Şimdi Ara

P170EM İncelemesi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
52
Cevap
0
Favori
3.984
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • merhaba arkadaşlar bu başlık altında inşallah donanım haber forumlarında benim ve MONSTER® Q61P170EM01 17.3" ün ilk incelemesi olacak sizlede yardımlarınızı esirgemezseniz benim için iyi ve yönlendirici olur.

benim konfigürasyonum ;

MONSTER® Q61P170EM01 17.3"
    Intel® Core™ i7-3610QM 4-Cores; 6MB L3; 2.30GHz > 3.30GHz; 1600 MHz; 45W; 22nm (OEM)
    1GB GDDR5 nVIDIA® GeForce® GTX 660M 128-Bit DX11 (normalde gtx 660 siparişi verdim ama şuan 660lar gelmediği için 670 le teslim ettiler)
    8GB (2x4GB) DDR3 1333MHz CL9 SODIMM
    120GB Corsair Force 3 GT 6GB/sn ( Okuma : 555 MB/s - Yazma : 515 MB/s )
    750GB Seagate® 3GB/sn 7200RPM 16MB ST9750420AS
    17.3" Full HD ( 1920 x 1080 ) Parlak LED Ekran

şeklinde.

Sağlam bir kutusu ve sade bir içeriği var kutu içeriğinde MONSTER® Q61P170EM01 17.3", canavar gibi 220w güç verebilen bir adaptör, kullanım klavuzu ve sürücü cd si çıkıyor.
    MONSTER® Q61P170EM01 17.3" yanında sırt çantasıyla geliyor, el çantasına sığmadığı için sırt çantası veriliyor.
    Cihaz güzelce jelatinlenmiş ve bütün yüzeyleri naylon kaplı olarak geliyor.

Canavarın ilk izlenimlerine gelince kasanın sade bir yapısı var ama insanların dikkatini çekmeyi başarıyor, özellikle ışıklı klavye süper.
    Kasada kullanılan malzeme bence yeteri seviyede, elinizde kalacak bir yanı yok.
    Kasanın yüzey kısımlarında fırçalanmış alüminyum kullanılmış insanda sağlam ve güzel bir hissiyat bırakıyor
    Canavarın ağırlığı 3.9 kilo, adaptörde sanım 600-700 gramdır diye tahmin ediyorum.
    Yanında verdikleri adisson sırt çantası çok kullanışlı ve sağlam korumalı malzemelerden üretilmiş. Yanlız biraz büyük.

Taşınabilirlik konusunda 05.07.2012 tarihinden beri kullanıyorum bir sıkıntı çekmedim.
    Ben canavarı iş amaçlı kullanıyorum ve sürekli seyehat ediyorum bilgisayar çantam tekerlekli valiz şeklinde belkide o yüzden bir sıkıntı çekmemiş olabilirim.

ilk kullanıma gelince şunu söylemeliyim MONSTER kullanmak bir özgürlük ve ayrıcalıkmış.

Bilgisayarı kutudan çıkardıktan sonra hemen windows kurmak yerine ilk önce güzelce bir söktüm ram, hdd, odd gibi parçalarına baktım.
    Cihazda bir parçaya ulaşmak ve upgrade yapmak çok kolay. Bu benim için önemli bir konu. Mesela fanlarda en ufak toz birikmesi çok sıkıntılara yol açabiliyor ama monster da böyle bir sıkıntı yok fanlar 4-5 vida sökünce elinizin altında.
    Benim canavarın içinde realtek wifi artı var, lite-on optik okuyucu var, 4x2 1333mhz dual kingston ram var, 4 adet ram slotu var her birie max 8gb takılıyor toplamda 32 gb oluyor, 2ram slotuna alt kapaktan erişiliyor diğer 2 ram slotuna klavyeyi kaldırarak erişebiliyoruz, Sogutucu bileşenler faxcon üretimi.

Bilgisayarın windows performansına win7 ultimate yükledim ssd ye işletim sistemini kurdum hdd yi depo yaptım.

Windows kurulduktan sonra ilk yeniden başlatmam da canavar 15-18 saniye gibi bir sürede yeniden başladı gözlerime inanamadım ilk defa ssd kullanıyordum :) şuan ssd nin çok gerekli bir şey olduğunu düşünüyorum.

