Şimdi Ara

Özelleştirme olmalı mı?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
7
Cevap
0
Favori
896
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Görüşlerinizi merak ediyorum devletin bazı kurumları özelleşmeli mi

• Stratejik noktalar hariç devletlerin ve belediyelerin hiç bir şirketi kuruluşu veya firması olmamalı.

Devlet ve belediye gibi kamu yararına hizmet veren kurumlar sadece düzenleme ve denetleme ( hizmetleri denetleme ) görevi yapmalı. Tabi ihaleleri de yandaşlara, tanıdıklara veya rüşvet karşılığında herhangi bir kimseye vermemeli...

Özelleştirmeler de de öncelik % 100 Türk sermayeli kuruluşlara tanınmalı. Yine özelleştirmeler birilerine birşeyleri peşkeş çekmek için kullanılmamalı.
  • quote:

Orijinalden alıntı: X Files

Stratejik noktalar hariç devletlerin ve belediyelerin hiç bir şirketi kuruluşu veya firması olmamalı.

Devlet ve belediye gibi kamu yararına hizmet veren kurumlar sadece düzenleme ve denetleme ( hizmetleri denetleme ) görevi yapmalı. Tabi ihaleleri de yandaşlara, tanıdıklara veya rüşvet karşılığında herhangi bir kimseye vermemeli...

Özelleştirmeler de de öncelik % 100 Türk sermayeli kuruluşlara tanınmalı. Yine özelleştirmeler birilerine birşeyleri peşkeş çekmek için kullanılmamalı.

Tamamen katılıyorum.
  • Tabii ki özelleştirme olmalı. Hem de birçok kurumda. Bizlerin "stratejik" olarak gördüğü kurumlar da özelleştirilmeli. Zaten bu tip stratejik kurumların özelleştirilmeleri belli özel şartlara tabii olduğu için sorun teşkil etmez.

Kanımca devlet elini, birçok noktadan çekmeli. Savunma, adalet, eğitim ve sağlık harici hiçbir noktada devletin olmaması gerekir. Zira devlet, şirketçilik oynamamalıdır, ekonomik alana müdahale etmemelidir, piyasa tamamen özel olmalıdır. Devletin olduğu yerde köhnelik vardır, kayırma vardır, hukuksuzluk vardır. Ancak özel sektör daha çağdaş bir yapıdadır. Eksikleri vardır ancak tamamen özgür kaldığında kusurları da gidecektir.

Bunun için özelleştirmeler olmalı. Kamu yükü azaltılmalı. Benim verdiğim vergiyle "kârsız" şekilde fabrika işletmemeli devlet. Ya da kalkıp devlet televizyonu kurmamalı.

Ayrıca kendi kişisel isteğim özelleştirilen kurumları yerli sermayenin alması. Ancak yerli sermaye yeterli değilse yabancı sermaye düşmanlığı yapmaya da lüzum yok.

• quote:

Orijinalden alıntı: Jan Valjen

Tabii ki özelleştirme olmalı. Hem de birçok kurumda. Bizlerin "stratejik" olarak gördüğü kurumlar da özelleştirilmeli. Zaten bu tip stratejik kurumların özelleştirilmeleri belli özel şartlara tabii olduğu için sorun teşkil etmez.

Kanımca devlet elini, birçok noktadan çekmeli. Savunma, adalet, eğitim ve sağlık harici hiçbir noktada devletin olmaması gerekir. Zira devlet, şirketçilik oynamamalıdır, ekonomik alana müdahale etmemelidir, piyasa tamamen özel olmalıdır. Devletin olduğu yerde köhnelik vardır, kayırma vardır, hukuksuzluk vardır. Ancak özel sektör daha çağdaş bir yapıdadır. Eksikleri vardır ancak tamamen özgür kaldığında kusurları da gidecektir.

Bunun için özelleştirmeler olmalı. Kamu yükü azaltılmalı. Benim verdiğim vergiyle "kârsız" şekilde fabrika işletmemeli devlet. Ya da kalkıp devlet televizyonu kurmamalı.

