teknoloji galip gelecektir.

Şimdi,
    Konudaki fotoğraflara bakalım.
    Ben acemi biri olsam muhtemelen 18-55 kit lens ile bu çekilen fotoğrafların bir çoğunu çekemem. Zaten çekemiyordum. Bunun yerine yani 18-55 yerine 1,8 50mm taktın mı senden kralı yok. Diyaframı değiştirmeyi biliyorsan zaten kralsın. Diyafram öncelikli moda alıp, sadece diyaframı değiştirip 3-5 tane aynı mesafeden çeksen, sonra kafana göre çekmek istediğin şeye göre yaklaşsan veya uzaklaşsan zaten bokeh canavarı fotoğrafı çekersin. iso enstantene yi manuel ayarlamana bile gerek yok.

Peki, bu yani ekipman bu anlamda fayda getiriyor mu elbette getiriyor.
    Biraz haksızlık ediyor olabilirim ama emekli olup, vakit geçirmek için bir dslr alıp sürekli manzara çekerek, fotoğrafçılık kulüplerinde çay kahve içip bir şey yaptığını zanneden insanları görünce biraz canım sıkılıyor. Aynı manzarayı elli kere çekerek ne anlıyorlar ben kavrayamıyorum.

Fotoğraf, çeken için o anlık bile olsa ressamın elinden çıkan tablo gibidir. vizörden bakınca gördüğünü değil, fotoğrafa bakınca ne görmek istiyorsun onu çekmen lazım.
    Bir voleybol, basketbol maçına gidip orada çektin mi? - hayır. Böcek çektin mi - hayır. (Mesela rus bir fotoğrafçı var, onun çektiği karıncaların fotoğraflarına bakarken sanki boğaza bakıyor gibi oluyorum) portre çektin mi - yok. Ürün fotoğrafı çektin mi yok.

O zaman işte ekipmanın değerini anlamıyorsun. Bir 135mm F2.0 ile fotoğraf çekmek ile 18-55 ile çekmenin arasında da fark var kardeşim. Veya 70-200'ü 45 dakika elinde taşıyınca G3 ile 5km tam teçhizat koştuğum zamanlarım aklıma geliyor. Ama hepsinin yeri ayrı.

Bir ürün fotoğrafı çekerken sahneyi ayarlamak bazen 30 - 40 dakika sürüyor.

Yoksa iş dediğin kadar basit değil.

İlkokul 4. sınıfı bitirdim, babam beni bir marangozun yerine çırak verdi. Ustam bir - iki hafta sonra geldi sordu. Usta kimdir dedi. Makineleri kullanan dedim, güldü. İşte şunu getir bunu getir. Çay yap tuvalet temizle yerleri süpür devam ettik. Birkaç hafta daha geçti tekrar sordu, Makineleri iyi kullanan dedim. Yine aradan bir hafta geçti, yine sordu bu sefer baktım, usta dedim, anlaşılan ben doğru cevabı bilemiyorum sen bana söyler misin usta kimdir diye.

Oğlum dedi, usta makineyi değil odunu, ağacı iyi kullanan değerlendirendir diye.

Bizim burada işimiz fotoğraf, asıl malzememiz ise 'ışık'. İyi ışığı kullanan ustadır. Fakat ışığı iyi kullanmak için ise iyi ekipman gerekir. Eğer elektrikli değil taş fırın ekmeği daha iyidir dersen bende sana taş fırının daha iyisinde daha iyi ekmek pişer, her odunda taş fırında olsa bile iyi ekmek pişmez derim.

Fakat bir usta elindeki hamur, önündeki fırın ve içindeki odun ile nasıl ekmek pişireceğini biliyorsa ustadır. Aynen bizim işimizde olduğu gibi.

• seri çekim işini çok fazla önemsiyorsunuzda benim sony a6000 seri çekinde saniyede 11 fps çekiyor. peki ben bu özelliği kullanıyor muyum? hayır. tek çekim yapıyorum. aynı ayarlarda gündüz ışığında RAW fotoğrafta canon 30d ile canon 70d aynı kalitede fotoğraf çeker bu konuda ısrarcıyım.
  • Tabii ki düşük isoda büyük fark olmayacak çünkü Canon'un sensörleri çok büyük aşama kaydetmedi. Yani çözünürlük artarken iso başarımı yakın seviyelerde kaldı. Daha yüksek çözünürlükte aynı iso başarımını vermek de bir başarıdır fakat Sony üretimi sensörlerdeki gibi hem çözünürlük artıp hem de iso başarımının artması durumu gerçekleşmedi. Bu konuda haklısınız.

Ayrıca RAW olarak önümüze gelen fotoğraflar %100 ham halde değil. Öncelikle bunu söyleyelim. Bu yüzden makinenin kullandığı teknolojik ekipman RAW'daki kalite üzerinde de etki sahibi.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.