Sürücü cd sini taktım ekran kartı hariç bütün sürücüleri cd den yükledi ekran kartı sürücüsünü nvidia sitesinden indirdim yükledim gtx670 için halen whql sertifikalı bir sürücü yok beta sürücüler var.
    SSD sayesinde sürücüleri kurmak hiç sıkıntı olmuyor yeniden başlatma çok hızlı açıldığını anlamıyorsunuz diyebilirim :)

gerekli programlarımı da kurup bir yandan güncellemeleri de yaparak 7-8 saat gibi bir sürede kullanmakta olduğum pc min içindeki programlarımı ve dosyalarımı aktarmış oldum. 8saat içerisinde windowsu kurup sisteme 60gb lik program kurdum 341gb dosya aktarımı yaptım bu arada bütün güncellemeleri de kurmuş oldum.

Bir önceki bilgisayarımda i5 480m 6gb ram 500 gb 7200 hdd ile aynı programları kurduğum zaman windows 2 dk gibi bir sürede açılmış oluyordu. SSD sayesinde 170em nekadar program kurduysam bile açılma süresi hiç değişmedi. SSD sayesinde ne windows açılışı ne photoshop, corel, 3ds max gibi programlarda bekleme olmuyor.

Bundan sonraki kullanacağım bir bilgisayarda kesinlikle SSD olmalı.

Gelelim canavarın performansına ekran görüntülerini paylaşacağım ama şunu söylemeliyim optimus sayesinde onboard ekran kartı varken yani HD4000 grafik kartıyla bile windows grafik ve oyun deneyimi 6,8 oluyor :))) tam bir canavar :)))

Işıklı klavyenin yapısı kullanımı bana çok güzel geldi hele ışıkları süper ötesi mavi rengi gece görmeniz lazım :)

inşallah fotoları da burada paylaşacağım.

Canavarın sol tarafında;

2 adet usb 3.0
    1adet esata-usb 3.0 combo
    kart okuyucu
    1 adet ethernet kablo girişi
    1 adet IEEE 1394 firewire girişi

bulunuyor.

Sağ tarafında;

Optik okuyucu
    3adet 7.1 ses çıkışı için 3.5 mm jack
    1 adet optik çıkış
    1 adet usb 2.0

bulunuyor.

Arka tarafında ise

Güç kablosu girişi
    DVI görüntü çıkışı
    HDMI görntü çıkışı
    Display Port

Bulunuyor.

Canavarın üzerinde vga çıkış bulunmuyor sunumlar için projektörlere bağlananlara DVI - VGA dönüştürücü gerekecek.

Gelelim genelde herkesin dert yandığı fan sesine 170em intel işlemci ve nvidia ekran kartı sayesinde optimus özelliği kazanıyor ve bence bu olay ısı, ses ve güç tüketimini çok olumlu yönde etkilemiş.
    HD 4000 in performans artışından solayı ağır grafik gerektiren uygulamalar dışında ekran kart çalışmıyor :)
    Buda güç tüetimini, ısıyı ve fan sesini olumlu yönde etkiliyor.
    Daha canavarın pili kendine tam gelmedi ama 2,5 saate yaklaşıyor şuanda bekleme süresi.
    Eski bir HP kullanıcısı olarak şunu diyebilirim sıcaklık mı o ne :)))

Web kullanımında cad ve cam kullanımlarımda ekran kartı 40-50 derece seviyelerinde geziniyor.
    Furmark la yaptığım ekran kartı stres testinde 1920x1080 çözünürlükte no AA ile 40 dk boyunca yaptığım testte ekran kartı max 81 derece oldu,
    Aida 64 ün sistem kararlılık testinde yaptığım 23 dklık işlemci stres testinde max 82 derece oldu.

Pek oyun oynayan biri omadığım için şuan batllefield3 ile test yapamadım ama birinden Resident Evil Operation Raccoon City oyununu buldum ve test ettim 1920x1080 çözünürlükte ve high ayarlarda bazı yoğun ateş ve duman efekti olan sahnelerde minimum 35-36 fps gördüm ama genellikle 50 fps üzerideydi oyun.

Ekran paneli Hannstar HSD173PUW1 . Şunu söylemeliyim çevremdeki notebook ekranlarına göre parlaklığı, gün işığın da görünürlüğü ve görüş açıları çok daha iyi.

