Şimdi Ara

özürlü ötv indirimi hakkında

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
3.500
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

bilmiyorum daha önce yazıldımı foruma baktım ama göremedim.
    benim babam özürlü.
    onun adına bir araba almak istiyorum % 37 ötv indirimi varmış fakat arabayı satarken bu ötv bedeli alınıyormuş.
    bilgisi olan varsa ve paylaşırsa sevinirim...
    şimdiden teşekkürler...

• Engelli desek daha iyi olur
  • 5 yıl içinde satarsanız o vergiyi devlete vermek zorunda kalıyorsunuz,
    5 yıl dolduktan sonra satarsanız vergi size kalıyor.
  • Öncelikle engelli denirse daha iyi olur,

Sorunuza gelirsek 1600 cc motor hacmine kadar bir araç alabilirsiniz.0 alcağınız bu tarzda araca %37 ötv ödemezsiniz.5 sene dolmadan satışınızda devlete ötv ödeyerek ruhsat ve plaka yı normale çevirip sonra satış yapabilirsiniz.

Ek olarak sadece ötv değil,biraz araştırırsanız kdv sini de dava sonucunda geri alan engelli araç sahiplerini bulabilirsiniz.

bknz
    Adana Bölge İdare Mahkemesi’nin 13.04.2010 gün ve Esas No:2010/1658, Karar No: 2010/1721 sayılı kararı

daha fazla bilgi için TIKLA
  • ek olarak

Vergi avantajından yararlanabilmek için şu beş durumdan birine sahip olmak gerek:

1- Sol alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Otomatik vitesli araçları kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

2- Sağ alt ekstremiteden veya her iki alt ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Özel donanımlı araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

3- Sağ üst ekstremiteden sakat olmak ve buna karşılık "Vites kolu yükseltilmiş özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

4- Boy kısalığı nedeniyle pedallara uzanamadığı için pedalları yükseltecek özel donanıma ihtiyaç duymak ve buna karşılık "Pedalları yükseltecek özel donanıma sahip araç kullanır, H sınıfı sürücü belgesi alır" ibareli raporu/ehliyeti bulunmak

5- Her ne sebeple olursa olsun % 90 ve üzeri raporu bulunmak ve hiç bir şekilde sürücü belgesi alamayacak olmak (Bu durumda 3. dereceye kadar yakınların kullanabileceği araç satın alınabilir).

KAYNAK

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jack_daniel's -- 4 Nisan 2012; 23:09:52 >
  • 5 sene mi yoksa 8 senemi tam bilmiyorum ama o civar kullanırsan sorun yok

satarken odeme olsada normal piyasa fiyatından satarsın alacaktan tahsil edersen sorun edilecek bir durum degil bence.
  • biz engelli araç kullanıyoruz
    %90 üzeri sağlık raporun olmalı bu hakkı kazanmak için.
    aracı 1. dereceden yakınlar kullanabılıyor
    engellı araçta ikense 2 ve 3. dereceden akarabalarda kullanabılıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: Mnr980

biz engelli araç kullanıyoruz

yanlış.
    90 üzerinde engelli raporu ile alınan araçlar 3.dereceden akrabalara kadar kullanılabilir.
  • + olarak aracı eşiniz veya bir yakınınız kullanmak istersen (daha doğrusu engelli kişiyle kan bağı bulunmayan)
    Noterden babanızın yazacağı vekalet tarzı bir yazı ile o şahıs da kullanabilir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: RoLaN

quote:

yanlış.
    90 üzerinde engelli raporu ile alınan araçlar 3.dereceden akrabalara kadar kullanılabilir.

artık herkes kullanabiliyor bu engel kalktı
  • quote:

Orijinalden alıntı: castinyo

quote:

Orijinalden alıntı: RoLaN

quote:

yanlış.

artık herkes kullanabiliyor bu engel kalktı

doğru son düzenlemeyi tam hatırlamıyorum.sanırım engelli araçlarını herkes arkadaş akraba vb. yardımcı olmak amacıyla herkes kullanabilir gibi duymuştum.
  • arkadaşlar herkese teşekkür ederim .
    öncelikle özür dilerim engelli demek daha doğru olurdu.

benim bildiğim % 90 ve üzeri engellerde kan bağının olduğu kişi aracı kullanabiliyor..
    kdv iadesini ilk defa duydum onu araştırıcam..

tekrar teşekkürler...
  • quote:

Orijinalden alıntı: AZİZCENGAVER

arkadaşlar herkese teşekkür ederim .
    öncelikle özür dilerim engelli demek daha doğru olurdu.

benim bildiğim % 90 ve üzeri engellerde kan bağının olduğu kişi aracı kullanabiliyor..
    kdv iadesini ilk defa duydum onu araştırıcam..

tekrar teşekkürler...

arkadaşım ben bilgilendiriim hemen sonra yine araştır.kan bağı olayı kalktı yukarıdaki arkadaşın da dediği gibi.kdv geri alma olayı ile ilgili açılan davalar reddedildi.adana da ki emsal dava da danıştaydan döndü sonuç olarak ötv ödemiyorsunuz kdv ödüyorsunuz.ancak yurtdışından alırsanız aracı ona kdv de ödemeden alabiliyorsunuz.ancak sırf kdv ödememek için yurtdışından alınmaz çünkü devlet orada da bir sürü prosedür koymuş.uğraşırsanız olur ama.
  • yüzde 90 engelli olması şartı vareğer babanız kullanamayacaksa aracı siz onu taşımak maksatlı alıyorsunuz bu aracı. %90 oranlı engelli raporuna ihtiyacınız var.
    5 yıl boyunca satışınız yasak, eğer satmak isterseniz ÖTV farkını ödemeniz gerekli.
    Ruhsatta ''SAKAT ARACI'' ibaresi bulunuyor.
    1. 2. ve 3. derece yakınları kullanabiliyor ruhsatta adı geçen engellinin.
    Plakalardaki tekerlekli sandalye simgesi artık zorunlu değil aracınıza normal plaka takılacak eğer siz isterseniz bu simge oraya ekleniyor.
    Ayrıca ÖTV nin yanında her yıl MTV de ödemeyeceksiniz.

malumatım bu kadar. Dilerim faydası olur.
  • 5 sene dolmadan da başka bir engelliye ötv siz satabilirsiniz.
  • tam bir vergi kaçırma kanunu.umarım engelli arkadaşlar kullanır sadece.
  • Peki işitme engelliler içinde bu durum geçerlimidir? Bazı arabalarda işime engelli ibaresi görüyorum..
  • Bir ek bilgi de benden olsun: bu sekilde alınan araçlarda artık engelli plakası olmuyor. Sadece bir kart veriyorlar. Park ettiginiz zaman onu camın önüne koyarsanız sorun yaşamıyorsunuz.
  • arkadaşlar tekrar herkese teşekkür ederim
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.