Şimdi Ara

Padişah Vezir Hikayesi ( Kıssadan Hisse) (Hergün Bir Hikaye )

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
3
Cevap
0
Favori
750
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
    "Eğitim mi önemli, Cibilliyet (Soy-Sop, Nesep) mi ?"
    Vezir hiç düşünmeden cevap vermiş: "Cibilliyet Padişahım".
    Vezirin bu yanıtından hoşlanmayan Padişah, aklından geçen bir deneyi yaptırarak kendi tezinin haklılığını ispatlamak istemiş. Bu amaçla bir duyuru hazırlatmış ve tüm ülkeye duyurulmasını istemiş. Padişah böylece memleketin her yerinden tellallar çağırtmış ve duyurusunun en küçük birimlere kadar ilan edilmesini emretmiş.
    Tellallar memleketlerine dağılıp, çağrıyı halka iletmişler: "Duyduk duymadık demeyin, Padişah en iyi hayvan terbiyecisine 100 kese altın verecek" Sonunda en iyi hayvan terbiyecisi bulunarak Padişah'ın huzuruna çıkarılmış.
    Padişah hayvan terbiyecisine sormuş: "Bir kediye tepsiyle servis yapmayı ne kadar zamanda öğretebilirsin?"
    Terbiyeci cevaplamış: "6 ayda öğretirim Hünkârım".
    Hayvan terbiyecisi arzu ettiği koşullar hazırlanınca çalışmaya başlamış.
    6 ay dolmuş, terbiyeci huzura alınmış.
    Padişah sormuş: "Öğrettin mi ?"
    Terbiyeci: "Öğrettim Hünkârım" Saray erkânı toplanmış. Kedi elinde tepsi, servis yapmaya başlamış.
    Tam da vezirin önünde durmuş ki, bu sırada Padişah, Vezirine dönerek ve gülen gözlerle sormuş:
    -"Eğitim mi önemli, cibilliyet mi ?"
    Vezir, Padişah'ın sorusuna cevap vermeden önce cebinde hazır tuttuğu fareyi ortalığa salmış. Kedi tepsiyi fırlattığı gibi farenin peşinden koşmaya başlamış. Tabii, aldığı tüm eğitim anında yok olmuş! Vezir, haklı olduğunun kanıtlanmasının rahatlığı ile cevap vermiş:
    "Cibilliyet Padişahım".
    Önüne bir fare düştüğünde yani eline bir fırsat geçtiğinde, çıkarları için vatanını satmaktan, milletini harcamaktan tereddüt etmeyecek cibilliyetli lacivert kostümlü nice kedilerden Allah bu memleketi, bu milleti muhafaza etsin!Hatta bir zamanlar muhalefet kanadında olan bir partinin genel başkanı ki, şimdiler de hayli üst makamlara gelmiştir, ne buyurmuştu; “Harun olmak iddiası ile gelmişlerdi, şimdi ise Karun oldular!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sabitokuyucu -- 23 Temmuz 2019; 9:51:55 >

• Baya iyi şuku
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.