Canavarın ses çıkşına gelince Realtek ALC892 HD Audio ses çipinden ve 2+1 onkyo hoparlörlerden güç alıyor ses seviyesi normal bir notebook dan yüksek, ses kalitesi ortalamanın üstünde ama ses seviyesini en yükseğe getirdiğinizde biraz kalite kaybı oluyor ama zaten ses yüksek olduğu için en yükseğe getirme gereği olmuyor. Asus N55 ile kıyasladım bu modelde harici olarak yanında sonicmaster woofer var P170EM nin sesi daha fazla çıkıyor ama n55 te baslar daha iyi. Dell XPS ile kıyasladık 2+1 jbl ses sistemi var bu modelde ses eşit gibi olsada jbl kalitesini konuşturmuş daha berrak bir ses var.

Kameraya gelince üzerinde BisonCam NB Pro Full HD 1920x1080 çzünürlükte kamera var kamera görüntü kalitesi iyi ama biraz ışık zaafı var iç ortam ışığından kaynaklı bir ortamda süper başka bir ortamda berbat olabiliyor .

Düzenleme : Ses ve Kamera ilgili izlenimler eklendi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mipek -- 11 Temmuz 2012; 1:30:53 >

• windows sistem derecelendirmesi ve ssd performansı

• giriş çıkış portları

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mipek -- 11 Temmuz 2012; 1:40:12 >

• Dosya veri transferi

hdd den ssd ye 6,55 gb iso dosyası kopyalarken 185mb ile başlayarak 115mb ile 33-35 sn gibi bir sürede bitiyor.

ssd den hdd ye 6,55 gb iso dosyası kopyalarken 350mb ile başlayarak 115mb ile 33-35 sn gibi bir sürede bitiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mipek -- 11 Temmuz 2012; 1:44:53 >

• rezerve
  • P170EM Control Center Programı

Corsair Force GT SSD

Arka kapak sökülü vaziyette kral çıplak

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mipek -- 10 Temmuz 2012; 3:12:50 >

• Üreticinin Sitesi
    http://www.clevo.com.tw/en/products/prodinfo_2.asp?productid=383

Üreticinin Sürücü download sayfası
    Sürücüleri indirebilmek için model kısmından P170EM seçiniz
    http://www.clevo.com.tw/en/e-services/Download.asp

Notebook Check sitesi P170EM incelemesi
    http://www.notebookcheck.net/Review-Clevo-P170EM-Notebook.73442.0.html

P170EM Video İnceleme
    http://www.youtube.com/watch?v=tX-QdIf02eQ

P170EM dş görünüşünü detaylı gösteren bir video
    http://www.youtube.com/watch?v=l7WQ1lLuJ_k

Bir video inceleme daha
    http://www.youtube.com/watch?v=OPHq1Qpfj1s

Bir inceleme daha
    http://www.hkepc.com/forum/viewthread.php?tid=1822020&from=indexfeeds

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mipek -- 10 Temmuz 2012; 3:01:25 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Mipek

taşınabilirlik konusunda 12.07.2012 tarihinden beri kullanıyorum bir sıkıntı çekmedim.

Detaylı anlatımınız için teşekkürler. Bence ramleri 1600mhz seçeseniz daha iyi olurdu.
    Bende laptop almayı düşünüyorum, bir kaç sorum olacaktı; yaptığınız ekran kartı testlerinde 80 C sıcaklıklara çıktığını belirtmişsiniz. Laptopu kucağınıza aldığınızda veya klavyenin ön kısmında rahatsız edici ısı bölgeleri oluyor mu? Birde 670m ekran kartını verdiklerinde sizden ücret talep ettiler mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: CastingFailed.

quote:

taşınabilirlik konusunda 12.07.2012 tarihinden beri kullanıyorum bir sıkıntı çekmedim.

Detaylı anlatımınız için teşekkürler. Bence ramleri 1600mhz seçeseniz daha iyi olurdu.
    Bende laptop almayı düşünüyorum, bir kaç sorum olacaktı; yaptığınız ekran kartı testlerinde 80 C sıcaklıklara çıktığını belirtmişsiniz. Laptopu kucağınıza aldığınızda veya klavyenin ön kısmında rahatsız edici ısı bölgeleri oluyor mu? Birde 670m ekran kartını verdiklerinde sizden ücret talep ettiler mi?

Ramleri 1600MHZ yapmayı düşünüyorum

80C sıcaklıkta klavyede filan bir sıkıntı olmuyor ama kucağında kullanacaksan soğutucu alman lazım arka fanlardan çıkan ısıyı görmen lazım elektirikli soba gibi :)))

Normalde ben 660m olarak sipariş vermiştim ama 660m kartlar yetişmediği için müşteriyi mağdur etmemek bekletmemek adına üzerine 670m takıp verdiler. 660m kartlar ağustos ikinci haftası gibi geleceklermiş eğer istersem 330TL karşılığında 670m kart bende kalabilir yada 660m kartlar geldiğinde 670m yi teslim edebilirim.