Ayrıca kendi kişisel isteğim özelleştirilen kurumları yerli sermayenin alması. Ancak yerli sermaye yeterli değilse yabancı sermaye düşmanlığı yapmaya da lüzum yok.

Stratejik kavramı iyi değerlendirilmeli.

Özel GSM şirketlerinde çalışıp bazı iş adamlarının telefonlarını dinleyen ve rakip firma yöneticilerine satan kişilerin deşifre oldukları ve şu anda bir kısmının tutuklu bir kısmının tutuksuz yargılandığını bile biliyoruz.

Ayrıca bir itilaf veya sıcak savaş anında özellikle stratejik kurumlarımızın her ne kadar denetlendiğini bilsek te, bu imkanları aleyhimize kullanmayacaklarımızın garantisini verebilir miyiz ?
    Hayır.

Bir otel, bir şeker fabrikası veya bir fırından bahsetmiyoruz. Telekominikasyon ve savunma sanayi gibi önemli noktaları düşünmek gerekiyor.

Sermaye olarak yabancı düşmanlığı yapmıyorum. Ancak milliyetçiyim ve ülkemizdeki koşulların yani yatırım amaçlı teşvikler veya kanunların yabancı sermaye ve yerli sermaye ye eşit fırsatlar tanınması ayrıca yabancı sermaye ye tanınan ayrıcalıkların yerli sermaye sahiplerine karşı rekabette sağladığı dezavantajların ortadan kaldırılması gerekmektedir.

Özel sektör kapitalisttir. Örneğin toplu ulaşım konusunda eğer yapılan yatırım + yapılacak ( veya yapılması düşünülen ) yatırımların toplamından çıkacak külfeti ulaşım ihtiyacını karşılayacak kişilere yüklerseniz içinden çıkılmaz bir durum ortaya çıkabilir. Çünkü toplu ulaşım belediyenin insanlara vermesi gerektiği bir hizmettir. Burada kar/zarar esası düşünülmemesi gerekmektedir. Zira zaten bireyler olmadık envayi çeşit vergilerle soyulurken devlet sağlık, eğitim, güvenlik, ulaşım, barınma gibi konularda vatandaşlarının ihtiyaçlarını gidermesi gerekiyor.

Vereceğim örnekteki çarpıklık gazetelerde çarşaf çarşaf manşet olduktan sonra düzeltildi.

Şiddet gören kadınlara polise gidin ve suç duyurusunda bulunun diye bağırılıyordu. Karakolda şiddet gördüğünü ispatlaman için Adli Tıptan rapor almak gerekiyor. Adli tıptan rapor almak için en az 75 TL ( rakam umarım hatalı değildir ). Paran yoksa dayak yediğini bile ispatlayamıyorsun ağızın burnun mos mor olsa bile...

Evet özelleştirme ve özel sektöre bende katılıyorum. Ancak buradan yola çıkarak devletin ve belediye gibi yerel yönetim birimlerinin veya verdiğim örnekteki gibi aptalca durumların giderilmesi özelleştirilen firmaların değil devletin esas sorumlulukları içerisindedir.

• quote:

Orijinalden alıntı: DARTS

Özelleştirme olmalı ama sınırlı misal şirketin %51 devlette kalanı diğer adamda kalacak şekilde olmalı bunun dışında şirketler sonsuza dek değil belirli ir süre kiralanmalı 10 yıl bu 10 yıl sonunda devletin biçdiği fiyatı kabul ederse eski kullanıcıya öncelik tanınmalı ve şirket hisselerini satarkende önüne gelene satması engellenmeli

Yanlış bilmiyorsam eğer, Avrupa ve diğer gelişmiş ülkelerde özelleştirme bu şekilde yapılıyor. Bizimki gibi şirket tamamen satılmıyor, onlarda belli bir süreliğine şirket kiralanıyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.