• Adamın dibisin inceleme için teşekkürler
  • inşallah oyun performansınıda paylaşırsın ama gtx 660m geldikten sonra paylaş
  • CPU'nun 7.6 puan alması oldukça iyi.. Bir önceki seride 2920XM ile aynı puan
  • Guzel inceleme olmus

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ellerine saglik baba .bde 670m de bf3u denersen fpsleri ogrenmek isteriz

• ben yapacaktım inceleme ama malesef elime ulaşmadı :D ellerine sağlık arkadaş güzel inceleme olmuş belki gerçek dünya testlerinden de yazarsan iyi olur ,,, mesela depo hdd ye film aktarınca saniyedeki aktarım hızı resim aktarırken ki hızı ,,sonra aynı şeyi ssd ye ,, ve tabi sonra ssd den hdd ye gibi ,,ve tabi hdd den ssd ye biraz uğraştırıcı olabilir ama bence faydalı olur ve şey resmini koymanda da fayda var ekran kartının oyun için olan video belleği kaç mb nvidia sayfasında yazıyor o bildiğim kadarıyla normal ekran çözünürlüğünde hd 4000 görünüyordu asıl kart nvidia panelinde özellik deyince mi ne çıkıyordu tekrar tebrikler inceleme için

• beyler, bilgisayarıma dün kavuştum, tabi hemen win7 yükledim. bu arada win 7 yüklemeden önce linux'da çeşitli hatalar alıyordum. neyse, windows yükleyince düzelir dedim fakat, iki defa silip tekrar kurmama rağmen çeşit çeşit mavi ekran hataları aldım. tek bir nedenden değil, bir çok kod hatası aldım. acaba bunun nedeni nedir? yani önemli bir şeyi yoksa servise göndermeyeyim boşu boşuna.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mamilee -- 10 Temmuz 2012; 20:04:38 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: mamilee

beyler, bilgisayarıma dün kavuştum, tabi hemen win7 yükledim. bu arada win 7 yüklemeden önce linux'da çeşitli hatalar alıyordum. neyse, windows yükleyince düzelir dedim fakat, iki defa silip tekrar kurmama rağmen çeşit çeşit mavi ekran hataları aldım. tek bir nedenden değil, bir çok kod hatası aldım. acaba bunun nedeni nedir? yani önemli bir şeyi yoksa servise göndermeyeyim boşu boşuna.

hdd ye mi kuruyorsun ssd ye mi mesela benim kullandığım corsair force gt bazı firmware sürümlerinde bazı anakart yonga setlerinde mavi ekran hataları alıyordu en son firmware update i ile dezeltildi mesela bunun gibi birşey olabilir. cihazda arıza olma olasılışı çok düşük çünkü windows kurulup test ediliyor cihazlar.
  • quote:

quote:

beyler, bilgisayarıma dün kavuştum, tabi hemen win7 yükledim. bu arada win 7 yüklemeden önce linux'da çeşitli hatalar alıyordum. neyse, windows yükleyince düzelir dedim fakat, iki defa silip tekrar kurmama rağmen çeşit çeşit mavi ekran hataları aldım. tek bir nedenden değil, bir çok kod hatası aldım. acaba bunun nedeni nedir? yani önemli bir şeyi yoksa servise göndermeyeyim boşu boşuna.

hdd ye mi kuruyorsun ssd ye mi mesela benim kullandığım corsair force gt bazı firmware sürümlerinde bazı anakart yonga setlerinde mavi ekran hataları alıyordu en son firmware update i ile dezeltildi mesela bunun gibi birşey olabilir. cihazda arıza olma olasılışı çok düşük çünkü windows kurulup test ediliyor cihazlar.

ssd yok reis. hdd'de yüklü windows.

• inceleme için teşekkürler...
    webcam kalitesi hususunda da bir değerlendirme yapabilir misiniz?
  • quote:

quote:

quote:

ssd yok reis. hdd'de yüklü windows.

windowsu kurup açıldıktan sonra sürücü yüklemeye başlamadan önce mavi ekran alıyormusun?

yoksa sürücüleri kurduktan sonra mı almaya başlıyorsun ?

Windows kopyan orjinal kopya mı yoksa değiştirilmiş w7 black edition gibi kopyalardan mı.

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.